Справа № 560/18668/24
іменем України
25 лютого 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає про те, що на його звернення до відповідача із заявою про видачу військово - облікового документа, жодної відповіді не надходило, у зв'язку із чим був змушений звернутись до суду із цим позовом.
Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позовну заяву, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд виходить з наступного.
Позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, до якої додав завірену копію посвідчення про приписку до призовної дільниці ОСОБА_1 ..
За результатами розгляду вказаного вище звернення ОСОБА_1 надано відповідь, де повідомлено останнього про необхідність надати копію військово-облікового документу військовозобов'язаного та запропоновано особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 та виконати правила ведення військового обліку.
В подальшому рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №560/6421/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.01.2024 року із додатковою заявою від 12.03.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення за результатами розгляду заяви з урахуванням думки суду.
20.08.2024 відповідач прийняв рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку із тим, що посвідчення про приписку до призовної дільниці втратило чинність.
Поряд з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою від 15.06.2024 про видачу військово - облікового документа.
Відповіді станом на дату подання позову не надано, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Процедура оформлення і видачі військово-облікового документа регламентується Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок №559).
Згідно з пунктами 1, 2, 14, 17 Порядку №559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа".
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:
взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов'язаного або резервіста;
якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов'язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного;
зміни категорії щодо військового обов'язку;
відсутності місця для внесення змін;
невідповідності відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначеним у пункті 3 цього Порядку;
втрати (зіпсування);
виявлення бажання змінити військово-обліковий документ, який був виданий до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Призовникам військово-обліковий документ на бланку оформляється та видається районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом.
Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.
Пунктом 18 Порядку №559 встановлено, що військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п'яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).
Суд зауважує, що згідно з приписами пункту 9 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Водночас, як було встановлено судом та зазначено вище, позивач засобами поштового зв'язку направив на адресу відповідача заяву про видачу військового квитка, однак відповіді не отримав.
При цьому, суд вказує, що хоча й вимогами Порядку №559 не передбачено надання відповіді на заяву про видачу військово-облікового документу, однак, відповідно до статті 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки (ст. 15 Закону України "Про звернення громадян").
Відтак, відповідач мав надати письмову відповідь на заяву відповідача, що ним зроблено не було.
Отже, суд дійшов висновку, що слід визнати протиправною бездіяльність щодо не розгляду заяви про видачу військово-облікового документа та зобов'язати розглянути заяву щодо видачі військово-облікового документа від 15.06.2024, із урахуванням правових висновків наданих судом у рішенні.
При цьому, суд зазначає, що видача військово-облікового документа відбувається під особистий підпис у відомості видачі, оскільки пунктом 20 Порядку №559 чітко передбачено, що військово-обліковий документ на бланку видається особі під особистий підпис, крім випадків, визначених в абзаці другому пункту 17 цього Порядку, у відомості видачі військово-облікових документів на бланку за формою згідно з додатком 2 з одночасним доведенням правил військового обліку.
Таким чином, після підготовки та оформлення відповідачем військово-облікового документу на бланку у відповідності до Порядку №559 позивач буде зобов'язаний прибути до відповідача задля отримання запитуваного військово-облікового документу на бланку під особистий підпис у відомості видачі військово-облікових документів на бланку.
Зважаючи на це, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 605,60 грн (пропорційно до кількості задоволених позовних вимог) стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 стосовно видачі військово-облікового документа від 15.06.2024.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 щодо видачі військово-облікового документа від 15.06.2024, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот пять) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Головуючий суддя Я.В. Драновський