Справа № 635/14390/24
Провадження № 3/635/658/2025
25 лютого 2025 року Суддя Харківського районного суду Харківської області Лук'яненко С.А., за участю прокурора Мельничука О.О., особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , секретар судового засідання Шевченко В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали щодо:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Вільхуватка Нововодолазького району Харківської області, громадянина України, не працюючого, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи головним інженером Комунального підприємства «Водоканал» Мереф'янської міської ради (далі - КП «Водоканал»), являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, а саме: 06.02.2024 о 17.06, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік, а також несвоєчасно 01.02.2024 о 18.02, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 25.02.2025 року матеріали про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП були об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 визнав, що несвоєчасно подав декларації за 20201 та 2022 роки, але зазначив, що йому було невідомо про обов'язок подавати такі декларації, тому він пропустив строк на їх подання.
Прокурор вважав, що дослідженими матеріалами підтверджується провина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому правопорушень, просив накласти на останнього стягнення в межах санкції статті в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд, вислухавши ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною 1 ст. 1 Закону № 1700-VII встановлено, що посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права.
Статтею 81 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з ч. 2 ст. 169 вказаного Кодексу територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Згідно з п. 1.3 р. І Статуту Комунального підприємства «Водоканал» Мереф'янської міської ради, затвердженого рішенням сесії Мереф'янської міської ради від 06.12.2019, засновником та власником Підприємства є Мереф'янська міська рада.
Наказом керівника КП «Водоканал» 17.03.2021 № 31 ОСОБА_1 з 18.03.2021 призначено на посаду головного інженера КП «Водоканал».
Відповідно до п. 2 р. 1 Посадової інструкції головного інженера головний інженер є першим заступником керівника підприємства.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.
Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 06.02.2024 о 17.06 подав щорічну декларацію за 2021 рік та 01.02.2024 року о 18.02 подав щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічні декларації за 2021 рік та за 2022 рік (які відповідно до п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII повинен був подати не пізніше 31.01.2024) подав 06.02.2024 та 01.02.2024, тобто несвоєчасно.
Отже ОСОБА_1 , будучи головним інженером Комунального підприємства «Водоканал» Мереф'янської міської ради, являючись згідно з п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав щорічні декларації за 2021 рік та за 2022 рік.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 651 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п.27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення повністю підтверджуються матеріалами справи за складеними протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією від 18.12.2024 року за №580 та №581, довідкою відносно ОСОБА_1 , що останній станом на 18.12.2024 до адміністративної відповідальності не притягувався; повідомленням від 07.02.2024 про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; розпорядженням керівника КП «Водоканал» ОСОБА_2 від 17.03.2021 №31 про призначення ОСОБА_1 з 18.03.2021 на посаду головного інженера, копією особової картки працівника ОСОБА_1 ; посадовою інструкцією головного інженера, наказом №29 від 31.05.2024 року керівника КП «Водоканал» ОСОБА_2 про припинення трудового договору з ОСОБА_1 ; деклараціями ОСОБА_1 за 2021 та 2022 рік, копією наказу №30 від 31.01.2024 року про покладення на ОСОБА_1 обов'язків Уповноваженого за реалізацію Антикорупційної програми КП «Водоканал».
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи досліджені в ході розгляду справи матеріали, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
Відповідно до частини 2 статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушниці, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП, судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП, судом не виявлено.
У відповідності до статті 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При призначені покарання суд враховує тяжкість та обставини вчинення правопорушення, а також дані про особу правопорушника.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Суд при накладенні стягнення, керуючись ст.ст. 33-35 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу порушника, ступінь його вини, ставлення до вчиненого, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність та вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, але в мінімальному розмірі, у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
У відповідності до ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,ст. 40-1 КУпАП, суд стягує з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст.283,284 КУпАП,Законом України «Про судовий збір», суддя,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Реквізити для сплати штрафу:
Код бюджетної класифікації 21081100
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
МФО - 899998
Код отримувача 37874947
Отримувач ГУК Харків обл/CТГ Мерефа/21081100
Номер рахунку (IBAN) UA588999980313000106000020543 (Мереф'янська ТГ)
Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати судового збору:
ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106
Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету 22030106
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.
Суддя С.А.Лук'яненко