Постанова від 25.02.2025 по справі 160/23034/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 160/23034/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 р. (суддя Букіна Л.Є) в адміністративній справі №160/23034/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не нарахування та не виплати йому при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 р. у справі №160/10720/24 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та щодо обмеження пенсії максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 р. у справі № 160/10720/24 здійснити перерахунок основного розміру його пенсії на підставі оновленої довідки №ФД-124732 від 02 лютого 2024 р., із врахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713, починаючи з 01 липня 2021 р. та без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, зберігаючи відсоткове значення розміру пенсії 100% від суми грошового забезпечення, та провести виплату за перерахованою пенсією з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідачем здійснено перерахунок його пенсії на виконання вимог рішення суду, після чого протиправно припинено нарахування та виплату доплати в розмірі 2000,00 грн., передбаченої Постановою КМУ №713 від 14 липня 2021 р. Також розмір пенсії обмежено максимальним.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Суд першої інстанції:

- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 липня 2021 р. щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром;

- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2024 р. виплату основного розміру пенсії із врахуванням підвищень та надбавок, без обмеження максимальним розміром.

У поданій апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскільки розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішення суду із грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 р., а не на 01 березня 2018 р., як передбачено Постановою КМУ №713, відсутні підстави для встановлення йому до розміру пенсії щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. Обмеження пенсії позивача максимальним розміром скаржник/відповідач також вважає правомірним.

Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На виконання рішення суду від 29 травня 2024 р. у справі №160/10720/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак припинено виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713, та обмежено розмір пенсії максимальним.

За результатами розгляду адміністративного позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що положення Закону №3668-VI в частині обмеження пенсії максимальним розміром суперечать приписам частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", враховуючи Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. у справі №1-38/2016 №7-рп/2016. Також судом визнано право позивача на отримання доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. з 01 липня 2021 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону №3668-VI, із змінами, внесеними Законом №911-VIII від 24 грудня 2015 р. визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. у справі №1-38/2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Конституційний Суд України дійшов висновку, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту, а обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 р. №1774-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2017 р., в частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та в частині 3 статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р." замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 р.".

Водночас, внесені Законом №1774-VIII зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Також не підлягають застосуванню положення постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118, від 24 лютого 2023 р. № 168, від 23 лютого 2024 р. № 185 щодо обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки вони суперечать приписам частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016.

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У пункті 2 резолютивної частини цього Рішення зазначено, що приписи статті 2 Закону №3668-VI втрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення цього Рішення, тобто з 12 квітня 2023 р.

Таким чином, до 12 квітня 2023 р. мала місце колізія між приписами частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016, та статтею 2 Закону № 3668-VI, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022, в частині обмеження пенсії максимальним розміром.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 р. у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, після перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2024 р. на виконання рішення суду у справі №160/10720/24, її розмір складав 27 416,75 грн., який відповідачем обмежено максимальним 23 610,00 грн. (а.с.24).

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про необхідність здійснення відповідачем виплати позивачу пенсії з 01 лютого 2024 р. в повному розмірі, без обмеження її максимальним розміром, та з урахуванням усіх її складових.

Щодо нарахування та виплати позивачу щомісячної надбавки у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 р., колегія суддів зазначає наступне.

Згідно вказаної Постанови № 713, з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., встановлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. {Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 578 від 10 травня 2022 р. - застосовується з 21 березня 2022 р.}.

За висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 08 листопада 2022 р. у справі №420/2473/22 та у постанові від 02 березня 2023 р. у справі №600/870/22-а, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, не є перерахунком у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Як встановлено судом першої інстанції, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 р. у справі № 160/10720/24, яке набрало законної сили, відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01 лютого 2024 р. на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 р. (а.с.12-15,20). Після цього перерахунку нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. позивачу була припинена, що підтверджується відповідним Розрахунком (а.с.24) та листом відповідача від 15.08.2024 (а.с.17,18) .

Враховуючи наведені вище норми, суд першої інстанції зробив правильний висновок про обов'язок відповідача нараховувати та виплачувати позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка передбачена Постановою КМУ №713.

Разом з цим, колегія суддів вважає, що нарахування та виплата позивачу вказаної доплати має бути здійснена з моменту припинення її нарахування, тобто з 01 лютого 2024 р.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зміни рішення суду першої інстанції у відповідній частині, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 р. в адміністративній справі №160/23034/24 - змінити, виклавши абзац третій його резолютивної частини в наступній редакції:

"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 лютого 2024 р. щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром".

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 р. в адміністративній справі №160/23034/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 25 лютого 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Н.П. Баранник