Справа № 766/12482/24
н/п 3/766/1245/25
22 лютого 2025 року
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В.,
за участі:
секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.
особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилась, належним чином повідомлена,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною другою ст. 173-2, частиною другою ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 , а саме:
-протокол серії ВАД 362472 від 29.07.2024 у справі № 766/12482/24 (провадження 3/766/1245/25), складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП, з додатками згідно переліку, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , 24.07.2024 о 22 год. 21 хв., знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, вчинила відносно свого малолітнього сина, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, а саме висловлювалась нецензурною лайкою, нанесла удар по обличчю, внаслідок чого дитина отримала забійну травму лоба. Правопорушення вчинено повторно протягом року. ОСОБА_1 притягалась до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 173-2 КУпАП, а саме за протоколом серії ГП 552909 від 20.09.2023 року.
-протокол серії ВАД 362476 від 29.07.2024 у справі № 766/12481/24 (провадження № 3/766/1244/25), складений за частиною другою ст. 184 КУпАП, з додатками згідно переліку, в якому зазначено, що 24.07.2024 року, близько 19 год. 44 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 неналежним чином виконувала свої батьківські обов'язки щодо забезпечення належних умов проживання свого малолітнього сина, гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме в помешканні брудно, купи брудного одягу, безлад, сморід, антисанітарія.
Правопорушення вчинено повторно протягом року. ОСОБА_1 притягалась до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 184 за протоколом серії ВАД 978870 від 08.11.2023 року.
Судове засідання у вказаних справах було призначено на 27.09.2024 року, у судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, була сповіщена належним чином.
З метою дотримання прав особи, судове засідання було перепризначено на 22.01.2025 року.
15.01.2025 року до Херсонського міського суду Херсонської області надійшло клопотання ОСОБА_1 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції з приміщення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області.
21.01.2025 року було ухвалено постанову про проведення судового засідання в режимі відеоконференції під час трансляції з приміщення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області за участі ОСОБА_1 .
У судове засідання 22.01.2025 року ОСОБА_1 не з'явилась, відомостей щодо причин неявки не надала, клопотань не подавала.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 з протоколом серії ВАД 362472 від 29.07.2024 ознайомлена. В письмових поясненнях до протоколу ОСОБА_1 зазначає, що:
«під час приїзду працівників поліції за адресою: АДРЕСА_2 , я була в розпачі та вживала алкогольні напої, після чого насварила свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та завдала удару по голові. Двері відчиняти відмовилась, тому було викликано АЗР СП, котрі розбили вікно та в ході бесіди прийняли рішення помістити мого сина до лікарні, з чим я була не згодна.
Також, в помешканні було брудно, не прибрано.
Зі мною було проведено профілактичну бесіду, щодо належного виконання батьківських обов'язків, зобов'язуюсь більше не вчиняти подібних ситуацій та належно займатись вихованням сина»
3. Також, у матеріалах справи наявні пояснення сусідки правопорушниці, гр. ОСОБА_3 , яка зазначає:
«Я, ОСОБА_3 , хочу повідомити стосовно своєї сусідки, яка мені особисто невідома, проживає АДРЕСА_2 , постійно веде аморальний спосіб життя. В той час як її дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно знаходиться на вулиці без змоги потрапити в приміщення до самої ночі без води та їжі. Чути крики дитини з квартири, постійне фізичне насилля.»
4. Відповідно до рапорту поліції за фабулою ЄО №12697 від 24.07.2024, 24.07.2024 о 22 год. 21 хв. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 24.07.2024 о 22 год. 16 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , про те, що за вказаною адресою потрібно наряд поліції для доставлення малолітнього ОСОБА_2 , 2016 р.н., який отримав травми внаслідок домашнього насильства зі сторони матері ОСОБА_1 , 1979 р.н. Малолітній буде доставлятися в ХОДЛ, ЕМД на місці події. Повідомляє начальник ВЗГ УПП.
Прибувши на місце події було вже викликано КШД задля супроводу поліції, госпіталізації малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні. Після чого, лікар оглянув дитину, виявили забійну рану лоба, довідку надано.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
4. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
-протокол серії ВАД 362476 від 29.07.2024, складений за частиною другою ст. 184 КУпАП;
-протокол серії ВАД 362472 від 29.07.2024, складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП
-пояснення заявниці;
-свідоцтво про народження;
-копія медичної довідки;
-фото;
-форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства;
-копія паспорту;
-протокол;
-рапорт з фабулою ЄО.
ІV. Оцінка Суду
4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
5. Адміністративна відповідальність за частиною другою ст. 173-2 КУпАП настає, зокрема, за повторне протягом року вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто за умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, основним безпосереднім об'єктом домашнього насильства є суспільні відносини щодо захисту здоров'я як фізичного так і психологічного.
6. Адміністративна відповідальність за частиною другою ст. 184 КУпАП настає, зокрема, за повторне протягом року ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
7. За змістом приписів частини першої ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
8. Відповідно до приписів ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
9. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон), домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Отже основною ознакою домашнього насильства, як діяння, за яке передбачене покарання, є відносини, що склалися між особою, яка вчинила насильство, та особою, постраждалою від такого насильства, в результаті спільного побуту або спільного проживання і залежності постраждалої особи від особи, яка чинить що неї насильство.
10. Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 розділу I Закону, психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
11. Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 розділу I Закону, фізичне насильство - це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
12. В Законі також визначено, що запобігання домашньому насильству - це система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються
На підставі системного аналізу наведених в Законі визначень, суд переконаний, що для настання адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП раптової, що виникла за емоційним сплеском, сварки чи бійки між подружжям чи іншими особами, що разом проживають в рамках побутових відносин не достатньо.
13. Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за домашнє насильство, суд має встановити наявність ознак т.зв. «аб'юзивних» стосунків, тобто взаємин, в яких одна людина (насильник, кривдник) шляхом насильства (фізичного, сексуального, психологічного чи економічного) порушує особисті кордони іншої (постраждалої або жертви) з метою придушення волі та підкорення. І за наявності ознак таких стосунків суд може вирішити питання про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення на підставі поданих доказів.
14. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
15. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
16. З матеріалів справи вбачається, що природа наведеного конфлікту виходить за межі природніх побутових обставин та містить у собі склад психологічного та фізичного насильства, що має на меті приниження честі та гідності іншого члена сім'ї шляхом використання інструментів психологічного впливу у поєднанні із застосуванням фізичних покарань.
Додатково, з паперових копій фотознімків умов проживання осіб вбачається, що у приміщеннях не прибрано, розкидані речі, брудний посуд. Тобто, наведені житлові умови не є належними та прямо свідчать про ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків в частині забезпечення належних умов проживання дитини.
17. У сукупності обставин, що викладені у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, враховуючи пояснення потерпілої, у вчиненому правопорушенні, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 ознаки домашнього насильства психологічного та фізичного характеру по відношенню до однієї з осіб, які спільно проживають однією сім'єю, через що викладені обставини слід розцінювати як домашнє насильство (див. п. 7, 8, 9), а також ухилення від виконання батьківських обов'язків в частині забезпечення належних умов проживання дитини.
18. Враховуючи вищевикладене, звертаючи увагу на повторність правопорушень, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши подані сторонами докази, Суд дійшов висновку про повну доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих їй правопорушень поза межами розумного сумніву. Так, дії ОСОБА_1 утворюють склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною другою 173-2 КУпАП, частиною другою ст. 184 КУпАП.
19. Відповідно до частин другої, третьої ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня вчинення відповідного правопорушення.
Так, строк накладення адміністративного стягнення за частиною другою ст. 184 КУпАП - сплив, враховуючи наведене, провадження у справі за протоколом ВАД 362476 від 29.07.2024, на підставі пункту сьомого ст. 247 КУпАП - у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
16. Відповідно до ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
17. Разом з цим, на час розгляду справи про адміністративне правопорушення, відповідальність за вказане діяння була посилена.
Суддя зауважує, що застосування покарання, що є суворішим ніж передбачене законом на час вчинення такого правопорушення, є протиправним.
V. Накладення адміністративного стягнення
18. Відповідно до частини першої та другої ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
19. На час вчинення інкримінованого особі діяння, передбаченого частиною другою ст. 173-2, санкція статті передбачала:
-накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
-громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин;
-адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
20. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).
21. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.
22. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП встановлено, а саме - вчинення правопорушення у стані сп'яніння.
23. Відповідно до частини першої ст. 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
24. Відповідно до частини шостої ст. 28 Закону, кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
25. Отже, виходячи з наведеного, враховуючи міри, вдатися до яких працівників поліції ОСОБА_1 примусила своєю свідомою відмовою (див п. 2), Суд вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу розміром 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Втім, враховуючи призначення мінімального штрафу, для досягнення мети адміністративного стягнення, зокрема за насильницькі правопорушення спрямовані на членів сім'ї, особливо малолітніх осіб, Суд вважає за необхідне направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників на строк 6 місяців.
26. Відповідно до статті 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір на користь держави у розмірі, встановленому відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 8, 9, 35, 173-2, 247, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суддя
1. Об'єднати в одне провадження матеріали у справах про адміністративне правопорушення щодо про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною першою ст. 173-2 КУпАП, а саме:
-протокол серії ВАД 362472 від 29.07.2024 у справі № 766/12482/24 (провадження 3/766/1245/25), складений за частиною другою ст. 173-2 КУпАП;
-протокол серії ВАД 362476 від 29.07.2024 у справі № 766/12481/24 (провадження № 3/766/1244/25), складений за частиною другою ст. 184 КУпАП;
Об'єднаним провадженням присвоїти номер справи 766/12482/24, номер провадження 3/766/1245/25.
2. Провадження у справі № 766/12482/24 за протоколом серії ВАД 362476 від 29.07.2024, складеним за частиною другою ст. 184 КУпАП - закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
3. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною за протоколом серії ВАД 362472 від 29.07.2024 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
4. Призначити їй адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 20 (сорока) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень 00 коп.
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100)
5. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
(Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106)
6. На підставі частини першої ст. 39-1 КУпАП, частини шостої ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на проходження програми для кривдників строком на шість місяців.
7. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
(Отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106)
8. Роз'яснити, що відповідно до частин восьмої, дев'ятої ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», у разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
9. Роз'яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.
10. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
11. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.
Суддя:Д. В. Арчаков