м. Вінниця
24 лютого 2025 р. Справа № 120/2320/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, подану до подання позовної заяви до Національного агенства із забезпечення якості вищої освіти,-
20.02.2025 через підсистему "Електронний суд" до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла заява про забезпечення позову, подану до подання позовної заяви, якою ОСОБА_1 просить у порядку забезпечення адміністративного позову до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі заборонити Національному агентству із забезпечення якості вищої освіти:
- вчиняти дії щодо розгляду скарги № 42-24-АД;
- зупинити дію п. 2 рішення Комісії з питань етики НАЗЯВО від 10.02.2025, що містяться у витязі з протоколу засідання Комітету з питань етики від 10.02.2025 № 2 (81), про відмову ОСОБА_1 у клопотанні про зупинення провадження, поданому ним у відповідності до Закону № 2073-ІХ.
Заявник зазначає, що 23.08.2024 Національне агентство зареєструвало за № 42-24-АД скаргу/повідомлення ОСОБА_2 про наявність фактів академічного плагіату у захищеній позивачем 15.12.2021 Дисертації.
23.08.2024 Комітет з питань етики Національного агентства ухвалив рішення № 59 (124), у якому встановив відповідність скарги вимогам пунктів 3-7 Порядку розгляду скарги/повідомлення щодо фактів академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації, затвердженого Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти 24.10.2023 та прийняв таку до розгляду.
Копія скарги та рішення Комітету з питань етики від 23.08.2024 за № 59 (124) оприлюднені на сайті Національного агентства.
З метою отримання інформації позивач з жовтня 2024 подавав до НАЗЯВО запити про доступ до публічної інформації, а саме 01.10.2024, 11.10.2024, 25.10.2024.
Водночас, в порядку доступу до публічної інформації заявнику надавалась неповна інформація (матеріали) від НАЗЯВО, що ускладнювало підготовку і надання відповідних пояснень з обґрунтуваннями відсутності фактів порушення вимог з питань текстових запозичень без посилання на джерело, академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації.
З підстав чого, 15.01.2025 позивачем подано запит про надання можливості ознайомитися з матеріалами справи в приміщенні НАЗЯВО. У відповідь адміністративним органом надано можливість ознайомитися з матеріалами, яку призначено на 23.01.2025.
При цьому, не погоджуючись з формою наданого ознайомлення з матеріалами справи в НАЗЯВО 23.01.2025, ОСОБА_1 24.01.2025 надіслано запит до НАЗЯВО.
У відповідь отримано лист від 27.01.2025 № 95, з інформацією про прийняття до розгляду скарги про наявність фактів академічного плагіату та надано звіт перевірки у електронному вигляді.
29.01.2025 заявником надано пояснення з обгрунтуванням невідповідностей та іншої некоректно наведеної інформації скаржником. А також, ОСОБА_1 звернувся до НАЗЯВО з клопотанням про зупинення провадження та надання часу для аналізу матеріалів й підготовки додаткових пояснень.
13.02.2025 за результатами розгляду звернення заявника від 29.01.2025 відмовлено у задоволенні клопотання про зупинення та/або відтермінування розгляду скарги № 42-24-АД.
При цьому, ОСОБА_1 посилається на те, що рішення прийнято з порушенням процедури і строку, визначеного ч. 1 ст. 50 Закону № 20173, оскільки клопотання отримано НАЗЯВО з 30.01.2025, а відповідь на нього надано 13.02.2025, з огляду на вказане, просить суд визнати протиправним дії НАЗЯВО щодо не надання відповіді на клопотання заявника у визначений Законом термін.
Відтак, враховуючи порушення норми Закону України "Про адміністративну процедуру" з боку НАЗЯВО під час розгляду скарги та неправомірну відмову у зупиненні провадження для надання часу на аналіз і підготовку додаткових пояснень, невжиття заходів забезпечення позову може призвести до негативних наслідків для прав ОСОБА_1 . У разі прийняття судом рішення у цій справі та розгляду проекту рішення 26.02.2025, відповідне рішення надалі буде передано на засідання НАЗЯВО не як процедурне, а як адміністративний акт у розумінні ч. 1 ст. 2 Закону № 2073-ІХ.
21.02.2025 Національним агенством із забезпечення якості вищої освіти через підсистему "Електронний суд" до суду направлено заперечення проти вжиття заходів забезпечення позову, яке обгрунтоване тим, що наведенні заперечення позивача зводяться до не згоди зі спірним рішенням й не відповідністю процедури його прийняття вимогам законодавства. Однак, зауважує, що зазначені обставини підлягають доказуванню в межах адміністративного процесу під час розгляду адміністративної справи по суті з дотриманням вимог процесуального закону стосовно оцінки доказів. При цьому, акцентовано увагу, що рішення Комітету з питань етики є процедурним, не породжує правових наслідків для заявника. Це рішення з урахуванням його змісту, висновків та вирішених питань не має впливу на права, обов'язки та інтереси заявника, не скасовує присуджений ступінь, не звужує і не скасовує його прав, а відтак, не породжує й правовідносин, у яких виникає публічно-правовий спір, за результатами вирішення якого може бути ухвалене судове рішення.
Відповідно до частини 1 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Беручи до уваги те, що матеріалів заяви достатньо для вирішення відповідного процесуального питання, заява про забезпечення позову розглядається без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Забезпечення позову - це надання позивачеві тимчасової правової охорони його прав та інтересів, за захистом яких він звернувся до суду, до вирішення спору судом та набрання рішенням суду законної сили. Заходи забезпечення позову є втручанням суду у спірні правовідносини до їх вирішення, тому вони повинні застосовуватися судом з підстав та в порядку, прямо передбаченому законом.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.04.2020 у справі № 580/2403/19 зазначив наступне: …Підстави забезпечення позову, передбачені частини 2 статті 150 КАС України, є оціночними, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
У відповідності до ч. 2 ст. 151 КАС України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Таким чином, у випадку, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, або захист цих прав та інтересів стане неможливим чи для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також, якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом заборони вчиняти певні дії.
Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів забезпечення позову, у разі їх вжиття за клопотанням позивача.
Необґрунтоване вжиття заходів забезпечення позову може призвести до правових ускладнень, значно більших, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" висвітлено позицію щодо вжиття заходів забезпечення позову в адміністративних справах, зокрема, зазначено, що судам необхідно враховувати, що, згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України, забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; заборони вчиняти певні дії. В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Обґрунтовуючи необхідність вжиття заходів забезпечення шляхом заборони відповідачу вчиняти дії, спрямовані на розгляд скарги № 42-24-АД від 19.08.2024, заявник вказує на наявність достатньо вагомих підстав для сумнівів у правомірності оскаржуваних дій відповідача та рішення відповідача про прийняття згаданої скарги до розгляду.
Щодо посилань заявника на протиправність дій Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, як на підставу для вжиття заходів забезпечення позову, слід зазначити, що відповідність таким вимогам чинного законодавства становить предмет доказування і має досліджуватись під час розгляду справи по суті.
Варто відзначити, що забезпечуючи такий позов до вирішення справи по суті, і якому ще не надано офіційну правову оцінку в межах оскарження та без застосування принципів адміністративного судочинства, зокрема, таких як гласності і відкритості, змагальності тощо, суд фактично ухвалює рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Суд вважає за доцільне звернути увагу на те, що фактичні обставини справи, зокрема, встановлення правомірності чи неправомірності (протиправності) дій/бездіяльності/рішення суб'єкта владних повноважень, підлягають встановленню та доведенню на підставі відповідних доказів та аналізу норм права, які регулюють спірні правовідносини, під час розгляду справи по суті.
Більше того, під час вирішення питання про необхідність вжиття заходів забезпечення позову суд повинен досліджувати достатньо обґрунтовані припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів заявника, за захистом яких він має намір чи звернувся до суду; чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, зокрема, чи зможе заявник їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову.
Вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд в ухвалі про забезпечення позову повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача. Також суд має вказати, у чому будуть полягати дії, направлені на відновлення прав позивача, оцінити складність вчинення цих дій, встановити, що витрати, пов'язані з відновленням прав, будуть значними.
З системного аналізу наведених вище процесуальних норм слідує, що підстави забезпечення позову, передбачені частиною 2 статті 150 КАС України, є оціночними, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, установити і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якої можливо запобігти.
Отже, звертаючись до суду із заявою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини такого звернення, у зв'язку із чим, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову. Тобто, заявник повинен надати суду належні та допустимі докази наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі та неможливості захисту прав, свобод та інтересів без вжиття заходів забезпечення позову.
Крім того, вважаю за необхідне зауважити, що безумовно, рішення, дії або бездіяльність суб'єктів владних повноважень справляють певний вплив на суб'єктів правовідносин. Це може завдавати шкоди і мати наслідки, які позивач оцінює негативно.
Однак, відповідно до статті 150 КАС України зазначені обставини, навіть у разі їх доведення, не є підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.03.2019 у справі № 826/14951/18 від 10.04.2019 у справі № 826/16509/18, від 26.12.2019 у справі № 640/13245/19 та від 29.01.2020 у справі № 280/4367/19.
Варто вкотре вказати, що підстави, які зазначає позивач у заяві про забезпечення позову є предметом розгляду справи по суті, а тому, встановлення обставин законності прийняття/неприйняття відповідного рішення, дій/бездіяльності відповідача, їх оцінка повинна бути надана судом з урахуванням доказів та посилань, якими обґрунтовує відповідач свої заперечення та пояснень інших учасників справи, при розгляді справи по суті.
Натомість, в заяві про забезпечення позову не наведено обставин, які є підставою для забезпечення позову, а саме обставин, які б свідчили про існування вже небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника до ухвалення рішення в адміністративній справі, не обґрунтовано причин неможливості захисту (поновлення) прав, свобод та інтересів заявника після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів, не розкрито у чому полягає необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав заявника у майбутньому, а також очевидність ознак протиправності рішення/дій відповідача.
Згідно п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 № 2, застосування судом таких заходів забезпечення, які за змістом є ухваленням рішення без розгляду справи по суті, не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Забезпеченням позову у такий спосіб суди виходять за межі підстав забезпечення позову, що є неприпустимим.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з викладених заявником обставин та вищенаведених положень чинного законодавства, доходжу висновку, що заява про забезпечення позову не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 150-154, 156, 248, 256, 294 КАС України, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна