Рішення від 26.02.2025 по справі 120/14836/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 лютого 2025 р. Справа № 120/14836/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з 15.02.2021 на підставі оновленої довідки від 24.04.2024 за №386 про розмір його грошового забезпечення та грошового атестату від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки грошовий атестат від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 24.04.2024 за №386 видані на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі за №120/11465/21-а, однак у ньому відсутні зобов'язання щодо здійснення перерахунку позивачу пенсії на підставі наданих документів.

Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що в Головного управління відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі наданих документів, а відтак неможливо надати оновлений розрахунок пенсії станом на 01.03.2021.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №120/11465/21-а зобов'язано військову частину НОМЕР_1 з урахуванням вже виплачених сум перерахувати та доплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 29.01.2020 по 14.02.2021, грошову допомогу на оздоровлення за 2020-2021 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік, грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки як учаснику бойових дій за період з 2017 по 2021 рік, грошову компенсацію за 4 календарні дні невикористаної відпустки, здійснивши їх обчислення з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2020 Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".

На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №120/11465/21-а військовою частиною НОМЕР_1 виготовлено грошовий атестат від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 24.04.2024 за №386.

За зверненням позивача від 21.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 долучив оновлений грошовий атестат та довідку до облікової пенсійної справи.

20.06.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою у якій просив здійснити перерахунок його пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення в склад якої входить посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія, одноразові додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди за останні 24 місяці, які передують даті звільнення та грошового атестату.

Однак, листом №9957-8493/Р-02/8-0200/24 від 15.07.2024 позивача повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з врахуванням грошового атестату від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 24.04.2024 за №386, оскільки рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 у справі №120/11465/21-а не містить зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі таких документів.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років з врахуванням грошового атестату від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 24.04.2024 за №386, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя статті 46 Конституції України).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 за №135/13402, призначення (перерахунку) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, і на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначаються пенсії необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.

У пункті 2 розділу І цього Порядку визначено, що заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Пунктом 2 розділу ІІ Порядку №3-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи, зокрема: грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"/

З системного аналізу наведених вище норм права вбачається, що при призначенні пенсії військовослужбовцю за вислугу років чи інвалідності за нормами Закону №2262-ХІІ враховуються грошове забезпечення такої особи, яке вона отримувала на день звільнення. При цьому розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, в той час як посадовий оклад, оклад за військове звання та надбавка за вислугою років визначається у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.

Відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністра оборони України 07.06.2018 № 260, підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є, в тому числі, грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Отже, саме грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію обов'язково подається для призначення пенсії до органів Пенсійного фонду, визначає розміри посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, що має враховуватися під час обчислення пенсії.

Як уже встановлено судом, на виконання рішення суду від 21.12.2021 у справі №120/11465/21-а військовою частиною НОМЕР_1 виготовлено оновлний грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача.

Відповідні документи, ІНФОРМАЦІЯ_2 за заявою позивача долучені до облікової пенсійної справи.

Отже, враховуючи те, що при призначенні пенсії позивачу не враховано грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки від 24.04.2024 за №386 про розмір його грошового забезпечення та грошового атестату від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс.

З огляду на викладене дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивача з урахуванням вказаних документів є протиправними.

Як наслідок, з метою поновлення порушених прав позивача, відповідача належить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначеного у грошовому атестаті від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс, а також у довідці від 24.04.2024 за №386 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виданих військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору та ним не понесено витрат, пов'язаних з розглядом справи, тому судові витрати у даній справі не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія, визначених у грошовому атестаті від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс, а також у довідці від 24.04.2024 за №386 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які видані військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 15.02.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначеного у грошовому атестаті від 24.04.2024 №1533/118/1639/пс, а також у довідці від 24.04.2024 за №386 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які видані військовою частиною НОМЕР_1 .

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна