П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25 лютого 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/24696/24
Перша інстанція: суддя Хлімоненкова М.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
05 серпня 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило визнати протиправним та скасувати видане Головним управлінням ДПС в Одеській області податкове повідомлення рішення №15491/15-32-09-02 від 16.04.2024 року, яким на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 та п.128-1.1 ст.128-1 ПК України, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 20 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» зазначило, що під час фактичної перевірки АЗС за адресою м. Одеса, вул. Боровського Миколи, 20, за якою здійснює діяльність ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД», посадові особи податкового органу дійшли помилкового висновку про порушення позивачем вимог п.128-1.1 ст.128-1 ПК України. Позивач зазначив, що витратомір-лічильник «NOVA-1101.21 B» та витратомір-лічильник «NOVA А 1.190-1» це один і той же витратомір-лічильник, що підтверджується наданим під час перевірки формуляром (в п.4 «Індивідуальні особливості виробу» в рядку колонка зазначається NOVA А 1.190-1, в рядку модельний ряд зазначається NOVA-1101.21 SB, заводський номер 2977). Також дана інформаціє наявна в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників, що підтверджується довідкою про розпорядника акцизного складу від 20.07.2022 року в якій зазначено витратоміри які встановлені на акцизному складі №1012568, а саме NOVA-1101.21 B, заводський номер 2977. Дана інформація наявна в акті перевірки від 11.03.2024 р. №8934/15-32-09-02, в описовій частині в п.2.13 уніфікований номер резервуару, який приєднаний до витратоміра лічильника 5/1012568, назва витратоміра NOVA-1101.21 B, серійний номер витратоміра 2977, дата події (введення в експлуатацію витратоміра) 20.07.2022 року. Отже, доводи податкового органу про те, що акцизний склад з уніфікованим номером 1012568 необладнаним одним витратоміром лічильником є необґрунтованими. Позивач наголосив, що на ТОВ "ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД" за результатами попередньої фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обліку пального, за адресою акцизного складу: м. Одеса, вул. М. Боровського, буд. 20, АЗС за період 17.01.2023 по 26.01.2023 року, складено акт № 1209/15-32-09-05/43230875 від 27.01.2023, з якого вбачається дотримання позивачем порядку обладнання акцизних складів, передбачених законодавством засобами вимірювальної техніки. В частині акту щодо результатів перевірки (пункт 6) зазначено, що не виявлено порушень з питань необладнання та /або відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників та рівномірів лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра - лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі». З моменту встановлення витратоміра - лічильника NOVA-1101.21 B, серійний номер витратоміра 2977, та реєстрації його в єдиному державному реєстрі від 20.07.2022 року та по час перевірки ніяких змін витратоміра - лічильника не здійснювалось.
Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що листом громадської організації «УКРАЇНА ЦЕ МИ» від 21.02.2024 №б/н (вх.№25187/6 від 21.02.2024) податковий орган повідомлено, що на АЗС за адресою: м.Одеса, вул. Промислова, 20 здійснюється незаконна реалізація підакцизного товару. Проведеним аналізом встановлено, що згідно реєстру діючих ліцензій на роздрібну торгівлю пальним за адресою м.Одеса, вул. Промислова, 20 - ДПС не видавались. Проведеним обстеженням зазначеної в листі адреси та фотографій з місцеположенням та АЗС встановлено діючу АЗС, в якій здійснює діяльність з реалізації пального ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» (ЄДРПОУ 43230875). В ході проведення фактичної перевірки встановлено, що ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875 на акцизному складі за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20 - №1012568 використовує один витратомір-лічильник (паливороздавальну колонку) NOVA А 1.190-1, що підтверджується наданим до перевірки формуляром, при цьому підприємством в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі на акцизному складі за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20 - №1012568 зареєстровано інший витратомір-лічильник NOVA-1101.21 B. Таким чином, перевіркою встановлено, що ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875 в порушення вимог п.п.230.1.2. п.230.1. ст.230 Кодексу у період з 27.01.2023 по 08.03.2024 здійснював відпуск пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1012568 необладнаним одним витратоміром-лічильником та одним рівнеміром-лічильником. Відповідач наголосив, що прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, яким до позивача на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 та п.128-1.1 ст.128-1 ПК України застосовано штраф у сумі 20 000,00 грн. за порушення п.п.230.1.2. п.230.1. ст.230 Кодексу є правомірним.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року позовну заяву ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875, на запит від 01.03.2024 №1 про надання документів що належать до предмету перевірки, не надано документів щодо позитивних результатів повірки або оцінки відповідності, або калібрування рівнеміралічильника УУС-01 серійний (ідентифікаційний) номер 13423, який зареєстрований на акцизному складі за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20 - №1012568. Поряд з цим, в ході проведення фактичної перевірки встановлено, що ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875 на акцизному складі за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20 - №1012568 використовує один витратомір-лічильник (паливороздавальну колонку) NOVA А 1.190-1, що підтверджується наданим до перевірки формуляром, при цьому підприємством в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірівлічильників рівня пального у резервуарі на акцизному складі за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20 - №1012568 зареєстровано інший витратомір-лічильник NOVA-1101.21 B. Апелянт наголосив, що ТОВ «Люкс Ойл Трейд» не в повному обсязі надані первинні документи, які є предметом перевірки, а саме: банківські виписки, документів щодо позитивних результатів повірки або оцінки відповідності, або калібрування рівнеміра лічильника УУС-01 серійний (ідентифікаційний) номер 13423,
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, у зв'язку із необґрунтованістю доводів апелянта.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом першої інстанції встановлені та з матеріалів справи вбачаються наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» зареєстрований юридичною особою, дата і номер державної реєстрації: №10731020000041038 від 13.09.2019; перебуває на обліку ГУ ДПС в Одеській області; основний видом діяльності позивача є - 47.30 - роздрібна торгівля пальним.
ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового з 20.11.2019; має ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним №15520314201900516 від 14 листопада 2019 року терміном дії до 14 листопада 2024 року та ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі №990614202000376 від 30 червня 2020 року терміном дії до 30 червня 2025 року.
Відповідно до наказу від 28.02.2024 №1868-п, та направлень від 01.03.2024 №3817/15-32-09-02, 3822/15-32-09-02, 3823/15-32-09-02 на проведення перевірки, на підставі підпункту 191.1.4 пункту 191.1 статті 191, підпункту 191.1.14 пункту 191.1 статті 191, статті 20, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, службовими особами ГУ ДПС в Одеській області проведено фактичну перевірку ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» з питання додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів, проведення контрольних розрахункових операцій, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за результатами якої складено акт від 11.03.2024 №8934/15-32-09-02/43230875.
У пункті 2.13 розділу 2 акту перевірки відповідачем визначені витратоміри, які встановлені на акцизному складі:
- уніфікований номер резервуара, який приєднаний до витратоміра - 1/1012568, назва (модель) витратоміра - NOVA-1102.21 B, серійний (ідентифікаційний) номер - 1326, дата введення в експлуатацію витратоміра - 20.11.2019;
- уніфікований номер резервуара, який приєднаний до витратоміра - 1/1012568, назва (модель) витратоміра - NOVA-1102.21 B, серійний (ідентифікаційний) номер - 1326, дата виведення з експлуатації витратоміра - 22.09.2020;
- уніфікований номер резервуара, який приєднаний до витратоміра - 2/1012568, назва (модель) витратоміра - NOVA-1101.21 B, серійний (ідентифікаційний) номер - 1326, дата введення в експлуатацію витратоміра - 22.09.2020;
- уніфікований номер резервуара, який приєднаний до витратоміра - 3/1012568, назва (модель) витратоміра - Газороздавальна колонка типу АСТРА-2-09, серійний (ідентифікаційний) номер - 150811, дата введення в експлуатація витратоміра - 28.10.2020;
- уніфікований номер резервуара, який приєднаний до витратоміра - 3/1012568, назва (модель) витратоміра - Газороздавальна колонка типу АСТРА-2-09, серійний (ідентифікаційний) номер - 150811, дата виведення з експлуатації витратоміра - 17.05.2021;
- уніфікований номер резервуара, який приєднаний до витратоміра - 4/1012568, назва (модель) витратоміра - Газороздавальна колонка типу NOVA-А 1.2-2, серійний (ідентифікаційний) номер - 2695, дата введення в експлуатацію витратоміра - 26.01.2022;
- уніфікований номер резервуара, який приєднаний до витратоміра - 5/1012568, назва (модель) витратоміра - NOVA-1101.21 B, серійний (ідентифікаційний) номер - 2977, дата введення в експлуатація витратоміра - 20.07.2022.
З акту перевірки вбачається, що позивачем до перевірки надані наступні документи: договір оренди частини нежитлових будівель станції технічного обслуговування від 26.10.2021; дозвіл виконувати роботи підвищеної небезпеки виданий Південним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці від 14.03.2023 №ДЗ-993/ЦД/1-23; дозвіл експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки виданий Південним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці від 14.03.2023 №ДЗ-992/ПД/1-23; накази по підприємству; журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС, відомості обліку видачі пального (№38- нп), книги обліку розрахункових операцій; паспорт на резервуар, формуляр паливороздавальної колонки NOVA А 1.190-1 модельний ряд NOVA-1101.21 SBii, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (резервуар сталевий циліндричний горизонтальний РД-25 зав. №142), сертифікат відповідності на резервуар сталевий циліндричний горизонтальний РД-25 зав. №142, дозвіл виданий Держаною службою України з питань праці Головним управлінням Держпраці в Одеській області від 19.01.2018 №020.18.51 на застосування устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням небезпечних або шкідливих речовин (резервуари сталеві горизонтальні циліндричні РД-25 для зберігання нафтопродуктів об'ємом 25 м3), ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі пальним; відомості про проведені інвентаризації; довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри; оборотно-сальдова відомість по рахунку 289 за період з 27.01.2023 по 01.03.2024; 17-НП, видаткові та товарно-транспортні накладні на отримання пального; договори купівлі-продажу, поставки, продажу нафтопродуктів; договір з організації перевезень.
01.03.2024 ОСОБА_1 , оператором АЗС, у присутності посадових осіб контролюючого органу знято залишки товарних запасів, які знаходились на АЗС за адресою: Одеська область, м. Одеса, Мапиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20. Під час зняття фактичних залишків нафтопродуктів приймання та реалізація нафтопродуктів на АЗС не здійснювалась. При співставленні залишків нафтопродуктів згідно Х-звіту з фактичними залишками на момент перевірки з урахуванням коефіцієнту похибки (0,8%) розбіжності відсутні.
За даними акту перевірки, ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875 на акцизному складі за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20 - №1012568 використовує один витратомір-лічильник (паливороздавальну колонку) NOVA А 1.190-1, що підтверджується наданим до перевірки формуляром, при цьому підприємством в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі на акцизному складі за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20 - №1012568 зареєстровано лише один витратомір-лічильник NOVA-1101.21 В.
За висновками акту перевірки, відповідачами встановлено:
1) ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875 в порушення вимог п.п.230.1.2. п.230.1. ст.230 Кодексу у період з 27.01.2023 по 08.03.2024 здійснював відпуск пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1012568 необладнаним одним витратоміром-лічильником та одним рівнеміром-лічильником, за що передбачена відповідальність згідно із п. 128-1.1 (1281.1) ст. 128-1 (1281) Податкового кодексу України.
2) ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875 не в повному обсязі надані первинні документи, які є предметом перевірки, а саме: банківські виписки, документи щодо позитивних результатів повірки або оцінки відповідності або калібрування рівнеміра-лічильника УУС-01, серійний номер 13423, чим порушено п.85.2, п.85.8 ст.85 Податкового кодексу України, за що передбачена відповідальність згідно із п.121.1 ст. 121 Податкового кодексу України.
Позивач подав до ГУ ДПС в Одеській області заперечення на акт перевірки від 11.03.2024 №8934/15-32-09-02/43230875, за результатами розгляду яких, листом КПР/15-32-09-02-06 від 12.04.2024, ГУ ДПС в Одеській області частину акту перевірки викладено в наступній редакції:
-абз.8 п.2 розд.3 «Перевіркою встановлено» виключено (у зв'язку із тим, що позивачем до заперечень долучено свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №83/823, чинне до 28.09.2024, що спростовує висновки акту в частині не надання позивачем документів щодо позитивних результатів повірки або оцінки відповідності або калібрування рівнеміра-лічильника УУС-01, серійний номер 13423 );
-останній абзац п.2 розд.3 «Перевіркою встановлено» викладено в наступній редакції: «Таким чином, перевіркою встановлено, що ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» код за ЄДРПОУ 43230875 в порушення вимог п.п.230.1.2 п. 230.1 ст.230 Кодексу у період з 27.01.2023 по 08.03.2024 здійснював відпуск пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1012568 необладнаним одним витратоміром-лічильником».
На підставі акту перевірки від 11.03.2024 №8934/15-32-09-02/43230875, за встановлене порушення п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №15491/15-32-09-02 від 16.04.2024, яким на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 та п.128-1.1 ст.128-1 ПК України, до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 20000,00 грн.
Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення до ДПС України, однак рішенням ДПС України від 11.07.2024 №21144/6/990006030106 скаргу ТОВ залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення - без змін.
Не погодившись із прийнятим податковим органом податковим повідомленням-рішенням №15491/15-32-09-02 від 16.04.2024, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що акцизний склад 1012568 обладнаний витратоміром-лічильником (паливороздавальною колонкою) NOVA A 1.190-1 модельний ряд NOVA - 1101.21 SВii, серійний номер 2977, який зареєстрований в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі та яким здійснюється вимірювання кількості реалізованого пального на АЗС за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Перш за все варто зауважити, що призначення та порядок проведення фактичної перевірки не є спірним в межах розгляду справи, отже колегія суддів не надає оцінку підставам призначення та порядку проведення фактичної перевірки ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» посадовими особами податкового органу.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, листом КПР/15-32-09-02-06 від 12.04.2024 частково задоволено заперечення ГУ ДПС в Одеській області та виключено абзац акту перевірки в частині ненадання позивачем документів щодо позитивних результатів повірки або оцінки відповідності або калібрування рівнеміра-лічильника УУС-01, серійний номер 13423, отже колегія суддів не надає оцінку доводам апеляційної скарги в цій частині.
Спірним в межах розгляду апеляційної скарги ГУ ДПС в Одеській області є те, що позивач в порушення вимог п.п.230.1.2 п. 230.1 ст.230 ПК України у період з 27.01.2023 по 08.03.2024 здійснював відпуск пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1012568 необладнаним одним витратоміром-лічильником, за що передбачена відповідальність п.128-1.1 ст.128-1 ПК України.
За приписами п.п.230.1.2, п.п.230.1.3, п.230.1 ст.230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С (п.п.230.1.3.).
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
За приписами абз.1,2 п.128-1.1 ст.128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Судом першої інстанції вірно встановлено та не спростовано податковим органом в апеляційній скарзі, що посадовими особами відповідача в ході перевірки не встановлено будь-яких розбіжностей між відомостями щодо обсягів реалізації пального та залишків пального які надіслані до Реєстру розпорядником акцизного складу з фактичними залишками на момент перевірки, що дає можливість суду зробити висновок про те, що дані про обсяги реалізації пального через спірний витратомір-лічильник вчасно та в повному обсязі надходять до Реєстру.
