Справа № 587/763/25
21 лютого 2025 року суддя Сумського районного суду Сумської області Вортоломей І. Г., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції № 4 Сумського РУП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки Сумської області, Сумського району, с. Кекине, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючої, паспорт НОМЕР_1 , виданий Зарічним РВ СМУ УМВС в Сумській області 25 листопада 1998 року, РНОКПП: НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №605292 від 11 лютого 2025 року - 11 лютого 2025 року близько 10:00 год. ОСОБА_1 за місцем мешкання в АДРЕСА_2 вчинила домашнє насильство відносно свого сина ОСОБА_2 , а саме висловлювалась в бік свого сина нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю останньому, та вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_3 не з'явилася, про місце, дату та час повідомлена належним чином, про що свідчить її особистий підпис у відповідній графі протоколу про адміністративне правопорушення, заяв чи клопотань від неї не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Так, ОСОБА_1 притягується до відповідальності за вчинення 11 лютого 2025 року домашнього насильства, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілому.
19 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22 травня 2024 року № 3733-IX, яким ч. 1 ст. 173-2 КУпАП викладена в новій редакції, в якій зазначено, що вчинення домашнього насильства - це умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, відповідальність за скоєння домашнього насильства на цей час настає виключно у випадку, якщо в результаті вчинення такого діяння мали місце наслідки у вигляді завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої, що повинно бути вказано у протоколі, який за своєю суттю є процесуальним документом обвинувачення.
Між тим, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що внаслідок дій ОСОБА_1 була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілому ОСОБА_2 , що виключає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Суд розглядає справу в межах висунутого в протоколі обвинувачення і не вправі самостійно його змінювати, оскільки це не відноситься до його компетенції.
В той же час забезпечення доведеності вини є складовою частиною однієї із засад судочинства відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Конституції України.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на викладене, у зв'язку із не доведенням наявності у діях ОСОБА_1 складу правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП (у редакції Закону України №3733-IX від 22 травня 2024 року, набрання чинності - 19 грудня 2024 року) провадження у справі про адміністративне правопорушення слід закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Сумський районний суд Сумської області.
Суддя І. Г. Вортоломей