Рішення від 24.02.2025 по справі 280/10859/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року Справа № 280/10859/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня №10" Запорізької міської ради (69018, м. Запоріжжя, бул.Шевченка, 25, код ЄДРПОУ 05498708)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне некомерційне підприємство "Міська лікарня №10" Запорізької міської ради (далі - позивач) звернулось із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач) в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.08.2024 № 14416/08-01-07-04 та від 08.08.2024 № 14419/08-01-07-04.

В обґрунтування позову посилається на те, що заниження податкових зобов'язань сумі 198 363,90 грн. у періоді травень-серпень 2023 р. виникло не з вини підприємства, а з причини перебоїв у роботі серверів при відправці електронних документів, які здійснюються безпосередньо між програмою підприємства та сервером контролюючого органу за допомогою інтерфейсу КП «М.Е.Dос», а саме не надходження податкових накладних до реєстру податкових документів у програмі «Медок» що унеможливило сформувати зведену податкову накладну та вірно визначити податкові декларації по періодам. У зв'язку з даними обставинами, до ТОВ «Медок» було направлено запит за № 01- 12/262 від 11.07.2024 р. про надання інформації щодо не надходження податкових накладних до реєстру податкових документів у програмі «Медок». Так, у відповіді ТОВ «Медок» № 25/07-7256 від 25.07.2024 р. підтверджено факт несвоєчасного надходження податкових накладних до реєстру податкових документів у програмі «Медок» та відповідно зафіксовано дату та час отримання податкових накладних та присвоєння статусу в Реєстрі КП «М.Е.Dос». Щодо ППР від 08.08.2024 № 14419/08-01-07-04 вказує, що штрафна санкція на суму 316 520,45 грн. застосована за результатами попередньої перевірки, тобто на підставі попереднього акту документальної позапланової виїзної перевірки від 17.03.2023 р. за № 346/08-01-07- 03/05498708, який був предметом розгляду судової справи № 280/2944/23. На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Головне управління ДПС у Запорізькій області позовні вимоги не визнало. У відзиві від 25.12.2024 вх.№ 59454 посилається на те, що аналізом Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, наступні податкові накладні: від 31.05.2023 № 27 на загальну суму 462 528,90 грн., в тому числі ПДВ 30 258,90 грн.; від 29.06.2023 № 23 на загальну суму 806 855,97 грн., в тому числі ПДВ 52 784,97 грн.; від 29.07.2023 № 42 на загальну суму 1 438 978,80 грн., в тому числі ПДВ 94 138,80 грн.; від 31.08.2023 № 43 на загальну суму 226 125,20 грн., в тому числі ПДВ 14 793,24 грн.; від 31.08.2023 № 44 на загальну суму 97 644,99 грн., в тому числі ПДВ 6 387,99 грн., було надано на реєстрацію постачальником ТОВ «МВК - ФАРМ» ( код за ЄДРПОУ 44990084), в строки передбачені Податковим кодексом України. Реєстрацію вищезазначених накладних було зупинено, у зв'язку з чим, ТОВ «МВК - ФАРМ» надано пояснення та документи на підтвердження інформації зазначеної в податкових накладних від 12.06.2023 № 4, від 14.07.2023 № 6, від 16.08.2023 № 9, від 13.09.2023 № 9, від 13.09.2023 № 12. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення від 16.06.2023 № 9008731/44990084, від 20.07.2023 № 9221143/44990084, від 05.09.2023 № 9467052/44990084, від 19.09.2023 № 9548301/44990084 та № 9548302/44990084 про реєстрацію податкових накладних від 31.05.2023 № 27 , від 29.06.2023 № 23, від 29.07.2023 № 42, від 31.08.2023 № 43, від 31.08.2023 № 44. Таким чином, податкові накладні від 12.06.2023 № 4, від 14.07.2023 № 6, від 16.08.2023 р. № 9, від 13.09.2023 № 9, від 13.09.2023 № 12 було зареєстровано за рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних датою направлення ТОВ «МВК - ФАРМ» їх на реєстрацію, що підтверджується квитанціями про реєстрацію за рішенням комісії від 09.06.2023№ 9134667297, від 13.07.2023 № 9172182712, від 15.08.2023 № 9207111775, від 12.09.2023 № 9232954039, від 12.09.2023 № 9232974666. Щодо ППР від 08.08.2024 № 14419/08-01-07-04 зазначає, що позивачем не складено та не зареєстровано податкові накладні на операції, що оподатковуються за основною ставкою на вартість відшкодування комунальних послуг, орендної плати та відшкодування земельного податку від Орендарів та Балансоутримувачів за період з січня 2023 року по червень 2023 року на загальну суму ПДВ 5263 грн.; не складено та не зареєстровано податкові накладні на операції визначені п.187.1 ст.187 ПК України, за червень 2023 на суму ПДВ 5611 грн; не складено та не зареєстровано податкові накладні на операції визначені пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 Податкового кодексу за операціями, що оподатковуються за: основною ставкою (р.4.1 Декларації з ПДВ) та за операціями, що оподатковуються за: ставкою 7% на обсяг постачання 4 090 262 грн, суму ПДВ за ставкою 20% у розмірі 234 721 грн, сумі ПДВ за ставкою 7% у розмірі 204 166 гривень. Проведеним аналізом даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період лютий - квітень 2023, на суму обсягу без ПДВ 178 598,47 грн.,відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу; згідно первинних бухгалтерських документів та банківських виписок наданих на перевірку, встановлено отримання грошових коштів від НСЗУ. В порушення вимог п.201.1, п.201.5, п.201.10, п.201.14 ст. 201 ПК України, встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних, в єдиному реєстрі податкових накладних, протягом граничного терміну на операції, що звільнені від оподаткування за серпень 2022 року на суму обсягу 14 097 563,90 грн. На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 26.11.2024 позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

У встановлений строк позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 10.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/10859/24 без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 13.01.2025 призначено судове засідання з викликом сторін для розгляду адміністративної справи №280/10859/24 на 20 січня 2025 року.

Протокольною ухвалою суду від 20.01.2025 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 06.02.2025.

Представник позивача у судове засідання 06.02.2025 не прибув.

Представник відповідача письмовою заявою просить суд розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п. 75.1 ст.75, п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.п.69.22 , п.п.69.351 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами), п.2 ч.1 ст.13, п.923 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464 - VІ (зі змінами) та наказів ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.06.2024 №1145-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР» та від 19.06.2024 №1200-п «Про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР» було проведено перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.02.2023 по 20.06.2024, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.02.2023 по 20.06.2024.

За результатами проведеної документальної позапланової виїзної перевірки КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР» складено акт від 04.07.2024 №10327/08-01-07-04/05498708, який вручено особисто посадовим особам підприємства 04.07.2024.

Не погодившись з висновками акта КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР» відповідно до п.86.7 ст. 86 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) надано заперечення від 18.07.2024 №2016/01-08 (вх. № 18.07.2024 №38856/6) з наданням додаткових документів, а саме: копія банківської виписки від 29.06.2023 по ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК», код банку 320478, копія листа - відповіді від 25.07.204 № 25/07-7256 від ТОВ «М.Е.Д.О.К». (копія заперечень надаються до відзиву у якості доказу). Рішення Комісії оформлено протоколом від 25.07.2024 №31/08-01-07-04 та складено висновок комісії ГУ ДПС у Запорізькій області з питань розгляду заперечень від 01.08.2024 №2385/08-01-07-04. Відповідь листом від 01.08.2024 №33035/6/08-01-07-04- 10 направлено платнику податків засобами поштового зв'язку з повідомлення про вручення, яка отримана 06.08.2024.

Заперечення від 18.07.2024 №2016/01-08 (вх. ГУ від 18.07.2024 №38856/6) на акт документальної позапланової виїзної перевірки КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР, код ЄДРПОУ 05498708, від 04.07.2024 №10327/08-01-07-04/05498708 частково прийняті до уваги. Висновки акту підлягають виправленню, а саме: На сторінці 65 п. 6 акту перевірки викласти у наступній редакції: «п.201.1, п.201.5, п.201.10, п.201.14 ст.201, п.89 підрозділу ІІ розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних, в єдиному реєстрі податкових накладних, протягом граничного терміну на операції, що звільнені від оподаткування за період лютий - квітень 2023 на суму обсягу без ПДВ 178 598,47 грн».

Внаслідок встановлених порушень контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

від 08.08.2024 року № 14416/08-01-07-04 яким визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 630112,50 грн. (з яких 420075 грн. - грошове зобов'язання, 210037,50 грн. - штрафні санкції);

від 08.08.2024 року № 14419/08-01-07-04 (ф. «Н») на суму 360512,45 грн.

Не погоджуючись із вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями КНП « Міська Лікарня № 10» ЗМР подана скарга до ДПС України.

Рішенням ДПС України № 31918/6/99-00-06-01-06-06 від 24.10.2024 р. про результати розгляду скарги, ДПС України податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.08.2024 № 14416/08-01-07-04 та від 08.08.2024 № 14419/08-01-07-04, позивач звернувся із вказаною позовною заявою до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 08.08.2024 № 14416/08-07-04.

Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань із податку на додану вартість (ПДВ) за період що підлягав перевірці встановлено його заниження на загальну суму 420 075 грн.,в т.ч. по періодах: січень 2023 року на суму 7974 грн, лютий 2023 року на суму 1101 грн, березень 2023 року на суму 199208 грн, квітень 2023 року на суму 2817 грн, травень 2023 року на суму 34024 грн, червень 2023 року на суму 58896 грн, липень 2023 року на суму 99044 грн, серпень 2023 року на суму 17950 грн, вересень 2023 року на суму (-) 2047 грн, жовтень 2023 року на суму 12058 грн, листопад 2023 року на суму (-) 11891 грн, грудень 2023 року на суму 205 грн, січень 2024 року на суму 736 грн, лютий 2024 року на суму 13200 грн. березень 2024 року на суму (-) 12567 грн, квітень 2024 року на суму (-) 633 грн.

По-перше, перевіркою встановлено не нарахування позивачем податкових зобов'язань з ПДВ на вартість відшкодування комунальних послуг, орендної плати та відшкодування земельного податку від Орендарів та Балансоутримувачів при наявності первинних документів (виставлених актів та банківських виписок за сплату послуг) за період з січня 2023 року по червень 2023 року. Перевіркою первинних документів наданих на перевірку, а саме: меморіальних ордерів №2, 3, 4, журналів по рахунках, банківських виписок, актів наданих послуг, та інших первинних документів встановлено, що Позивачем в порушення норм податкового законодавства не нараховано податкові зобов'язання з податку на додану вартість, на суми оплат по відшкодуванню комунальних послуг, орендної плати та відшкодування податку на землю отриманих від ТОВ «Аптека №196» (код ЄДРПОУ 23878662), «Релігійна громада Української Православної Церкви при храмі на ім'я святих мучеників лікарів Фалалея і Трифона» (код ЄДРПОУ 34268278), ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), ФОП ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 ), ПП «ЛДЦ «ДІЛІЦИЯ» (код ЄДРПОУ 34595424) за період січень - червень 2023 року.

По-друге, перевіркою встановлено заниження позивачем податкових зобов'язань з ПДВ, що виникли через недекларування реалізації проведення клінічного дослідження лікарського засобу, що оподатковуються за ставкою ПДВ 20%. Підприємством задекларовано податкове зобов'язання з ПДВ за надання клінічного дослідження лікарського засобу у червні 2023 року лише 6306 грн. (Податкова накладна №2 від 01.06.2023 на загальну суму 37835,99 грн, в т.ч. ПДВ 6306 грн - клінічні дослідження, податкова накладна від 02.06.2023 - не складалась, податкове зобов'язання у розмірі 5611 грн не задекларовано). З урахуванням вищенаведеного, КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР встановлено відсутність нарахування та декларування податкових зобов'язань з податку на додану вартість в податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року, на суму клінічного дослідження на загальну суму 5 611 грн, в т.ч. по періодах: червень 2023 року у розмірі 5611 грн.

Однак, по вищевказаних двох порушеннях позивач у позовній заяві не наводить будь-якого обґрунтування, тому суд не надає їм оцінку.

По-третє, перевіркою встановлено заниження задекларованих КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР показників рядку 4.2 Декларацій «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу за операціями, що оподатковуються за: ставкою 7%» на загальну суму на загальну суму 203 957 грн, (з них заниження на загальну суму 204 166 грн та завищення на загальну суму 209 грн).

За даними ЄРПН встановлено, що контрагенти-постачальники реєстрували податкові накладні на адресу КНП "МІСЬКА ЛІКАРНЯ №10" ЗМР на реалізацію господарських товарів, ремонтних робіт, огртехніки, медичних товарів, канцелярських товарів, послуг охорони, абоненське обслуговування теплової енергії, водовідведення, водопостачання, аварійно - рятувальне обслуговування, пальне, дез. засоби, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження, цілодобове спостереження за системою пожежної сигналізації, послуги у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, захоронення ТПВ, продукти харчування, тощо, які оподатковуються за ставкою ПДВ 7% та 20%.

Пунктом 198.5 ст. 198 ПК України передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Податковим кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до ст. 196 Податкового кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених п.п. 196.1.7 п. 196.1 ст. 196 Податкового кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України; б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197, підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених п.п. 197.1.28 п. 197.1 ст. 197 ПКУ та операцій, передбачених п. 197.11 ст. 197 Податкового кодексу); в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ст. 189 Податкового кодексу).

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/ послугах, необоротних активах: - придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; -придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Таким чином, ПК України не встановлено залежність нарахування податкових зобов'язань відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податковим кодексом у разі використання придбаних товарів/послуг у операціях, передбачених цим пунктом, від факту формування податкового кредиту за операціями з придбання таких товарів/послуг на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (крім товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року).

Отже, податкові зобов'язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу по товарам/послугам, які були придбані/виготовлені після 01 липня 2015 року з ПДВ, нараховуються платником податку в звітному (податковому) періоді, в якому постачальником таких товарів/послуг, необоротних активів зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, тобто у тому звітному періоді, в якому у покупця таких товарів/послуг виникли підстави для включення сум ПДВ, сплачених (нарахованих) при їх придбанні, до складу податкового кредиту.

Отже, позивачем в порушення п.198.5 ст.198 ПК України занижено податкове зобов'язання з ПДВ (за ставкою 20%) на загальну суму 203 957 грн. Також в порушення п.198.5 ст.198 ПК України занижено податкове зобов'язання з ПДВ (за ставкою 7%) на загальну суму 203 957 грн.

Водночас, у позовній заяві зазначаючи про заниження податкових зобов'язань із ПДВ позивач, стверджує про перебої в системі «МЕДОК», а саме не надходження податкових накладних у програмі, що унеможливило сформувати зведену податкову накладну та вірно сформувати податкові декларації.

Аналізом Єдиного реєстру податкових накладних встановлено, наступні податкові накладні: від 31.05.2023 № 27 на загальну суму 462 528,90 грн., в тому числі ПДВ 30 258,90 грн.; від 29.06.2023 № 23 на загальну суму 806 855,97 грн., в тому числі ПДВ 52 784,97 грн.; від 29.07.2023 № 42 на загальну суму 1 438 978,80 грн., в тому числі ПДВ 94 138,80 грн.; від 31.08.2023 № 43 на загальну суму 226 125,20 грн., в тому числі ПДВ 14 793,24 грн.; від 31.08.2023 № 44 на загальну суму 97 644,99 грн., в тому числі ПДВ 6 387,99 грн., було надано на реєстрацію постачальником ТОВ «МВК - ФАРМ» (код за ЄДРПОУ 44990084), в строки передбачені Податковим кодексом України.

