Справа № 215/612/25
2/215/1249/25
26 лютого 2025 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Квятковський Я.А. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання незаконною бездіяльністі щодо безпідставного невиконання наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 29 липня 1993 р. № 58 і Міністерства юстиції України від 08.06.2001 р. № 259/34/5 при розгляді скарги від 06.12.24 року вх. С-15-П, зобов'язання укласти трудовий договір і виконувати умови п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, які підлягають державному соціальному страхуванню,
28.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом.
Вивчивши матеріали справи , суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Також, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, у цьому Кодексі публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
Як випливає з тексту позову, у даному випадку заявник звернувся з позовом до субєкта владних поноважень - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради, з яким позивач не перебував і не перебуває в цивільно-правових відносинах .
Водночас, як випливає з тексту позову, заявник отримує державну соціальну допомогу але не згодний із стягненням з нього в дохід держави єдиного внеску без оформлення трудової книжки, тобто має місце публічно правовий спір, який повязаний із здійсненням владних повноважень у сфері реалізації заходів соціальної підтримки населення.
Відтак позовна заява не підлягає розгляду в порядку ЦПК України, а відноситься до компетенції адміністративних судів і повинна розглядатись за правилами КАС України.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 р. у справі «Zand v. Austria» та у рішенні від 20.07.2006 р. у справі «Сокуренко і Стригун проти України» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий не маючи юрисдикції, в тому числі стосовно предметної підсудності, приймає будь-які рішення за позовом, що не відноситься до його, в тому числі предметної юрисдикції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного приходжу до висновку, що в даному випадку слід відмовити у відкритті провадження у справі, роз'яснивши, що позивач має право на звернення зі вказаним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, згідно до ст. 20 ч. ч. 1, 2 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.19, п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання незаконною бездіяльністі щодо безпідставного невиконання наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 29 липня 1993 р. № 58 і Міністерства юстиції України від 08.06.2001 р. № 259/34/5 при розгляді скарги від 06.12.24 року вх. С-15-П, зобов'язання укласти трудовий договір, роз'яснивши, що він має право звернутися з відповідним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги в 15-ти денний строк з дня її складення.