м. Вінниця
24 лютого 2025 р. Справа № 120/11907/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
10.09.2024 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 932250154433 від 30.05.2024 року про відмову в перерахунку пенсії, з урахуванням відомостей про набутий страховий стаж, оскільки після попереднього перерахунку пенсії не минуло 24 місяці.
Ухвалою суду від 18.09.2024 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
У зазначений строк позивач вимоги вказаної ухвали виконав та подав уточнену позовну заяву, у якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 932250154433 від 30.05.2024 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як працюючому пенсіонеру;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків, та провести відповідні виплати.
Ухвалою суду від 30.09.2024 року, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
16.10.2024 року представником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, в якому остання заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що 23.05.2024 року позивач звернувся до територіального відділу Пенсійного фонду України з заявою та документами щодо перерахунку пенсії відповідно за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон 1058) .
Вказує, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону 1058 передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Отже, 23.05.2024 року позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 статті 42 Закону №1058 із врахуванням відомостей про набутий страховий стаж.
25.05.2024 року позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії дорахування стажу з 01.04.2024 року відповідно до ч.4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків.
З огляду на те, що від попереднього перерахунку пенсії позивача минуло менше 24 календарних місяців - для проведення відповідного перерахунку законні підстави відсутні
Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням прийнято правомірне та обґрунтоване рішення № 932250154433 від 30.05.2024 року про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням відомостей про набутий страховий стаж, оскільки після попереднього перерахунку пенсії не минуло 24 місяці.
З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
07.02.2025 року представником Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області подано відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивач є працюючою особою. Страховий стаж позивача, на момент звернення, становив - 39 років 10 місяців 21 день. Стаж зараховано по 28.02.2022 року. Коефіцієнт стажу склав 0.39833.
Вказала, що розрахунок пенсії проведено із заробітної плати за період з 01.09.1994 року по 31.07.1999 року та відомостей персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 28.02.2022 року. Коефіцієнт заробітної плати - 0.89608.
Також вказала, що з 01.03.2024 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2023 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та з 01.03.2024 року розмір осучасненої заробітної плати склав 7163,68 грн. (7994.47*0.89608).
Розмір пенсії з урахуванням особистих показників стажу та заробітної плати з 01.03.2024 року, становив - 3010,35 грн.
25.05.2024 року позивачу було проведено автоматичний перерахунок пенсії дорахування стажу з 01.04.2024 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 з урахуванням персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків.
Після здійснення перерахунку пенсії (01.04.2024), страховий стаж позивача становить - 41 рік 10 місяців 21 день. Розмір пенсії за віком з 01.04.2024 становить - 3370,85 грн., де: 64,44 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 6 років); 113,88 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії (ліквідатор) Пост. № 112 п.5; пенсію розраховано на підставі документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи та відповідно до чинного законодавства.
Представник відповідача вказує, що позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії донарахування стажу з 01.04.2024 року з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків, відсутні підстави для проведення перерахунку відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, оскільки від попереднього перерахунку минуло менше 24 календарних місяців.
З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та з 10.10.2013 року отримує пенсію за віком.
За результатом розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 04.04.2024 № 1000-0208-8/59553 повідомило, що страховий стаж позивача становить 39 років 10 місяців 21 день, коефіцієнт стажу складає 0,39833. Стаж зараховано по 28.02.2022 року.
Також у листі вказано, що згідно реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування індивідуальних відомостей про застраховану особу наявна сплата страхових внесків з 01.02.2022 року по 31.12.2023 (страховий стаж 1 рік 10 місяців).
При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області у листі вказано, що право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачем набуде з 01.04.2024 року.
23.05.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області № 932250154433 від 30.05.2024 року відмовлено в перерахунку пенсії, з урахуванням відомостей про набутий страховий стаж, оскільки після попереднього перерахунку пенсії не минуло 24 місяці.
У рішенні вказано, що 25.05.2024 року позивачу проведено автоматичний перерахунок пенсії дорахування стажу з 01.04.2024 року відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням відомостей персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків.
З огляду на те, що від попереднього перерахунку пенсії минуло менше 24 календарних місяців - для проведення відповідного перерахунку законні підстави відсутні.
На переконання позивача, таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV).
За змістом положень частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Частиною 2 статті 28 Закону № 1058-IV врегульовано, що з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною 4 статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Вказані норми деталізовані у Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 №10-1 (далі - Порядок №10-1).
Пунктом 3 Порядку №3-1 встановлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Суд, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, також враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 420/19398/23, які полягають у такому.
Аналіз ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 01.11.2018 у справі №804/9874/14, від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 29.07.2020 у справі №264/7044/16-а, від 18.11.2020 у справі №522/1916/17, від 21.10.2021 у справі №2-а-2430/11.
Таким чином, показник середньої заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії або її попереднього перерахунку.
Як вже зазначалось судом, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV у 2013 році та на момент призначення пенсії він продовжував працювати.
З наданого відповідачем розрахунку вбачається, що 25.05.2024 року автоматизованим шляхом позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 з врахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку пенсії, з 01.04.2024 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що від попереднього перерахунку пенсії минуло менше 24 календарних місяців, а тому для проведення перерахунку пенсії законні підстави відсутні.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 72, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403);
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548).
Суддя Дончик Віталій Володимирович