Реєстрацію вищезазначених накладних було зупинено, у зв'язку з чим, ТОВ «МВК - ФАРМ» надано пояснення та документи на підтвердження інформації зазначеної в податкових накладних від 12.06.2023 № 4, від 14.07.2023 № 6, від 16.08.2023 № 9, від 13.09.2023 № 9, від 13.09.2023 № 12. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення від 16.06.2023 № 9008731/44990084, від 20.07.2023 № 9221143/44990084, від 05.09.2023 № 9467052/44990084, від 19.09.2023 № 9548301/44990084 та № 9548302/44990084 про реєстрацію податкових накладних від 31.05.2023 № 27 , від 29.06.2023 № 23, від 29.07.2023 № 42, від 31.08.2023 № 43, від 31.08.2023 № 44.

Таким чином, податкові накладні від 12.06.2023 № 4, від 14.07.2023 № 6, від 16.08.2023 р. № 9, від 13.09.2023 № 9, від 13.09.2023 № 12 було зареєстровано за рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних датою направлення ТОВ «МВК - ФАРМ» їх на реєстрацію, що підтверджується квитанціями про реєстрацію за рішенням комісії від 09.06.2023№ 9134667297, від 13.07.2023 № 9172182712, від 15.08.2023 № 9207111775, від 12.09.2023 № 9232954039, від 12.09.2023 № 9232974666.

Отже, відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні від 31.05.2023 № 27, від 29.06.2023 № 23, від 29.07.2023 № 42, від 31.08.2023 № 43, від 31.08.2023 № 44 виписані ТОВ «МВК - ФАРМ» зареєстровано.

Щодо ППР від 08.08.2024 р. № 14419/08-01-07-04.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що штрафні санкція у сумі 316 520,45 грн. ґрунтується на попередньому акті документальної позапланової виїзної перевірки від 17.03.2023 р. № 346/08-01-07-03/0549870, який був предметом розгляду судової справи №280/2944/23.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області відповідно до вимог п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.7 п.78.1 ст.78, пункту 522, пункту 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (із змінами та доповненнями) (далі по тексту ПК України), п.2 ч.1 ст.13 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464 - VІ (зі змінами та доповненнями) та наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 25.01.2023 №87-п, проведена документальна позапланова виїзна перевірка КНП "Міська лікарня №10" ЗМР, за період діяльності з 01.01.2017 по 08.02.2023 з метою перевірки питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та з 01.01.2011 по 08.02.2023 з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (копія наказу додається у якості доказу до додаткових пояснень).

За результатами проведеної перевірки складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки КНП «Міська лікарня № 10» №346/08-01-07-03/05498708 від 17.03.2023 року, яким встановлено порушення позивачем норм (зокрема, але не виключно):

п.201.1, п.201.10, п.201.14, п.201.15 ст.201 ПК України, а саме встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних протягом граничного терміну, відповідно до п.187.1 ст.187 Кодексу за період з 22.04.2019 по 08.02.2023 на загальну суму обсягу постачання (без ПДВ) 3160274,13 грн. та суму ПДВ 632 054,83 грн. наведених у Додатку №12 до акта перевірки;

п.201.1, п.201.10, п.201.14, п.201.15 ст.201 ПК України, встановлено відсутність реєстрації податкових накладних, в єдиному реєстрі податкових накладних, протягом граничного терміну, на операції визначені п.198.5 ст.198 Податкового кодексу, що оподатковуються за основною ставкою ПДВ на загальну суму обсягу постачання 5 167 202,65 грн. та суму ПДВ 1 033 440,53 грн. наведених у додатку 13 до акта перевірки;

