Рішення від 25.02.2025 по справі 320/23161/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 року Київ №320/23161/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідача).

Просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, а саме - відмову від 01.08.2023 № 36066-30708/Б-01/8-0400/23 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням страхового стажу набутого за період роботи: з 14.09.1983 по 18.03.1988, та включенням до розрахунку заробітної плати за цей період;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати пенсію із зарахуванням заробітної плати та страхового стажу за період із 14.09.1983 по 18.03.1988, та повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що має право на зарахування до його страхового стажу відповідних періодів роботи з 14.09.1983 по 18.03.1988, що підтверджено записами трудової книжки, проте відповідачем безпідставно відмовлено в реалізації вказаного права.

Ухвалою суду від 03.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просили суд відмовити у задоволенні позову. Стверджували відсутність правових підстав для зарахування спірного періоду роботи та перерахунку пенсії, оскільки інформаційна відповідь відповідача від 03.01.2024 № 1000-0202-8/1539 не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії, а подана позивачем довідка від 10.07.2023 № 1 ТОВ «Поліськсільбуд» про заробітну плату за період роботи з 15.09.1983 по 18.03.1988 не врахована, оскільки відсутня дата наказу та підстави видачі. Указана довідка не врахована також і за відсутності підтвердження первинними документами та видана на підставі трудової книжки позивача, в якій містяться виправлення за спірний період, що є порушенням вимог Інструкції № 162.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що недоліки трудової книжки не є перешкодою для підтвердження заробітку за спірний період, тож відомості довідки від 18.09.2020 № 04-25/Г-1454 мають бути взяті до уваги при обрахунку розміру його пенсії.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та наділений адміністративною процесуальною дієздатністю, що підтверджено паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

19.10.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 01.11.2023 повідомило позивача, що пенсію обчислено на підставі документів, що містяться в матеріалах справи, відповідно до чинного законодавства.

Зазначено про відсутність в матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату за період роботи з вересня 1983 року по березень 1988 року. Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу 37 років 2 місяці 4 дні, стаж враховано по 31.05.2023. Коефіцієнт стажу складає 0,37167. Заробітна плата, визначена за період з 01.07.2000 по 31.05.2023. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, застосована в розмірі - 12236,71 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить 1,78228. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 21809,24 грн. (12236,71 х 1,78228). Розмір пенсії за віком станом на 01.11.2023 становить 8147,70 грн., де: 8105,84 грн. розмір пенсії (21809,24 х 0,37167); 41,86 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 2 роки).

22.12.2023 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, у відповідь на яку отримав відмову викладену в листі від 03.01.2024 № 1000-0202-8/1539.

Відмова мотивована тим, що до заяви додано довідку від 10.07.2023 № 1, видану ТОВ «Поліськсільбуд» про заробітну плату за період роботи з 15.09.1983 по 18.03.1988, яка не врахована при перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю дати наказу та підстави видачі. Довідка від 10.07.2021 № 1 про заробітну плату за 60 місяців до 01.07.2000, зокрема за період з 15.09.1983 по 18.03.1988 не врахована, оскільки не підтверджена первинними документами та видана на підставі трудової книжки, в якій містяться виправлення за спірний період, що є порушенням вимог Інструкції № 162. Щодо врахування заробітної плати повідомили, що відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За результатами перевірки складено акт від 07.08.2023 № 27/ «Про відмову суб'єкту господарювання в проведенні перевірки достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсій» із зазначенням неможливості проведення перевірки у зв'язку з відсутністю первинних документів. Решта змісту листа аналогічна листу від 01.11.2023.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із такого.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1 (далі - Порядок № 22-1).

За нормами пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018№ 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01.01.2004, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через веб-портал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Із матеріалів справи слідує, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком із урахуванням страхового стажу, набутого за період з 14.09.1983 по 18.03.1988, та просив врахувати заробітну плату за вказаний період. Указана заява зареєстрована відповідачем 22.12.2023.

Відповідачем не було визначено засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності структурний підрозділ для належного розгляду заяви.

Крім того, за результатами розгляду заяви відповідачем протягом 10 днів після надходження останньої відповідного рішення по суті не прийнято.

Натомість 03.01.2024 відповідач надіслав позивачу лист за № 1000-0202-8/1539, яким повідомив останнього, що його пенсія призначена та виплачується відповідно до діючого законодавства.

Суд зазначає, що зміст поданої позивачем заяви спрямований на перерахунок пенсії, є зрозумілим та не містить неоднозначного трактування.

Отже, лист відповідача від 03.01.2024 № 1000-0202-8/1539 не може оцінюватись як належна правова відмова, оскільки питання не вирішене у встановленому законом порядку і відповідне рішення таким органом не прийняте.

Суд наголошує, що відповідач на стадії прийняття від позивача документів мав з'ясувати повноту та правильність заповнення документів, що позивач подає для перерахунку пенсії, у тому числі наявність заяви відповідного зразка. При цьому відповідач у разі недостатності або неналежного оформлення документів, доданих до заяви про перерахунок пенсії, наділений повноваженням письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково.

Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про проведення перерахунку чи про відмову, не зважаючи на надіслання заявнику листа, свідчить про те, що територіальний орган Пенсійного фонду не прийняв жодного рішення із числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 21.12.2020 у справі № 229/4165/17.

Отже, жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача не приймалось, а відповідь на заяву оформлена листом, який неможливо ототожнювати з рішенням суб'єкта владних повноважень про відмову в перерахунку пенсії.

Із урахуванням відсутності відповідного рішення відносно позивача, суд не може надавати оцінку мотивам відповідача, викладеним у листі від 03.01.2024 за № 1000-0202-8/1539.

У спірному випадку відповідач не вказав на недоліки поданої заяви, не забезпечив розгляд заяви позивача за принципом екстериторіальності, що також призвело до того, що рішення по суті заяви не прийнято. Таким чином відповідачем вчинено бездіяльність щодо розгляду заяв позивача.

Ураховуючи викладене, суд доходить висновку, що у спірному випадку, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід вийти за межі заявлених позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо розгляду у встановленому порядку заяви ОСОБА_1 від 19.10.2023 (зареєстрована 19.10.2023), та 22.12.2023 (зареєстрована 22.12.2023) про перерахунок пенсії, та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 19.10.2023 (зареєстрована 19.10.2023), та 22.12.2023 (зареєстрована 22.12.2023) про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині рішення.

За наведеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., тож керуючись статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо часткового задоволення позовних вимог, суд присуджує позивачу 1211,20 грн. понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо розгляду у встановленому порядку заяви ОСОБА_1 від 19.10.2023 (зареєстрована 19.10.2023), та 22.12.2023 (зареєстрована 22.12.2023) про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 19.10.2023 (зареєстрована 19.10.2023), та 22.12.2023 (зареєстрована 22.12.2023) про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині рішення.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце знаходження: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ: 22933548; місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.