25 лютого 2025 рокуСправа № 160/2603/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі питання про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого за підсудністю в адміністративній справі №160/2603/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », про визнання протиправним та скасування наказу, -
29.01.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати п. 2 наказу від 08.01.2025 року №10 “Про застосування дисциплінарних стягнень» Департаменту поліції особливого призначення “Об?єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » в частині накладання на інспектора відділу моніторингу УПОП № 3 ДПОП “ОШБ» “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді - сурова догана.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №160/2603/25 за цією позовною заявою, а також призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами з 05.03.2025 року.
Разом з тим, після відкриття провадження у цій справі суд встановив, що ця справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, з огляду на таке.
Так, відповідно до ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У позовній заяві зазначено, що адреса реєстрації позивача: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , а місцезнаходження відповідача - Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » - АДРЕСА_3 .
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що ця адміністративна справа за правилами територіальної підсудності не підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду, а повинна розглядатися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Донецьку область, тобто Донецьким окружним адміністративним судом, який є адміністративним судом за вказаним у позовній заяві саме зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) фізичної особи-позивача, що оскаржує в рамках цієї справи рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, яке прийняте стосовно конкретної фізичної - позивача.
Суд зауважує, що у розумінні вищенаведених приписів ч.1 ст.25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), можуть вирішуватися адміністративним судом саме за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, а не за її фактичним місцем проживання.
Доказів того, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) ОСОБА_1 є саме АДРЕСА_4 , матеріали справи не містять.
При цьому, позивач, у разі наявності бажання самостійно обрати підсудність цієї справи відповідно до ст.25 КАС України не за зареєстрованим у встановленому законом порядку своїм місцем проживання (перебування, знаходження), а за місцезнаходженням відповідача, не позбавлений можливості звернутися з відповідною заявою про це до Донецького окружного адміністративного суду.
Водночас, Дніпропетровський окружний адміністративний суд не є відповідним адміністративним судом ані за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, ані за місцезнаходженням відповідача, бо його юрисдикція не поширюється ані на Донецьку область, ані на м. Київ.
Згідно з нормами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., Закону України "Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини", інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що справа №160/2603/25 підлягає передачі на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду, якому ця справа є територіально підсудною.
Відповідно до частини 1 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись статтями 29, 30, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративну справу №160/2603/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 », про визнання протиправним та скасування наказу - передати на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду у строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: О.М. Турова