Постанова від 26.02.2025 по справі 766/1326/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/1326/25

Пров. №3/766/1970/25

26.02.2025

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В.,

за участі

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (не з'явився, належним чином сповіщений),

свідка - ОСОБА_2 ,

свідка - ОСОБА_3 ,

представника військової частини - Станкевича В.А.,

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

військовослужбовця, командира 1 взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів 2 роти ударних безпілотних авіаційних комплексів батальйону безпілотних систем військової частини НОМЕР_2 , старшого лейтенанта,

за частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи

1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення серії А4935 № 42/25/1 від 21.01.2025, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, в якому зазначено, що 20.01.2025 року, близько 08 години 00 хвилин, на території тимчасового розташування підрозділу військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 був виявлений з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: стійкий запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, почервоніння обличчя.

Для підтвердження або спростування стану алкогольного сп'яніння був доставлений до КНП МОЦПЗ МОР, де він відмовився від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. З протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 зі складеним протоколом ознайомлений. Відповідно до заяви в матеріалах справи, ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні визнає в повному обсязі, просить призначити йому мінімальне покарання.

В судовому засіданні 26.02.2025, свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зазначили, що у відносинах підлеглості з ОСОБА_1 не перебувають, обставини, що викладені в протоколі, підтверджують повністю.

Разом з цим, свідки зазначили, що ОСОБА_1 неодноразово притягався до адміністративної відповідальності за частиною третьою ст. 172-20 КУпАП, у вчиненому не розкаюється, регулярно допускає порушення дисципліни під час несення військової служби, належних висновків за попередніх покарань, що мали матеріальний характер, не зробив.

Аналогічну характеристику щодо ОСОБА_1 було надано заступником командира роти з психологічної підтримки персоналу 2 роти ударних безпілотних авіаційних комплексів батальйону безпілотних систем військової частини НОМЕР_2 , молодшим лейтенантом ОСОБА_4 ..

Так, вищевказані особи зазначають, що ОСОБА_1 , перебуваючи у званні офіцера, виконуючи обов'язки військової служби під час особливого періоду, в умовах постійної підвищеної небезпеки для особового складу, своїми діями, окрім порушення законодавства, завдає істотної шкоди дисципліні всередині підрозділу.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази

3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:

-протокол про військове адміністративне правопорушення серії А4935 № 42/25/1 від 21.01.2025;

-висновок медичного огляду № 99 від 20.01.2025;

-пояснення військовослужбовців;

-акт про перебування території військової частини НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння та відмову від надання пояснень від 20.01.2025;

-витяги з наказів;

-копія паспорта;

-копія номеру ІПН;

ІV. Оцінка Суду

4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

5. Адміністративна відповідальність за частиною третьою ст. 172-20 КУпАП настає за дії, що вчинені в умовах особливого періоду, а саме: розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

6. Відповідно до визначення, наведеного в абзаці п'ятому ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

7. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан.

8. Водночас, в умовах введеного Президентом України воєнного стану, будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , на території тимчасового розташування підрозділу військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 був виявлений з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: стійкий запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, почервоніння обличчя, що підтверджується заявою ОСОБА_1 , показаннями свідків протоколом та іншими матеріалами, доданими до нього, зокрема відповідним висновком від закладу охорони здоров'я про наявність у військовослужбовця явних ознак алкогольного сп'яніння та відмову від проходження огляду.

9. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

10. Слід наголосити, що склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

11. Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.

12. Судовий розгляд відповідно до приписів 251 КУпАП проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення. Суддя не має права самостійно змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі чи збирати докази у справі. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

13. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;

2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;

9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

14. Суддя вважає, що наявність в матеріалах справи належного медичного висновку, показань свідків, а також визнання військовослужбовцем свої вини та обставин, що зазначені у протоколі, є достатньою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.

15. Враховуючи вищевикладене, з огляду на досліджені докази, беззаперечне визнання особою обставин та вини у вчиненому правопорушенні, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 склад правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

V. Накладення адміністративного стягнення

16. Санкція частини третьої ст. 172-20 КУпАП передбачає такі види адміністративного стягнення:

- накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

17. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).

18. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.

19. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.

20. Отже, виходячи з наведеного, зважаючи на неодноразове притягнення особи до відповідальності за інкримінованою статтею, відсутність досягнення стягнення матеріального характеру мети адміністративного стягнення, Суддя дійшов висновку про неефективність стягнень матеріального характеру та вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті строком на п'ятнадцять діб.

21. Підстави для застосування іншого, більш м'якого або більш суворого стягнення, відсутні.

22. Відповідно до пункту 12 частини першої ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, в тому числі, військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

З цих підстав,

керуючись статтями 1, 9, ч.3 ст. 172-20, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2. Призначити йому адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті строком на п'ятнадцять діб.

3. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

СуддяД. В. Арчаков