Єдиний унікальний номер 341/345/16-к
Номер провадження 1-в/341/14/25
26 лютого 2025 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 ,
засудженого ОСОБА_3 ,
представника відділення поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області - поліцейського офіцерської громади ІФ РУП ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Галичі Івано-Франківської області подання начальника відділення поліції № 3 (м. Галич) про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Старі Скоморохи Івано-Франківської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого 08.05.2018 Рогатинським районним судом Івано-Франківської області за ч.1 ст. 11 КК України до позбавлення волі на строк 9 років, звільнений 30.05.2022,
Начальник Галицького відділення поліції № 3 (м. Галич) звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 .
Подання мотивовано тим, що ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, порушує громадський порядок, зловживає спиртними напоями, схильний до скоєння правопорушення. За місцем проживання характеризується з негативної сторони, під впливом алкоголю вчиняє конфлікти, підтримує відносини з іншими особами, які ведуть антигромадський спосіб життя.
В судовому засіданні представник Галицького відділення поліції подання підтримав та пояснив, що ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, зокрема: 28.02.2024 вчинення дрібного хуліганства в с. Старі Скоморохи, передбаченого ст. 173 КУпАП; 30.01.2025-розпивання спиртних напоїв в громадському місці, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП; 04.02.2025- розпивання спиртних напоїв в громадському місці, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП. Незважаючи на письмове та усне попередження працівників відділення поліції ОСОБА_3 продовжує порушувати громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення, за які чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність. Просив подання задовольнити, встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд на 1 рік.
ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечував щодо встановлення йому адміністративного нагляду.
Суд, дослідивши матеріали подання, вважає, що відносно ОСОБА_3 слід встановити адміністративний нагляд, виходячи з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Підстави встановлення адміністративного нагляду, передбачені ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Відповідно до приписів пункту «в» абз. 1 ст. 4 ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону.
З матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_3 , 30.05.2022 звільнився із місць позбавлення волі. Після звільнення прибув на постійне місце проживання в с. Старі Скоморохи Івано-Франківської області.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 допускав правопорушення, за що притягався до адміністративної відповідальності за ст. 173, ч. 1, ч. 2 ст.178 КУпАП. Крім того, ОСОБА_3 був попереджений про те, що у разі неприпинення антигромадського способу життя, відносно нього буде встановлено адміністративний нагляд.
Відповідно до пояснень ОСОБА_5 , які містяться в матеріалах подання, ОСОБА_3 за місцем проживання характеризується негативно, зловживає спиртними напоями, постійно скандалить із сусідами, не бере участі в благоустрою села (а. с. 11).
За даними характеристики, виданої старостою Більшівцівської селищної ради ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ніде не працює, проявив себе з негативної сторони, схильний до вчинення правопорушення та злочинів. Скарг на його поведінку в сільську раду не поступало (а. с. 13).
Відповідно до довідки, виданої лікарем - психіатром поліклінічного відділення КНП «Галицька Лікарня» № 36 від 06.02.2025, ОСОБА_3 за медичною допомогою до лікаря психіатра не звертався (а. с. 14).
Таким чином, в судовому засіданні знайшло підтвердження, що ОСОБА_3 , будучи раніше судимим, після звільнення з місць позбавлення після відбуття покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, на шлях виправлення не став, зарекомендував себе з негативної сторони.
За таких обставин, з урахуванням особи ОСОБА_3 , його способу життя і поведінки, беручи до уваги завдання адміністративного нагляду регламентовані ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд дійшов висновку щодо встановлення відносно ОСОБА_3 адміністративного нагляду.
На підставі викладеного, керуючись п. «в» ст.3, ст. ст. 4-6,10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,
Подання задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Старі Скоморохи Івано-Франківської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , адміністративний нагляд, строком на 1 (один) рік згідно з п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд».
Застосувати відносно ОСОБА_3 наступні обмеження відповідно до ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд»:
- заборона виходу із домоволодіння за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 22:00 год. вечора до 06:00 год. наступного дня;
- заборона виїзду в особистих та службових справах з будь-яких питань за межі Більшівцівської ТГ Івано - Франківського району Івано - Франківської області без дозволу поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області;
- заборона перебування у місцях реалізації спиртних напоїв (ресторанах, кафе, барах, торгівельних об'єктах) з метою придбання та розпивання спиртних напоїв.
Роз'яснити ОСОБА_3 правила адміністративного нагляду:
- з'являтися до поліції № 3 (м. Галич) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області у встановлений термін та надавати усні та письмові пояснення з питань виконання адміністративного нагляду.
Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Галицький районний суд протягом 7 діб з часу проголошення..
СуддяОСОБА_6