Справа № 576/3222/24
Провадження № 3/576/34/25
іменем України
25 лютого 2025 року м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Усенко Л.М., з участю секретаря судового засідання Бірюк О.І., прокурора Тищенка О.О., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Сумського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 (м. Глухів) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області, являючись відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції (далі - Закон) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимог п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме 28.03.2024 року о 07:27 год., подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік, .
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав, пояснив, що після звільнення у липні 2023 року мав певні фінансові труднощі, а тому допустив заборгованість за виплатою аліментів. Внаслідок цього його банківські рахунки були заблоковані, і протягом січня-лютого 2024 року він не мав отримати електронний ключ Приватбанку.
Прокурор вважав провину ОСОБА_1 доведеною, а строки притягнення до адміністративної відповідальності такими, що не є пропущеними, просив об'єднати в одне провадження розгляд протоколів відносно ОСОБА_1 та притягнути останнього до відповідальності.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Наказом начальника ГУНП в Сумській області № 625 о/с від 30.12.2020 старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено дільничим офіцером поліції сектору превенції відділу поліції № 1 (м. Глухів) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області.
Наказом начальника ГУНП в Сумській області № 274 о/с від 06.07.2023 ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 07.07.2023.
Щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подав 28.03.2024 о 07:27, що підтверджується роздрукованою копією вказаної декларації в сукупності з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання фуецій держави або місцевого самоврядування».
Щорічну декларацію за 2022 рік ОСОБА_1 подав 28.03.2024 о 07:29, що підтверджується роздрукованою копією вказаної декларації в сукупності з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання фуецій держави або місцевого самоврядування».
Декларація при звільненні, яка охоплює період, що не був охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 по 07.07.2023, ОСОБА_1 подав 31.03.2024 о 20:05, що підтверджується роздрукованою копією вказаної декларації в сукупності з послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання фуецій держави або місцевого самоврядування».
Положеннями п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. Закону передбачено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є поліцейські.
Пунктом 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1700-VII визначено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самрврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За змістом диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з об'єктивної сторони протиправний намір цього адміністративного правопорушення реалізується у формі дії (несвоєчасне подання декларації) та бездіяльності (неподання декларації). При цьому, характеризуючою ознакою вчинення особою такого проступку є саме відсутність поважних причин несвоєчасного подання нею декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
При встановленні наявності у діях особи складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повинні обов'язково з'ясовуватися обставини щодо віднесення суб'єкта адміністративного правопорушення до осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасносність подання ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також обставини щодо наявності або відсутності у такої особи поважних причин несвоєчасної подачі декларації.
ОСОБА_1 з 30.12.2020 по 07.07.2023 займав посаду дільничого офіцера поліції сектору превенції відділу поліції № 1 (м. Глухів) Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області. Тобто, був поліцейським та відповідно особою, на яку поширювалася дія цього Закону України «Про запобігання корупції». У 2022-2023 роках не подав щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки, а також декларацію при звільненні, а тому мав обов'язок подати їх до 31.01.2024 року. Однак у визначений законом час не зробив цього, а подав щорічні декларації 28.03.2024, а декларацію призвільненні - 31.03.2024.
На переконання суду, надані та досліджені судом докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
Досліджені та перевірені судом обставини поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували його винуватість у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень, суду не надано.
Надаючи оцінку доводам ОСОБА_1 щодо неможливості отримати електронний цифровий підпис протягом січня - лютого 2024, суд зазначає наступне.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, визначений порядок та строки подачі декларації за відповідний рік з 13 жовтня 2023 року до 31 січня 2024 року. Отже ОСОБА_1 принаймні з 13.10.2023 до січня 2024 мав можливість подати декларацію.
Таким чином, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе накласти стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 .
В матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.на р/р UA908999980313111256000026001; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.М. Усенко