про залишення позовної заяви без руху
24 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/1687/25
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шайнтел Крейв» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шайнтел Крейв» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 16476,19 грн та пені в сумі 560,15 грн, а всього 17036,34 грн.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною першою статті 122 КАС України установлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За приписами абзацу другого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб (позивач) як суб'єкт владних повноважень звертається із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шайнтел Крейв» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 17036,34 грн у зв'язку із невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік.
Відповідно до статті 20 Закону України від 21 березня 1991 року №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
В контексті наведеного відлік строку на звернення до суду для позивача як суб'єкта владних повноважень почався з дня виникнення підстав, що дають право на пред'явлення передбачених законом вимог, тобто з 16 квітня 2024 року.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 06 листопада 2020 року у справі №160/8707/19 та в ухвалі від 03 березня 2021 року у справі №280/5341/20, зазначивши, що адміністративно-господарські санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачується (нараховується, застосовується) підприємствами самостійно до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Саме з 16 квітня відповідного року у контролюючого органу виникає право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум санкцій у судовому порядку.
У вказаних постановах Верховного Суду застосовано тримісячний строк звернення до суду у справах за позовом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, який поширюється, у тому числі, і на вимоги про стягнення пені.
До суду із цим позовом позивач звернувся 18 лютого 2025 року, тобто із пропуском тримісячного строку звернення до суду.
Позивач не заперечує, що строк звернення до суду із цим позовом ним пропущено.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз'яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Позивач разом із позовною заявою подав клопотання «про поновлення строку позовної заяви (справа №140/7104/24)», у якій зазначив, що первинно звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шайнтел Крейв» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені 09 липня 2024 року, тобто в межах строку звернення до адміністративного суду, однак ухвалою цього суду у справі №140/7104/24 позовну заяву повернуто позивачу без розгляду внаслідок несплати судового збору. Повідомив, що 12 лютого 2025 року відділенню Фонду було виділено додаткові кошти на сплату судового збору в сумі 199745,00 грн.
За своїм змістом вказане клопотання є заявою про поновлення строку звернення до суду.
Надаючи оцінку вказаним позивачем обставинам, необхідно зазначити, що відсутність бюджетного фінансування не надає суб'єкту владних повноважень право в будь-який час після сплину строку реалізовувати право на звернення до суду та не може бути безумовною підставою для поновлення строку звернення до суду.
Слід звернути увагу й на те, що вдруге позовну заяву було подано до суду 18 лютого 2025 року, тобто більше ніж через шість місяців з моменту прийняття ухвали від 29 липня 2024 року про повернення позовної заяви. При цьому належних і допустимих доказів, що підтверджують вчинення позивачем активних дій, спрямованих на сплату судового збору матеріали справи не містять.
Виписка з рахунку за 12 лютого 2025 року вказує лише на вхідний залишок по КЕКВ 2800 на вказану дату, однак не є доказом відсутності коштів на сплату судового збору у межах строку звернення до суду, встановленого процесуальним законом.
Таким чином, позивачем не наведено обставин, пов'язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду.
Наслідки пропуску строків звернення до адміністративного суду встановлено статтею 123 КАС України, згідно з частиною першою якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як установлено частинами першою, другою статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позивачем не доведено належними і допустимими доказами поважність причин пропуску строку звернення до суду, то відповідно до частини шостої статті 161 КАС України та на підставі частини першої статті 123 цього Кодексу позовну заяву належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви у спосіб подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, в якій вказати інші підстави для поновлення строку та надати докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
В задоволенні клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду відмовити.
Позовну заяву Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Шайнтел Крейв» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк