26 грудня 2023 року № 120/3918/23
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., при секретарі судового засідання Мельник Т.М., за участю представників відповідача, розглянувши в місті Києві в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження клопотання про розгляд справи у закритих судових засіданнях в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
В провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи у закритих судових засіданнях, мотивуючи його тим, що документи які надані в межах розгляду даної справи містять службову інформацію, оскільки є такою відповідно до норм Закону №2939-VІ, у зв'язку з чим, справа підлягає розгляду в закритих судових засіданнях.
Представник позивача подав до суду клопотання про здійснення подальшого розгляду справи без його участі. Представники відповідача в підготовчому засіданні підтримали подане клопотання та просили його задовольнити.
Перевіривши доводи представників відповідача та матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно частин 8-10 статті 10 КАС України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину.
Розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні.
Умови проведення закритого судового засідання відповідають вимогам частини першої статті 14 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, відповідно до якої преса і публіка можуть не допускатися на весь судовий розгляд або частину його з міркувань моралі, громадського порядку чи державної безпеки в демократичному суспільстві, або коли того вимагають інтереси приватного життя сторін, або - тією мірою, якою це, на думку суду, є суворо необхідним, - за особливих обставин, якщо відкритість порушувала б інтереси правосуддя.
У постанові від 16.06.2023 у справі №520/986/22 Верховний Суд відзначав, що для з'ясування того, яка інформація є з обмеженим доступом, необхідно звернутися до Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації", який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Так, відповідно до частини 1 статті 6 вищезгаданого Закону інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
У той же час, у статті 8 Закону визначено, що відповідно до вимог частини 2 статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; 2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини 2 статті 6 цього Закону.
Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
У частині 1 статті 8 Закону, розкрито поняття "таємна інформація", зокрема зазначено, що це інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську, розвідувальну таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.
Відповідно до пункту 4 розділу Загальної частини Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою КМУ від 19 жовтня 2016 року № 736, перелік відомостей складається установою відповідно до вимог частини 2 статті 6 та статті 9 Закону України "Про доступ до публічної інформації", затверджується керівником установи та оприлюднюється на її офіційному веб-сайті, а за відсутності такого веб-сайту - в інший прийнятний спосіб.
Суд зазначає, що у наказі Бюро економічної безпеки України від 24.03.2023 №74-к/ДСК-ДП міститься відомості щодо персональних даних (посада, звання, відомості щодо проходження служби) позивача.
Разом з цим, позивач не звертався до суду з заявою щодо заборони розголошення зазначених даних та розгляд справи в закритому судовому засіданні.
Крім того, суд зазначає, що представником відповідача в заяві не зазначено конкретний обсяг відомостей (інформації тощо), які будуть досліджені під час розгляду справи, що можуть містити інформацію із обмеженим доступом.
Таким чином, суд не вбачає об'єктивної необхідності розгляду даної справи у закритому судовому засіданні, оскільки доводи представників відповідача не доведені належними та допустимими доказами, тому суд не знаходить підстав для задоволення клопотання представника відповідача про розгляд справи в закритому судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 10, 167, 243, 248, 256 КАС України, суд,
Клопотання представника відповідача про розгляд справи №120/3918/23 у закритих судових засіданнях та за правилами розгляду, введення обліку, зберігання, використання, знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію - залишити без задоволення.
Ухвала не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лиска І.Г.