25 лютого 2025 рокуСправа № 495/1185/25
Номер провадження 3/495/576/2025
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Шевчук Ю.В. розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця Волинської області, громадянина України, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи та посада: війскова частина НОМЕР_1 , командир відділення пожежної роти, на посаді з 2022 року,
за ст. 172-17 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
24 лютого 2025 року до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, за ст. 172-17 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 .
З протоколу вбачається, що 17.02.2025 приблизно о 18.00 год. під час проведення перевірки несення бойового чергування в складі чергових сил на визначеному об'єкту військової частини виявлено, що військовослужбовець в складі чергових сил молодший сержант ОСОБА_1 не виконує бойове завдання по відбиттю ймовірного нападу на військову частину, а перебуває в стані алкогольного сп'яніння, відпочиває на визначеному посту та не несе бойове чергування щодо охорони та оборони визначеного об'єкту військової частини. Таким чином, порушуючи законодавство України щодо встановленого порядку проходження військової служби в діях військовослужбовця військової служби за контрактом молодшого сержанта ОСОБА_1 вбачаються ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-17 КУпАП, а саме: порушення правил несення бойового чергування, встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу, вчинене в умовах особливого періоду.
20.02.2025 старшим офіцером режимної служби ІНФОРМАЦІЯ_3 майором ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст.172-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення був складений адміністративний протокол серії ОД/РС/91.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
У матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 , з якої вбачається, що ОСОБА_1 з правопорушенням згоден, просив справу розглянути без його участі.
Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Вивчивши матеріали справи, суддя доходить до наступного висновку.
Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в України або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до протоколу про вчинене адміністративне правопорушення від 20.02.2025, 17.02.2025 приблизно о 18.00 год. під час проведення перевірки несення бойового чергування в складі чергових сил на визначеному об'єкту військової частини виявлено, що військовослужбовець в складі чергових сил молодший сержант ОСОБА_1 не виконує бойове завдання по відбиттю ймовірного нападу на військову частину, а перебуває в стані алкогольного сп'яніння, відпочиває на визначеному посту та не несе бойове чергування щодо охорони та оборони визначеного об'єкту військової частини. Таким чином, порушуючи законодавство України щодо встановленого порядку проходження військової служби в діях військовослужбовця військової служби за контрактом молодшого сержанта ОСОБА_1 вбачаються ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-17 КУпАП, а саме: порушення правил несення бойового чергування, встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Відповідно до Закону України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні від 14.01.2025 №12405 в Україні діє правовий режим воєнного стану.
Будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, відповідно до ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", ОСОБА_1 зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), знати та виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг завдань доручених йому за посадою.
Відповідно до статті 332 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України бойове чергування - це виконання бойового завдання. Бойове чергування здійснюється черговими силами і засобами, призначеними від військових частин. До складу чергових сил і засобів входять бойові обслуги.
Згідно статті 340 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України Особовому складові чергової зміни під час несення бойового чергування заборонено: відволікатися, братися за справи, не пов'язані з виконанням обов'язків несення бойового чергування, самовільно залишати бойовий пост чи інше місце несення бойового чергування.
Так відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 військовослужбовця військової служби за контрактом молодшого сержанта ОСОБА_1 було призначено до складу чергових сил для несення бойового чергування на визначеному посту охорони та оборони військового об'єкта.
Під час проходження військової служби за контрактом молодший сержант ОСОБА_1 повинен був неухильно дотримуватись військової дисципліни. Відповідно до статей 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і не ухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил. встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Проте, діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби на порушення вказаних вище статутних обов'язків військовослужбовець військової служби за контрактом молодший сержант ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-17 КУпА, а саме: порушення правил несення бойового чергування, встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу, вчинене в умовах особливого періоду, а саме порушив правила бойового чергування в складі чергових сил, в результаті чого він не зміг би відбити раптовий напад на визначений пост по охороні та обороні та не виконував свої обов'язки під час бойового чергування в складі чергових сил.
Згідно ч. 2 ст. 172-17 КУпАП, а саме: порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, -
тягне за собою накладення штрафу від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.
Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Вина правопорушника в повному обсязі підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про військове адміністративне правопорушення ОД/РС/91 від 20.02.2025 року; заявою особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ; витягами з наказів; письмовими поясненнями полковника командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 20.02.2025; письмовими поясненнями капітана помічника командира в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 від 20.02.2025; службовим розслідуванням; копіями посвідчень.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про винність ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст.172-17 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 12 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Так як ОСОБА_1 (військовий квиток серії НОМЕР_2 ) є військовослужбовцем, він підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.172-17ч.2,221,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 винним в здійсненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.172-17 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 , 12.02.1988 від сплати судового збору на підставі п.12ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя Юлія ШЕВЧУК