ЄУНСС: 456/5553/24
НП: 3/453/152/25
іменем України
25 лютого 2025 року місто Сколе
Суддя Сколівського районного суду Львівської області Микитин Володимир Ярославович, з участю захисника особи, який притягається до адміністративної відповідальності, - адвоката Бульби Володимира Михайловича, розглянувши справу за матеріалами, котрі надійшли від Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області до Стрийського міськрайонного суду Львівської області, звідтіля за альтернативною підсудністю передані до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області, звідтіля за виключною підсудністю передані до Сколівського районного суду Львівської області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого у АДРЕСА_2 , непрацюючого, встановленими законодавством України пільгами не користується, раніше протягом року до адміністративної відповідальності притягався, -
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 08.10.2024 року о 10:11 год. по вул. Князя Святослава у м. Сколе Стрийського району Львівської області, керував належним ОСОБА_2 транспортним засобом марки OPEL моделі MOVANO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота; різка зміна шкірного покриву обличчя; тремтіння пальців рук), від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки керованого ним транспортного засобу з використовуванням технічного засобу DRAGER ALCOTEST 6820, прилад ARLJ-0418, та у КНП Сколівської міської ради «Сколівська центральна лікарня», із застосуванням при цьому технічних засобів відеозапису, відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5. Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, будучи належно та завчасно повідомленим про місце, дату та час розгляду цієї справи про адміністративне правопорушення, у призначене судове засідання не з'явився, однак попередньо через канцелярію подав у Сколівський районний суд Львівської області заяву, що була зареєстрована в діловодстві 25.02.2025 року за вх. № 1323, в якій просив проводити судовий розгляд цієї справи за його відсутності, проте з обов'язковою участю його захисника - адвоката Бульби В.М.. Одночасно висловив позицію, згідно з котрою своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, не вбачає, просив закрити провадження у цій праві про адміністративне правопорушення, не накладаючи на нього жодного адміністративного стягнення.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Бульба В.М., будучи присутнім під час судового розгляду цієї справи, підтримав наведену позицію свого підзахисного, попередньо через канцелярію подав у Сколівський районний суд Львівської області клопотання, що було зареєстроване в діловодстві 25.02.2025 року за вх. № 1324, в якому просив закрити провадження у цій праві у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Назване клопотання вмотивоване тим, що ОСОБА_1 працював водієм-експедитором у ТзОВ «ДЕЛЬТА-98», й 08.10.2024 року вранці виїхав з м. Калуш Івано-Франківської області з метою розвести хлібобулочні вироби по торгівельних точках Львівської області, перед цим він за тодішнім місцем праці пройшов тест на алкоголь, алкоголю виявлено не було. Керований ОСОБА_1 транспортний засіб дійсно було зупинено працівниками Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області по вул. Князя Святослава у м. Сколе Стрийського району Львівської області, з якими також були присутні працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 , для перевірки документів. Спершу з ОСОБА_1 спілкувалися працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 , які почали вимагати вийти з автомобіля, на що він не погоджувався, так як не вбачав для цього підстав, опісля з ним спілкувалися працівники Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області, які повідомили про керування ним транспортним засобом із тріщиною на лобовому склі та про виявлення під час спілкування з ним ознак алкогольного сп'яніння, а тому запропонували йому пройти огляд на місці зупинки керованого ним транспортного засобу або ж у медичному закладі, від чого він відмовився, так як розумів, що якщо вийде з автомобіля, то буде доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних, чого він побоявся. Однак, одразу ж після того, як ОСОБА_1 відпустили, він за власним бажанням поїхав у КНП Стрийської міської ради «Територіальне медичне об'єднання «Стрийська міська об'єднана лікарня», де пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння, а за результатами такого огляду він виявився повністю тверезим. Тому, у даному випадку відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підсумував своє клопотання захисник ОСОБА_1 - адвокат Бульба В.М..
Суддя, вивчивши позицію захисту, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин цієї справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов такого висновку.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП). Тобто адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи. Висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року за № 1306 «Про правила дорожнього руху».
Пунктами 1.3 та 1.9. Правил дорожнього руху встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які їх порушують, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, відповідно до пункту 2.5. Правил дорожнього руху, порушення котрого ставиться у провину ОСОБА_3 , водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідальність передбачена нею настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В силу ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пунктів 2, 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року за № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року за № 1452/735, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров'я України та Держспоживстандартом.
Пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року за № 1395, передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів цієї справи, особа, який притягається до адміністративної відповідальності, будучи водієм, у вказаній дорожній обстановці наведених вище вимог Правил дорожнього руху не дотримався, так як його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у розумінні згаданих приписів статей 245, 251-252 КУпАП, доведена належними та допустимими доказами, зокрема такими:
- протоколом про адміністративне правопорушення на бланку серії ЕПР 1 № 145598, котрий складений 08.10.2024 року о 10:38 год. інспектором ВРПП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшим сержантом поліції Бахмачем А.М. відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП у чіткій відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП та містить необхідні у ньому відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення самого адміністративного правопорушення, яке призвело до порушення Правил дорожнього руху;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого огляд запропоновано провести у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , а саме: запах алкоголю з порожнини рота; почервоніння обличчя; виражене тремтіння пальців рук, - від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використовуванням технічного засобу DRAGER ALCOTEST 6820, прилад ARLJ-0418, останній відмовився;
- направленням на огляд водія транспортного засобу до КНП Сколівської міської ради «Сколівська центральна лікарня» з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 08.10.2024 року о 10:20 год., у зв'язку із відмовою ОСОБА_1 від проходження такого огляду на місці зупинки керованого ним транспортного засобу;
- записами з нагрудного відеореєстратора № 125 та № 127, котрі містяться на оптичному диску, долученому інспектором ВРПП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшим сержантом поліції Бахмачем А.М. до вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення, та котрі кореспондується з фактичними обставинами цієї справи про адміністративне правопорушення й вказують на факт порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху, зокрема спостерігається його відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки керованого ним транспортного засобу, так і у медичному закладі. Суддя звертає увагу, що такі матеріали відеозапису, якими зафіксовано обставини відмови водія ОСОБА_1 від проходження ним у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки керованого ним транспортного засобу, так і в медичному закладі, є доказами, котрі підтверджують факт вчинення водієм порушення Правил дорожнього руху, про що констатовано у постанові Верховного Суду від 15.11.2018 року у справі за єдиним унікальним номером 678/991/17 та номером адміністративного провадження К/9901/6128/18;
- копією постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА № 3217864 від 08.10.2024 року, котрою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн., так котрою, з-поміж іншого, підтверджується факт керування ОСОБА_1 08.10.2024 року о 10:11 год. по вул. Князя Святослава у м. Сколе Стрийського району Львівської області належним ОСОБА_2 транспортним засобом марки OPEL моделі MOVANO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , й порушення ним при цьому пункту 3.1.4. Правил дорожнього руху.
Суддя зазначає, що доказів істотного порушення інспектором ВРПП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшим сержантом поліції Бахмачем А.М. законодавства при складанні відносно ОСОБА_1 вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, зібрані матеріали справи не містять. Поряд з цим, належить взяти до уваги й те, що вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою державою особою і дії службової особи, який його складав, в порядку, передбаченому чинним законодавством, ОСОБА_1 не оскаржувались, що робить його твердження про незаконність таких дій інспектора ВРПП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшого сержанта поліції ОСОБА_4 безпідставними.
Своєю чергою, правомірність зупинки інспектором ВРПП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області старшим сержантом поліції Бахмачем А.М. керованого ОСОБА_1 транспортного засобу марки OPEL моделі MOVANO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , стверджується постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ЕНА № 3217864, котрою його визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП, та котра ним у встановленому порядку не оскаржувалась, а накладене стягнення у вигляді штрафу ним виконане (розмір штрафу сплачено).
Беручи до уваги вищевикладене, суддя вважає, що у діях особи, який притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки останній, будучи особою, який керував транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги пункту 2.5. Правил дорожнього руху. Адже, у рішенні від 29.06.2007 року по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (O'Halloran and Francis v. the United Kingdom, заяви № 15809/02 і 25624/02), Європейським Судом з прав людини постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі. При цьому, побоювання доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення облікових даних аж ніяк не виправдовує його відмови від виконання як водієм передбаченого законом обов'язку пройти огляд на стан сп'яніння в силу виявлених у нього ознак алкогольного сп'яніння.
З цих же міркувань, суддя також не приймає до уваги наданий захисником ОСОБА_1 - адвокатом Бульбою В.М. в оригіналі висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виконаний лікарями КНП Стрийської міської ради «Територіальне медичне об'єднання «Стрийська міська об'єднана лікарня» 08.10.2024 року о 13.00 год., згідно з котрим у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не було виявлено, так як останньому інкримінується порушення не підпункту «а» пункту 2.9. Правил дорожнього руху (керування у стані алкогольного сп'яніння), а порушення пункту 2.5. названих Правил (відмова від проходження у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння), що не є тотожними. До того ж, такий висновок виконаний після спливу двох годин з часу зупинки керованого ОСОБА_1 транспортного засобу (10:11 год.), його відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння (10:20 год.) та після складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП (10:38 год.).
При накладені адміністративного стягнення, на особу, який притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує обставини, визначені у ст. 33 КУпАП, та не вбачає, у розумінні статей 34-35 цього Кодексу обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність останнього, у зв'язку з чим вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції, визначеної у ч. 1 ст. 130 КУпАП, - у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, у матеріалах даної справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які дані, котрі б підтверджували звільнення особи, який притягається до адміністративної відповідальності, від сплати судового збору, а, відтак, слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення на таку особу адміністративного стягнення, у розмірі 605 грн. 60 коп..
Керуючись статтями 8-9, 23, 33-35, 40-1, 130, 221, 245, 251-252, 266, 268, 276, 279-280, 283-285 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Копію постанови протягом трьох днів вручити під розписку або вислати особі, щодо якого її винесено , про що зробити відповідну відмітку у справі.
З платіжними реквізитами для оплати штрафу в гривнях та справляння судового збору можна ознайомитись за вебсторінками: https://sv.lv.court.gov.ua/sud1320/gromadyanam/recvizutu_raxunku_derz_budzet/ та https://sv.lv.court.gov.ua/sud1320/gromadyanam/tax/.
Серед іншого, положеннями статей 307 та 308 КУпАП встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби та стягнення у подвійному розмірі визначеного штрафу.
Враховуючи положення ст. 317 КУпАП, обов'язок по виконанню цієї постанови у частині позбавлення права керування транспортними засобам покласти на відповідальну посадову особу Калуського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Сколівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.
Визначений спеціальним законом строк пред'явлення даної постанови до виконання для сплати штрафу та справляння судового збору, тривалістю в три місяці, вважається перерваним та встановлюється з дня припинення або скасування введеного в Україні воєнного стану.
Суддя Володимир МИКИТИН