Справа№938/1351/24
Провадження № 2-о/938/19/25
20 лютого 2025 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Джуса Р.В.,
за участю: секретаря судового засідання Ласкурйчук С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу
за заявою: ОСОБА_1 ,
за участю заінтересованої особи: Військової частини НОМЕР_1 ,
про встановлення факту родинних відносин,
за участю:
заявник: не з'явився;
представник заявника: не з'явився;
заінтересована особа №1: не з'явилась;
Обставини справи.
ОСОБА_1 , за участю: заінтересованої особи - Військової частини НОМЕР_1 , звернувся до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, у якій просить, встановити факт родинних відносин між ним - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , як рідних братів.
Ухвалою суду від 21.10.2024 відкрито провадження у даній справі в порядку окремого провадження та призначено розгляд справи у судовому засіданні на 13.11.2024.
У судове засідання 13.11.2024 з'явився представник заявника - адвокат Юрчук С.В. Заінтересована особа не забезпечила явки представника в судове засідання, хоча про розгляд справи повідомлялася у встановленому законом порядку. Рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, на час розгляду справи, на адресу суду не повернулися. У зв'язку із задоволенням клопотання представника заявника про виклик свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , судове засідання було відкладено на 03.12.2024.
В судове засідання 03.12.2024 учасники судового розгляду, не з'явилися.
Представник заявника - адвокат Юрчук С.В. подала клопотання про витребування доказів та розгляд клопотання без її участі та без участі заявника. Заінтересована особа - Військова частина НОМЕР_1 , явку представника в судове засідання, не забезпечила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки представника, не повідомила.
Ухвалою суду від 03.12.2024 задоволено клопотання заявника, витребувано з Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції необхідні докази, розгляд справи відкладено на 23.12.2024.
19.12.2024 від Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла відповідь щодо витребуваних судом документів та частково витребувані документи.
В судовому засіданні 23.12.2024, судом було допитано свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , та у зв'язку із наданням представнику заявника можливості оформлення клопотання про витребування додаткових доказів, розгляд справи відкладено на 10.01.2025.
Ухвалою суду від 10.01.2025 задоволено клопотання представника заявника про витребування доказів та витребувано додаткові докази з Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у зв'язку із чим, розгляд справи відкладено на 11.02.2025.
27.01.2025 від Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла відповідь щодо витребуваних судом документів.
В судове засідання 11.02.2025 з'явився представник заявника, інші учасники судового розгляду, не з'явилися. Заявник, ОСОБА_1 , 14.01.2025, подав клопотання про розгляд справи без його участі, просить заяву задовольнити. Заінтересована особа - Військова частина НОМЕР_1 , явку представника в судове засідання, не забезпечила, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки представника, не повідомила.
У відповідності до положень ч.2 ст. 244 ЦПК України, ухвалення та проголошення судового рішення у справі було відкладено на 20.02.2025 о 12год. 40хв.
В судове засідання 20.02.2025, учасники справи не з'явились.
Згідно ч.4 ст.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
Правова позиція заявника.
Обґрунтовуючи подану заяву про встановлення факту родинних відносин, заявник посилається на те, що він являється рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . При здійсненні реєстрації його народження, в свідоцтві про народження, його прізвище записано « ОСОБА_5 », а прізвище батьків: матері - « ОСОБА_5 », батька - « ОСОБА_5 ». Натомість при реєстрації народження його брата ОСОБА_2 , його прізвище записано « ОСОБА_5 », прізвища батьків: матері - « ОСОБА_6 », батька - « ОСОБА_5 ».
Зазначив, що внаслідок оголошення в країні воєнного стану та проведення загальної мобілізації, його з братом ОСОБА_2 мобілізували. 07 липня 2024 року його брат, будучи військовослужбовцем, трагічно загинув. А тому, враховуючи положення підпункту «г» ч.4 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із загибеллю рідного (повнорідного, неповнорідного) брата внаслідок здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій і Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану, він вирішив звільнитися з служби. Однак, при написанні рапорту на звільнення, було встановлено, що в свідоцтвах про народження, маються розбіжності в написанні їх прізвищ, а саме прізвища брата зазначено « ОСОБА_5 », а його - « ОСОБА_5 ».
Також, заявник посилається на те, що через недоведеність документально родинного зв'язку між ним та братом ОСОБА_2 , він не має можливості звільнитися з військової служби на підставі підпункту «г» ч.4 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».
В судовому засіданні, представник заявника - адвокат Юрчук С.В. додатково зазначила, що рідний брат заявника ОСОБА_2 помер на службі в ЗСУ. Прізвище заявника « ОСОБА_5 », а його брата « ОСОБА_5 ». Помилка в прізвищах була допущена при реєстрації народження заявника і його прізвище повинно бути « ОСОБА_5 ». Батьки заявника ОСОБА_1 та його брата ОСОБА_2 - ОСОБА_7 та ОСОБА_8 померли. Встановлення факту родинних відносин необхідне заявнику для звільнення з військової служби.
Правова позиція заінтересованої особи.
Заінтересована особа - Військова частини НОМЕР_1 не скористалась своїм процесуальним правом, пояснень по суті заяви не подала.
Фактичні обставини встановлені судом.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 22.08.2000, заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в Ново-Миколаївці, Слов'янського району Донецької області, про що Слов'янським райвідділом реєстрації актів громадянського стану, 22.08.2000 вчинено актовий запис №11/поновлено, та його батьками є ОСОБА_9 (батько) та ОСОБА_8 (мати) (а.с.10).
Згідно повного витягу із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №11 від 22.08.2000, запис відомостей про батьків, при реєстрації народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було вчинено на підставі заяви головного спеціаліста служби у справах неповнолітніх ОСОБА_10 відповідно до ч.1 ст.135 СК України (за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров'я). Згідно відомостей про відмітки зроблені в актовому записі: гр.14,15,16,17,18 - документами не підтверджені, паспорт матері не пред'явлений, мати знаходиться у місцях позбавлення волі, актовий запис підписано заявником, колишня назва відділу - Відділ реєстрації актів громадянського стану Слов'янського районного управління юстиції Донецької області (а.с.51-52).
17 жовтня 2014 року ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в Ново-Миколаївці, Слов'янського району, Донецької області, отримав паспорт громадянина України (а.с.7).
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 09.11.2012, ОСОБА_2 народився в м.Білозерське, м.Добропілля, Донецької області, УРСР, про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Добропіллю Добропільського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області, 10.01.1986 вчинено актовий запис №11, його батьками є: ОСОБА_7 (батько), ОСОБА_8 (мати) (а.с.11).
Згідно повного витягу із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №11 від 10.01.1986, запис відомостей про батька, при реєстрації народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було вчинено за заявою ОСОБА_7 на підставі актового запису про шлюб №78 від 11.06.1983 року складеного Білозерською міськрадою м.Добропілля, тобто в порядку ст.133 СК України. При цьому, відповідно до виправлень, внесених до відомостей актового запису, запис №2, тип зміни: зміна, відомості про заявника змінено на ОСОБА_7 (а.с.48-50).
В той же час, з свідоцтва про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_4 від 19.06.2004 та додатка до свідоцтва про базову загальну середню освіту серія НОМЕР_5 вбачається, що такі видані на ім'я ОСОБА_2 (а.с.16-17).
Також з свідоцтва про присвоєння кваліфікації №87 від 23.06.2004 вбачається, що таке видано ОСОБА_2 в тому, що він закінчив у 2004 році профільні курси трактористів-машиністів категорії «А» при Черкаській загальноосвітній І-ІІІ ступенів школи №1 (а.с.15).
З свідоцтва про смерть серія НОМЕР_6 від 09.07.2024 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Довгополе Верховинського району Івано-Франківської області, про що Верховинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 09.07.2024 складено актовий запис №196 (а.с.14).
З повного витягу із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №325 від 28.11.1959 вбачається, що ОСОБА_7 , народився ІНФОРМАЦІЯ_6 і його батьком являється ОСОБА_11 , а матір'ю ОСОБА_12 . Запис відомостей про батька, при реєстрації народження було вчинено за заявою ОСОБА_12 на підставі свідоцтва про шлюб НОМЕР_7 , тобто в порядку ст.133 СК України (а.с.46-47).
З свідоцтва про смерть серія НОМЕР_8 від 23.02.2022 вбачається, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , помер ІНФОРМАЦІЯ_8 в м.Білозерське, Покровський район, Донецька область, про що Виконавчим комітетом Білозерської міської ради Донецької області, 23.02.2022 складено актовий запис №59 (а.с.12).
