25 лютого 2025 року Чернігів Справа № 620/16516/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування висновку,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування висновку, в якому просить:.
-визнати протиправним та скасувати висновок про анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою № 22012/124/46- 2024 від 25.11.2024, яким було анульовано ОСОБА_1 дозвіл № НОМЕР_1 на зберігання, носіння мисливської гладкоствольної зброї TO3-63, 16 калібру, № НОМЕР_2 та ИЖ-27ЕМ, 12 калібру, № НОМЕР_3 .
Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 30.12.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову - 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 16.01.2025 клопотання представника Головного управління Національної поліції у Чернігівській області про продовження строку на подання відзиву - задоволено; продовжено Головному управлінню Національної поліції у Чернігівській області строк для подання відзиву на позовну заяву у справі №620/16515/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування висновку до 30.01.2025.
Відповідачем, в установлений судом строк, подано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, вважає доводи позовної заяви необґрунтованими нормами матеріального права та просив у їх задоволенні відмовити з підстав, що викладені в відзиві на позов.
Судове засідання проводилось у порядку, передбаченому статтею 262 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Новгород-Сіверському районному відділі поліції Головного управління Національної поліції у Чернігівській області, як власник мисливської гладкоствольної зброї (особова справа власника зброї № 2435), дозвіл про наявність права на зберігання, носіння зброї дійсний до 08.07.2023 (під час дії правового режиму воєнного стану дозвіл на зберігання, носіння зброї вважається продовженим).
25.11.2024 т.в.о. начальника СКОЗ Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігіській області складено висновок про анулювання дозволу № 2435 на зберігання, носіння мисливської гладкоствольної зброї ТОЗ-63, 16 калібру, № НОМЕР_4 та ИЖ-27ЕМ, 12 калібру, № 77418, який затверджений т.в.о. начальника Новгород-Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області (а.с. 8-9).
Підставою для анулювання дозволу № 2435 на зберігання, носіння мисливської гладкоствольної зброї ТОЗ-63, 16 калібру, № НОМЕР_4 та ИЖ-27ЕМ, 12 калібру, № НОМЕР_3 слугувало те, що позивач 08.01.2024 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що підтверджується протоколами серії ВАВ № 777684 та серії ВАВ № 777685.
Вважаючи вищезазначений висновок протиправним та такими що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Визначаючись щодо вказаного питання суд враховує, що згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №580-VIII Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до статті 2 Закону №580-VIII завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Статтею 3 Закону №580-VIII визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 23 Закону №580-VIII поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 26 Закону №580-VIII, поліція засобами інформаційно-комунікаційної системи наповнює та підтримує в актуальному стані реєстри та бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно, зокрема, зброї, що перебуває у володінні та користуванні фізичних і юридичних осіб, яким надано дозвіл на придбання, зберігання, носіння, перевезення зброї.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1992 №576 затверджено Положення про дозвільну систему (далі- Положення), згідно пункту 1 розділу першого якого встановлено, що дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.
До предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать, зокрема, вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони,
вибухові матеріали і речовини (пункт 2 розділу першого Положення).
Відповідно до пункту 9 розділу другого Положення видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій здійснюється, на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальноїчастини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування,магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї - у порядку, визначеному МВС.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 №622 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.10.1998 за № 637/3077) затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів (далі -Інструкція).
Згідно підпункту 1.1. розділу першого Інструкції ця Інструкція визначає умови та порядок видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, облік, охорону, носіння, перевезення і використання зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, боєприпасів, інших предметів, матеріалів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дія дозвільної системи, правил поводження з ними та їх застосування.
Підпунктом 1.3 розділу першого Інструкції встановлено, що основними завданнями органів поліції є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду (далі - пневматична зброя) і холодної зброї (арбалети, луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливські ножі тощо (далі - холодна зброя)), пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - пристрої), та патрони до них, основних частин зброї бойових припасів до зброї і охолощеної зброї, вибухових матеріалів і речовин, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
Відповідно до пункту 4 розділу першого Інструкції згідно із законодавством України органам поліції, зокрема, надано право анулювати дозволи на придбання, зберігання, носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, видані громадянам, у випадках, передбачених пунктом 5.1 глави 5 цього розділу. Після анулювання відповідного дозволу власник зобов'язаний здати зброю (за наявності - основні частини зброї) чи пристрій, патрони і боєприпаси до них до органу поліції та прийняти рішення щодо подальшого її переоформлення чи реалізації. У разі незгоди власника з рішенням органу поліції про анулювання зазначеного дозволу матеріали передаються до суду для вирішення питання щодо примусового вилучення зброї, основних частин зброї, пристроїв, патронів і боєприпасів до них. Відповідна інформація вноситься програмно-технічними засобами інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» до баз даних єдиної інформаційної системи МВС (далі - БД).
Підпунктом 5.1. розділу першого Інструкції встановлено, що органи (підрозділи) поліції не мають права давати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та суб'єктам господарювання на укладення трудових договорів на виконання таких робіт, а також надавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам та проводити їх перереєстрацію (продовження строку дії відповідних дозволів), а раніше дана згода відкликається, наданий дозвіл анулюється у разі, зокрема, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за статтею 173-2 КУпАП).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що органам поліції надано право анулювати дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, видані громадянам, при цьому підпунктом 5.1. розділу першого Інструкції визначено вичерпний перелік підстав, за яких органи поліції не мають права видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію. Цей перелік підстав також застосовується і для анулювання вказаних дозволів.
Разом з тим суд зазначає, що відповідно до пункту 12.19 Інструкції у разі анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою уповноваженим підрозділом контролю за обігом зброї ці відомості вносяться в ЄРЗ, у результаті чого засобами ЄРЗ формується висновок про анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою (додаток 33). Висновок затверджується керівником уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї або керівником органу (підрозділу) поліції. У висновку викладаються підстави прийняття такого рішення. Після прийняття такого рішення особа втрачає право на зберігання та носіння зброї, основної частини зброї, пристрою.
У разі відсутності відомостей у ЄРЗ про такого власника або його зброю (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрій висновок про анулювання дозволу на їх зберігання, носіння виноситься в паперовій формі та долучається до особової справи власника зброї, яка ведеться в паперовій формі.
Після анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою, протягом п'яти робочих днів з дня затвердження такого висновку, власнику надсилається лист, у якому зазначаються підстави такого анулювання.
Як встановлено судом, 08.01.2024 за результатами реагування щодо повідомлення про факт вчинення домашнього насильства психологічного характеру та фізичного характеру, яке полягало у висловлюваннях нецензурною лайкою на адресу сина позивача - ОСОБА_2 , висловлюваннях нецензурною лайкою на адресу дочки позивача - ОСОБА_3 та завдання їй удару долонею по щоці, чим могла бути завдана шкода їхньому психологічному та фізичному здоров'ю, поліцейськими СПД № 1 (м. Семенівка) Новгород - Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області відносно ОСОБА_1 було складено протоколи про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 173 -2 КУпАП серії ВАВ № 777684 від 08.01.2024 та серії ВАВ № 777685 від 08.01.2024.
Також, на місці вчиненого факту домашнього було винесено термінові заборонні приписи стосовно кривдника серії АА № 240920 від 08.01.2024 та серії АА № 389473 від 08.01.2024, якими ОСОБА_1 строком на три доби з 23:00 08.01.2024 по 23:00 11.01.2024 було заборонено в будь який спосіб контактувати з постраждалими особами - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
За результатами перевірки власників зброї та пристроїв уповноваженою посадовою особою СКОЗ Новгород - Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області було виявлено факти вчинення домашнього насильства позивачем, який перебував на обліку як власник мисливської гладкоствольної зброї TO3-63, 16 калібру, № НОМЕР_2 та ИЖ-27ЕМ, 12 калібру, № НОМЕР_3 (особова справа № 2435).
У відповідності до норм Інструкції, було складено висновок про анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою (затверджено начальником Новгород - Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області 25.11.2024) за № 22012/124/46-2024 від 25.11.2024.
Вказаним висновком було анульовано дозвіл № НОМЕР_1 , виданий СКОЗ Новгород - Сіверського РВП ГУНП в Чернігівській області, строком дії до 08.07.2023 на зберігання, носіння мисливської гладкоствольної зброї ТОЗ- 63, 16 калібру, № НОМЕР_2 та ИЖ-27ЕМ, 12 калібру, № НОМЕР_3 .
Листом за підписом т.в.о. начальника СКОЗ Новгород - Сіверського РВП ст. лейтенанта поліції Віталія Кожедуба від 26.11.2024 № 22046/124/46- 2024 позивача повідомлено про анулювання дозволу.
У контексті спірних правовідносин втрата права на носіння та зберігання зброї чи пристроїв є правовим наслідком втрати відповідного статусу, з яким пов'язане таке право, або змін в обсязі прав і гарантій, яких набувають особи носії відповідного статусу, унаслідок яких таке право скасовується.
Аналіз встановлених обставин справи та норм чинного законодавства дозволяє суду дійти висновку про відсутність протиправного характеру висновку про анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою від 25.11.2024, з огляду на наступне.
Так у висновку відповідача, що оскаржується міститься посилання на наявність підстав для анулювання дозволу, що передбачені главою 4 та пунктом 5.1 розділу першого Інструкції, та зокрема, такі підстави, як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (вчинення домашнього насильства).
У постанові від 03.02.2021 у справі № 710/1148/17 Верховний суд дійшов висновку, що із системного аналізу глави 4 у взаємозв'язку з приписами пункту 5.1 глави 5 Інструкції № 622, в рамах спірних правовідносин, законною підставою для анулювання відповідачами дозволів на право носіння та зберігання мисливської гладкоствольної та нарізної зброї є наявність даних про систематичне (два і більше разів) порушення позивачем, а саме скоєння насильства в сім'ї, що підтверджується документально.
Суд наголошує, що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас, твердження позивача про те, що він 08.01.2024 домашнього насильства не вчиняв, що підтверджується Постановою Семенівського районного суду Чернігівської області від 10.04.2024 по справі № 744/122/24, який було закрито провадження в об'єднаній справі про адміністративні правопорушення, передбаченими частиною 1 статті 173-2 КУпАП, не відповідає дійсності.
Факт закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення жодним чином не спростовує вчинення позивачем 08.01.2024 фактів домашнього насильства відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується терміновими заборонними приписами стосовно кривдника серії АА № 240920 від 08.01.2024 та серії АА № 389473 від 08.01.2024.
І відповідно анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою № 22012/124/46- 2024 від 25.11.2024, яким було анульовано ОСОБА_1 дозвіл № НОМЕР_5 на зберігання, носіння мисливської гладкоствольної зброї TO3-63, 16 калібру, № НОМЕР_2 та ИЖ-27ЕМ, 12 калібру, № НОМЕР_3 було здійснено у відповідності до вимог законодавства за наслідками вчинення позивачем фактів домашнього насильства.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність мотивованого висновку та підстав прийняття оскаржуваного рішень відповідачем,
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_6 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (просп. Перемоги, буд. 74, м. Чернігів, Чернігівська область, 14000, код ЄДРПОУ - 40108651).
Суддя В.В. Падій