Постанова від 26.02.2025 по справі 766/11759/24

Справа № 766/11759/24

н/п 3/766/1167/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2025 року

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В.,

за участі:

секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,

особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 не з'явився, належним чином сповіщений,

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною другою ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи

1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за частиною другою ст. 173-2 КУпАП, а саме:

-протокол серії ВАД 115391 від 17.07.2024 з додатками згідно переліку у справі № 766/11759/24 (провадження № 3/766/1167/25), в якому зазначено, що 17.07.2024, о 10 год. 20 хв., знаходячись за місцем фактичного проживання, ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно матері, гр. ОСОБА_2 , а саме виражався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, виганяв з квартири;

-протокол серії ВАД 328362 від 05.09.2024 з додатками згідно переліку у справі 766/15342/24 (провадження № 3/766/1393/25), в якому зазначено, що 05.09.2024, близько 18 год. 00 хв., знаходячись за місцем фактичного проживання, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї матері, гр. ОСОБА_2 , а саме висловлювався грубою нецензурною лайкою на її адресу, провокував бійку, завдавав удари по голові, давав ляпаси, на зауваження не реагував;

-протокол серії ВАД 328363 від 05.09.2024 з додатками згідно переліку у справі № 766/15340/24 (провадження № 3/766/1392/25), в якому зазначено, що ОСОБА_1 , 05.09.2024 о 20 год. 00 хв., знаходячись за місцем фактичного проживання, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, порушив вимоги ТЗП АА 428620 від 05.09.2024, а саме заборону у будь-який інший спосіб контактувати із постраждалою і продовжив вчиняти домашнє насильство фізичного і психологічного характеру відносно своєї матері, гр. ОСОБА_2 , а саме висловлюватись грубою нецензурною лайкою в її адресу, провокував бійку, завдавав удари по голові, давав ляпаси.

Зазначені правопорушення вчинено повторно протягом року, що підтверджується доданою до матеріалів справ постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 23.11.2023 року у справі № 766/5080/23.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. Відповідно до матеріалів справ ОСОБА_3 з протоколом серії ВАД 115391 від 17.07.2024 - ознайомлений, надано окремі пояснення, від підписання протоколів серій ВАД 328362 від 05.09.2024, ВАД 328363 від 05.09.2024 - відмовився, пояснень не надавав.

В окремих поясненнях від 17.07.2024 року ОСОБА_1 зазначає, що прийшов додому з алкогольними напоями, а саме двома пляшками горілки, які вжив разом із своєю матір'ю, гр. ОСОБА_2 , після вживання алкогольних напоїв між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відбулась сварка, причини такої сварки ОСОБА_1 невідомі. Виклик ОСОБА_2 поліції ОСОБА_1 пояснює перебуванням останньої у стані алкогольного сп'яніння.

Пояснення потерпілої, додані до вищевказаного протоколу, підтверджують загальний виклад обставин, втім, потерпіла уточнює, що сварка відбулась на побутовому підґрунті

В судове засідання 26.02.2025 року ОСОБА_1 не з'явився, був повідомлений належним чином, відомостей щодо причин неявки Суду не повідомив, клопотань не подавав.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази

3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень надано такі докази:

-протокол серії ВАД 115391 від 17.07.2024, складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;

-протокол серії ВАД 328362 від 05.09.2024, складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;

-протокол серії ВАД 328363 від 05.09.2024, складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;

-копія постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 23.11.2023 року у справі № 766/5080/23

-рапорти;

-пояснення ОСОБА_1 ;

-пояснення ОСОБА_2 ;

-копії форм оцінки ризиків вчинення домашнього насильства;

-копія ТЗП;

-заяви;

-копія паспорту ОСОБА_1 ;

-копія постанови Херсонського міського суду Херсонської області;

-довідка про повторність;

-копії протоколів.

ІV. Оцінка Суду

5. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

6. Адміністративна відповідальність за частиною другою ст. 173-2 КУпАП настає за дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті

Адміністративна відповідальність за частиною першою ст. 173-2 КУпАП настає, зокрема, за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто за умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Отже, основним безпосереднім об'єктом домашнього насильства є суспільні відносини щодо захисту здоров'я як фізичного так і психологічного.

7. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон), домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Отже основною ознакою домашнього насильства, як діяння, за яке передбачене покарання, є відносини, що склалися між особою, яка вчинила насильство, та особою, постраждалою від такого насильства, в результаті спільного побуту або спільного проживання і залежності постраждалої особи від особи, яка чинить що неї насильство.

8. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону, економічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру;

9. Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 розділу I Закону, психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;

10. Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 розділу I Закону, фізичне насильство - це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

11. В Законі також визначено, що запобігання домашньому насильству - це система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються

На підставі системного аналізу наведених в Законі визначень, суд переконаний, що для настання адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП раптової, що виникла за емоційним сплеском, сварки чи бійки між подружжям чи іншими особами, що разом проживають в рамках побутових відносин не достатньо.

12. Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за домашнє насильство, суд має встановити наявність ознак т.зв. «аб'юзивних» стосунків, тобто взаємин, в яких одна людина (насильник, кривдник) шляхом насильства (фізичного, сексуального, психологічного чи економічного) порушує особисті кордони іншої (постраждалої або жертви) з метою придушення волі та підкорення. І за наявності ознак таких стосунків суд може вирішити питання про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення на підставі поданих доказів.

13. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

14. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;

2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;

9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

15. З наведеного вбачається, що природа наведеного конфлікту виходить за межі природних побутових обставин та містить у собі прямо передбачені законодавцем ознаки психологічного, економічного та фізичного насильства, яке відображається у способі вчинення шляхом погроз, залякування, нанесення ударів, ляпасів, штовханні, умисному позбавленні особи житла, що має на меті приниження честі та гідності іншого члена сім'ї, підкорення його волі.

16. У сукупності обставин, що викладені у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, враховуючи пояснення сторін, системність діянь, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 ознаки психологічного, економічного та фізичного насильства по відношенню до однієї з осіб, які спільно проживають однією сім'єю, через що викладені обставини слід розцінювати як домашнє насильство (див. п. 8, 9, 10).

17. Враховуючи вищевикладене, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши подані докази, Суд дійшов висновку про повну доведеність вини ОСОБА_1 поза межами розумного сумніву та наявність у його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого частиною другою ст. 173-2 КУпАП.

18. Відповідно до ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

19. Разом з цим, на час розгляду справи про адміністративне правопорушення, відповідальність за вказане діяння була посилена.

Суд зауважує, що застосування покарання, що є суворішим ніж передбачене законом на час вчинення такого правопорушення, є протиправним.

20. Також, відповідно до частини третьої ст. 38 КУпАП, Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня вчинення відповідного правопорушення. Так, строк накладення адміністративного стягнення за протоколом серії ВАД 115391 від 17.07.2024 - сплив, через що, на підставі пункту сьомого ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення за вказаним протоколом підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

V. Накладення адміністративного стягнення

21. Відповідно до частини першої та другої ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

22. Відповідно до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

23. На час вчинення інкримінованого особі діяння передбаченого частиною другою ст. 173-2, санкція передбачала:

-накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

-громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин;

-адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

24. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).

25. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.

26. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП встановлено, а саме - вчинення правопорушення в стані сп'яніння.

27. Відповідно до частини першої ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.

28. Відповідно до частини шостої ст. 28 Закону, кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

29. Отже, виходячи з наведеного, звертаючи увагу на пояснення сторін, наявність стягнення майнового характеру за попереднє правопорушення протягом року, яке не досягло поставленої мети, спрямованість дій насильницького характеру на члена сім'ї, системність усвідомлених протиправних діянь, Суд вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді максимального штрафу розміром у 40 (сорок) неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) гривень 00 коп. Особу правопорушника направити для проходження програми для кривдників строком на один рік.

30. Відповідно до статті 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір на користь держави у розмірі, встановленому відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

З цих підстав,

керуючись статтями 1, 8, 9, 35, 38, 39-1, 173-2, 247, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суддя

ПОСТАНОВИВ:

1. Об'єднати в одне провадження матеріали у справах про адміністративне правопорушення щодо про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною другою ст. 173-2 КУпАП, а саме:

- протокол серії ВАД 115391 від 17.07.2024 з додатками згідно переліку у справі № 766/11759/24 (провадження № 3/766/1167/25), складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;

- протокол серії ВАД 328362 від 05.09.2024 з додатками згідно переліку у справі 766/15342/24 (провадження № 3/766/1393/25), складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;

-протокол серії ВАД 328363 від 05.09.2024 з додатками згідно переліку у справі № 766/15340/24 (провадження № 3/766/1392/25), складений за другою першою ст. 173-2 КУпАП;

Об'єднаним провадженням присвоїти номер справи 766/11759/24, номер провадження 3/766/1167/25.

2. Провадження у справі № 766/11759/24 за протоколом серії ВАД 115391 від 17.07.2024, складеним за частиною другою ст. 173-2 КУпАП - закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

3. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним за протоколами серій ВАД 328362 від 05.09.2024, ВАД 328363 від 05.09.2024 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

4. Призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 40 (сорока) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) гривень 00 коп.

(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100)

5. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106)

6. На підставі частини першої ст. 39-1 КУпАП, частини шостої ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на проходження програми для кривдників строком на один рік

7. Роз'яснити, що відповідно до частин восьмої, дев'ятої ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», у разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.

8. Роз'яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.

9. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.

10. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.

Суддя:Д. В. Арчаков