Згідно листа Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18.12.2024 №897/32.1.6-18/33-36, надання повного витягу з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 неможливо, оскільки актового запису не виявлено (а.с. 45).
Згідно з свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_9 від 02.09.2024, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , померла ІНФОРМАЦІЯ_10 в с.Новомиколаївка, Слов'янського району, Донецької області, про що Виконкомом Черкаської селищної ради Слов'янського району Донецької області, 18.03.2013 складено актовий запис №27 (а.с.13).
Відповідно до листа Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.01.2025 №45/32.1.6-18/6, повідомлено про відсутність актових записів в архіві відділу щодо громадян, які зазначені в ухвалі (копія актового запису про шлюб №78 від 11.06.1983 року, складеного Білозерською міськрадою м.Добропілля, укладений між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ), так як державна реєстрація актових записів цивільного стану проведена іншим відділом (а.с.75).
Відповідно до листа Головного управління Державно міграційної служби України в Донецькій області від 26.09.2024 №б/н, адвокату Юрчук С. на її запит щодо надання інформації стосовно ОСОБА_9 та ОСОБА_8 повідомлено, що за обліками ГУ ДМС у Донецькій області та даними інформаційно-комунікаційної системи ДМС України 17.03.2006 року Слов'янським РВ УМВС України в Донецькій області оформлено та видано паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Також звернено увагу, що до запиту долучено копію свідоцтва про смерть на ім'я ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в свідоцтві ж про народження на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено такі відомості про батька « ОСОБА_9 », які відповідають інформації, що містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян (дата народження не зазначена) (а.с.18).
Оцінка суду.
В статті 55 Конституції України закріплено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Статтею 318 ЦПК України передбачено, що у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою, причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Як роз'яснено в п.7 вказаної Постанови, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
У постанові Великої Палати Верховного Суду № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) від 10.04.2019 року зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Крім того, згідно з роз'ясненнями Верховного Суду у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012, до заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази:
1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб);
2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі - РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;
3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником. Цей перелік не є вичерпним.
Відповідно до ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до ч. 1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Отже, суд може встановити юридичний факт у тому разі, коли особою вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів, і виключно за наявності об'єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в Ново-Миколаївці, Слов'янського району, Донецької області та його батьками є ОСОБА_9 (батько) та ОСОБА_8 (мати).
При цьому, також встановлено, що запис відомостей про батьків, при реєстрації народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було вчинено на підставі заяви головного спеціаліста служби у справах неповнолітніх ОСОБА_10 відповідно до ч.1 ст.135 СК України (за заявою родичів, інших осіб або уповноваженого представника закладу охорони здоров'я). Згідно відомостей про відмітки зроблені в актовому записі: гр.14,15,16,17,18 - документами не підтверджені, паспорт матері не пред'явлений, мати знаходиться у місцях позбавлення волі.
17 жовтня 2014 року заявник, який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в Ново-Миколаївці, Слов'янського району, Донецької області, отримав паспорт громадянина України, в якому його прізвище також зазначено як « ОСОБА_5 ».
В той же час, встановлено, що ОСОБА_2 народився в м.Білозерське, м.Добропілля, Донецької області, УРСР та його батьками є: ОСОБА_7 (батько), ОСОБА_8 (мати). Запис відомостей про батька, при реєстрації народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було вчинено за заявою ОСОБА_7 на підстваві актового запису про шлюб №78 від 11.06.1983 року складеного Білозерською міськрадою м.Добропілля, тобто в порядку ст.133 СК України. При цьому, відповідно до виправлень, внесених до відомостей актового запису, запис №2, тип зміни: зміна, відомості про заявника ОСОБА_7 змінено на ОСОБА_7 .
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Довгополе Верховинського району Івано-Франківської області, про що Верховинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 09.07.2024 складено актовий запис №196.
З наведеного вбачається, що дійсно в свідоцтвах про народження, актових записах про народження та інших документах наявних в матеріалах справи, містяться розбіжності в зазначенні прізвища заявника ОСОБА_1 та померлого ОСОБА_2 , а саме прізвище заявника « ОСОБА_5 », а померлого - « ОСОБА_5 ».
