Рішення від 24.02.2025 по справі 140/213/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/213/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, державного підприємства «Інфоресурс» про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся із позовом до Міністерства освіти і науки України (далі - відповідач - 1), державного підприємства «Інфоресурс» (далі - ДП «Інфоресурс», відповідач - 2) з наступними позовними вимогами:

1) визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України №3/10043-24 від 10.12.2024 у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

2) зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «Інфоресурс» внести зміни до ЄДЕБО в частині видалення відомостей про період навчання позивача у ВСП «Горохівському фаховому коледжі Львівського національного університету природокористування» та внести зміни в графу до Довідки ЄДЕБО в частині порушується чи не порушується послідовність освіти, змінивши з «так, порушує» на «ні, не порушує».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є студентом ВСП «Рожищенський фаховий коледж Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Гзицького».

В довідці про здобувача освіти ЄДЕБО вказано, що поточне здобуття освіти порушує послідовність здобуття освіти відповідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту». Причиною цього є наявність відомостей, що ОСОБА_1 був вступником професійно-технічного навчального закладу - ВСП «Горохівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування», вступив до навчального закладу та не навчався і був відрахований, а тому не отримав освіту, яка відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» враховано для визначення порушення послідовності здобуття освіти.

Оскільки, такі відомості до ЄДЕБО вносить та видаляє адміністратор державного підприємства «Інфоресурс» за поданням Міністерства освіти і науки України, 29.11.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «Інфоресурс» про внесення змін до ЄДЕБО, в частині видалення відомостей про період навчання ОСОБА_1 у ВСП «Горохівському фаховому коледжі Львівського національного університету природокористування», оскільки він був виключений з навчального закладу, а також було вказано щодо внесення змін в графу до Довідки ЄДЕБО в частині порушується, чи не порушується послідовність освіти, змінивши з «так, порушує» на «ні, не порушує».

У відповідь на звернення ОСОБА_1 генеральним директором Олегом Шаровим, було повідомлено, що відсутні підстави для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки, що створює негативні наслідки для реалізації прав ОСОБА_1 .

Позивач вважає, що зазначення у Довідці від 06.09.2024 №292240 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, що поточне здобуття освіти порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», є протиправним, оскільки наявність таких відомостей в ЄДЕБО вносять неправдиві корективи та впливає на його права та соціальні гарантії.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Представник відповідача ДП «Інфоресурс» у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що ДП «Інфоресурс» не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення відповідачем-2 владних повноважень. Відповідач-2 законодавчо не вповноважений владно керувати поведінкою позивача, а останній відповідно не зобов'язаний виконувати вимоги відповідача-2.

Зазначила, що власником ЄДЕБО є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Відповідач-2 лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки України.

Представник відповідача вказала, що формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, не відноситься до компетенції відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції закладів освіти. Просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Представник відповідача Міністерства освіти і науки України у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що для здобуття освіти, на рівні вищому ніж раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти визначеною частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу освіти особа, має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої (фахової-передвищої) освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття освіти на тому самому рівні національної рамки кваліфікацій. Повторне зарахування на тому самому рівні національної рамки кваліфікації означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні освіти.

Так, згідно з інформацією в ЄДЕБО, ОСОБА_1 , 12.08.2015 був зарахований для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (НРК 5.1) до Відокремленого структурного підрозділу «Горохівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування» та був відрахований з цього закладу освіти 21.12.2015. У 2024 році був зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) до Відокремленого структурного підрозділу «Рожищенський фаховий коледж Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького», що свідчить про здобуття позивачем фахової передвищої освіти в непослідовному порядку.

Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує».

Представник відповідача зазначив, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 12.08.2015 по 21.12.2015 навчався за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» у ВСП «Горохівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування», з якого 21.12.2015 був відрахований, не закінчивши навчального процесу та не отримавши документа про освіту (диплома).

У 2024 році був зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра до Відокремленого структурного підрозділу «Рожищенський фаховий коледж Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.3. Гжицького».

В довідці про здобувача освіти ЄДЕБО вбачається, що поточне здобуття освіти порушує послідовність здобуття освіти відповідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту». Причиною цього є наявність відомостей, що ОСОБА_1 був вступником професійно-технічного навчального закладу - ВСП «Горохівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування», вступив до навчального закладу та не навчався і був відрахований, а тому не отримав освіту, яка відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» враховано для визначення порушення послідовності здобуття освіти.

Оскільки, такі відомості до ЄДЕБО вносить та видаляє адміністратор державного підприємства «Інфоресурс» за поданням Міністерства освіти і науки України, 29.11.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «Інфоресурс» про внесення змін до ЄДЕБО, в частині видалення відомостей про період навчання ОСОБА_1 у ВСП «Горохівському фаховому коледжі Львівського національного університету природокористування», оскільки він був виключений з навчального закладу, а також було вказано щодо внесення змін в графу до Довідки ЄДЕБО в частині порушується, чи не порушується послідовність освіти, змінивши з «так, порушує» на «ні, не порушує».

Позивач вважає такі дії МОН України протиправними, оскільки їх реалізація/ виконання проведена із порушенням вимог діючого законодавства, а з метою усунення допущених порушень, відповідачів слідує зобов'язати вжити належних/ достатніх заходів щодо внесення змін та відповідної інформації до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №630 року (далі - Положення № 630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно Указу Президента України від 30.09.2010 №926 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 №752 затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.

Міністерству освіти і науки, молоді та спорту передбачено: забезпечити створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.

Постановою КМУ №560 від 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Згідно абз. 1 п. 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

За п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Отже, у період проведення загальної мобілізації, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які є здобувачами, зокрема, вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі - Закон №2145-VIII) рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

За п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 №1556-VII (далі - Закон № 1556-VII) вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

За абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону №1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Отже, у разі здобуття військовозобов'язаним вищої освіти, який навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, за відсутності з його боку зловживанням права на освіту у різних формах, він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 12.08.2015 зарахований на навчання за освітнім рівнем Молодший спеціаліст до ВСП «Горохівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування», відрахований 21.12.2015.

У 2024 році повторно зарахований для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (НРК 5) до Відокремленого структурного підрозділу «Рожищенський фаховий коледж Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.3. Гжицького» та продовжує навчання на даний час.

Таким чином, за матеріалами справи, позивач з 01.09.2024 по 30.06.2027 навчатиметься за денною формою здобуття освіти і здобуває рівень освіти перший (бакалаврський), що є вищим за раніше здобутий рівень освіти (повна загальна середня освіта).

При цьому, в період з 12.08.2015 по 21.12.2015 позивач здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, в ВСП «Горохівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування», з якого його відраховано, а саме, неповна вища освіта згідно Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 №1060-XII.

Суд враховує, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня вищої освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні вищої освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.

Міністерство освіти і науки України надіслано листа від 03.06.2024 року №1/9758-24 керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс», яким роз'яснено особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Основна мета цього листа полягає в уточненні процесу формування довідок на підставі інформації, що надається закладами освіти.

При цьому, листи міністерств не є нормативно-правовими актами і Верховний Суд неодноразово підкреслював це у своїх рішеннях.

Однак, лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 року №1/9758-24 враховується судом під час ухвалення рішення, як джерело інформації, оскільки він містить інформацію щодо роз'яснення алгоритму (методики) визначення послідовності здобуття освіти та формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону №2145-VIII, оскільки він вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 06.09.2024 №292240 сформована та видана відповідачем правомірно.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши обґрунтованість ключових доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Розподіл судового збору не здійснюється у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідачі:

Міністерство освіти і науки України (01135, місто Київ, проспект Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185)

Державне підприємство «Інфоресурс» (03057, місто Київ, вулиця О.Довженка, 3, код ЄДРПОУ 37533381)

Суддя В.В. Дмитрук