Постанова від 25.02.2025 по справі 705/899/25

Справа №705/899/25

3/705/620/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Душин Олексій Владиславович, розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

І. Опис обставин справи про адміністративне правопорушення

1. До Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №436681 від 10.02.2025 р. складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, в якому зазначено, що в період часу з 27.01.2025 р. по 09.02.2025 р. ОСОБА_1 ухилялася від виконання батьківських обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 150 СК України відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме у вказаний період часу залишила без нагляду за місцем проживання дитину, яка була без нагляду і мала продукти харчування в обмеженій кількості.

2. Також до Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №436682 від 10.02.2025 р. складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, в якому зазначено, що в період часу з 27.01.2025 р. по 09.02.2025 р. ОСОБА_1 ухилялася від виконання батьківських обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 150 СК України відносно доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме у вказаний період часу залишила без нагляду за місцем проживання дитину, яка була без нагляду і мала продукти харчування в обмеженій кількості.

3. Також до Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №436683 від 10.02.2025 р. складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, в якому зазначено, що в період часу з 27.01.2025 р. по 09.02.2025 р. ОСОБА_1 ухилялася від виконання батьківських обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 150 СК України відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме у вказаний період часу залишила без нагляду за місцем проживання дитину, яка була без нагляду і мала продукти харчування в обмеженій кількості.

4. Оскільки матеріали вказаних адміністративних справ розглядаються судом одночасно, то суддя вважає за можливе об'єднати дані адміністративні справи в одне провадження, та розглядати одночасно, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

5. Відповідно до пояснень ОСОБА_1 від 10.02.2025, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, остання пояснила, що дійсно з 27.01.2025 по 09.02.2025 була відсутня за місцем проживання, дітей залишила самих вдома, проте до них навідувався її батько ОСОБА_4 .

6. В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що з 27.01.2025 по 09.02.2025 вона перебувала у с. Берестівець, звідки мала можливість безкоштовно їздити на роботу у м. Умань. В цей час її діти перебували вдома за місцем проживання у с. Дубова, проте вони були не самі, а з її батьком ОСОБА_4 , якому 56 років та який може за ними доглянути, оскільки завжди ввечері повертається додому після роботи. Запевняла, що діти доглянуті, мають все необхідне для розвитку. Також пояснила, що через скрутне матеріальне становище змушена залишати дітей на дідуся, так як вона їздить на підробіток до міста, але зараз вона кожного дня повертається додому, оскільки у неї з'явилася можливість оплачувати дорогу.

ІІІ. Досліджені у судовому засіданні докази

7. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень надано наступні докази:

- протокол про адміністративне правопорушення серії №436681 від 10.02.2025 р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП та додані до нього:

- копія пояснень ОСОБА_1 від 10.02.2025;

- копія паспорта ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 ;

- акт обстеження умов проживання від 07.02.2025;

- протокол про адміністративне правопорушення серії №436682 від 10.02.2025 р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП та додані до нього:

- копія пояснень ОСОБА_1 від 10.02.2025;

- копія паспорта ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 ;

- копія акту обстеження умов проживання від 07.02.2025;

- протокол про адміністративне правопорушення серії №436683 від 10.02.2025 р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП та додані до нього:

- пояснення ОСОБА_1 від 10.02.2025;

- копія паспорта ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 ;

- копія акту обстеження умов проживання від 07.02.2025.

ІV. Оцінка Суду

8. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

9. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

10. Також суд наголошує, що, як вбачається з приписів ст. 251 КУпАП, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вини особи, стосовно якої складено такий протокол. Доказом в даному випадку виступають лише фактичні дані, що можуть встановлюватися у такому протоколі.

11. Відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП наступає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

12. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

13. Обов'язок батьків щодо виховання та розвитку дитини закріплений у ст. 150 Сімейного кодексу України. До кола обов'язків батьків входить турбота про здоров'я, фізичний, психічний і моральний розвиток дитини.

Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства", виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

14. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;

2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;

9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі

За протоколом про адміністративне правопорушення серії №436681 від 10.02.2025р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП

15. Судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не виконує свої батьківські обов'язки відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як в період часу з 27.01.2025 р. по 09.02.2025 р. ОСОБА_1 залишила без нагляду за місцем проживання дитину, яка мала продукти харчування в обмеженій кількості. Проте ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що її діти у вказаний період часу були не одні, а під наглядом її батька ОСОБА_4 , від виконання батьківських обов'язків вона не ухиляється, самостійно виховує трьох дітей, які доглянуті, здорові, мають все необхідне для гармонійного розвитку .

Враховуючи те, що доказів, які б засвідчували протилежне, в судовому засіданні встановлено не було, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Також суд наголошує, що приймаючи рішення у справі, суд має керуватися презумпцією невинуватості, закріпленою у ст. 62 Конституції України, відповідно до якої тягар доказування вини покладено на орган, який склав відповідний матеріал, а усі сумніви повинні тлумачитися на користь особи, яка притягається до відповідальності.

16. Таким чином, суд дійшов висновку, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю через відсутність складу адміністративного правопорушення.

За протоколом про адміністративне правопорушення серії №436682 від 10.02.2025 р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП

17. Судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не виконує свої батьківські обов'язки відносно доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як в період часу з 27.01.2025 р. по 09.02.2025 р. ОСОБА_1 залишила без нагляду за місцем проживання дитину, яка мала продукти харчування в обмеженій кількості. Проте ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що її діти у вказаний період часу були не одні, а під наглядом її батька ОСОБА_4 , від виконання батьківських обов'язків вона не ухиляється, самостійно виховує трьох дітей, які доглянуті, здорові, мають все необхідне для гармонійного розвитку .

Враховуючи те, що доказів, які б засвідчували протилежне, в судовому засіданні встановлено не було, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Також суд наголошує, що приймаючи рішення у справі, суд має керуватися презумпцією невинуватості, закріпленою у ст. 62 Конституції України, відповідно до якої тягар доказування вини покладено на орган, який склав відповідний матеріал, а усі сумніви повинні тлумачитися на користь особи, яка притягається до відповідальності.

18. Таким чином, суд дійшов висновку, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю через відсутність складу адміністративного правопорушення.

За протоколом про адміністративне правопорушення серії №436683 від 10.02.2025 р. за ч. 1 ст. 184 КУпАП

19. Судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не виконує свої батьківські обов'язки відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , так як в період часу з 27.01.2025 р. по 09.02.2025 р. ОСОБА_1 залишила без нагляду за місцем проживання дитину, яка мала продукти харчування в обмеженій кількості. Проте ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що її діти у вказаний період часу були не одні, а під наглядом її батька ОСОБА_4 , від виконання батьківських обов'язків вона не ухиляється, самостійно виховує трьох дітей, які доглянуті, здорові, мають все необхідне для гармонійного розвитку .

Враховуючи те, що доказів, які б засвідчували протилежне, в судовому засіданні встановлено не було, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Також суд наголошує, що приймаючи рішення у справі, суд має керуватися презумпцією невинуватості, закріпленою у ст. 62 Конституції України, відповідно до якої тягар доказування вини покладено на орган, який склав відповідний матеріал, а усі сумніви повинні тлумачитися на користь особи, яка притягається до відповідальності.

20. Таким чином, суд дійшов висновку, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю через відсутність складу адміністративного правопорушення.

З цих підстав, керуючись ст. 1, 9, 36, 184, 245, 247, 251, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

1. Об'єднати в одне провадження адміністративну справу №705/899/25, провадження №3/705/620/25, справу №705/900/25, провадження №3/705/621/25 та справу №705/903/25, провадження №3/705/623/25 та присвоїти номер справи № 705/899/25, провадження №3/705/620/25.

2. Закрити провадження у справі щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діяннях події та складу адміністративного правопорушення.

3. Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя: О.В. Душин