п.201.1, п.201.10, п.201.14, п.201.15 ст.201 ПК України, а саме встановлено відсутність реєстрації податкових накладних, в єдиному реєстрі податкових накладних, протягом граничного терміну, на операції визначені п.198.5 ст.198 Податкового кодексу, що оподатковуються за ставкою ПДВ 7% на загальну обсягу постачання 1288472,13 грн. та суму ПДВ 90 193,05 грн. наведених у додатку 14 до акта перевірки;

п.201.1, п.201.5, п.201.10, п.201.14 ст. 201 ПК України, встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних, в єдиному реєстрі податкових накладних, протягом граничного терміну на операції, що звільнені від оподаткування за період з 01.02.2023 по 08.02.2023 року на суму обсягу 30 762,9 грн.;

п.201.1, п.201.5, п.201.10, п.201.14 ст. 201 ПК України, встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних, в єдиному реєстрі податкових накладних, протягом граничного терміну на операції, що звільнені від оподаткування за серпень 2022 року на суму обсягу 14 097 563,90 грн.

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято, податкові повідомлення-рішення:

1) від 21.04.2023 року № 3532408, яким визначено грошове зобов'язання з ПДФО у розмірі 10694,75 грн. (з яких 0 грн. - грошове зобов'язання, 10131,02 грн. - штрафні санкції, пеня - 563,73 грн.);

2) від 21.04.2023 року № 3542408, яким визначено штрафні санкції з ПДФО у розмірі 1020 грн.;

3) від 21.04.2023 року № 0003520708, яким визначено грошові зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 7201,11 грн. ( з яких - 5760,89 грн. - грошове зобов'язання, 1440,22 грн. - штрафні санкції);

4) від 21.04.2023 року № 0003510703 (ф. «ПН») яким визначено штрафні санкції за платежем ПДВ у сумі 368771,53 грн.;

5) від 21.04.2023 року № 0003500703, яким визначено грошові зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 2 190166,25 грн. (з яких - 1 752133 грн., 438033,25- штрафні санкції).

Не погоджуючись із вище зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями КНП « Міська Лікарня № 10» ЗМР було подано позовну заяву до Запорізького окружного адміністративного суду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.11.2023 по справі 280/2944/23 у задоволені позовних вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2024 по справі 280/2944/23 апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 10» задоволено частково. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02.11.2023 у справі 280/2944/23 скасовано в частині відмови у визнанні протиправним та скасуванні податкового повідомлення-рішення від 21.04.2023 № 0003520708 та в цій частині суд ухвалив нове рішення про задоволення позовних вимог. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.04.2024 № 0003520708. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02.11.2023, яке набрало законної сили 30.10.2024 визнано правомірним податкове повідомлення-рішення від 21.04.2023 № 0003510703 (ф. «ПН»), яким до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у сумі 368771,53 грн.

Відповідно до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015, № 1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» визначено, що податкове повідомлення-рішення форми «ПН» приймається - у разі відсутності складання та/або реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничних строків, передбачених статтею 201 Кодексу (попередження про необхідність складання та/або реєстрації податкової накладної), виявлення контролюючим органом помилок при визначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної (попередження про необхідність виправлення платником податку - продавцем помилок при визначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної) (додатки 26, 27).

Отже, відповідно до ППР від 21.04.2023 № 0003510703 контролюючим органом встановлено факти відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що пов'язано із наступним.

По-перше, позивачем не складено та не зареєстровано податкові накладні на операції, що оподатковуються за основною ставкою на вартість відшкодування комунальних послуг від Орендарів та Балансоутримувачів за період квітень 2019-грудень 2021, лютий 2022-січень 2023 на суму обсягу постачання 3 160 274,13 грн. та ПДВ 632 054,38 грн.;

По-друге, позивачем не складено та не зареєстровано податкові накладні на операції визначені п. 198.5 ст. 198 ПК України, що оподатковуються за основною ставкою на загальну суму обсягу постачання 5167202,65 грн. та суму ПДВ 1 033 440,53 грн.;

По-третє, встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу на операції що оподатковуються за ставкою 7% на загальну обсягу постачання 1288472,13 грн. та суму ПДВ 90 193,05 грн.;

По-четверте, перевіркою банківських виписок встановлено отримання позивачем грошових коштів на розрахунковий рахунок за надані послуги медичного огляду та послуг оренди. Проведеним аналізом даних Єдиного реєстру податкових накладних встановлено відсутність складання та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.02.2023 по 08.02.2023, відповідно до п. 187.1 ст. 187 та до ст. 197 Податкового кодексу.;

П'яте, згідно первинних бухгалтерських документів та банківських виписок наданих на перевірку, встановлено отримання грошових коштів від НСЗУ.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України: «На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Правила реєстрації податкових накладних в ЄРПН встановлені Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246.

Податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Із огляду на норми п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені. У разі порушення строків реєстрації та не реєстрації податкових накладних застосовуються штрафні санкції згідно з вимогами Податкового кодексу.

Отже, податковим повідомлення-рішенням форма ПН № 0003510703 від 21.04.2023, було попереджено КНП «Міська лікарня № 10» про необхідність складання та реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у строк, визначений п. 1201.2 ст. 1201 Податкового кодексу України, а саме протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення - рішення.

Однак, станом на 07.06.2024 (перший день проведення перевірки) та до її завершення КНП «Міська лікарня № 10» податкові накладні в порушення норм Податкового кодексу України так і не було складено та зареєстровано.

У зв'язку із чим контролюючим органом було винесено оскаржуване у межах цієї справи податкове повідомлення-рішення від 08.08.2024 р. № 14419/08-01-07-04 (ф. «Н»).

Відповідно до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015, № 1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» визначено, що податкове повідомлення-рішення форми «Н» приймається - за порушення платниками ПДВ граничних строків реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, визначених статтею 201 Кодексу в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або невиконання податкового повідомлення - рішення: щодо попередження платника податку - продавця контролюючим органом про необхідність складання та/або реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або виправлення помилок під час зазначення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу (додатки 24, 25).

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/ розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/ розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Водночас, пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України, визначено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/ або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/ або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120 1.1 цієї статті, не застосовуються.

Отже, податковим повідомленням-рішенням (ф. ПН) № 0003510703 від 21.04.2023, було попереджено КНП «Міська лікарня № 10» про необхідність складання та реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у строк, визначений п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України, а саме протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення - рішення, однак позивач свого обов'язку не виконав, таким чином ним було порушено п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України в частині не складання та не реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на суму обсягу постачання 3 165 124,50 грн. та суму ПДВ 633 024,91 грн., у зв'язку із чим було застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 316512,45 грн.

Таким чином на підставі наведених вище доводів, наданих в якості доказів документів суд висновує, що підстави для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.08.2024 № 14416/08-01-07-04, № 14419/08-01-07-04, - відсутні.

Поряд з цим, при вирішенні справи суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення…Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи ( справа “Проніна проти України», рішення ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року)

Очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд. Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод зобов'язує суди умотивовувати свої рішення. Але дану вимогу не слід розуміти як таку, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент.

Отже, суд вказує, що інші аргументи та підстави, зазначені сторонами, не спростовують висновків суду, викладених вище, оскільки судом надано правову оцінку основним аргументам, на яких ґрунтувалися доводи та заперечення учасників справи та оцінено їх в розрізі норм чинного законодавства та встановлених обставин справи.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат в порядку ст.139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Комунального некомерційного підприємства "Міська лікарня №10" Запорізької міської ради (69018, м. Запоріжжя, бул.Шевченка, 25, код ЄДРПОУ 05498708) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 24.02.2025.

Суддя Л.Я. Максименко