Постанова від 24.02.2025 по справі 280/3351/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/3351/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.06.2024 року в адміністративній справі №280/3351/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МОНОЛІТ-СЕРВІС» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «МОНОЛІТ-СЕРВІС» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України, в якому просило:

визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10240941/42827642 від 25.12.2023 року, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідача 2 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача за №1 від 01.11.2023 року;

зобов'язати відповідача - 1 вчинити дії та зареєструвати податкову накладну за №1 від 01.11.2023 року;

визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10241001/42827642 від 25.12.2023 року, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідача 2 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача за №4 від 09.11.2023 року;

зобов'язати відповідача - 1 вчинити дії та зареєструвати податкову накладну за №4 від 09.11.2023 року;

визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10241508/42827642 від 25.12.2023 року, прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідача 2 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача за №5 від 09.11.2023 року;

зобов'язати відповідача 1 вчинити дії та зареєструвати податкову накладну за №5 від 09.11.2023 року.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - 1 - Головне управління ДПС у Запорізькій області подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у межах свої повноважень та у спосіб, що передбачений законом здійснює перевірку поданих платником податку копій документів.

Позивач не надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу. Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.11.2022 року видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» є:

41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 42.91 Будівництво водних споруд; 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.; 43.11 Знесення; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 43.13 Розвідувальне буріння; 43.21 Електромонтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.31 Штукатурні роботи; 43.32 Установлення столярних виробів; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.91 Покрівельні роботи; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування; 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.; 81.21 Загальне прибирання будинків; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах; 47.78 Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 73.11 Рекламні агентства; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 35.11 Виробництво електроенергії; 35.12 Передача електроенергії; 35.13 Розподілення електроенергії; 35.14 Торгівля електроенергією; 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря; 36.00 Забір, очищення та постачання води; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.11 Збирання безпечних відходів; 38.12 Збирання небезпечних відходів; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів; 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів; 41.10 Організація будівництва будівель; 42.11 Будівництво доріг і автострад; 42.12 Будівництво залізниць і метрополітену; 42.13 Будівництво мостів і тунелів; 42.21 Будівництво трубопроводів; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.

24.01.2023 року між Комунальним некомерційним підприємством «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (замовник) та ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» (виконавець) був укладений договір № 15 про закупівлю послуг (далі - Договір), за умовами якого виконавець зобов'язується надати замовникові послуги, зазначені в пункті 1.2 цього Договору, а замовник - прийняти та оплатити такі послуги відповідно до умов цього Договору.

Найменування послуг: послуги з технічного обслуговування інженерних мереж КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської с/р (ДК 021:2015 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій) (пункт 1.2 Договору).

За пунктами 1.4-1.5 Договору послуги надаються виконавцем з використанням власного обладнання та інвентарю (промаркованого), витратні матеріали закуповуються замовником самостійно. Надання послуг здійснюється виконавцем з понеділка по п'ятницю з 09-00 год. до 17-00 год.

Згідно з пунктом 3 Договору сума, визначена у договорі, складається з сумарної ціни послуг, що будуть надаватися протягом дії Договору та становить 1820000,00 грн (без ПДВ). Ціна Договору може змінюватися у випадках, передбачених ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей Постанови КМУ від 12 жовтня 2022 р. № 1178. Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Ціна цього Договору є динамічною у межах загальної вартості послуг по цьому Договору без зменшення обсягів послуги.

Замовник оплачує отримані послуги, на підставі рахунку, виставленого виконавцем, протягом 120 банківських днів з дати підписання сторонами Акта приймання-передачі наданих послуг (пункт 4.2 Договору).

Відповідно до пунктів 5.4-5.6 Договору факт надання послуг підтверджується Актом прийому-передачі наданих послуг, який складається виконавцем по закінченню кожного календарного місяця, та підписаний з його сторони в двох примірниках передається на розгляд замовнику.

Замовник протягом 5 робочих днів з дня отримання Акту прийому-передачі наданих послуг від виконавця повинен розглянути його. За результатами розгляду замовник має підписати Акт прийому-передачі наданих послуг або надати вмотивовану відмову в письмовому вигляді від його підписання та прийняття послуг.

Акт прийому-передачі наданих послуг підписується уповноваженими особами сторін.

Послуги вважаються прийнятими замовником в день підписання сторонами Акту прийому-передачі наданих послуг.

На підтвердження оплати за договором № 15 про закупівлю послуг від 24.01.2023 року в матеріалах справи наявна платіжна інструкція № 4545 від 01.11.2023 року на суму 151666,67 грн, а також оборотно-сальдова відомість 361 за листопад 2023 року.

На виконання Договору сторонами був підписаний Акт прийому-передачі наданих послуг № б/н від 30.11.2023 року, за змістом якого виконавцем в листопаді 2023 року було надані наступні послуги: проведення загальних та профілактичних оглядів - 7583,33 грн; огляд оглядових колодязів: запірної арматури - 7083,33 грн; огляд мережі водопостачання (внутрішніх, внутриквартальних) - 7433,33 грн; огляд стиків труб - 7458,33 грн; огляд контрольно-вимірювальних пристроїв - 7016,67 грн; виведення повітря з системи ХВП - 7333,33 грн; очищення запірної арматури - 6416,67 грн; очищення фільтрів - 6650,00 грн; огляд контргайок, муфт - 8100,00 грн; заміна прокладок у фланцевих з'єднаннях трубопроводу та усунення течі - 6766,67 грн; поновлення сальникових ущільнень на вентилях та огляд - 6291,67 грн; ущільнення згонів - 5650,00 грн; вимірювання тиску, регулювання тиску - 5766,67 грн; огляд каналізаційних стоків - 4400,00 грн; забезпечення належної експлуатації електроустановок замовника згідно з вимогами ПТЕЕС, ПУЕ та інших - 6425,00 грн; забезпечення стабільного та безаварійного функціонування електричних установок замовника - 5933,33 грн; контроль технічного стану електроустановок з метою виявлення випадків можливих відмов та несправностей електроустановок - 6016,67 грн; супровід технічної документації згідно ППЕЕЕ, ПУЕ, ПТЕЕС, інших НД - 6266,67 грн; послуги із зняття лічильників - 6825,00 грн; забезпечення супроводження доступу на об'єкти замовника уповноважених осіб, представників електропередавальної організації (за пред'явленням службового посвідчення), надання їм інформації і документів, необхідних для здійснення ними своїх повноважень - 6066,67 грн; представляти інтереси замовника у електропередавальних організаціях - 6525,00 грн; комплект робіт/послуг підтримки працездатності обладнання в період його використання, оперативне керування, за потреби отримання технічної документації згідно ППЕЕ, ПУЕ, ПТЕЕС, інших НД - 5083,33 грн; заміна за необхідності наявної електроарматури (розетки, вимикачі, автоматичні вимикачі та інше) - 4741,67 грн; обстеження вентиляційних каналів (рекомендації щодо ремонту) - 3833,33 грн; всього - 151666,67 грн, у т.ч. ПДВ 25277,78 грн.

На виконання приписів пункту 201.10 статі 201 Податкового кодексу України за фактом першої події, а саме датою зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, було сформовано та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №1 від 01.11.2023 року на суму 151666,67 грн, у т.ч. ПДВ 25277,78 грн.

Відповідно до отриманої квитанції від 01.12.2023 року вказану податкову накладну прийнято, але її реєстрацію зупинено, у зв'язку з тим, що «обсяг постачання товару/послуги 43.29,перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критерії ризиковості здійснення операцій». Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

09.12.2023 року позивач направив контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №1 від 01.11.2023 року, до якого долучено 18 додатків.

Контролюючим органом складено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2023 року № 10176221/42827642. У графі «Додаткова інформація» зазначено: надати оборотно-сальдову відомість по рахунку 361.

21.12.2023 року позивачем направлено повідомлення про подання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.12.2023 року № 8, до якого долучено 2 додатки. У поясненнях зазначено: «платіжне доручення».

За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та доданих до них документів Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення від 25.12.2023 року № 10240941/42827642 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.11.2023 року у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Графа «Додаткова інформація» не заповнена.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивачем подано до ДПС України скаргу на рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 01.11.2023 року разом з 25 додатками.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2410/42827642/2 від 12.01.2024 року скаргу ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» на первісне рішення залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін. Підставою для прийняття зазначеного рішення вказано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

02.11.2023 року між Комунальним некомерційним підприємством «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (замовник) та ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» (виконавець) був укладений договір № 437 (далі - Договір), за умовами якого замовник доручає, а виконавець в межах договірної ціни приймає на себе обов'язки власними або залученими силами, надати послуги з поточного ремонту будівлі Володимирівської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини за адресою: Запорізька область, Запорізький район, село Володимирівське, вул.Стадіонна, 3; код ДК 021:2015 - 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи в обумовлений цим Договором термін та з належною якістю в межах дефектного акту, та узгодженої ціни послуг, вимог національних стандартів, будівельних норм і правил, вимог техніки безпеки і охорони праці, а саме підготовка об'єкту до опалювального сезону та заходи з енергозбереження послуги з утеплення Володимирівської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини за адресою: Запорізька область, Запорізький район, село Володимирівське, вул.Стадіонна, 3.

За пунктом 1.2. під час дії даного договору допускається використання матеріалів замовника, які передаються виконавцю по акту приймання-передачі. При цьому сторони укладають додаткову угоду про зменшення суми договору на вартість наданих матеріалів.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.3 ціна Договору визначена на підставі договірної ціни, яка є невід'ємною частиною Договору, яка розрахована з урахуванням Наказу Мінрегіону «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» від 01.11.2021 року № 281. Договірна ціна складає 279904,64 грн, у тому числі ПДВ 46650,77 грн, сума Договору без ПДВ 233253,87 грн.

Згідно з пунктом 3.1 Договору розрахунки по даному Договору здійснюється шляхом оплати замовником виконаних послуг після підписання сторонами довідки про вартість виконаних робіт та витрат за формою КБ-3, акту приймання виконаних робіт за формою КБ-2в, складених виконавцем відповідно до вимог ДСТУ, в межах ціни цього Договору, у строк до 120 календарних днів з дати підписання сторонами Акта приймання-передачі наданих послуг.

За положеннями пункту 8.1 Договору здача-приймання послуг після їх закінчення оформлюється актом приймання виконаних послуг.

На виконання Договору сторонами був підписаний Акт приймання виконаних будівельних робіт № 01 від 08.11.2023 року на загальну суму 279904,64 грн, у тому числі ПДВ 46650,77 грн.

На підтвердження оплати за договором № 437 від 02.11.2023 року в матеріалах справи наявна платіжна інструкція № 08/11/2023№8 від 09.11.2023 року на суму 279904,64 грн, а також оборотно-сальдова відомість 361 за листопад 2023 року.

На виконання приписів пункту 201.10 статі 201 Податкового кодексу України (з урахуванням положень пункту 187.7 статті 187 Кодексу) за датою зарахування коштів від замовника на банківський рахунок платника податку, було сформовано та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №4 від 09.11.2023 року на суму 279904,64 грн, у тому числі ПДВ 46650,77 грн.

Відповідно до отриманої квитанції від 01.12.2023 року вказану податкову накладну прийнято, але її реєстрацію зупинено, у зв'язку з тим, що «обсяг постачання товару/послуги 43.29,перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критерії ризиковості здійснення операцій». Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

12.12.2023 року позивач направив контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №4 від 09.11.2023 року, до якого долучено 18 додатків.

Контролюючим органом складено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2023 року № 10176060/42827642. У графі «Додаткова інформація» зазначено: надати первинні документи, які стали підставою, відповідно до ст.187 ПКУ, для виникнення податкового зобов'язання та складання податкової накладної, надати оборотно-сальдову відомість по рахунку 361.

21.12.2023 року позивачем направлено повідомлення про подання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.12.2023 року № 1, до якого долучено 2 додатки. У поясненнях зазначено: «платіжне доручення».

За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та доданих до них документів Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення від 25.12.2023 року № 10241001/42827642про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2023 року у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Графа «Додаткова інформація»: податкова накладна з порушенням ст.187 ПКУ.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивачем подано до ДПС України скаргу на рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2023 року разом з 26 додатками.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2411/42827642/2 від 12.01.2024 року скаргу ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» на первісне рішення залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін. Підставою для прийняття зазначеного рішення вказано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

18.10.2023 року між Комунальним некомерційним підприємством «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (замовник) та ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» (виконавець) був укладений договір № 382 (далі - Договір), за умовами якого замовник доручає, а виконавець в межах договірної ціни приймає на себе обов'язки власними або залученими силами виконати «Поточний ремонт кровлі неврологічного корпусу КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської с/р, літ. «В» за адресою вул. Лікарняна, 18, м. Запоріжжя» код ДК 021:2015 - 45260000-7 Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи в обумовлений цим Договором термін та з належною якістю в межах дефектного акту та узгодженої ціни послуг, вимог національних стандартів, будівельних норм і правил, вимог техніки безпеки і охорони праці.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.3 ціна Договору визначена на підставі договірної ціни, яка є невід'ємною частиною Договору, яка розрахована з урахуванням Наказу Мінрегіону «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» від 01.11.2021 року № 281. Договірна ціна складає 1694994,55 грн, у тому числі ПДВ 282499,09 грн.

Згідно з пунктом 3.1 Договору розрахунки по даному Договору здійснюється шляхом оплати замовником виконаних послуг після підписання сторонами довідки про вартість виконаних робіт та витрат за формою КБ-3, акту приймання виконаних робіт за формою КБ-2в, складених виконавцем відповідно до вимог ДСТУ, в межах ціни цього Договору, у строк до 120 календарних днів після надходження коштів для фінансування предмету Договору.

За положеннями пункту 8.1 Договору здача-приймання послуг після їх закінчення оформлюється актом приймання виконаних послуг.

На виконання Договору сторонами був підписаний Акт приймання виконаних будівельних робіт № 01 від 03.11.2023 року на загальну суму 1694994,55 грн, у тому числі ПДВ 282499,09 грн.

На підтвердження оплати за договором № 382 від 18.10.2023 року в матеріалах справи наявна платіжна інструкція № 07/11/2023№7 від 09.11.2023 року на суму 1694994,55 грн, а також оборотно-сальдова відомість 361 за листопад 2023 року.

На виконання приписів пункту 201.10 статі 201 Податкового кодексу України (з урахуванням положень пункту 187.7 статті 187 Кодексу) за датою зарахування коштів від замовника на банківський рахунок платника податку, було сформовано та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №5 від 09.11.2023 року на суму 1694994,55 грн, у т.ч. ПДВ 282499,09 грн.

Відповідно до отриманої квитанції від 01.12.2023 року вказану податкову накладну прийнято, але її реєстрацію зупинено, у зв'язку з тим, що «обсяг постачання товару/послуги 43.29, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критерії ризиковості здійснення операцій». Крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

09.12.2023 року позивач направив контролюючому органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №5 від 09.11.2023 року, до якого долучено 18 додатків.

Контролюючим органом складено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2023 року № 10176220/42827642. У графі «Додаткова інформація» зазначено: надати первинні документи, які стали підставою, відповідно до ст.187 ПКУ, для виникнення податкового зобов'язання та складання податкової накладної, надати оборотно-сальдову відомість по рахунку 361.

21.12.2023 року позивачем направлено повідомлення про подання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.12.2023 року № 7, до якого долучено 7 додатків. У поясненнях зазначено: «платіжне доручення».

За результатами розгляду наданих позивачем пояснень та доданих до них документів Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення від 25.12.2023 року № 10241508/42827642 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 09.11.2023 року у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додатковим письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Графа «Додаткова інформація»: податкова накладна з порушенням ст.187 ПКУ.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивачем подано до ДПС України скаргу на рішення комісії ГУ ДПС у Запорізькій області на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 09.11.2023 року разом з 26 додатками.

Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 2404/42827642/2 від 12.01.2024 року скаргу ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» на первісне рішення залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін. Підставою для прийняття зазначеного рішення вказано ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №1 від 01.11.2023 року, №4 від 09.11.2023 року, №5 від 09.11.2023 року протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до підпункту «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно /до статті 186 цього Кодексу; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.4 статті 201 ПК України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг протягом періоду, за який складається така податкова накладна, постачання яких має безперервний або ритмічний характер: покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246.

Положеннями пункту 2 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).

У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання даної норми постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка набрала чинності 01.02.2020 року, та якою затверджено:

- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165);

- Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок розгляду скарги).

Податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації) зазначеним в пункті 3 Порядку №1165.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4). У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4). Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 10 Порядку №1165).