Крім того, з актових записів про народження встановлено, що також маються розбіжності в зазначені відомостей про батьків, а саме прізвище матері заявника « ОСОБА_5 », а матері померлого - « ОСОБА_6 », прізвище та по батькові батька заявника « ОСОБА_9 », а померлого - « ОСОБА_5 » ОСОБА_13 ».
Дані розбіжності мають місце не лише в свідоцтвах про народження, але й у всіх інших представлених заявником документах.
В той же час, актовий запис про народження батька заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_9 в матеріалах справи відсутній, такий на час розгляду справи суду не представлений. Також, з листа Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18.12.2024 №897/32.1.6-18/33-36, наданого на виконання ухвали суду про витребування доказів, вбачається, що надання повного витягу з ДРАЦСГ щодо актового запису про народження ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 неможливе, оскільки актового запису не виявлено.
З листа Головного управління Державно міграційної служби України в Донецькій області від 26.09.2024 №б/н, наданого адвокату заявника ОСОБА_14 на її запит щодо надання інформації стосовно батьків заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_9 та ОСОБА_8 вбачається, що за обліками ГУ ДМС у Донецькій області та даними інформаційно-комунікаційної системи ДМС України 17.03.2006 року Слов'янським РВ УМВС України в Донецькій області оформлено та видано паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Також звернено увагу, що до запиту долучено копію свідоцтва про смерть на ім'я ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в свідоцтві ж про народження на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено такі відомості про батька « ОСОБА_9 », які відповідають інформації, що міститься в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян (дата народження не зазначена).
З повного витягу із Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №325 та свідоцтва про смерть серія НОМЕР_8 вбачається, що батько померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_7 , народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , а помер ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Крім того, листом Верховинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Верховинському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.01.2025 №45/32.1.6-18/6, повідомлено про відсутність копії актового запису про шлюб №78 від 11.06.1983 року, складеного Білозерською міськрадою м.Добропілля, укладений між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в архіві відділу щодо громадян, так як державна реєстрація актових записів цивільного стану проведена іншим відділом.
Наведене свідчить про те, що всі долучені до матеріалів справи документи, містять в собі розбіжності в частині зазначення прізвища заявника ОСОБА_1 та померлого ОСОБА_2 . При цьому дані розбіжності співвідносяться із розбіжностями щодо зазначення прізвищ батьків кожної з даних осіб та по батькові батька.
При цьому, покази допитаних в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суд не бере до уваги, як такі, що у встановленому законом порядку підтверджують факт родинних стосунків між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а саме, що вони є рідними братами, оскільки такі суперечать дослідженим в судовому засіданні доказам.
Так, свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вказали, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними братами. Про різні прізвища ОСОБА_15 та ОСОБА_16 їм стало відомо відносно недавно, а саме тоді, коли ОСОБА_16 поміняв паспорт. До цього часу вони знали, що прізвища їх чоловіків, які були рідними братами - « ОСОБА_5 ».
При цьому, свідок ОСОБА_4 уточнила, що прізвище чоловіка ОСОБА_16 « ОСОБА_5 » стало після того, як він втратив документи та йому було видано новий паспорт вже на прізвище « ОСОБА_5 ». В той же час, свідок вказала, що із чоловіком ОСОБА_2 вона прожила близько 5 років.
Однак, судом встановлено, що прізвище свідка, яка являється дружиною ОСОБА_2 також « ОСОБА_6 », що суперечить її свідченням про те, що прізвище чоловіка до втрати документів та отримання ним нового паспорта, завжди було « ОСОБА_5 », оскільки одружившись із чоловіком « ОСОБА_5 » ОСОБА_16 , її прізвище повинно б бути « ОСОБА_5 », а не « ОСОБА_6 ».
Також, свідки не змогли пояснити суду, чому у свідоцтвах про народження ОСОБА_15 і ОСОБА_16 зазначені різні прізвища батьків. Свідок ОСОБА_3 взагалі вказала, що про батьків чоловіка ОСОБА_15 , їй нічого не відомо.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що з наданих заявником документів та показів свідків, не можливо встановити факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 ,а саме, що вони є рідними братами, тобто мають спільних батька та матір. Інших документів, а саме анкет, автобіографії, листівок, сімейних фотографій, листів ділового та особистого характеру, особових справ, рішень судів, ордерів на вселення, обмінних ордерів, погосподарських книг, виписок з домових книг та інших документів, які у собі містять відомості про родинні відносини даних осіб та беззаперечно вказують на родинні відносини між ними, суду не представлено. Також суду не представлено доказів, про те, що розбіжність у написанні прізвища заявника та покійного ОСОБА_2 у поданих документах, є наслідком неуважності органу державної реєстрації і наявні в них описки допущені саме при їх видачі.
Крім того, суд зазначає про те, що заявником не виконано вимоги ст. 318 ЦПК України в частині доведення мети встановлення факту родинних відносин.
В судовому порядку можливо встановити факти, коли ці факти безпосередньо породжуватимуть юридичні наслідки, тобто вони повинні мати юридичне значення, а саме: від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення.
Метою встановлення факту у даній справі, а саме встановлення факту родинних відносин заявника з трагічно померлим братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявник вказав те, що даний факт породжує для нього юридичні наслідки у вигляді звільнення його з військової служби на підставі абз.16 п.3 ч.12 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».
Реалізація вказаних заявником прав на звільнення з військової служби, передбачена ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення), а тому для визначення можливості встановлення факту, про який просить заявник, суду необхідно встановити, чи породить встановлення такого факту юридичні наслідки для нього у виді звільнення з військової служби.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 (далі Указ № 64/2022), затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 введено воєнний стан, строк дії якого в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України.
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022 (далі Указ № 69/2022) оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано- Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (стаття 65 Конституції України).
Згідно з ч.1 ст. 2 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Згідно п.2 Положення громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. За призовом громадяни проходять, зокрема, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України (далі - військовослужбовці). Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України (п.5 Положення).
Військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця (п.233 Положення).
Згідно з п.1,2 розділу І Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого наказом Міністерства оборони України 10.04.2017 № 2061, військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовий квиток) є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов'язаного) та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Районні (міські) військові комісаріати (далі - Р(М)ВК) видають військові квитки під час призову або прийняття громадян на військову службу, зарахування в запас, зарахування до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров'я, поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження.
Відповідно до п.п. «г» п.1 ч.4 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Відповідно до абз.16 п.3 ч.12 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, під час дії воєнного стану, якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Поняття «неповнорідні» розкрито, зокрема, у ст.26 СК України, за змістом якої до родинного зв'язку «рідний брат, сестра» входять як повнорідні, так і неповнорідні брати, сестри. Повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька.
Як вбачається із заяви про встановлення факту родинних відносин, заявник ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, у зв'язку із смертю ОСОБА_2 , хотів звільнитися з військової служби на підставі абз.16 п.3 ч.12 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме у зв'язку із загибеллю рідного (повнорідного, неповнорідного) брата внаслідок здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій і Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану. При написанні рапорту ним було встановлено, що в свідоцтвах про народження, маються розбіжності в написанні прізвищ, а саме прізвища брата зазначено « ОСОБА_5 », а його - « ОСОБА_5 ».
Однак, до заяви ОСОБА_1 не долучено доказів, що у встановленому законом порядку підтверджують наведену ним у заяві мету встановлення факту родинних відносин, а саме доказів, що підтверджують його статус як військовослужбовця та проходження ним військової служби за призовом під час мобілізації в особливий період, а також, що смерть його рідного брата ОСОБА_2 настала внаслідок здійснення ним заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій і Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Також заявником не долучено доказів реалізації ним прав передбачених абз.16 п.3 ч.12 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» у спосіб передбачений Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, шляхом звернення до заінтересованої особи - Військової частини НОМЕР_1 із рапортом про звільнення та прийняте за результатами розгляду такого рапорту, рішення.
Зважаючи на вищенаведене, необґрунтованість вимог заявника, ненадання належних та допустимих доказів суду для підтвердження заявлених вимог, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити.
Судові витрати.
Згідно положень статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України, при ухвалені судом рішення в справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи наведене, судові витрати у справі не відшкодовуються.
Керуючись статтями 259, 263-265, 268, 293, 315, 316, 319, 354, 355 ЦПК України, суд,
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Військової частини НОМЕР_1 про встановлення факту родинних відносин, а саме встановлення факту родинних відносин між ним - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , як рідних братів - відмовити.
Втрати заявника по сплаті судового збору залишити за заявником.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , персональний ідентифікаційний номер НОМЕР_10 ;
Заінтересована особа: військова частина НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_11 .
Суддя Роман ДЖУС