Заводський районний суд м. Запоріжжя
вул. Мирослава Симчича 65, м. Запоріжжя, 69106
тел.099-55-49-125 , inbox@zv.zp.court.gov.ua
Справа № 332/6133/23
Провадження №: 1-кп/332/90/25
Вирок
Іменем України
20 лютого 2025 р.
Заводський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3 , ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
свідка ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Заводського районного суду м. Запоріжжя кримінальне провадження № 22023080000001320 від 14.08.2023 за обвинуваченням:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Заливне, Новомиколаївського району, Запорізької області, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, який не є особою, щодо якого здійснюється особливий порядок кримінального провадження, передбачений ст. 480 КПК України
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 7, ст. 111-1 КК України,
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1899 та 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року та іншими міжнародно- правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф ОСОБА_8 та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці ЗС рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і м. Дніпрорудне Запорізької області, яке було захоплено 13.03.2022 представниками держави-агресора, які створили незаконні органи влади на вказаній території з метою впровадження політичних і освітніх стандартів російської федерації.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжена відповідними указами Президента України, затвердженими Законами України, зокрема Законом України від 07.02.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 06.02.2023 №58/2023 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні строком на 90 діб, який діє наразі.
Так, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-УІІ), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч .1 ст. 1-1 Закону № 1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» Дніпрорудненська міська територіальна громада, у складі якої знаходиться м. Дніпрорудне, внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та станом на час складання обвинувального акту перебуває у ньому.
Після остаточної військової окупації частини м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військових шляхом територіях Василівського району Запорізької області, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, створили на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконний правоохоронний орган - Дніпрорудненський відділ Головного управління МВС у Запорізькій області (мовою оригіналу Днепрорудний отдел Главного управления МВД в Запорожской области), а у подальшому реформований у відділ поліції №4 Управління внутрішніх справ по м. Василівка та Василівському району Головного управління МВС по Запорізькій області (отдел полиции № 4 Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области) на захопленій матеріально- технічній базі ГУ НП в Запорізькій області, наділивши його всіма необхідними владними повноваженнями, необхідними для здійснення поліцейського контролю місцевого населення.
Починаючи з квітня 2022 (точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлені), Дніпрорудненський відділ Головного управління МВС у Запорізькій області (мовою оригіналу Днепрорудний отдел Главного управления МВД в Запорожской области), а у подальшому реформований у відділ поліції №4 Управління внутрішніх справ по м. Василівка та Василівському району Головного управління МВС по Запорізькій області очолила особа (обвинувальний акт відносно якого у кримінальному провадженні № 1202224300000334 від 28.04.2022 за ч.7 ст. 111-7 КК України перебуває на розгляді в Заводському районному суді м. Запоріжжя) під керівництвом якого почалося формування нового особового складу вказаного територіального підрозділу незаконного правоохоронного органу держави-агресора.
Зокрема, не раніше 25.07.2022, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на території м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, яке з 13.03.2022 та на час складання обвинувального акту є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, будучи звільненим зі служби в поліції 23.05.2022, наказом ГУНП в Запорізькій області № 759 о/с, з посади інспектора сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №3 Василівського районного управління поліції у званні «майора поліції», маючи відповідну освіту, фахові знання, та досвід роботи у правоохоронному органі понад 18 років, діючи умисно, із власних корисливих мотивів та з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій прийняв пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників збройних формувань та окупаційної адміністрації держави агресора та добровільно зайняв посаду оперативного чергового чергової частини відділу поліції №4 незаконно створеного правоохоронного органу, а саме мовою оригіналу - отдела полиции № 4 Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области.
У подальшому, ОСОБА_7 перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне та окупованій території Василівського району Запорізької області, діючи умисно та виконуючи функціональні обов'язки в інтересах окупаційної влади на займаній посаді оперативного чергового чергової частини відділу поліції №4 незаконно створеного правоохоронного органу мовою оригіналу - отдела полиции №4 Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области, будучи оперативним черговим чергової частини мав доступ до бази даних, в якій містяться відомості щодо незаконно затриманих осіб на тимчасово окупованій території Василівського району Запорізької області та здійснював контроль та нагляд за незаконно ув'язненими особами, які перебували у камерах, розміщених в черговій частині відділу поліції №4 незаконно створеного правоохоронного органу мовою оригіналу - отдела полиции № 4 Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области.
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_7 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо нього кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування, з врахуванням того, що досудове розслідування даного кримінального провадження здійснювалось у спеціальному провадженні згідно ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.10.2023 року (т. 1 а.п. 129-133), тому ухвалою суду від 02.01.2024 прийнято рішення про здійснення відкритого спеціального судового провадження у даному кримінальному провадженні (т. 1 а.п. 158-159) та, відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченого.
У зв'язку з цим обвинувачений ОСОБА_7 не був допитаний судом в якості обвинуваченого по суті пред'явленого йому обвинувачення.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Отже, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1 ст. 7 КПК України).
Суть принципу законності відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, крім іншого, полягає у тому, що під час кримінального провадження суд, прокурор та слідчий зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 10 КПК України, суть принципу рівності перед законом і судом полягає у тому, що не може бути привілеїв чи обмежень у процесуальних правах, передбачених цим Кодексом, за будь-якими ознаками, у тому числі за політичними переконаннями.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_7 до слідчого (прокурора), направлених їй повідомлень з приводу його прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що він мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя.
Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомлений мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самому захисника; в) бути засудженим в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ним захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного йому захисника безплатно для нього.
Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Так, у рішеннях ЄСПЛ у справах «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року; «F.C.B. проти Італії» від 28 серпня 1991 року; «Т. проти Італії» від 12 жовтня 1992 року; «Пуатрімоль проти Франції» від 23 листопада 1993 року; «Кромбах проти Франції» від 13 лютого 2001 року; «Меденіца проти Швейцарії» від 14 червня 2001 року; «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року; «Да Лус Домінгеш Ферейра проти Бельгії» від 24 травня 2007 року висвітлено пункт про здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого в аспекті вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка закріплює право кожного на справедливий суд, коли немає підстав вважати, що обвинувачений не був належно повідомлений про розпочате щодо нього судове провадження; якщо він згодом може домогтися ухвалення нового судового рішення за його участі, в якому містилася б оцінка обґрунтованості висунутих проти нього обвинувачень, а також під час дотримання інших гарантій його конвенціальних прав. Це свідчить про те, що здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого не суперечить вимогам цього нормативно-правового акта міжнародного значення.
Натомість, ОСОБА_7 скористався своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України.
Таким чином ОСОБА_7 , в силу п. 3 ч. 3 ст. 323 КПК України, обізнаний, тобто повинен був знати, що стосовно нього розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру та обвинувальний акт спрямовано до суду, втім до слідчого та у судові засідання жодного разу не з'явився.
Про причини неявки суду не повідомив, можливістю взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції «ВКЗ» поза межами приміщення суду не скористався.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_7 , який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Крім того, інтереси обвинуваченого ОСОБА_7 в судовому процесі належно і якісно були представлені захисником, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях.
Отже судом виконаний обов'язок вживати усіх заходів, необхідних для забезпечення обвинуваченому у колабораційній діяльності ОСОБА_7 права на кваліфікований захист, у тому числі і призначення захисника, який би надавав практичну юридичну допомогу ефективно, оскільки такий захист не може бути ілюзорним заради «видимості судового процесу», що є одним із основоположних елементів справедливого розгляду, на що неодноразово наголошував і наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
Захисник обвинуваченого у судовому засіданні зазначила, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченим ОСОБА_7 і з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник ОСОБА_5 належним чином приймала участь у реалізації права на захист обвинуваченого ОСОБА_7 під час судового розгляду та висловила свою позицію з приводу недоведеності вини останнього у даному кримінальному провадженні та необхідності закриття провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України, а саме через не встановлення достатніх доказів доведення винуватості особи в суді і вичерпаності можливостей їх отримати.
Судом встановлено, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець с. Заливне, Новомиколаївського району, Запорізької області, офіційно не працевлаштований, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, документований паспортом громадянина України НОМЕР_1 , виданим Михайлівським сектором УДМС в Запорізькій області 05.03.2021, що підтверджується копією особової картки, долученою до матеріалів справи (а.с. 246 т.1).
Отже, обвинувачений ОСОБА_7 є суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Також судом приймається до уваги те, що загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 збройні сили рф вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і м.Дніпрорудне, Василівського району Запорізької області.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Тимчасова окупація рф територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, Дніпрорудненська міська територіальна громада, у складі якої знаходиться м. Дніпрорудне, віднесені до тимчасово окупованих територій України.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, надані прокурором під час судового розгляду, безпосередньо допитавши свідка, суд вважає, що вина ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується такими доказами:
Особовою карткою на ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданою Державною міграційною службою України від 25.07.2022, що підтверджує наявність у ОСОБА_7 громадянства України ( а.с. 153 т. 1).
Відповіддю Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області ДМС України від 18.07.2023, зокрема, щодо документування ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспортом громадянина України ( а.с. 243-246 т. 1).
Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань №22023080000001320 від 14.08.2023, згідно якого віносно ОСОБА_7 внесено відомості про вчиненення ним кримінального правопорушення передбаченого ст. 111-1 ч. 7 КК України ( а.с. 182 т. 1).
Протоколом огляду слідчого в ОВС 2-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана поліції ОСОБА_9 та оптичним DVD-R диском до нього, за участю головного спеціаліста сектору технічного захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана ОСОБА_10 від 13.07.2023, інформації, яка розміщена на каналі «Друзья ОСОБА_11 » у мобільному додатку «Telegram» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 даної публікації встановлено, що вона являє собою відеозапис тривалістю 00:38 хв., на якому розміщена особа чоловічої статі схожа на ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який вдягнений у військову форму, на лівій руці у якого наявна стрічка білого кольору та наліпку із елементом у формі латинської літери «Z» та ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , одягнутий у футболку синього кольору та кітель синього кольору із наявними на ньому погонами, які повідомляють наступне ( ОСОБА_12 ) - «В освобожденном от власти киевского режима городе Днепрорудный Запорожской области создается отдел народной милиции, создается дежурная часть. Сотрудники милиции будут принимать обращения граждан, реагировать на вызовы, оказывать максимальную помощь мирному населению. Отдел милиции города Днепрорудный возглавит опытный сотрудник органов внутренних дел майор ОСОБА_14 . Телефоны отдела милиции будут опубликованы в ближайшие дни» В кінці відеозапису ОСОБА_12 та ОСОБА_13 жмуть один одному руки. ( а.с. 147-250 т. 1, 1 т. 2).
Протоколом огляду слідчого в ОВС 2-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана поліції ОСОБА_9 , та оптичним DVD-R диском до нього за участю головного спеціаліста сектору технічного захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана ОСОБА_10 від 13.07.2023, інформації, яка розміщена на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_6 » у мобільному додатку «Telegram» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_7 . Проведеним оглядом вказаного каналу виявлено кількість підписників на ньому, яка являє собою 18949 акаунти. На головній стрічці, серед іншого, виявлено публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_8 о 20:28 год. під назвою: «В Днепрорудном к несению службы приступило городское отделение полиции. Сотрудники отдела сосредоточат свои действия на обеспечении общественного порядка, выявлению и пресечению фактов мародерства, а так же иных правонарушений с целью защиты законных интересов граждан». Оглядом зазначеної публікації встановлено, що вона являє собою відеозапис тривалістю 00:42 год., на якому зображений ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який одягнений у куртку синього кольору, на лівому рукаві якого наявна георгівська стрічка і повідомляє наступне:»Уважаемые жители города Днепрорудное! С 22 апреля в нашем городе приступила к несению службы отделение полиции, руководителем которого являюсь я. Сотрудники отдела сосредоточат свои усилия на обеспечении общественного порядка, выявления и пресечения фактом мародерства, а также иных правонарушений с целью защиты законных интересов граждан. В период проведения праздничных пасхальных мероприятий личный состав нашего отдела совместно с представителями комендатуры города предпримут все необходимые меры с целью обеспечения безопасности граждан». ( а.с. 2-6 т. 2).
Протоколом огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 , та оптичним DVD-R диском до нього за участю головного спеціаліста сектору технічного захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана ОСОБА_10 від 17.07.2023, інформації, яка розміщена на інтернет сайті «Федеральная налоговая служба россии» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_14/. Проведеним оглядом знайдено інформацію про утворений орган МВД рф по Запорізькій області, а саме: « Главное управление министерства внутренних дел российской федерации по запорожской области 272312. Россия, Запорожская обл., Мелитопольский м.р.н., Мелитополь г., ОСОБА_16 , АДРЕСА_2. ОГРН: НОМЕР_6, дата присвоения ОГРН: 11.01.2023. ИНН: НОМЕР_7, КПП: 900101001, начальник: ОСОБА_17 » ( а.с. 7-21 т. 2).
Протоколом огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 , та оптичним DVD-R диском до нього ,за участю головного спеціаліста сектору технічного захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана ОСОБА_10 від 27.07.2023, інформації, яка розміщена на інтернет сайті «Федеральная налоговая служба россии» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_14/. Проведеним оглядом знайдено інформацію про утворений орган МВД рф по Запорізькій області, а саме: «Управление внутренних дел по городу Васильевка и Васильевскому району Главного управления внутренних дел по Запорожской области 271601, Россия, Запорожская обл., Васильевский м.о., Васильевка г., Соборная ул., д. 10, ОГРН: 12290000020435, Дата присвоения: ОГРН: 22.12.2022, ИНН: 9001011876, КПП: 900101001, Председатель ликвидационной комиссии: ОСОБА_18 . Сведения о номерах юридического лица на день принятия в российскую федерацию: 15,4022008990» ( а.с. 22-37 т. 2).
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 26.01.2023, та оптичним DVD-R диском до нього, згідно змісту якого свідок ОСОБА_6 , за пред'явленими йому з 4-ма фотознімками осіб чоловічої статі, які не мають різних відмінностей між собою за формою та іншими особливостями, що суттєво впливають на сприйняття зображення, на фотознімку під №1 впізнав за рисами обличчя, загальним зовнішнім виглядом ОСОБА_7 , який є співробітником незаконного правоохоронного органу влади, якого особисто бачив у період ув'язнення з 31.12.2022 по 24.01.2023 під час того, як його проводили на 2 поверх будівлі відділку поліції в м. Дніпрорудне ГУ НП в Запорізькій області, будучи в уніформі російського зразку чорного кольору, а також в цивільній формі з особистою табельною зброєю схожою на пістолет ( а.с. 38-41 т. 2 ).
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 31.01.2023, та оптичним DVD-R дискок до нього згідно змісту якого свідок ОСОБА_19 , за пред'явленими їй з 4-ма фотознімками чоловічої статі, які не мають різких відмінностей у зовнішності. Відмінностей між собою за формою та іншими особливостями, що суттєво впливають на сприйняття зображення, на фотознімку під №1 впізнала за рисами обличчя, загальним зовнішнім виглядом ОСОБА_7 та заявила, що ОСОБА_7 , приблизно з серпня 2022 року зайняв посаду чергового незаконного правоохоронного органу, створеного на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне, він завжди був одягнутий у цивільний одяг ( джинси або брюки та світер) «сидів на пульті» у черговій частині окупованого відділку поліції в м. Дніпрорудне ГУНП в Запорізькій області, був завжди малослівним, ні з ким не спілкувався ( а.с. 42-44 т. 2).
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками старшого слідчого-криміналіста СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_20 від 27.02.2023, та оптичним DVD-R диском до нього згідно змісту якого свідок ОСОБА_21 за пред'явленими йому з 4-ма фотознімками осіб чоловічої статі, які не мають різних відмінностей між собою за формою та іншими особливостями, що суттєво впливають на сприйняття зображення, на фотознімку під №1 впізнав за рисами обличчя, загальним зовнішнім виглядом ОСОБА_7 та повідомив, що ОСОБА_7 станом на жовтень 2022 року працює у незаконно створеному державою-агресором правоохоронному органі - поліції м. Дніпрорудне, на якій саме посаді не знає ( а.с. 45-48 т. 2).
Протоколом старшого слідчого в ОВС СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 підполковника юстиції ОСОБА_22 від 17.05.2023 та оптичним DVD-R диском до нього, про результати проведення негласної слідчої ( розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем - електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_9 , яку особисто використовує ОСОБА_23 , яка працює на посаді головного бухгалтера незаконного правоохоронного органу - т.зв. «Главного управления МВД в Запорожской области». В ході негласної слідчої ( розшукової) дії було отримано повний перелік всіх співробітників територіального підрозділу незаконного правоохоронного органу «ГУМВД по Запорожской области», які отримали заробітну плату за вересень 2022 року ( а.с. 82-91 т. 2).
Протоколом огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 06.10.2022, та оптичним DVD-R диском до нього згідно якого, при огляді копії DVD-R диску №59/14/326т від 17.05.2023, а саме: додатку до копії протоколу про результати проведення негласної слідчої ( розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем - електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_9 , яку особисто використовує ОСОБА_23 , яка працює на посаді головного бухгалтера незаконного правоохоронного органу - т.зв. «Главного управления МВД в Запорожской области» у файлі «сентябрь ГУВД» з розширенням «xlsx», який було відправлено 13.10.2022 о 09:31 год. з поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_9 на поштову скриньку ІНФОРМАЦІЯ_10 наявне вкладення під назвою «ГУВД сентябрь. Xlsx, в якому виявлено відомості щодо співробітників незаконних правоохоронних органів, утворених на тимчасово окупованій території Запорізької області, які отримували заробітні плати від ( мовою оригіналу) - Главного управления МВД по Запорожской области, серед яких виявлено співробітників незаконного правоохоронного органу, створеного на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне, а саме: відділ поліції №4 Управління внутрішніх справ по м. Василівка та Василівському району Головного управління МВС по Запорізькій області. Так, серед всього списку співробітників виявлено ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та паспортні дані останнього, а також відомості щодо зарахування заробітної плати у розмірі 40399, 24 за завітній період вересень 2022. Крім того, після відкриття файлу «Список_сотрудников_Днепрорудное-1» з розширенням «.doc», в якому виявлено список співробітників незаконного правоохоронного органу , створеного на тимчасово купованій території м. Дніпрорудне для оформлення банківських карт. Так, серед списку співробітників виявлено ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортні данні останнього: паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий органом 2332 від 05.02.2021, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . ( а.с. 92-107 т. 2).
Протоколом старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах УСБУ у Дніпропетровській області підполковника ОСОБА_24 від 17.05.2023 та флеш носієм mikro-SD № 55/623 від 13.09.2022 про результати проведення негласної слідчої ( розшукової) дії ( зняття інформації з електронних інформаційних систем - відомостей з мобільного додатку «Telegram», які передаються ОСОБА_25 за допомогою мобільного терміналу з номером мобільного зв'язку НОМЕР_3 ( а.с. 114-143 т. 2).
Протоколом огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 07.10.2023, яким проведено огляд флеш носія №55/623т від 13.09.2022, а саме: додатку до копії протоколу про результати проведення негласної слідчої ( розшукової) дії: зняття інформації з електронних інформаційних систем №55/2-3473 т від 17.05.2023 відносно громадянина України ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який добровільно вступив до лав незаконного правоохоронного органу, створеному на тимчасово окупованій території м. Енергодар Запорізької області та зайняв посаду ( мовою оригінала - начальника отделения уголовного розыска). Оглядом встановлено, що з чату «РУВД» виявлено фото документу, надісланого 03.08.2022 о 14:19 год. користувачем під назвою «ОСОБА_42», в якому міститься ПІБ та інші ідентифікуючі ознаки затриманих осіб, серед яких є ОСОБА_19 , яка 31.01.2023 була допитана в якості свідка та надала показання щодо співробітників, які добровільно зайняли посади в незаконному правоохоронному органі влади, утвореному на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне, у тому числі ОСОБА_7 . У файлі «docx», в якому міститься список співробітників незаконних правоохоронних органів, створених на тимчасово окупованій території Запорізької області, в тому числі м. Дніпрорудне, які мають доступ до баз доставлених осіб, серед яких виявлено ОСОБА_7 , який займає посаду ( мовою оригіналу - оперативный дежурный дежурной части ОП №4 ( дислокация г. Днепрорудное) УВД по г. Васильевка и Васильевскому району - ОСОБА_7 ). У файлі «Штатка укорочу Днепрорудное реф. «docx», в якому виявлено мовою оригіналу «Отдел полиции №4 ( дислокація г. Днепрорудное)», в якому міститься перелік співробітників вказаного незаконного правоохоронного органу, створеного на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне, а також їх посади. Серед цих осіб виявлено ОСОБА_7 , який зайняв посаду ( мовою оригіналу - оперативного де журного). В подальшому виявлено фотографії, надіслані користувачем «ІНФОРМАЦІЯ_15» 13.03.2023 о 18:30 год. ( переслані від користувача « ОСОБА_26 13.03.2023 о 18:11:09» з назвою «Постановление об отмене постановоления дознавателя об отказе возбуждения уголовного дела». Після відкриття фотографії виявлено постанову від 21.02.2023, де позначено, що ОСОБА_7 займає посаду чергового в незаконно створеному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне Запорізької області. Подальшим оглядом встановлено, що користувач «ІНФОРМАЦІЯ_15» 31.12.2022 о 09:59 год. надіслав у чат «РУВД» фотографії, де зазначається «расстановка патрульно-постовых нарядов полиции отдела полиции №4», на якій було виявлено штатний список співробітників незаконного правоохоронного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території м. Дніпрорудне мовою оригіналу - отдел полиции №4 ( дислокация г. Днепрорудное), серед яких виявлено ОСОБА_7 . Також у чаті «РУВД» виявлені фотографії, надіслані користувачем « ОСОБА_27 » 16.02.2023 о 16:57 год., а саме: «Ведомость о доведение личного соства отджела полиции №4 ( дислокация г. Днепрорудное) УВД по г. Васильевка и Васильевскому району №108 от 04.02.2023 «О мерах безопасности», в якій виявлено ОСОБА_7 на посаді оперативного чергового чергової частини ( мовою оригінала - оперативный дежурный дежурной части) в незаконно створеному правоохоронному органі на території м. Дніпрорудне. Подальшим оглядом встановлено, що користувач « ОСОБА_28 » 19.11.2022 о 10:13 год. надіслав у чат «РУВД» фото документу, в якому містяться відомості щодо затриманих осіб, які перебувають мовою оригіналу - КПЗ отдела полиции №4 ( дислокація г. Днепрорудный) Управления внутренних дел по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области, серед яких виявлено ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , яку було допитано в якості свідка 31.01.2023 та, яка надала показання щодо співробітників вказаного незаконного правоохоронного органу, в тому числі відносно ОСОБА_7 . В ході огляду чату «РУВД» також встановлено, що користувач «ІНФОРМАЦІЯ_15» 27.12.2022 о 09:55 год. надіслав у чат «РУВД» фото документів мовою оригіналу - Ведомость доведения до личного состава отдела полиции №4 ( дислокація г. Днепрорудный) УВД по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области Кодекса этики и служб сотрудников органов внутренних дел российской федерации, а також Ведомость о доведении до личного состава отдела полиции №4 ( дислокація г. Днепрорудный) УВД по г. Васильевка и Васильевскому району Главного управления МВД по Запорожской области Распоряжение №533 от 24.12.2022 «О мэрах по обеспечению безопасности граждан и общественного порядка при подготовке и проведении новогодних и рождественских и крещенских праздничных мероприятий», а также о переводе личного состава отдела полиции №4 на усиленный вариант несения службы в период времени с 30.12.2022 г. По 19.01.2023 г. Включительно, в яких містяться ПІБ, посада та підписи співробітників, серед яких є ОСОБА_7 ( а.с. 144-196 т. 2).
Показами свідка ОСОБА_6 , який пояснив, що ОСОБА_7 це працівник поліції України. Після окупації Дніпрорудного він став поліцейським в рф. Його затримували та возили на бесіду з ОСОБА_41, який також працював в поліції в окупаційній владі. Його відвезли до місцевої поліції м. Дніпрорудне та утримували там до 24.01.2023. Коли його виводили в туалет, він неодноразово бачив в коридорі ОСОБА_7 у формі поліції рф, зі зброєю, з пістолетом. З ним ОСОБА_7 ніяких слідчих дій не проводив, просто він його бачив в коридорі в будівлі поліції. До окупації він знав ОСОБА_7 , той працював в поліції України. Вважає, що ОСОБА_7 добровільно став працювати в поліції окупаційної влади рф, тому що ніхто нікого не змушував там працювати. Він виїхав з території м. Дніпрорудне 24.01.2023. Його депортували з Дніпрорудного.
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використані своїх прав у межах та спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.
Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» п. 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).
В даному випадку, на думку суду вказані вище та досліджені у судовому засіданні докази відповідають саме такому критерію, є належними, допустимими, достовірними та такими, що у своїй сукупності підтверджують встановлені судом обставини вчинення ОСОБА_7 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Вищевказані показання свідка та дані оглянутих оптичних дисків, та флеш носіїв узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Крім того, під час судового розгляду було досліджено характеризуючі обвинуваченого ОСОБА_7 відомості, а також досліджені такі документи:
Клопотання прокурора Бердянської окружної прокуратури ОСОБА_29 про здійснення спеціального судового провадження стосовно обвинуваченого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 7 ст. 111-1 КК України за обвинувальним актом у кримінальному провадженні №22023080000001320 від 14.08.2023 ( а.с. 86-87 т. 1).
Рапорт слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_30 від 04.08.2023 про направлення скан-копії повідомлення про підозру ОСОБА_7 у месенджері «Вайбер» за номером НОМЕР_4 ( а.с. 96-97 т. 1).
Протокол огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 04.08.2023, інформації на офіційному інтернет сайті газети КМУ «Урядовий кур'єр» за посиланням: «ІНФОРМАЦІЯ_16», а саме: опублікування повідомлення про підозру громадянам України ОСОБА_31 , ОСОБА_7 , ОСОБА_32 , а також повістки про виклик останніх до СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 для отримання письмового повідомлення про підозру та проведення слідчих дій за їх участю як підозрюваних у кримінальному провадженні №22022080000001337 від 25.07.2022 за ч. 7 ст. 111-1 КК України ( а.с. 98-101 т. 1).
Протокол огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 04.08.2023 інформації, яка розміщена на сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: «gp.gov.ua», а саме: публікації, розміщені 04.08.2023 під назвою «Повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_33 на 08.08.2023, 09.08.2023, 10.08.2023», «Повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_7 08.08.2023, 09.08.2023, 10.08.2023», «Повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_34 на 08.08.2023, 09.08.2023, 10.08.2023» ( а.с. 102-112 т. 1).
Постанову слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 04.08.2023про доручення на призначення адвоката для здійснення захисту за призначенням підозрюваному ОСОБА_7 ( а.с. 113-115 т. 1).
Постанову слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 16.08.2023 про оголошення у розшук підозрюваного ОСОБА_7 та зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023080000001320 від 14.08.2023 ( а.с. 116- 120 т. 1).
Лист начальника 2 відділу ГВКР ІНФОРМАЦІЯ_13 підполковника ОСОБА_35 щодо оголошення розшуку особи від 26.09.2023 ( а.с. 121 т. 1).
Лист начальника 2 відділу ГВКР ІНФОРМАЦІЯ_13 підполковника ОСОБА_35 щодо місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_7 від 28.09.2023 ( а.с. 122 т. 1).
Лист начальника 2 відділу ГВКР ІНФОРМАЦІЯ_13 підполковника ОСОБА_35 щодо розшуку ОСОБА_7 від 30.09.2023 ( а.с. 123 т. 1).
Відповідь начальника СМПС ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_36 щодо оголошення у міжнародний розшук ОСОБА_7 від 16.08.2023 ( а.с. 124 т. 1).
Клопотання слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному проваджені №22023080000001320 від 14.08.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України від 27.09.2023 ( а.с. 125-128 т. 1).
Ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 02.10.2023 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному проваджені №22023080000001320 від 14.08.2023 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України ( а.с. 129-133 т. 1).
Інформацію з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек. Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 20.09.2023 №347337355, щодо наявності у ОСОБА_7 нерухомого майна ( а.с. 183- т. 1).
Ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 04.10.2023 про накладення арешту шляхом заборони відчуження та розпорядження на нерухоме майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: на земельну ділянку з кадастровим номером 2323381100:05:035:0016 площею 0,4026 га ( а.с. 184-188 т. 1).
Витяг з державного реєстру речових прав від 11.10.2023 №350011521, щодо наявності у ОСОБА_7 прав власності на земельну ділянку( а.с. 189 т. 1).
Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2323381100:05:035:0016 площею 0,4026 га ( а.с. 190-209 т. 1).
Ухвалу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 09.10.2023 про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ( а.с. 210-215 т. 1).
Вимогу УІАЗ ГУ НП України в Запорізькій області щодо наявності (відсутності) судимостей у ОСОБА_7 від 30.06.2023 ( а.с. 216 т. 1).
Відповідь заступника начальника ГУ НП в Запорізькій області НП України відносно ОСОБА_7 від 10.07.2023, згідно якої судимості відсутні ( а.с. 217-234 т. 1).
Відповідь відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса) від15.08.2023 №4152/06.10-36 щодо актових записів, згідно якої дані про шлюб ОСОБА_7 відсутні ( а.с. 235- 242 т. 1).
Ухвалу слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 04.10.2023 ЄУН 4807/5725/23 про надання дозволу на використання результатів негласних слідчих ( розшукових) дій з кримінального провадження №22022080000000031 від 02.03.2022, з метою використання у іншому кримінальному провадженні №22023080000001320 від 14.08.2023 ( а.с. 49 т. 2).
Клопотання старшого слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана юстиції ОСОБА_37 від 31.10.2022 про надання дозволу на проведення негласних слідчих ( розшукових) дій відносно ОСОБА_38 ( а.с. 50-51 т. 2).
Ухвалу слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 02.11.2022 ЄУН 4807/4476/22 про надання дозволу на проведення негласних слідчих ( розшукових) дій - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж та знаття інформації з електронних інформаційних систем за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідування за №22022080000000031 від 02.03.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України ( а.с. 5253 т. 2).
Протокол старшого слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_39 від 10.10.2022 про результати проведення негласної слідчої ( розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем, а саме: месенджер «Telegram», номер НОМЕР_5 , яким користується громадянин рф ОСОБА_40 ( а.с. 54-77 т. 2).
Ухвалу слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 04.10.2023, ЄУН 4807/5732/23 про надання дозволу на використання результатів негласних слідчих ( розшукових) дій з кримінального провадження №22022080000002189 від 09.11.2022, з метою використання у іншому кримінальному провадженні №22023080000001320 від 14.08.2023 ( а.с. 78 т. 2).
Клопотання слідчого в ОВС 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана юстиції ОСОБА_37 від 10.05.2023 про надання дозволу на проведення негласної слідчої ( розшукової) дії щодо громадянки України ОСОБА_23 , пов'язаної із втручанням у приватне спілкування, а саме: зняття інформації з електронних інформаційних систем - електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_9 , яку вона особисто використовує ( а.с. 79-80 т. 2).
Ухвалу слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 11.05.2023 ЄУН 4807/2202/23 про надання дозволу на проведення негласної слідчої ( розшукової) дії щодо громадянки України ОСОБА_23 , пов'язаної із втручанням у приватне спілкування, а саме: зняття інформації з електронних інформаційних систем - електронної поштової скриньки ІНФОРМАЦІЯ_9 , яку вона особисто використовує ( а.с. 81 т. 2).
Ухвалу слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 04.10.2022, ЄУН 4807/5727/23 про надання дозволу на використання результатів негласних слідчих ( розшукових) дій з кримінального провадження №22023080000001320 від 14.08.2023 ( а.с. 108 т. 2).
Клопотання слідчого в ОВС 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 капітана юстиції ОСОБА_37 від 02.05.2023 про надання дозволу на проведення негласної слідчої ( розшукової) дії відносно ОСОБА_25 , пов'язаних з втручанням у приватне спілкування громадянина й інших видів негласних слідчих ( розшукових) дій ( а.с. 109-110 т. 2).
Ухвалу слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 03.05.2023, ЄУН 4807/2058/23 про надання дозволу на проведення негласної слідчої ( розшукової) дії відносно ОСОБА_25 , пов'язаних з втручанням у приватне спілкування громадянина й інших видів негласних слідчих ( розшукових) дій ( а.с. 111 т. 2).
Постанову слідчого в ОВС 2-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 майора юстиції ОСОБА_9 від 03.05.2023 про доручення проведення негласних слідчих ( розшукових) дій у кримінальному провадженні №22022080000000102 від 29.03.2022 ( а.с. 112-113 т. 2).
Протокол огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 02.10.2023 інформації, яка розміщена на сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: «gp.gov.ua», а саме: публікації, розміщеної 02.10.2023 під назвою «Повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування щодо ОСОБА_7 » ( а.с. 134-136 т. 1).
Протокол огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 04.10.2023, інформації на офіційному інтернет сайті газети КМУ «Урядовий кур'єр» за посиланням: «ІНФОРМАЦІЯ_16», а саме: повідомлення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні №22023080000001320 від 14.08.2023 ( а.с. 137-145 т. 1).
Протокол огляду слідчого 1-го відділення СВ ІНФОРМАЦІЯ_13 лейтенанта ОСОБА_15 від 11.10.2023 інформації, яка розміщена на сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: «gp.gov.ua», а саме: публікації, розміщену 11.10.2023 під назвою « Повідомлення про завершення досудового розслідування та повістка про виклик ОСОБА_7 на 18.10.2023» ( а.с. 146-149 т. 1).
Відомості, встановлені у зазначених документах, не є доказами винуватості обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.111-1 КК України. Водночас, ці дані свідчать про дотримання норм чинного кримінального процесуального законодавства під час здійснення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню, а також містять дані щодо особи обвинуваченого ОСОБА_7 та наявності у нього майна.
Суд критично ставиться до твердження захисника ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_5 , що фактично під час судового розгляду стороною обвинувачення не надано жодного допустимого та належного доказу, який би свідчив про те, що обвинувачений ОСОБА_7 вчинив інкримінований злочин, передбачений ч. 7 ст.111-1 КК України.
Так, під час допиту, свідок ОСОБА_6 зазначив, що він бачив ОСОБА_7 в будівлі поліції в формі поліцейського рф. Він впевнений, що ОСОБА_7 в період воєнного стану добровільно став працювати в органах поліції з окупаційної влади та добровільно обійняв посаду .
Під час вивчення матеріалів кримінального провадження не виявлено даних, які б давали підстави вважати, що свідок з будь-яких причин обмовив чи міг обмовити ОСОБА_7 в інкримінованому йому злочині.
Фактичні дані, що містяться у протоколах оглядів телеграм-каналів, сторінок Інтернет мережі, які з урахуванням відсутності доказів, що підривають довіру до них, узгоджуються із встановленими судом обставинами вчинення кримінального правопорушення.
Проведення огляду інформації, яка містилася у відкритому доступі, її хід і результати фіксувалися у відповідному протоколі огляду. До проведення слідчої дії був залучений спеціаліст з правом проведення комп'ютерно-технічної експертизи за експертною спеціальністю «Дослідження комп'ютерної техніки та програмних продуктів». Під час її проведення відображалась хронологічна послідовність зберігання інформації та доказів, а також з метою встановлення належної системи цифрового збереження, була виготовлена доказова копія електронного документа, яка була збережена на окремий носій інформації, який, в свою чергу, долучений до матеріалів кримінального провадження.
Дані з відкритих джерел узгоджуються із показами свідків, за участю яких під час досудового розслідування були проведені та складені протоколи оглядів та протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, а також із показаннями, які ці ж свідки надали під час судового засідання.
Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч. 1 ст. 337 КПК України, в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, оцінивши кожний доказ, наданий стороною обвинувачення, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає зазначені докази належними, допустимими, достовірними та в сукупності достатніми для прийняття рішення про винуватість обвинуваченого ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, поза розумним сумнівом.
Суд вважає вказане обвинувачення доведеним та кваліфікує дії ОСОБА_7 , який є громадянином України, за ч. 7 ст.111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Відповідно до п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» виходячи з того, що встановлення пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин має значення для правильного його призначення, судам необхідно всебічно досліджувати матеріали справи щодо наявності таких обставин і наводити у вироку мотиви прийнятого рішення.
Судом обставин, що пом'якшують покарання ОСОБА_7 , не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_7 , є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану .
Частина 2 ст. 61 Конституції України передбачає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
При призначенні покарання ОСОБА_7 суд виходить із положень статті 65 КК України, а саме: з принципів законності, справедливості, індивідуалізації а також достатності покарання для виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. При цьому, враховує ступінь тяжкості вчиненого ОСОБА_7 , злочину, який відповідно до вимог ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином, суспільну небезпечність та характер скоєного злочину, особу обвинуваченого раніше не судимий, має постійне місце мешкання, його вік та здоров'я (на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває).
Враховуючи особистість ОСОБА_7 , обставини кримінального провадження, факт відсутності обставин, що пом'якшують покарання, та наявність обставини, що обтяжує покарання, суд вважає, що виправлення обвинуваченого можливо лише в умовах ізоляції її від суспільства в місцях позбавлення волі. Суд вважає за необхідне призначити покарання обвинуваченому у виді позбавлення волі в межах строку, визначеного санкцією ч. 7 ст. 111-1 КК України. Підстав для застосування ст. 69 КК України судом не встановлено.
Санкцією ч. 7 ст. 111-1 КК України передбачено додаткове покарання у виді конфіскації майна чи без такої.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді конфіскації майна, суд враховує що ОСОБА_7 вчинив злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України. Обвинувачений своїми діями фактично допомагає державі-агресору створити певну вертикаль незаконного органу влади і фактично вчинив злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави. Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_7 покарання у вигляді конфіскації майна.
Оскільки суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_7 покарання у вигляді позбавлення волі, то строк відбування ним покарання слід рахувати з часу фактичного затримання.
Відомості про речові докази у матеріалах провадження відсутні, тому питання про долю речових доказів судом не вирішується.
Цивільний позов не заявлявся, процесуальні витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. ст. 297-1, 323, 369-371, 374, 376, 395 КПК України, суд, -
ОСОБА_7 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання у виді 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна, з позбавленням права обіймати посади пов'язані з владними повноваженнями строком на 10 років.
Строк відбуття покарання обвинуваченому рахувати з моменту фактичного приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного його затримання.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Роз'яснити учасникам судового провадження право подати клопотання про помилування, право ознайомитися із журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Суддя: ОСОБА_1