25 лютого 2025 року Чернігів Справа № 620/4784/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні заяву представника позивача про поновлення провадження та заміну відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа № 620/4784/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.09.2022 зупинено провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії до припинення на території України воєнного стану.
24.02.2025 від представника позивача надійшла заява про поновлення провадження у справі № 620/4784/22 та заміну відповідача, в обґрунтування якої зазначено, що зупинення провадження в адміністративній справі до закінчення воєнного стану не відповідає як завданню адміністративного судочинства, так і змісту та меті пункту 5 частини першої статті 236 КАС України. Звернув увагу на висновки Верховного Суду у постанові від 27.02.2023 у справі № 380/7845/21, відповідно до яких норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі лише у разі перебування у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою у справі. Крім того представник позивача зазначив, що протягом 2022-2023 років відбулись дві реорганізації відповідача: 03.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) було переформовано у військову частину НОМЕР_2 , яка стала правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). Потім, військову частину НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ((код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )) було розформовано та створено нову юридичну особу - ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яка стала правонаступником військової частини НОМЕР_2 . З огляду на вказане просить замінити відповідача по справі з ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , на ІНФОРМАЦІЯ_1 , Фактична адреса: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
За наслідками розгляду поданої заяви суд зазначає таке.
Верховною Радою України 24 лютого 2022 року ухвалено Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» за №2102-IX. Пунктом 1 Указу Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 військовому командуванню, Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, та серед іншого Національної гвардії України разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Надалі строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено та діє станом на сьогодні.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України «Про правовий режим воєнного стану» №389-VIII від 12.05.2015 року (далі також Закон №389-VIII).
Так, статтею 1 Закону №389-VIII визначено, що воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до статті 9 Закону №389-VIII, в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі статті 12-2 вищевказаного Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано статтею 26 Закону «Про правовий режим воєнного стану».
Так, відповідно до частини 1 статті 26 Закону №389-VIII правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (частина 2 статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Відповідно до частин 3, 4 статті 26 Закон №389-VIII у разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
Таким чином, суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У силу вимог пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
При цьому, згідно статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України» (структура Збройних Сил України) організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Статтею 5 Закону України «Про Збройні Сили України» (комплектування Збройних Сил України) визначено, що особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Військове формування, в розумінні приписів статті 1 Закону України «Про оборону України», - це створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Положеннями статті 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Системний аналіз коментованих вище положень свідчить про відсутні підстави для продовження зупинення провадження у справі у зв'язку із введенням воєнного стану, оскільки положення пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України стосуються виключно фізичних осіб та не можуть бути застосовані у відношенні до юридичних осіб, які можуть діяти через представників.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постановах від 27.02.2023 у справі № 380/7845/21 та від 20.04.2023 у справі № 640/2156/21.
Разом з тим, у матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того, що, станом на 25.02.2025, у період дії воєнного стану у штаті ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутній спеціаліст або інша посадова особа, яка може забезпечити представництво в суді як суб'єкта владних повноважень чи залучення усіх фахівців із знанням у галузі права до виконання обов'язків, пов'язаних із обороною України, захистом її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності в наслідок збройної агресії російської федерації.
За приписами частини 1 статті 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Враховуючи наведене, клопотання представника позивача про поновлення провадження у справі підлягає задоволенню.
Щодо клопотання представника позивача про заміну відповідача, суд зазначає про таке.
Приписами статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відтак, процесуальним правонаступництвом є заміна сторони або третьої особи іншою особою (правонаступником) у зв'язку з вибуттям із процесу суб'єкта спірних правовідносин, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов'язки сторони або третьої особи.
Так, судом встановлено, що протягом 2022-2023 років відбулись дві реорганізації відповідача: 03.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) було переформовано у військову частину НОМЕР_2 , яка стала правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). Потім, військову частину НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ((код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )) було розформовано та створено нову юридичну особу - ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), яка стала правонаступником військової частини НОМЕР_2 .
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 по всім видам забезпечення.
З огляду на вказане, суд вбачає за можливе замінити відповідача по справі на ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Керуючись статтею 52, 237, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника позивача задовольнити.
Поновити провадження у справі № 620/4784/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Замінити відповідача по справі з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали суду складено 25.02.2025.
Суддя Дар'я ВИНОГРАДОВА