З матеріалів справи, зокрема акту фактичної перевірки, вбачається, що відповідачем встановлено використання на перевіряємому акцизному складі позивача одного витратоміра-лічильника NOVA, через який здійснюється реалізація пального на АЗС, із відображенням відповідних операцій із продажу пального у РРО.
В свою чергу, на переконання відповідача, NOVA A 1.190-1 - є не зареєстрованим витратоміром - лічильником в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, в той час як в реєстрі зареєстрований витратомір NOVA-1101.21 B, серійний (ідентифікаційний) номер - 2977, дата введення в експлуатація витратоміра - 20.07.2022.
Так, згідно довідки про розпорядника акцизного складу пального, з 20 липня 2022 року позивачем введено в експлуатацію та використовується витратомір NOVA - 1101.21 В серійний номер 2977, який зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (а.с.12).
Разом з тим, згідно висновків акту перевірки, ТОВ «ЛЮКС ОІЛ ТРЕЙД» використовує один витратомір - лічильник на АЗС, що перевірялась, а саме NOVA А 1.190-1, який не зареєстрований в реєстрі.
Судова колегія вважає обґрунтованими доводи позивача, з якими погодився суд першої інстанції, що паливороздавальна колонка NOVA A 1.190-1 модельного ряду NOVA 1101.21 В з серійним (заводським) номером 2977 це і є той витратомір NOVA - 1101.21 В серійний номер 2977, який зареєстровано в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Викладене підтверджується формуляром «Колонки паливороздавальні NOVA-…» (а.с.27-31).
Зазначений формуляр наданий позивачем перевіряючим та згідно акту досліджувався під час перевірки. З яких підстав податковим органом відхиллено доводи позивача в частині того що паливороздавальна колонка NOVA A 1.190-1 модельного ряду NOVA 1101.21 В з серійним (заводським) номером 2977 є зареєстрованим витратоміром NOVA - 1101.21 В з серійним номером 2977 відповідачем не наведеного.
З викладеного вбачається, що акцизний склад 1012568 обладнаний витратоміром-лічильником (паливороздавальною колонкою) NOVA A 1.190-1 модельний ряд NOVA - 1101.21 SВii, серійний номер 2977, який зареєстрований в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі та яким здійснюється вимірювання кількості реалізованого пального на АЗС за адресою: Одеська область, м. Одеса, Малиновський район, вулиця Боровського Миколи, будинок 20.
Відсутність декількох літер не є достатнім для висновку про невідповідність витратоміра-лічильника, який використовується на АЗС тому витратоміру, що зареєстрований на акцизному складі, оскільки серійний (ідентифікаційний) номер зареєстрованого витратоміра-лічильника відповідає заводському номеру, визначеному у формулярі, що дає можливість ідентифікувати його як один і той же витратомір.
За приписами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
У постанові від 19 січня 2023 року у справі №580/9246/21 Верховний Суд сформував правову позицію, яка зводиться до того, що застосування пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України можливе виключно у випадку необладнання та/або відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, як передбачено диспозицією вказаної норми. Порушення строків обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, якщо на час проведення перевірки встановлено їх наявність на акцизних складах та їх реєстрація в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, не може бути підставою для застосування до платника податків пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України.
Як установлено судом першої інстанції й підтверджується матеріалами справи у ході перевірки податковим органом встановлено наявність на акцизному складі позивача витратоміра-лічильника, який мав позитивні результати повірки та як встановлено вище, зареєстрований в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
В свою чергу, податковим органом не доведено правомірність та обґрунтованість висновків акту перевірки, оскільки на момент фактичної перевірки обладнання було встановлено та зареєстровано, що свідчить про відсутність правових підстав застосування контролюючим органом до позивача штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України.
Отже, оскаржуване податкове повідомлення - рішення №15491/15-32-09-02 вірно визнано протиправним та скасовано судом першої інстанції.
Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 08 серпня 2024 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України
Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко