20 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 160/18416/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Олефіренко Н.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року (головуючий суддя Прудник С.В..)
в адміністративній справі №280/77813/24 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивачка, ОСОБА_1 , звернулася 09.07.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.01.2024 року №046050015224 про призначення ОСОБА_1 з 10.01.2023 року пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, без урахування гарантій, встановлених статтею 8 Закону “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком з 10.01.2023 року як шахтарю, що працювала повний робочий день па підземних роботах по видобутку руди за Списком №1, у розмірі 80 % її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та виплатити її, з урахуванням раніше виплачених сум. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач своїм рішенням від 11.01.2024 року №046050015224 призначив позивачці пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 із дати її звернення, тобто з 10.01.2023 року. При цьому відповідач не застосував приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Вважає, що рішення відповідача від 11.01.2024 року №046050015224 в частині обчислення розміру пенсії позивачки не відповідає вимогам чинного законодавства.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.01.2024 року №046050015224 про призначення ОСОБА_1 з 10.01.2023 року пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, без урахування гарантій, встановлених статтею 8 Закону “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обчислити ОСОБА_1 пенсію за віком з 10.01.2023 року як шахтарю, що працювала повний робочий день па підземних роботах по видобутку руди за Списком №1, у розмірі 80 % її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та виплатити її, з урахуванням раніше виплачених сум. Рішення суду першої інстанції обґрунтовано тим, що розмір призначеної позивачці з 10.01.2023 року пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 має бути перерахований з 10.01.2023 року з урахуванням абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», а суми, недоотримані позивачкою у зв'язку з неправильним обчисленням розміру пенсії, донараховані та повернуті за весь минулий час, починаючи з 10.01.2023 року. Наявність підземного стажу значної тривалості надає позивачці право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, згідно з пунктом “а» частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (в редакції пункту 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020р. №1-р/2020), тобто у віці 45 років, з обчисленням розміру пенсії у відповідності до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80% заробітної плати, але не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Вказує, що питанням, яке було предметом розгляду судової справи №160/10466/233 - це право позивачки на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно, питання щодо обчислення розміру пенсії (наявність чи відсутність у позивача права за умови наявності відповідного стажу) за нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» судом першої інстанції у справі №160/10466/23 не розглядалось. Наявність пільгового стажу за Списком №1 понад 7,5 років не означає автоматичного набуття права на обчислення пенсії з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати настання права на пенсію за віком на пільгових умовах.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала у підземних умовах на посадах, передбачених Списком №1, що підтверджується записами у її трудовій книжці та уточнюючими довідками підприємств, виданими відповідно до пункту 20 “Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. №637.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.08.2023 року у справі №160/10466/23 відповідач своїм рішенням від 11.01.2024 року №046050015224 призначив позивачі пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 із дати її звернення, тобто з 10.01.2023 року.
З рішення відповідача від 11.01.2024 року №046050015224 вбачається, що середній заробіток, визначений відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якого обчислена пенсія позивачу складає 11 257,04 грн., коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності, визначений відповідно до статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - 0,36917, розмір пенсії, обчисленої позивачу (без урахування надбавок) складає 4 155,76 грн. (11257,04 грн. х 0,36917), загальний розмір пенсійної виплати (з урахуванням доплати за понаднормовий стаж у розмірі 125,58 грн.) - 4 281,34 грн., що становить менше 40% від заробітної плати (11257,04 грн.).
Однак відповідач в рішенні від 11.01.2024 року №046050015224 не застосував приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1
Позивачка вважає протиправним рішення відповідача від 11.01.2024 року №046050015224, в якому відповідач не застосував приписи статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд першої інстанції позов задовольнив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 16 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею. обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону “Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Матеріалами справи підтверджується, що підземний стаж роботи позивачки складається із наступних періодів роботи:
- з 05.12.2000 року по 30.06.2002 року (м. Кривий Ріг, акціонерне товариство акціонерне товариство “КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ», Шахта “Гвардійська») фельдшер, зайнятий повний робочий день під землею обслуговуванням робітників і службовців зазначених в пунктах “а», “б», “в», “г», “д» Списку №1 (розділ 1, підрозділ 1/медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я), що передбачено Списком №1 розділ 1 пункт “е», позиція 1010100е Постанови КМУ від 11.03.1994р. №162, частина 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008р. №345-VI;
Атестація робочих місць за умовами праці - наказ по підприємству від 08.12.2000р. №332;
- з 01.07.2002 року по 15.01.2003 року (підземний пункт охорони здоров'я
Шахти “Гвардійська» медичної служби лікувально-оздоровчого комплексу
Управління соціальних підрозділів) фельдшер, зайнятий повний робочий день під землею обслуговуванням робітників і службовців зазначених в пунктах “а», “б», “в», “г»,“д» Списку №1 (розділу 1, підрозділу 1 медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я), що передбачено Списком №1, розділ 1 пункт “е», позиція 1010100 е Постанови КМУ від 11.03.1994р. №162, частина 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008р. №345-VI.
Атестація робочих місць за умовами праці - наказ по підприємству від 08.12.2000р. №332;
- з 16.01.2003 року по 08.12.2003 року фельдшер, зайнятий повний робочий день під землею обслуговуванням робітників і службовців зазначених в пунктах “а», “б», “в», “г», “д» Списку №1 розділу 1, підрозділу 1 пункт е /медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я), що передбачено Списком №1, розділ 1 пункт “е», позиція 1.1 е Постанови КМУ від 16.01.2003р. №36, частина 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008р. №345- VI.
Атестація робочих місць за умовами праці наказ по підприємству від 08.12.2000р. №332 (записи у трудовій книжці № №4-8, довідка №738 від 10.10.2022р. АТ “КЗРК»).
З 06.12.2005 року по 30.09.2012 року (м. Кривий Ріг, Приватне акціонерне товариство “СУХА БАЛКА» Шахта “Ювілейна») сестра медична шахти “Ювілейна»;
з 01.10.2012р. по 01.10.2012р. сестра медична Управління соціальних питань спеціалізована медична служба медичний пункт шахти “Ювілейна»;
з 02.10.2012р. по 28.04.2016р. сестра медична медичний пункт шахти “Ювілейна» медичної служби;
з 29.04.2016р. по 02.08.2016р. сестра медична медичний пункт шахти “Ювілейна» медичної служби, що передбачено Списком №1, розділ 1, підрозділ 1.1e Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 р. та частиною 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
з 03.06.2016р. по 31.12.2020р. сестра медична медичний пункт шахти “Ювілейна» медичної служби;
з 01.01.2021р. по 30.11.2023р. сестра медична медичної служби, що передбачено Списком №1, розділ 1, підрозділ 1.1 е Постанови КМУ №461 від 24.06.2016р. та частиною 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вищевказані періоди позивачка була зайнята повний робочий день під землею обслуговуванням робітників і службовців, безпосередньо зайнятих на підземних роботах з видобутку руди та інших копалин.
Атестація робочих місць:
накази №629 від 02.08.2000р., №1304 від 20.10.2005р. “Про продовження терміну дії попередньої атестації робочих місць за умовами праці»; №1567 від 27.12.2005р.; №1929 від 27.10.2010р.; №2673 від 26.10.1015р.; №4286 від 23.10.2020р. по ПРАТ “СУХА БАЛКА» (записи у трудовій книжці №11-20, Довідка №05 від 09.01.2023р. ПРАТ“СУХА БАЛКА»).
10.01.2023 року ОСОБА_1 звернулась до відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (у м. Кривий Ріг) з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, долучивши всі необхідні документи, що підтверджують її право на призначення такої пенсії.
Натомість, рішенням від 18.01.2023 року №046050015224 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відмовило позивачу у призначенні пенсії, посилаючись на недосягнення нею пенсійного віку, передбаченого пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким право на призначення пенсії на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Вважаючи рішення відповідача від 18.01.2023 року №046050015224 протиправним, позивачка звернулась за захистом до суду, у зв'язку з чим Дніпропетровським окружним адміністративним судом 03.08.2023 року прийнято рішення у справі №160/10466/23, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково:
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046050015224 від 18.01.2023 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.01.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, у справі №160/10466/23 скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.01.2023 року №046050015224 та зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.01.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Водночас, в рішенні №046050015224 від 11.01.2024 року відповідач не застосував приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування».
Матеріалами справи підтверджується, що, позивачка має більш ніж 19 років 06 місяців пільгового стажу на підземних роботах за Списком №1.
Вказана обставина відповідачем не заперечується.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції зазначене дає підстави для висновку, що право позивачки на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у розмірі, визначеному абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ґрунтується безпосередньо на Законі.
При цьому, посилання відповідача на те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.08.2023 року в адміністративній справі №160/10466/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано застосувати приписи статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при обчисленні розміру пенсій Позивачки, є необґрунтованим, оскільки у вказаному рішенні судом конкретно зазначено, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення, перерахунку пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пенсію позивача.
Розмір пенсійної виплати, яку позивачка отримує з 10.01.2023 року, складає 4281,34 грн., що є меншим за 40% від її заробітної плати, обчисленої відповідачем (11 257,04 грн.), тоді як законодавчо визначений мінімальної розмір шахтарської пенсії, яку вона має отримувати, повинен складати 9005,63 грн. (80% від заробітної плати, але не менше як три прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність).
Частиною 2 статті 87 Закону України “Про пенсійне забезпечення» встановлено, що суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Частиною 2 статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно з законом.
Отже, розмір призначеної позивачці з 10.01.2023 року пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 має бути перерахований з 10.01.2023 року з урахуванням абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», а суми, недоотримані позивачкою у зв'язку з неправильним обчисленням розміру пенсії, донараховані та повернуті за весь минулий час, починаючи з 10.01.2023 року.
Відтак, наявність підземного стажу значної тривалості надає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, згідно з пунктом “а» частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (в редакції пункту 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020р. №1-р/2020), тобто у віці 45 років, з обчисленням розміру пенсії у відповідності до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80% заробітної плати, але не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Оскільки рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.01.2024 року №046050015224 про призначення ОСОБА_1 з 10.01.2023 року пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 прийняте без урахування гарантій, встановлених статтею 8 Закону “Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» щодо мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, то суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Як наслідок обґрунтованим є зобов'язання відповідача обчислити позивачці пенсію за віком з 10.01.2023 року як шахтарю, що працювала повний робочий день па підземних роботах по видобутку руди за Списком №1, у розмірі 80 % її заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та виплатити її, з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст. 241-245, 250, 311, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року - залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 20.02.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя Н.А. Олефіренко