Постанова від 25.02.2025 по справі 460/5079/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 460/5079/24 пров. № А/857/30983/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Шевчук С. М.;

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року у справі № 460/5079/24 (головуючий суддя Борискін С. А., м. Рівне, повний текст судового рішення складено 23.10.2024) за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними дій, скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2024 року Рівненським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та скасування вимоги про необхідність сплати боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску №Ф-0237-1700 від 05.02.2024; зобов'язання відповідача зарахувати у рахунок майбутніх платежів з сплати єдиного податку безпідставно стягнуту з позивача 04.04.2024 суму у розмірі 1664,61 грн., зробивши відповідний перерахунок, та виконати відповідні коригування сум в особистому кабінеті платника податків позивача ОСОБА_1 ; стягнути з відповідача на користь позивача завдану моральну шкоду у розмірі 3000000 (три мільйони) грн.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що вимога про необхідність сплати боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску №Ф-0237-1700 від 05.02.2024 на суму 1664,61 грн. є протиправною, з огляду на безпідставні висновки податкового органу про наявність у позивача боргу з єдиного податку за березень 2021 року. Позивач повідомляв про належну сплату ним єдиного податку, зокрема, за березень 2021 року та допущення банком помилки при проведенні такого платежу у частині зазначення його призначення. Обов'язок платника зі сплати податків вважається виконаним із часу подання ним до обслуговуючого банку платіжного доручення на перерахування коштів до бюджетної системи України чи внесення через касу банку готівкових коштів. При цьому, платник не несе відповідальності за дії або бездіяльність банківських та фінансових установ. Моральна шкода, яку позивач оцінює у 3000000 грн., полягає у тому, що позивач постійно нервує (негативні емоції, стрес), має психологічне напруження, розчарування та незручності, що виникли внаслідок порушення державним органом його права на мирне володіння майном (грошовими коштами). Недовіра та розчарування у протиправних діях державного органу завдала відчутої зміни психологічного стану позивача, виникнення недовіри до представників державних органів у цілому. Позивач отримує постійні моральні страждання (негативні емоції, нервування, стрес) по факту зміни звичайного способу життя, що викликано необхідністю захисту порушених прав у суді, витрачанням часу на складання документів для подання до суду.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року в позові відмовлено.

Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що станом на час формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0237-1700 від 05.02.2024 ОСОБА_1 єдиний внесок у повному обсязі сплачено не було. З аналізу досліджених судом доказів слідує, що спірна заборгованість спричинена неправильним заповненням позивачем платіжних реквізитів у квитанціях про сплату ЄСВ та єдиного податку за час користування позивачем Єдиним рахунком для сплати податків, зборів та ЄСВ за період з 01.02.2021 по 01.01.2024 та несплатою суми єдиного податку у повному обсязі, а саме: у 2022 році.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивачем - Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано ті самі доводи, що і в обгрунтування позовних вимог. Крім того, вказує, що вчасно здійснив сплату ЄСВ за 2021 рік через установу банку. Банківські помилки не можуть слугувати підставою для відповідальності позивача за несплату податків.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено у справі незначної складності, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що ОСОБА_1 17.04.1998 зареєстрований як фізична особа-підприємець (дата запису: 14.12.2007, номер запису: 26080170000017114).

31.01.2021 через Електронний кабінет фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 подано повідомлення про використання платником Єдиного рахунку (за формою F1307001, номер реєстрації повідомлення про використання ЄР ДПС 5406726). Після подачі повідомлення, платнику надіслано квитанцію №2 про включення до Реєстру платників, які використовують ЄР з наданням до обслуговуючого банку розрахункових документів із зазначенням реквізитів ЄР.

19.09.2023 позивачем подано повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку (номер реєстрації повідомлення про відмову використання ЄР ДПС 31106744, квитанція №2 про прийняття документу) на підставі якого, платник виключений з Реєстру 01.01.2024.

Листами Головного управління ДПС у Рівненській області від 05.03.2021 №2521/6/17-00-12-03-04, від 19.05.2021 №5686/6/17-00-12-03-04 та №10975/6/17-00-12-03-04 від 08.09.2021 ОСОБА_1 повідомлялись вимоги щодо використання платником єдиного рахунку та надавались роз'яснення щодо правильності заповнення реквізиту «Призначення платежу».

За даними інформаційно-комунікаційної системи «Податковий блок» станом на 31.01.2024 за ОСОБА_1 обліковувалась заборгованість (недоїмка) зі сплати єдиного внеску в сумі 4100,55 грн., з огляду на що, 05.02.2024 Головним управлінням ДПС у Рівненській області складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0237-1700 на суму 4100,55 грн.

За результатами розгляду скарги позивача від 15.02.2024 б/н щодо скасування вказаної вимоги (вх.№5179/6 від 16.02.2024) Державною податковою службою України прийнято рішення від 05.03.2024 №5918/6/99-00-06-02-03-06, яким вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.02.2024 №Ф-0237-1700 залишено без змін, скаргу - без задоволення.

За змістом позовної заяви, ОСОБА_1 погоджується з частиною заборгованості, що стала складовою вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.02.2024 №Ф-0237-1700 - 2860,00 грн. та сплатив її, а в іншій частині вважає вимогу протиправною, зазначаючи про належну сплату єдиного внеску.

Постановою державного виконавця Відділу державної виконавчої служби у місті Рівному Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 02.04.2024 відкрито виконавче провадження №74615285 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0237-1700У від 05.02.2024 про стягнення із ОСОБА_1 на користь ГУ ДПС у Рівненській області заборгованості по несплаті недоїмки в розмірі 1240,55 грн.

Постановою державного виконавця від 05.04.2024 виконавче провадження №74615285 закінчено, у зв'язку з фактичним виконанням боржником в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Отже, на час звернення до суду з позовною заявою недоїмка в розмірі 1240,55 грн. була сплачена ОСОБА_1 за результатами здійснення виконавчого провадження.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Пункт 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) визначає, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 6 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI визначено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.п. 1,4 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань); фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів).

Згідно з п.п. 1,4 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску; подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно вимог ч.8 ст.9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Відповідно до ч.5 ст.9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування або на єдиний рахунок, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Сплата єдиного внеску згідно з договорами про добровільну участь особами, зазначеними в абзаці п'ятому частини першої статті 10 цього Закону (з числа осіб, які працюють або постійно проживають за межами України), та у випадках, передбачених частиною дев'ятою статті 10 цього Закону, в іноземній валюті здійснюється на поточний рахунок податкового органу, відкритий в уповноваженому банку України, або на єдиний рахунок.

Згідно з положеннями ч.7 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його рахунку, відкритого в банку, у небанківського надавача платіжних послуг, або на єдиний рахунок.

Пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону №2464-VI визначено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу або на єдиний рахунок - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на вказані рахунки.

Відповідно до ч.12 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно з ч.13 ст.9 Закону №2464-VI суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Частиною 4 статті 25 Закону №2464-VI визначено, що податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.

Згідно з пунктом 1 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449) до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

Відповідно до абзацу 3 пункту другого розділу VІ Інструкції № 449 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена податковими органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Пунктом 3 розділу VІ Інструкції №449 передбачено, що податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним податковим органом протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Податковий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у пункті 1 статті 4 Закону, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС (далі - ІКС) на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) крім загальних реквізитів має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками після коми.

Відповідно до вимог пунктів 7, 8 розділу VІ Інструкції №449, якщо протягом наступного базового звітного періоду сума боргу (недоїмки) платника зросла, після проходження відповідних процедур узгодження та оскарження вимога про сплату боргу (недоїмки) подається до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства тільки на суму зростання боргу (недоїмки).

Під сумою зростання боргу (недоїмки) для цілей цього пункту необхідно розуміти: позитивне значення різниці між сумою боргу платника за даними ІКС станом на кінець календарного місяця та сумою боргу, зазначеною у пред'явленій до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимозі, зменшене на суму сплат(и) після такого пред'явлення, якщо сума сплат(и) не більша за суму боргу, зазначену у пред'явленій до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимозі; позитивне значення різниці між сумою боргу платника за даними ІКС станом на кінець календарного місяця та сумою сплат(и) після пред'явлення до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимоги, зменшене на суму боргу, зазначену в такій вимозі, якщо сума сплат(и) менша за суму боргу, зазначену у пред'явленій до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимозі.

Якщо протягом наступних базових звітних періодів платник повністю погасив суму боргу (недоїмки), зазначену у вимозі про сплату боргу (недоїмки), що подана до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства, податковий орган подає до відповідного органу повідомлення про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 9 до цієї Інструкції.

За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Аналіз вищезазначених положень нормативно-правових актів свідчить, що податковий орган має сформувати і надіслати (вручити) вимогу про сплату боргу (недоїмки) на всю суму недоїмки, яку платник єдиного внеску має на кінець календарного місяця. У випадку збільшення суми боргу (недоїмки) загальний порядок формування вимоги не змінюється, але наступна вимога про сплату боргу (недоїмки) подається до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства тільки на суму зростання боргу (недоїмки).

Таким чином, нормативно-правовими актами не визначається обов'язок податкового органу скасовувати попередню вимогу про сплату боргу при формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) на всю суму недоїмки, яку платник єдиного внеску має на кінець календарного місяця.

Встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.02.2024 №Ф-0237-1700 на суму 4100,55 грн. сформована відповідачем на підставі даних інформаційної системи податкових органів, згідно з якими станом на 31.01.2024 за позивачем обліковувалася заборгованість (недоїмка, за відсутності штрафів та пені) в сумі 4100,55 грн.

Згідно з інтегрованою карткою платника податків та податковими деклараціями платника єдиного внеску, дана недоїмка виникла через несплату позивачем у повному розмірі самостійно нарахованого єдиного внеску, а саме: 11.03.2022 Нарах. плат. самост. о.п. за рiк (декл. термiн спл. пот. рiк) Додаток 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» до податкової декларацiї платника єдиного податку - фiзичної особи - підприємця №3600 вiд 27.01.2022 терм. спл. 11.03.2022 - 1240,55 грн»; 13.03.2023 Нарах. плат. самост. о.п. за рiк (декл. термiн спл. пот. рiк) Додаток 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» до податкової декларацiї платника єдиного податку - фiзичної особи - пiдприємця №9309090181 вiд 28.02.2023 терм. спл. 13.03.2023 - 2860 грн.

Отже в інтегрованій картці платника податків ОСОБА_1 за період 2021-2023 років відображені нарахування сум єдиного внеску згідно поданих платником документів звітності на загальну суму 18810 грн., а саме: 15950 грн. - згідно Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» до податкової декларацiї платника єдиного податку - фiзичної особи - підприємця за 2021 рік вiд 27.01.2022 №3600 термін сплати - 11.03.2022; 2860 грн. - згідно Додатку 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску» до податкової декларацiї платника єдиного податку - фiзичної особи - підприємця за 2022 рік вiд 28.02.2023 №9309090181, по терміну сплати 13.03.2023.

Платником податків подана податкова декларація платника єдиного податку - фiзичної особи - пiдприємця за 2022 рік вiд 28.02.2023 №9309090161 з Додатком 1 «Вiдомостi про суми нарахованого доходу застрахованих осiб та суми нарахованого єдиного внеску», з врахуванням положень п. 9 прим. 19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI щодо права не нараховувати, обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе з 1 березня 2022 року.

Згідно з відомостями ІКС «Податковий блок» позивачем сплачено єдиного внеску за період з 09.02.2021 по 22.02.2024 на загальну суму - 14 709,45 грн., зокрема: з 09.02.2021 по 11.03.2022 (термін сплати) - 10 749,45 грн.; з 12.03.2022 по 13.03.2023 - 3 960 грн.

Також ОСОБА_1 сплачено єдиного внеску в сумі 3300 грн. згідно платіжного доручення №0111881118 вiд 14.01.2021 - ЄСВ для ФОП, у тому числі спрощена система оподаткування 22% за 4 квартал 2020 року відповідно до Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.

Відповідно до платіжних інструкцій ОСОБА_1 сплачено на Єдиний рахунок №UA168999980385599000043005393 наступні платежі: 1) 19.03.2021 - 1200 грн. з призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за Березень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 ». Вказаний платіж зараховано в рахунок сплати єдиного соціального внеску; 2) 20.04.2021 - 3960 грн. з призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за І кварт 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 ». Вказаний платіж зараховано в рахунок сплати: 2810,45 грн. єдиного соціального внеску; 1149,55 грн. в погашення боргу по єдиному податку; 3) 20.07.2021 - 3960 грн. з призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за квітень-червень 2021р. (за ІІ кварт 2021 р.) ОСОБА_1 ОСОБА_1 ». Вказаний платіж зараховано в рахунок сплати: - 2 760 грн. єдиного соціального внеску; 1200 грн. в погашення боргу по єдиному податку; 4) 19.01.2022 - 4079 грн. з призначенням платежу « ОСОБА_1 4079; 2643304277; 71040000; 5610100000: UA408999980000355679204021700; 44070166; Єдиний соціальний внесок за 4 кв. 2021р.; ОСОБА_1 ». Вказаний платіж зараховано в рахунок сплати: 3 979 грн. Єдиного соціального внеску; 100 грн. в погашення боргу по єдиному податку.

Крім того, 20.10.2021 надійшло 3960 грн. на рахунок НОМЕР_2 відкритий для сплати ЄСВ.

Кошти в сумі 2 449,55 грн. були зараховані в рахунок сплати єдиного податку.

Отже за період з 2021 по 2023 роки ФОП ОСОБА_1 самостійно визначено до сплати єдиного внеску згідно поданих звітних документів за 2021-2022 роки на загальну суму 18 810 грн., а фактично сплачено 14709,45 грн.

Листом від 20.04.2021 №4534/6/17-00-12-03-04 Головне управління ДПС у Рівненській області повідомило позивача, що кошти в сумі 1200 грн. за платежем від 19.03.2021, перераховані на єдиний рахунок з призначенням «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за Березень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 », 23.03.2021 було зараховано на рахунок НОМЕР_2 «Єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, у т.ч., які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність» та станом на 20.04.2021 обліковуються в інтегрованій картці платника у переплаті. Також в даному листі відповідач роз'яснив порядок повернення помилково сплачених коштів з ЄСВ.

Згідно ст.35-1 ПК України єдиний рахунок - це рахунок, відкритий у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу з податків та зборів, передбачених цим Кодексом, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.

Єдиний рахунок не може використовуватися платником податків для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу з податку на додану вартість, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.

Не допускається прийняття на єдиний рахунок електронних грошей.

З початком використання єдиного рахунку платник податків зобов'язаний здійснювати сплату грошових зобов'язань та/або податкового боргу з податків та зборів, єдиного внеску, інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, через єдиний рахунок, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 35-1.1 цієї статті.

Отже, з початком використання єдиного рахунку, а саме: 01.02.2021, позивач був зобов'язаний здійснювати сплату грошових зобов'язань та/або податкового боргу з податків та зборів, єдиного внеску, інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, через Єдиний рахунок (далі також - ЄР), крім випадків, передбачених законом.

Згідно з положеннями п.35-1.5, 35-1.6 ПК України для формування реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, керується: податковою інформацією, що міститься в поданих платником податків платіжних інструкціях на зарахування коштів на єдиний рахунок; податковою інформацією, що міститься в поданих платником податків податкових деклараціях (розрахунках), за якими настав строк сплати податкових зобов'язань відповідно до положень цього Кодексу, з урахуванням даних поданих уточнюючих декларацій (розрахунків); відомостями, що містяться в поданих платниками звітах з єдиного внеску, за якими настав строк сплати зобов'язань відповідно до положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; іншою податковою інформацією відповідно до положень цього Кодексу.

Платіжні інструкції на зарахування коштів на єдиний рахунок використовуються для сплати платежів, передбачених абзацом першим пункту 35-1.1 цієї статті.

Податкові декларації (розрахунки, звіти з єдиного внеску), за якими настав строк сплати податкових зобов'язань (зобов'язань з єдиного внеску), використовуються для сплати відповідних платежів, якщо обов'язок щодо здійснення такої сплати відповідно до цього Кодексу, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», інших актів законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, виникає після подання платником податків податкової декларації.

Реєстр платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків формується щоденно, крім вихідних, святкових та неробочих днів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у межах коштів, сплачених на єдиний рахунок таким платником податків, та з урахуванням наявних у такого платника сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань відповідно до пункту 35-1.8 цього Кодексу з дотриманням такої черговості сплати: у першу чергу - недоїмка з єдиного внеску; у другу чергу - податковий борг у межах відповідного податку або збору, заборгованості з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, згідно з черговістю його виникнення, з урахуванням положень пункту 131.2 статті 131 цього Кодексу; у третю чергу - грошові зобов'язання, визначені на підставі податкових повідомлень-рішень, у хронологічному порядку надходження платіжних інструкцій на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі платіжні інструкції містять інформацію про дату та номер відповідного податкового повідомлення-рішення; у четверту чергу - визначені платником податку (податковим агентом) грошові зобов'язання із загальнодержавних податків та зборів, місцевих податків, єдиного внеску у хронологічному порядку надходження платіжних інструкцій на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі платіжні інструкції містять інформацію про призначення відповідного платежу та його одержувача; у п'яту чергу - грошові зобов'язання із загальнодержавних податків та зборів у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків) у сумі податкових зобов'язань відповідного податкового періоду, з урахуванням строків сплати; у шосту чергу - грошові зобов'язання з місцевих податків у хронологічному порядку надходження податкових декларацій (розрахунків) у сумі податкових зобов'язань відповідного податкового періоду, з урахуванням строків сплати; у сьому чергу - інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у хронологічному порядку надходження платіжних інструкцій на зарахування коштів на єдиний рахунок, якщо такі платіжні інструкції містять інформацію про призначення відповідного платежу та його одержувача.

Порядок функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 ПК України центральними органами виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №321 (далі також - Порядок № 321).

Пунктом 8 Порядку №321 встановлено, що ДПС засобами інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС веде єдину картку платника, включеного до реєстру платників, які використовують ЄР.В єдиній картці платника відображаються дані про платника та операції, що проводяться з коштами, які зараховані/перераховані/повернуті (враховані) на єдиний рахунок/з єдиного рахунка. Інформація про рух коштів на єдиному рахунку доступна платнику в Електронному кабінеті в актуальному стані.

Під час використання платником єдиного рахунка для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, відповідно до пункту 35- 1.3 статті 35-1 ПКУ платник не має права сплачувати такі кошти на інші рахунки, відкриті Казначейством для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС (абз.1 п.9 Порядку № 321).

Кошти, які сплачені на інші рахунки у випадку, передбаченому абзацом першим пункту 9 Порядку № 321, вважаються помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями та підлягають поверненню у порядку, визначеному ст. 43 ПКУ (абз.2 п. 9 Порядку № 321 та п.35-1.3 статті 35-1ПК України).

Для зарахування коштів на єдиний рахунок платник заповнює розрахунковий документ на переказ відповідно до вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого Мінфіном (абз.1 п.11 Порядку № 321).

Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункових документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, платежів на бюджетні рахунки та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на небюджетні рахунки, а також на єдиний рахунок, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666 (далі-Порядок №666) який діяв до 01.07.2023.

У 2021 році, відповідно до вимог Порядку №666, при заповненні реквізиту «Призначення платежу» для оформлення розрахункових документів на переказ коштів на єдиний рахунок мали бути заповнені усі обов'язкові поля, розділені між собою знаком «;», кожне з яких містило належну інформацію або знак «;», як ознаку наявності відповідного поля у разі коли таке поле не підлягає заповненню (останнє з полів завжди містить знак «#»).