Пунктом 11 Порядку №1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Аналіз вказаних норм свідчить, що контролюючий орган після надходження розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює його розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій. Автоматизований моніторинг відповідності платника податку, яким складено розрахунок коригування, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку №1156). Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156). У разі, якщо за результатами моніторингу визначено, що цей платник податку відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація податкової накладної зупиняється, про що платнику протягом операційного дня надсилалася відповідна квитанція. У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної також зупиняється. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Суд також враховує, що на відміну від зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування), яке відбувається в автоматизованому режимі засобами програмного забезпечення ДПС України, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) потребує проведення комісією регіонального рівня відповідного засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

Згідно з пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

У відповідності до пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відтак, рішення комісії податкового органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Судом встановлено, що ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» у межах своєї господарської діяльності уклало з Комунальним некомерційним підприємством «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області договори про надання послуг:

- договір № 15 від 24.01.2023 року (послуги з технічного обслуговування інженерних мереж КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської с/р за ДК 021:2015 50700000-2 - Послуги з ремонту і технічного обслуговування будівельних конструкцій);

- договір № 437 від 02.11.2023 року (послуги з поточного ремонту будівлі Володимирівської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини за адресою: Запорізька область, Запорізький район, село Володимирівське, вул.Стадіонна, 3; код ДК 021:2015 - 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи);

- договір № 382 від 18.10.2023 року (послуги з поточного ремонту кровлі неврологічного корпусу КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської с/р, літ. «В» за адресою вул. Лікарняна, 18, м. Запоріжжя» код ДК 021:2015 - 45260000-7 Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи).

За приписами пункту 187 ПК України, відповідно до якого датою виникнення податкового зобов'язання за фактом постачання товарів є дата зарахування коштів від покупця, була сформована податкова накладна № 1 від 01.11.2023 року на суму 151666,67 грн, яку надалі скеровано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Реєстрація цієї податкової накладної була зупинена контролюючим органом шляхом надіслання квитанцій з пропозицією надати пояснення та копії документів щодо підтвердження зазначених в податкових накладних інформації з мотивів відповідності платника податку пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному вебсайті ДПС.

Так, у квитанції № 9327019870 від 01.12.2023 року контролюючий орган вказав на те, що обсяг постачання товару/послуги 43.29 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Коду товару за УКТЗЕД 9406 відповідає група товарів «інші будівельно-монтажні роботи».

Разом з тим, одним з видів економічної діяльності, яку веде ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» є 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи.

У відзиві на позовну заяву контролюючим органом зазначено, що на підтвердження наявності підстав для складання податкової накладної № 1 від 01.11.2023 року та реальність господарської операції за фактом вчинення якої на реєстрацію направлено податкову накладну, надано наступні документи: акт виконаних робіт (прийому-передачі) від 30.11.2023 року; декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; договір оренди автомобіля марки MERCEDES-BENZ SPRINTER; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб; договір №15 від 24.01.2023 року; договір оренди автомобіля марки FIAT DOBLO; договір оренди автомобіля марки MERCEDES-BENZ Е220 CDI; Договір оренди авто NISSAN VANETTE; наказ про призначення Полумієнко; договір оренди автомобіля марки АЗЛК; договір оренди нерухомого комунального майна територіальної громади Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області; договір оренди ВАЗ; журнали протоколів перевірки знань; ліцензія від 12 червня 2019 року; договір оренди автомобіля марки ФОРД; супроводжувальний лист; платіжне доручення від 1.11.2023 року №4545; витяг №1926594502861 з реєстру платників податку на додану вартість.

Комісія регіонального рівня направила позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2023 року № 10176221/42827642, в якому позивачу запропоновано надати оборотно-сальдову відомість по рахунку 361.

Щодо вимоги надати оборотно-сальдову відомість по рахунку 361.

Оборотно-сальдова відомість не є первинним документом (не відповідає вимогам до первинного документу, встановленим Законом України «Про бухгалтерський облік»), а підпадає під визначення регістр бухгалтерського обліку (обліковий регістр), що складається на підставі первинних документів, а її формування необхідно для відображення процесу господарської діяльності суб'єкта господарювання.

При цьому, пункт 5 Порядку №520, який визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, взагалі не містить такого документу як оборотно-сальдова відомість.

Суд першої інстанції вірно звернув вагу, що контролюючим органом не обґрунтовано необхідність надання саме оборотно-сальдової відомості, а також не пояснено, чому відсутність вказаного документа перешкоджає позитивному вирішенню питання.

При цьому, податкова накладна №1 від 01.11.2023 року складена за першою подією - датою зарахування коштів від замовника на банківський рахунок платника податку, що підтверджується платіжною інструкцією № 4545 від 01.11.2023 року на суму 151666,67 грн.

Саме лише зазначення про відсутність певних видів документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності такого документу, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінки тим документам, що фактично подано платником податку.

Відповідачами жодних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не вказано у відповідних рішеннях, а відмова у реєстрації спірної податкової накладної фактично обґрунтована відсутністю певних документів.

Разом з цим, з документів, які надавались контролюючому органу, було можливо достеменно встановити підстави для складання та направлення на реєстрацію спірної податкової накладної.

Аналогічний правозастосовний підхід наведений у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 14.05.2024 року у справі № 160/1637/23.

Суд наголошує, що на етапі дослідження процедури правомірності зупинення/відмови реєстрації податкових накладних суд не може досліджувати фактичне виконання господарської операції та не може надавати оцінку її реальності/фіктивності, оскільки це є предметом документальної перевірки правильності формування податкових зобов'язань, яка відповідачем не проводилась. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.01.2023 року у справі №816/2218/18.

Натомість всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.

У постанові від 16.02.2023 року у справі № 380/7648/22 Верховний Суд зазначив: «здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу».

В постанові від 07.12.2022 року у справі № 500/2237/20 Верховний Суд наголосив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

При реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 06.07.2023 року у справі №140/1986/22.

Таким чином, доводи відповідача про те, що прийняти рішення про реєстрацію податкової накладної було неможливо з огляду на ненадання позивачем копій документів є безпідставним.

Слід зазначити, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з покликанням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації

Контролюючим органом не обґрунтовано, чому подані позивачем документи не є достатніми для прийняття комісією ГУ ДПС у Запорізькій області рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу, в тому числі у зв'язку з отриманням від комісії регіонального рівня повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

З оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної встановлено, що відповідач - 1 оцінки поданим позивачем документам не надав, жодної інформації щодо їх невідповідності вимогам законодавства не навів, як і не спростував, що надані позивачем пояснення та документи підтверджують реальність здійснення господарських операцій по поданим податковим накладним, були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів відображають зміст господарської операції позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної, при цьому в самому рішенні також не зазначено, які самі документи не біли надані позивачем.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові від 06.03.2024 року у справі №440/3706/23.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами.

З огляду на відсутність конкретизації вимог контролюючого органу щодо надання документів (чіткий їх перелік), рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості.

З огляду на викладене, дослідивши надані платником податків на розгляд комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області пояснення та первинні документи суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що такі документи є достатніми для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній №1 від 01.11.2023 року, щодонадання Товариством з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» послуг з технічного обслуговування інженерних мереж КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, відтак, є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію зазначеної податкової накладної.

Таким чином, матеріали справи не містять належних і достатніх доказів спростування податковим органом тверджень позивача, наведення відповідних мотивів прийняття спірного рішення та неврахування наданих позивачем документів, тому підтверджень правомірності рішення податкового органу, у зв'язку з чим, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.11.2023 року (від 15.12.2023 року № 10176221/42827642) є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо правомірності прийняття рішень про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 09.11.2023 року (від 25.12.2023 року № 10241001/42827642) та №5 від 09.11.2023 року (від 25.12.2023 року № 10241508/42827642).

Відповідно до пункту 187.7 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Так, на виконання договору № 437 від 02.11.2023 року ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» та КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області був підписаний Акт приймання виконаних будівельних робіт № 01 від 08.11.2023 року на загальну суму 279904,64 грн, у тому числі ПДВ 46650,77 грн.

Податкова накладна №4 від 09.11.2023 року складена за датою зарахування коштів від замовника на банківський рахунок платника податку, на підтвердження чого контролюючому органу було надано платіжну інструкцію № 08/11/2023№8 від 09.11.2023 року на суму 279904,64 грн.

Як зазначено контролюючим органом, на підтвердження наявності підстав для складання податкової накладної №4 від 09.11.2023 року та реальність господарської операції за фактом вчинення якої на реєстрацію направлено податкову накладну, надано наступні документи: акт виконаних робіт (прийому-передачі) форма КБ-2в № 01 від 08.11.2023 року за листопад 2023 року; декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; договір оренди автомобіля марки MERCEDES-BENZ SPRINTER; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб; договір №437 від 02.11.2023 року; договір оренди автомобіля марки FIAT DOBLO; договір оренди автомобіля марки MERCEDES-BENZ Е220 CDI; договір оренди авто NISSAN VANETTE; наказ про призначення Полумієнко; договір оренди автомобіля марки АЗЛК; договір оренди нерухомого комунального майна територіальної громади Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області; договір оренди ВАЗ; журнали протоколів перевірки знань; ліцензія від 12 червня 2019 року; договір оренди автомобіля марки ФОРД; супроводжувальний лист; платіжне доручення від №08/11/2023N8 від 09.11.2023 року; витяг №1926594502861 з реєстру платників податку на додану вартість.

На виконання договору №382 від 18.10.2023 року ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» та КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області був підписаний Акт приймання виконаних будівельних робіт № 01 від 03.11.2023 року на загальну суму 1694994,55 грн, у тому числі ПДВ 282499,09 грн. Податкова накладна №5 від 09.11.2023 року була складена за датою зарахування коштів від замовника на банківський рахунок платника податку, на підтвердження чого контролюючому органу було надано платіжну інструкцію № 07/11/2023№7 від 09.11.2023 року на суму 1694994,55 грн.

Контролюючим органом зазначено, що на підтвердження наявності підстав для складання податкової накладної №5 від 09.11.2023 року та реальність господарської операції за фактом вчинення якої на реєстрацію направлено податкову накладну, надано наступні документи: акт виконаних робіт (прийому-передачі) форма КБ-2в № 01 від 03.11.2023 року за листопад 2023 року; декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; договір оренди автомобіля марки MERCEDES-BENZ SPRINTER; виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб; договір №382 від 20.10.2023 року; договір оренди автомобіля марки FIAT DOBLO; договір оренди автомобіля марки MERCEDES-BENZ Е220 CDI; договір оренди авто NISSAN VANETTE; наказ про призначення Полумієнко; договір оренди автомобіля марки АЗЛК; договір оренди нерухомого комунального майна територіальної громади Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області; договір оренди ВАЗ; журнали протоколів перевірки знань; ліцензія від 12 червня 2019 року; договір оренди автомобіля марки ФОРД; супроводжувальний лист; платіжне доручення від №07/11/2023N7 від 09.11.2023 року; витяг №1926594502861 з реєстру платників податку на додану вартість.

У графі «Додаткова інформація» оскаржуваних рішень від 25.12.2023 року №10241001/42827642 та від 25.12.2023 року № 10241508/42827642 податковим органом зазначено, що податкові накладні складені з порушенням статті 187 ПК України.

Як встановлено судом першої інстанції, представник відповідачів конкретизувала зазначену підставу, вказавши, що у відповідних договорах № 437 від 02.11.2023 року та № 382 від 18.10.2023 року відсутні реквізити бюджетного казначейського рахунку та не зазначено, що оплата здійснюється саме за рахунок бюджетних коштів, відтак відсутні підстави для застосування норми пункту 187.7 ПК України та визначення податкових зобов'язань коштів.

Таким чином, представник відповідачів наполягає на визначенні дати виникнення податкових зобов'язань відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України (за правилом «першою події»), проте у господарських операціях по податковим накладним №4 від 09.11.2023 року та №5 від 09.11.2023 року факт надання послуг та відповідно дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, відбулось раніше, ніж оплата послуг, у зв'язку з чим наполягає на правомірності відмов у реєстрації вказаних податкових накладних.

У повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 4 від 09.11.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2023 року № 10176060/42827642 та у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 5 від 09.11.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних від 15.12.2023 року №10176220/42827642 контролюючим органом було запропоновано платнику податків надати первинні документи, які стали підставою, відповідно до ст.187 ПКУ, для виникнення податкового зобов'язання та складання податкової накладної.

Позивачем направлено повідомлення про подання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.12.2023 року № 1 та від 21.12.2023 року № 7, до яких долучено платіжні документи.

При дослідженні платіжних інструкцій № 08/11/2023№8 від 09.11.2023 року на суму 279904,64 грн та № 07/11/2023№7 від 09.11.2023 року на суму 1694994,55 грн, встановлено, що надавачем платіжних послуг платника зазначено Держказначейську службу України та полі «Призначенні платежу» у якості роз'яснювальної інформації про призначення платежу (яка вказується в довільній формі) зазначено, зокрема, постанову КМУ від 09.06.2021 року №590.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 року № 590 затверджено Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, який визначає механізм виконання в особливому режимі повноважень Казначейством та органами Казначейства, пов'язаних із здійсненням казначейського обслуговування бюджетних коштів та коштів інших клієнтів в умовах воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

За пунктами 14, 16 Порядку розрахунково-касове обслуговування розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, інших клієнтів (далі - клієнти) здійснюється Казначейством та органами Казначейства в особливому режимі в установленому законодавством порядку з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком. Органи Казначейства забезпечують розрахунково-касове обслуговування розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів у централізованому порядку в разі прийняття головним розпорядником бюджетних коштів відповідного рішення.

Наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 року № 1407 затверджено Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, за пунктом 11.1 якого органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету), планів надання кредитів із загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.

Відповідно до відомостей з Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів станом на 01.06.2024 року (https://www.treasury.gov.ua/unifie-register-search), який ведеться на виконання Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, Комунальне некомерційне підприємство «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області є одержувачем бюджетних коштів, а саме сільського бюджету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Отже, з огляду на те, що платіжні послуги за розрахунками з ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» надавались органом Державної казначейської служби України, про що свідчать наявні у податкового органу платіжні інструкції, та факт наявності у Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області статусу одержувача бюджетних коштів, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про оплату відповідних послуг за договорами № 437 від 02.11.2023 року та № 382 від 18.10.2023 року за рахунок бюджетних коштів, а отже про доцільність застосування у спірних правовідносинах положень пункту 187.1 статті 187 ПК України.

Суд першої інстанції вірно врахував, що на етапі дослідження процедури правомірності зупинення/відмови реєстрації податкових накладних суд не може досліджувати фактичне виконання господарської операції та не може надавати оцінку її реальності/фіктивності. Водночас у випадку наявності у податкового органу сумнівів щодо оплати послуг ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» за рахунок бюджетних коштів слід зазначити, що перевірка використання коштів, виділених із сільських бюджетів, належить до компетенції органів Держаудитслужби.

Дослідивши надані платником податків на розгляд комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області пояснення та первинні документ, такі документи є достатніми для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній № 4 від 09.11.2023 року щодо надання Товариством з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» послуг з поточного ремонту будівлі Володимирівської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини та податковій накладній № 5 від 09.11.2023 року щодо надання Товариством з обмеженою відповідальністю «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «МОНОЛІТ-СЕРВІС» послуг з поточного ремонту кровлі неврологічного корпусу КНП «Клініка «Сімейний лікар» Широківської с/р, літ. «В», відтак, є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію зазначених податкових накладних.

З огляду на викладене, матеріали справи не містять належних і достатніх доказів спростування податковим органом тверджень позивача, наведення обґрунтованих мотивів прийняття спірних рішень та неврахування наданих позивачем документів, а відтак, підтверджень правомірності рішення податкового органу, у зв'язку з чим, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 09.11.2023 року (від 25.12.2023 року №10241001/42827642) та №5 від 09.11.2023 року (від 25.12.2023 року № 10241508/42827642) є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні.

За пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, встановлено, що у разі надходження до ДПС України рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою її фактичного направлення/надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Покладення на відповідача - 2 такого обов'язку не є втручанням в його дискреційні повноваження, оскільки повноваження державних органів не можуть вважатися дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи відсутність у Головного управління ДПС у Запорізькій області правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної шляхом прийняття відповідного рішення, належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №1 від 01.11.2023 року, №4 від 09.11.2023 року, №5 від 09.11.2023 року, датою їх направлення на реєстрацію.

Враховуючи вищенаведене, вірними є висновки суду першої інстанції, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року в адміністративній справі №280/3351/24 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року в адміністративній справі №280/3351/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дати складання повного тексту постанови.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко