Постанова від 25.02.2025 по справі 703/6735/24

Справа № 703/6735/24

3/703/161/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Биченко І.Я., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Т.в.о. начальника відділу поліції № 2 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Кротов І. направив до суду протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №027244, відповідно до якого ОСОБА_1 07 грудня 2024 року близько 23 год. 00 хв. в с. Ротмістрівка умисно розбила бокове скло в автомобілі ОСОБА_2 , виражалась нецензурною лайкою чим порушила громадський порядок та спокій громадян.

В судове засідання з'явилась особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , яка свою вину у вчиненні правопорушення не визнала та пояснила, що дійсно 07 грудня 2024 року близько 23 години вона перебувала на зупинці в с. Ротмістрівка по вул. Миру. Почула як під'їхав та зупинився автомобіль. З автомобіля вибіг ОСОБА_3 , вдарив її, ОСОБА_1 , в лице та вимагав віддати гроші за розбите скло. Вказала, що скло вона не била та жодних доказів цього немає.

Перевіривши факти, викладені в протоколі, заслухавши пояснення потерпілої, вивчивши надані матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Нормами ст. 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративне правопорушення.

Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З досліджених матеріалів справи приєднаних до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №027244, а саме письмових пояснень ОСОБА_4 від 08 грудня 2024 року вбачається, що 07 грудня 2024 року близько 22 години 15 хв. він керував автомобілем «Фольксваген» в с. Ротмістрівка по вул. Миру та побачив, що за його автомобілем біжить жінка, яка розбила скло його транспортного засобу. Зупинившись він з'ясував, що то була ОСОБА_1 , яка сказала, що розбила скло ненавмисно. В подальшому він викликав працівників поліції, оскільки ОСОБА_1 відшкодовувати завдану шкоду відмовилася.

Також до матеріалів справи додано заяву ОСОБА_4 про вчинене кримінальне правопорушення, або таке, що готується від 08 грудня 2024 року.

Відповідно до диспозиції ст.173 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказаною частиною статті настає у разі вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Виходячи з диспозиції цієї норми закону: об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку, тобто в обумовленій потребами суспільства системі врегульованих правовими та іншими соціальними нормами системі відносин, що складаються у громадських місцях, в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.

Об'єктивна сторона - полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Суб'єктивна сторона цього адміністративного правопорушення характеризується умисною формою вини і обов'язковим мотивом - неповагою до суспільства (хуліганські спонукання), тобто прагненням показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі.

Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №027244 від 08 грудня 2024 року не розкрита суть адміністративного правопорушення, яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.

Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 027244 від 08 грудня 2024 року не міститься даних, які саме пошкодження ОСОБА_1 були заподіянні транспортному засобу ОСОБА_4 , зокрема, не долучено протокол огляду транспортного засобу, на предмет виявлених пошкоджень, не встановлені очевидці події та перехожі особи, спокій яких порушений діями ОСОБА_1 .

З об'єктивної сторони хуліганство, незалежно від виду відповідальності (адміністративної чи кримінальної), характеризується порушенням громадського порядку, а з суб'єктивної - умисною виною та мотивом явної неповаги до суспільства.

Як встановлено під час судового розгляду шляхом дослідження доказів, між особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 та потерпілим ОСОБА_4 , не було конфлікту. Свідки такого відсутні та в протоколі не зазначені.

За вказаних обставин, дії ОСОБА_1 не можуть бути розцінені як такі, що вчинені з мотивів явної неповаги до суспільства, та викликані особистими неприязними стосунками з потерпілим.

Також, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, ґрунтується виключно на поясненнях потерпілого ОСОБА_4 , які жодним належним та допустимим доказом не підтверджені, внаслідок чого ці пояснення не можуть бути єдиним доказом вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення.

Таким чином, дії ОСОБА_1 , які зазначені у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення, не містять об'єктивної та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.

Згідно ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП, підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір стягується виключно у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, судовий збір з неї стягненню не підлягає.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.40-1, 173, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення..

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження, після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя І.Я. Биченко