Справа № 367/2072/25
Провадження №2-о/367/212/2025
про залишення заяви без руху
25 лютого 2025 року місто Ірпінь
Суддя Ірпінського міського суду Київської області Білогруд О.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Арестович-Корнійчук Олеся Миколаївна про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
установив:
ОСОБА_1 звернулася до Ірпінського міського суду Київської області в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, зазначивши заінтересованою особою приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Арестович-Корнійчук О.М. Зі змісту заяви убачається, що заявниця має намір прийняти спадщину після смерті ОСОБА_2 , однак у заяві не зазначено яке саме спадкове майно вона має намір успадкувати, чи є інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.02.2025 вказаний матеріал передано для розгляду судді Білогруд О.О.
Перевіривши матеріали заяви та долучених до неї документів, суддею встановлено таке.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені Розділом IV ЦПК України (частина третя статті 294 ЦПК України).
Відповідно до положень частин першої-четвертої статті 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи. Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України (за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду), за участю заявника і заінтересованих осіб.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню, і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявника. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, залучення заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав (подібний правовий висновок викладено у постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду у справі №638/4/19 від 07.04.2020).
Виходячи з викладеного, заінтересованими особами під час розгляду справ про встановлення фактів можуть бути особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню; організації та установи, які згідно із законом мали б засвідчити той чи інший юридичний факт, але з тих чи інших причин своєчасно цього не зробили і така можливість втрачена; організації та установи, у яких заявник реалізуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тощо.
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення з іншою заінтересованою особою, а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи, і як наслідок, ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Згідно роз'яснень, які містяться в пункті 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 № 5 для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов'язаний провести підготовчі дії, зокрема, з'ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Відповідно до пункту 18 постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 № 7 у справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі. Нотаріус може бути лише відповідачем в разі оскарження відмови від вчинення нотаріальної дії або процедури її вчинення. При цьому такі вимоги до нотаріуса підлягають розгляду в позовному провадженні за правилами цивільного судочинства, як спір про право.
Відтак, враховуючи вимоги та зміст заяви ОСОБА_1 заінтересованими особами повинні бути особи на яких може вплинути встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та подальше оформлення спадщини заявницею, зокрема інші спадкоємці та/або територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, яким може переходити у власність спадщина визнана відумерлою в разі відсутності спадкоємців чи неприйняття ними спадщини (стаття 1277 ЦК України), тощо.
При цьому, судом зауважується, що оскільки заявницею не зазначено наявність чи відсутність інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , склад спадщини, зокрема його місцерозташування, то суд самостійно не має змоги залучити відповідних осіб в якості заінтересованих у цьому судовому провадженні.
Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка ті жінки без реєстрації шлюбу підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. 175, 177, 294 Цивільного процесуального кодексу України.
Судом визначається заявниці спосіб усунення недоліків, а саме:
1) уточнити мету встановлення факту, що має юридичне значення;
2) визначити коло заінтересованих осіб, зазначити їх у заяві про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка ті жінки без реєстрації шлюбу та подати таку заяву у новій редакції з доданими документами. Заява у новій редакції має бути подана у відповідній кількості копій до кількості заінтересованих осіб.
Цей недолік має бути усунений у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху. У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява вважається неподаною та підлягає поверненню, що не перешкоджає повторному зверненню до суду.
Керуючись статтями 185, 294, 317, 318 ЦПК України, суддя -
постановив:
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Арестович-Корнійчук Олеся Миколаївна про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали. У разі не усунення недоліків у встановлений строк, заяву буде повернуто.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Білогруд