Згідно з п.15 Порядку №321 за коштами, які відповідно до абзацу четвертого пункту 35-1.7 статті 35-1 Кодексу є помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями, ДПС не пізніше наступного робочого дня з дня зарахування таких коштів на єдиний рахунок надсилає платнику через електронний кабінет повідомлення про виявлені помилки чи розбіжності за таким розрахунковим документом.

Платник не пізніше наступного робочого дня після отримання від ДПС повідомлення про виявлені помилки чи розбіжності за таким розрахунковим документом визначає через електронний кабінет належність платежу відповідному одержувачу.

Якщо платник протягом зазначеного строку не визначив належність платежу відповідному одержувачу, інформація з розрахункового документа вважається інформацією без визначення належності платежу відповідному одержувачу і суми такого платежу включаються ДПС до реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка з урахуванням черговості сплати, визначеної пунктом 35-1.6 статті 35-1, пунктом 89.7 статті 89 та пунктом 131.2 статті 131 Кодексу.

З матеріалів справи видно, що відповідачем відповідними листами неодноразово роз'яснювалися позивачеві умови та порядок використання єдиного рахунку, зокрема, щодо заповнення реквізитів поля «Призначення платежу», а також порядок повернення помилково сплачених коштів. Однак, ОСОБА_1 , здійснивши відповідні проплати з допущенням помилок, не скористався можливістю повернення помилково сплачених коштів, зарахування яких здійснювалося з урахуванням черговості сплати за показниками.

ОСОБА_1 19.03.2021 через Акціонерне товариство «АКЦЕНТБАНК» (А-Банк) були перераховані кошти на єдиний рахунок в сумі 1200 грн. із призначенням платежу: «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за Березень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 », що підтверджено квитанцією № NP_HB210698GVH_18497547 від 19.03.2021 в сумі 1200 грн. Сплата надійшла з некоректно заповненим полем реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу».

20.03.2021 в інтегрованій картці платника податку ОСОБА_1 проведено нарахування єдиного податку 1.2 групи на суму 1200 грн. по терміну сплати 20.03.2021. При врахуванні переплати в сумі 50,45 грн. у платника виник податковий борг в сумі 1149,55 грн.

24.03.2021 позивачем надіслано заяву про списання заборгованості (вх. ГУ ДПС у Рівненській області №9415/6/17-00/ЕКПП від 25.03.2021), де повідомлялося про сплату єдиного податку з фізичних осіб в сумі 1200 грн. квитанцією №NP_HB210698GVH_18497547 від 19.03.2021 через Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК» (А-Банк) із призначенням платежу: «*;101;2643304277; ЄСВ за Березень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 » та про необхідність списання заборгованості по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1149,55 грн.

У відповідь, листом №3663/6/17-00-12-03-04 від 31.03.2021 відповідачем було повідомлено позивача про зарахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні / небюджетні рахунки згідно заповненого поля реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу», а саме: на єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

06.04.2021 позивач звертався до податкового органу із заявою про списання заборгованості по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1149,55 грн. В заяві повідомлялося про помилку банку при проведені платежу та надано лист-уточнення Центру обслуговування клієнтів м. Рівного АТ «А-Банк» від 05.04.2021, де зазначено, що правильним потрібно вважати призначення платежу - єдиний податок за березень 2021 року, а саме: «*;101; НОМЕР_1 ; Єдиний податок за Березень 2021р.; ОСОБА_1 ».

Листом ГУ ДПС У Рівненській області №4534/6/17-00-12-03-04 від 20.04.2021 повідомило позивача про те, що платники, які використовують ЄР для зарахування коштів на ЄР заповнюють розрахунковий документ на переказ відповідно до вимог розділу ІІ Порядку заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункових документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, платежів на бюджетні рахунки та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на небюджетні рахунки, а також на єдиний рахунок, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666. Кошти були зараховані на небюджетні рахунки згідно із заповненим полем реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу», а саме на єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) та рахуються в переплаті. Також, ДПС повідомило ОСОБА_1 , що сплачені кошти можуть бути повернуті згідно ст.43 Податкового кодексу України на підставі відповідної заяви.

Однак, заяв від ОСОБА_1 щодо повернення помилково та/або надміру сплачених сум до ГУ ДПС в області не надходило.

Відповідно до даних інтегрованих карток платника податку ОСОБА_1 станом на 20.04.2021: по єдиному податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) станом на 19.04.2021 рахувався податковий борг в 1149,55 грн.; по єдиному соціальному внеску (код 71040000) станом на 20.04.2021 рахувалася переплата в сумі 1200 грн.

20.04.2021 проведено нарахування на суму 1200 грн. єдиного податку 1.2 групи по терміну сплати 20.04.2021.

Загальна сума податкового боргу на 20.04.2021 складала 2349,55 грн.

20.04.2021 ОСОБА_1 через Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК» (А-Банк) були сплачені кошти на ЄР: на суму 3960 грн. із призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за І кварт 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 »; на суму 1200 із призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄП за Квітень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 ».

Сплата надійшла з некоректно заповненим полем реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу».

Позивачеві в Електронний кабінет платника 20.04.2021 та 22.04.2021 було направлено «Повідомлення про помилки в «Призначенні платежу», які не опрацьовано платником.

28.04.2021 відповідачем повторно було направлено «Повідомлення про помилки в «Призначенні платежу» для проведення уточнення даних щодо сплати.

У зв'язку із наявністю податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб ДПС згенерувала контрольні ренкінги по платнику та кошти, які були сплачені 20.04.2024 зараховано 29.04.2021 в ІКП платника через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками (упорядкована інформація-контрольні ренкінги), у сумі 2349,55 грн., зокрема: з квитанції на суму 1200 грн. із призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄП за Квітень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 » на Єдиний податок з фізичних осіб в погашення боргу; з квитанції на суму 3960 грн. із призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за І кварт 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 » проведено зарахування на єдиний податок з фізичних осіб в погашення боргу в сумі 1149,55 грн. та на ЄСВ в сумі 2810,45 грн.

Станом на 20.07.2021 згідно даних інтегрованих карток платника податку ОСОБА_1 : по єдиному податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) 20.07.2021 проведено нарахування єдиного податку 1.2 групи по терміну сплати 20.07.2021. Відповідно, у платника виник податковий борг в сумі 1200 грн.; по єдиному соціальному внеску (код 71040000) станом на 20.07.2021 рахувалася переплата в сумі 4010,45 грн.

ОСОБА_1 20.07.2021 сплачені кошти на ЄР: на суму 1200 грн. із призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; Єдиний податок за липень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 »; на суму 3960 грн. із призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за квітень-червень 2021р. (за ІІ кварт 2021р.); ОСОБА_1 ОСОБА_1 ».

Сплата надійшла з некоректно заповненим полем реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу».

Повідомлення про помилки в «Призначенні платежу» станом на 12.08.2021, які надсилались платнику в Електронний кабінет, не були опрацьовані.

У зв'язку із наявністю податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб, ДПС згенерувала контрольні ренкінги по платнику та кошти, які були сплачені 20.07.2024 зараховано 12.08.2021 в ІКП платника через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками (упорядкована інформація-контрольні ренкінги) у сумі 1200 грн., зокрема: по квитанції на суму 1200 грн. із призначенням платежу: «*;101; НОМЕР_1 ; Єдиний податок за липень 2021р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 » зараховано в погашення боргу з Єдиного податку з фізичних осіб; по квитанції на суму 3960 грн. із призначенням платежу: «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за квітень-червень 2021р. (за ІІ кварт 2021р.).; ОСОБА_1 ОСОБА_1 » кошти, через некоректно заповнене поле реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу», залишились на ЄР у зведеному реєстрі.

Згідно вимог чинного законодавства платник не пізніше наступного робочого дня після отримання від ДПС повідомлення про виявлені помилки чи розбіжності за таким розрахунковим документом визначає через електронний кабінет належність платежу.

Якщо платник протягом зазначеного строку не визначив належність платежу відповідному одержувачу, інформація з розрахункового документа вважається інформацією без визначення належності платежу відповідному одержувачу і суми такого платежу включаються ДПС до реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка з урахуванням черговості сплати, визначеної пунктом 351.6 статті 351, пунктом 89.7 статті 89 та пунктом 131.2 статті 131 ПК України.

Станом на 19.08.2021 згідно даних інтегрованих карток платника податку ОСОБА_1 : по єдиному податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) податковий борг відсутній; по єдиному соціальному внеску (код 71040000) рахується переплата в сумі 4010,45 грн.; на єдиному рахунку платника залишок коштів по квитанції становив 3960 грн. із призначенням платежу: «*;101; НОМЕР_1 ; ЄСВ за квітень-червень 2021 р. (за ІІ кварт 2021р.); ОСОБА_1 ОСОБА_1 », які не були уточнені платником.

Станом на 20.08.2021 згідно даних інтегрованих карток платника податку ОСОБА_1 : по єдиному податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) нараховано єдиного податку 1.2 групи по терміну сплати 20.08.2021 в сумі 1200 грн. У платника виникає податковий борг в сумі 1200 грн; по єдиному соціальному внеску (код 71040000) станом на 20.08.2021 рахується переплата в сумі 4010,45 грн.

20.08.2021 ОСОБА_1 через Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК» (А-Банк) сплачуються кошти на ЄР на суму 1200 грн. із призначенням платежу «*;101;2643304277; Єдиний податок за серпень 2021 р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 ».

Сплата надійшла з некоректно заповненим полем реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу».

Повідомлення про помилки в «Призначенні платежу» станом на 12.08.2021, які надсилались платнику в Електронний кабінет, не були опрацьовані.

У зв'язку із наявністю податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб, податковим органом згенеровано контрольні ренкінги по платнику до реєстру платежів з ЄР по платнику із зведеного реєстру платежів з ЄР з урахуванням черговості сплати. Кошти, які були сплачені 20.07.2024 зараховано 25.08.2021 в ІКП платника через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками (упорядкована інформація-контрольні ренкінги) у сумі 1200 грн., з суми, що сплачувалась по квитанції від 20.07.2021 на суму 3960 грн. із призначенням платежу: «*;101; НОМЕР_1 ; Єдиний податок за липень 2021 р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 » в погашення боргу з Єдиного податку з фізичних осіб.

Станом на 25.08.2021 залишок коштів на єдиному рахунку по квитанціях, які були сплачені ОСОБА_1 через Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК» (А-Банк) та згідно повідомлень про помилки в «Призначенні платежу», які надсилались платнику в Електронний кабінет платника не були опрацьовані, становив: 2760 грн., по квитанції від 20.07.2021 на суму 3960 грн. із призначенням платежу: «*;101;2643304277; ЄСВ за квітень-червень 2021 р. (за ІІ кварт 2021 р.); ОСОБА_1 ОСОБА_1 »; 1200 по квитанції від 20.08.2021 на суму 1200 грн. із призначенням платежу «*;101; НОМЕР_1 ; Єдиний податок за серпень 2021 р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 ».

Зазначені кошти були визначені (уточнені) платником згідно повідомлень про помилки в «Призначенні платежу» через електронний кабінет платника щодо належності платежу: 14.09.2021 №54254 проведено уточнення даних «Призначення платежу» по квитанції від 20.08.2021 на суму сплати із призначенням платежу «*;101;2643304277; Єдиний податок за серпень 2021 р.; ОСОБА_1 ОСОБА_1 ». Вказана сума (1200 грн.) зарахована 15.09.2021 до ІКП платника на єдиний податок з фізичних осіб (код платежу 18050400) через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками; 24.09.2021 №57271 проведено уточнення даних «Призначення платежу» по квитанції від 20.07.2021 на суму сплати 3960 грн. із призначенням платежу: «*;101; НОМЕР_1 ;ЄСВ за квітень-червень 2021р. (за ІІ кварт 2021р.); ОСОБА_1 ОСОБА_1 ».

Залишок коштів після згенерованих ДПС контрольних ренкінгів по платнику із зведеного реєстру платежів з ЄР з урахуванням черговості сплати (25.08.2022 в рахунок погашення боргу по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1200 грн.) зараховано 27.09.2021 в сумі 2760 грн. до ІКП платника по ЄСВ через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками.

20.10.2021 ОСОБА_1 здійснено платіж на суму 3960 грн. через Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК» (А-Банк) на рахунок НОМЕР_2 .

Листом ГУ ДПС у Рівненській області № 8977/5/17-00-12-03-04 від 03.11.2021 позивача повідомлено, що кошти згідно квитанції №71628320.1 від 20.10.2021 на суму 3960 грн. із призначенням платежу: «*;101; НОМЕР_1 ; 71040000; ОСОБА_1 ;*», які сплачені на інші рахунки (на рахунок НОМЕР_2 ), вважаються помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями, обліковуються в інтегрованій картці «Платежі до з'ясування» та підлягають поверненню у порядку визначеному статтею 43 ПК України.

Заяви від ОСОБА_1 щодо повернення помилково сплаченими сум ЄСВ до відповідача не надходило. Дані кошти були рознесені до ІКП платника по коду « 71040000».

Позивачем не дотримано вимог абз.1 п. 9 Порядку № 321, якими передбачено, що під час використання платником єдиного рахунка для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, відповідно до пункту 35-1.3 статті 35-1 ПК України платник не має права сплачувати такі кошти на інші рахунки, відкриті Казначейством.

Після подання повідомлення (19.09.2023) про відмову від використання єдиного рахунку (таке використання припиняється починаючи з 1 січня наступного календарного року, що настає за роком, в якому було подано повідомлення про відмову від використання ЄР) позивач проводив перерахування коштів на інші рахунки, відкриті Казначейством для сплати грошових зобов'язань та/ або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.

Станом на 19.01.2022 згідно даних інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 : по єдиному податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) рахується переплата в сумі 1200 грн.; по єдиному соціальному внеску (код 71040000) рахується переплата в сумі 6770,45 грн.

ОСОБА_1 через Акціонерне товариство «АКЦЕНТ-БАНК» (А-Банк) 19.01.2022 були сплачені кошти на ЄР: 4079 грн. із призначенням платежу: « ОСОБА_1 4079; 2643304277; 71040000; 5610100000: UA408999980000355679204021700; 44070166; Єдиний соціальний внесок за 4 кв. 2021 р.; ОСОБА_1 »; 1300 грн. із призначенням платежу: « ОСОБА_1 1300; 2643304277; 18050400; 5610100000: UA758999980314040699000017527; 38012494; Єдиний податок за 01.2022 р.; ОСОБА_1 ».

Сплата надійшла з некоректно заповненим полем реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу».

Повідомлення про помилки в «Призначенні платежу», які надсилались платнику в Електронний кабінет платника, не були опрацьовані платником.

20.01.2022 платнику проведено нарахування 1300 грн. єдиного податку 1.2 групи по терміну сплати 20.01.2022, яка зарахувалась частково з переплати в сумі 1200 грн.

У зв'язку із наявністю податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 100 грн., ДПС згенерувала контрольні ренкінги по платнику та кошти, які були сплачені 19.01.2022 зараховано 27.01.2022 в ІКП платника через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками (упорядкована інформація-контрольні ренкінги) у сумі 100 грн.

Зарахування в погашення боргу по єдиному податку з фізичних осіб проводилось з коштів, що сплачувалось з квитанції від 19.01.2022 - « ОСОБА_1 ; 2643304277; 7104000; 5610100000: UA408999980000355679204021700; 44070166; Єдиний соціальний внесок за 4 кв. 2021 р.; ОСОБА_1 »; залишок в сумі 3979 по квитанції, що сплачувалась від 19.01.2022 в сумі 4079 грн. (4079 грн. - 100 грн.) та залишок в сумі 1300 грн. по квитанції із призначенням платежу: « ОСОБА_1 1300; 2643304277; 18050400; 5610100000: UA758999980314040699000017527; 38012494; Єдиний податок за 01.2022 р.; ОСОБА_1 ».

Кошти через некоректно заповнене поле реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу» залишились на ЄР у зведеному реєстрі.

Станом на 30.01.2022 згідно даних інтегрованих карток платника податку ОСОБА_1 : по єдиному податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) податковий борг відсутній; по єдиному соціальному внеску (код 71040000) рахується переплата в сумі 6770,45 грн.

Залишок коштів на єдиному рахунку в сумі 3979 грн. по квитанції від 19.01.2022 на суму 4079 грн. із призначенням платежу: « ОСОБА_1 4079; 2643304277; 71040000; 5610100000: UA408999980000355679204021700; 44070166; Єдиний соціальний внесок за 4 кв. 2021 р.; ОСОБА_1 », які не були уточнені платником; в сумі 1300 грн. по квитанції від 19.01.2022 із призначенням платежу: « ОСОБА_1 1300; 2643304277; 18050400; 5610100000: UA758999980314040699000017527; 38012494; Єдиний податок за 01.2022 р.; ОСОБА_1 ».

28.01.2022 ОСОБА_1 через Електронний кабінет проведено визначення напряму використання коштів, сплачених на єдиний рахунок (залишки): по квитанції, від 19.01.2022 на суму 1300 грн. із призначенням платежу: « ОСОБА_1 1300; 2643304277; 18050400; 5610100000: UA758999980314040699000017527; 38012494; Єдиний податок за 01.2022 р.; ОСОБА_1 ».

Зарахування здійснено 31.01.2022 до ІКП платника по платежу єдиного податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками.

В Електронному кабінеті позивача 28.01.2022 залишок суми становив 3979 грн. по квитанції на суму 4079 грн. із призначенням платежу: « ОСОБА_1 4079; 2643304277; 71040000; 5610100000: UA408999980000355679204021700; 44070166; Єдиний соціальний внесок за 4 кв. 2021 р.; ОСОБА_1 », платником не було проведено визначення напряму використання коштів, сплачених на єдиний рахунок (залишки).

Згідно згенерованих ДПС контрольних ренкінгів по платнику, кошти, які були сплачені 19.01.2022 зараховані 11.03.2022 в ІКП платника через реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з урахуванням черговості сплати за показниками (упорядкована інформація-контрольні ренкінги) у сумі 3979 грн. в погашення боргу по Єдиному соціальному внеску (ЄСВ) (код 71040000).

Станом на 01.04.2022 згідно даних інтегрованих карток платника податку ОСОБА_1 : по єдиному податку з фізичних осіб (код платежу 18050400) податковий борг та переплата відсутній; по єдиному соціальному внеску (код 71040000) рахується борг в сумі 1240,55 грн. Залишок коштів на єдиному рахунку платника відсутній.

Станом на час формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0237-1700 від 05.02.2024 ОСОБА_1 єдиний внесок у повному обсязі сплачено не було.

Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку, що спірна заборгованість спричинена неправильним заповненням позивачем платіжних реквізитів у квитанціях про сплату ЄСВ та єдиного податку за час користування позивачем Єдиним рахунком для сплати податків, зборів та ЄСВ за період з 01.02.2021 по 01.01.2024 та несплатою суми єдиного податку у повному обсязі, а саме: у 2022 році (при нарахування трьох місячних платежів платником було сплачено лише два), а відтак така заборгованість була погашена спрямуванням коштів з Єдиного рахунку, сплаченими позивачем на ЄСВ, по якому на той момент ще не виникла заборгованість.

Спірною вимогою позивача зобов'язано сплатити лише суму недоїмки, а тому покликання ОСОБА_1 на неможливість застосування до нього штрафів через допущення помилок в розрахункових документах, не заслуговують на увагу.

Щодо позовних вимог про стягнення моральної шкоди та внесення змін до ІКП позивача, то такі вимоги нерозривно пов'язані з вимогою про скасування вимоги №Ф-0237-1700 від 05.02.2024. Оскільки вказана податкова вимога законна та обгрунтована, то відповідно відсутні підстави для задоволення похідних позовних вимог.

Враховуючи дані обставини колегія суддів вважає, що винесене судом першої інстанції рішення, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог, законне та обгрунтоване.

Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвала суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року у справі № 460/5079/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук