про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/968/25
25 лютого 2025 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС у Тернопільській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України), у якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Тернопільській області від 26.08.2024 №11682087/3145802198 та від 04.11.2024 №12005159/3145802198; зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Філюком Олександром Анатолійовичем податкові накладні № 26 від 31.05.2024 та № 14 від 17.07.2024.
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, та місить такі недоліки.
Пунктом 8 частини першої статті 4 КАС України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, .
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої стаття 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Виходячи зі змісту позову учасниками спірних правовідносин є фізична особа - підприємець ОСОБА_1 та Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Тернопільській області, тобто ОСОБА_1 виступає як суб'єкт господарювання та платник податків. Натомість у позові у відомостях про позивача такого статусу особи не вказано, а тому такий вважається позивачем фізичною особою. Визначення статусу позивача є суттєвим навіть з огляду на те, що ставки судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви для фізичної особи та фізичної особи - підприємця є різними.
ОСОБА_1 при обчисленні судового збору сплатив такий як поданий фізичною особою-підприємцем, проте такого статусу не вказав у відомостях позовної заяви про позивача. На переконання суду, такий недолік має бути усунутий на стадії відкриття провадження у справі.
Інший недолік стосується відсутності викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Представник позивача обмежився лише вказівкою на те, що "між ФОП ОСОБА_1 (Позивачем) та контрагентами відбулися господарські взаємовідносини, що підтверджується відповідними первинними документами". У подальшому зміст позову складають норми Податкового кодексу України та цитати з постанов Верховного Суду.
За змістом вимог пунктів 4, 5, 8 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
У порушення вказаних положень процесуального закону у позовній заяві немає жодної вказівки на фактичні обставини справи, відсутній зміст господарських операцій, за якими формувалися податкові накладні, пояснення з посиланням на первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, з настанням якої події формувалися податкові накладні, зміст оскаржуваних рішень тощо.
Суд наголошує, що обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Відповідно позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології та з посиланням на конкретні докази (первинні документи), що підтверджують вказані обставини.
З огляду на відсутність викладу обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги, відсутня вказівка на конкретні докази, що підтверджують обставини. Представник позивача і в переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви, їх не ідентифікував, а вказав "документи по суті спору", що не відповідає наведеним вище вимогам процесуального закону та є недоліком позову.
Крім того відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
У позовній заяві не вказано жодної інформації про те, чи скористався позивач процедурою адміністративного оскарження рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Тернопільській області від 26.08.2024 №11682087/3145802198 та від 04.11.2024 №12005159/3145802198 до Державної податкової служби України. З'ясування цієї обставини безпосередньо впливає на правильне обчислення строків звернення до суду, а тому позивачу слід надати таку інформацію суду.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви з зазначенням статусу позивача (як фізичної особи - підприємця), викладом конкретних обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги (суті господарських операцій, за якими сформовано кожну з податкових накладних з посиланням на конкретні документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, дотримання порядку їх реєстрації з посиланням на подію за якою їх сформовано платником податків, надання пояснень Комісії після зупинення реєстрації та документів (у разі їх надання), їх змісту, викладення мотивів на спростування оскаржуваних рішень з посиланням на обставини цієї справи і відповіді докази тощо), з поясненнями чи скористався позивач процедурою адміністративного оскарження рішень та у разі подання скарг надати копії рішень про результати їх розгляду, а також навести перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви з зазначенням найменування документу, дати й номера, а ще надати витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо статусу позивача.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.