79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
18.02.2025 Справа № 914/2014/24
За позовом: Виконувача обов'язків керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області, м.Яворів,
в інтересах держави в особі
позивача: Мостиської міської ради Львівської області, м.Мостиська,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут», м.Львів,
про: визнання недійсним додаткових угод та стягнення коштів.
Суддя І. КОЗАК
При секретарі Г.Гелеш
Представники сторін:
Прокурор: Слиш Г.С.-представник
Від позивача: не з'явився.
Від відповідача: Борис В.-представник.
На адресу Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Виконувача обов'язків керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Мостиської міської ради Львівської області Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» про визнання недійсним додаткових угод та стягнення коштів.
Ухвалою суду від 19.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.09.2024. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду. 12.11.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 03.12.2024. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду та протоколах судових засідань.
Правова позиція прокурора.
У судовому засіданні 18.02.2025 прокурор позов підтримав повністю. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що укладення між позивачем та відповідачем додаткових угод №2-6 про зміну істотних умов Договору закупівлі №1474200 ВЦ про постачання електричної енергії споживачу від 19.02.2021 шляхом неодноразового збільшення ціни на електроенергію призвело до поступового збільшення ціни на одиницю товару на 48,754 % від первісної ціни. Постачальником під час укладення спірних додаткових угод до Договору, всупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону, збільшено ціну електроенергії без належного підтвердження наявності коливання ціни на електричну енергію як на момент звернення відповідача з пропозиціями про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод. Жоден із документів, як стали підставою для укладення додаткових угод, не містить інформації про факт коливання цін на електричну енергію на ринку саме у період з дати укладення договору та додаткової угоди, якою збільшено ціну на товару. У зв'язку з цим спірні додаткові угоди №1-7 підлягають визнанню недійсними на підставі ст. ст. 203,215 ЦК України як такі, що укладені з порушенням вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону «Про публічні закупівлі».
В результаті укладення, сторонами з порушенням вимог закону додаткових угод, якими безпідставно, збільшено ціну за одиницю товару, Позивачем з місцевого бюджету безпідставно та у надмірній сумі сплачено відповідачу бюджетні кошти у сумі 74527,53 грн, які підлягають поверненню в бюджет.
Прокурор просить:
- Визнати недійсною Додаткову угоду №2 від 31.08.2021 до Договору про закупівлю/постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
- Визнати недійсною Додаткову угоду №3 від 22.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
- Визнати недійсною Додаткову угоду №4 від 23.10.2021 до Договору про закупівлю/постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
- Визнати недійсною Додаткову угоду №5 від 29.10.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
- Визнати недійсною Додаткову угоду №6 від 22.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦвід 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
- Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130, адреса: 779016, Львівська обл., місто Львів, вул.Шевченка, будинок 1) на користь Мостиської міської ради (ГК Львів/Мостиська тг24060300, код отримувача ЄДРПОУ 38008294, р/р UА 828999980314000544000013807, код класифікації доходів бюджету- 24060300) грошові кошти в сумі 74527 гривень 53 копійки.
Попередній розрахунок судових витрат:
-18168,00 грн - сплачений судовий збір.
Правова позиція позивача.
У судове засідання 18.02.2025 представник позивача не з'явився.
Правова позиція відповідача.
Відповідач у судове засідання 18.02.2025 прибув, у відзиві на позов (вх.№22000/24 від 10.09.2024), додаткових поясненнях (вх.№30107/24 від 11.12.2024) проти позову заперечив повністю.
Прокурор подав відповідь на відзив відповідача (вх.№23491/24 від 26.09.2024), проти аргументів відповідача заперечив повністю.
Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив прокурора (вх.№23786/24 від 01.10.2024).
Відповідачем подано ряд клопотань:
- клопотання про долучення нових доказів до справи (вх.№31323/24 від 31.12.2024, вх.№4142/25 від 17.02.2025) та поновлення пропущеного строку на їх подання;
- клопотання про повернення до стадії підготовчого провадження (вх.№4148/25 від 17.02.2025) та призначення судової товарознавчої експертизи у справі для правильного вирішення цього спору.
Прокурором подано заперечення (вх.№4260/25 від 18.02.2025) на клопотання відповідача про долучення нових доказів.
Розглянувши клопотання учасників процесу, заслухавши думку представників сторін щодо кожного поданого клопотання, суд ухвалив:
· Клопотання відповідача від 31.12.2024 та від 17.02.2025 про поновлення строку на подання доказів та долучення нових доказів до матеріалів справи - задовольнити, долучити докази до матеріалів справи;
· У задоволенні клопотання відповідача про повернення до стадії підготовчого провадження та призначення судової експертизи у справі відмовити, оскільки відсутня необхідність призначення судової експертизи у цій справі.
Обставини справи.
Мостиською міською радою Львівської області проведено закупівлю за переговорною процедурою за номером UА-2021-01-26-011174-b щодо постачання електричної енергії ДК'021:2015 “Єдиний закупівельний словник» - 09310000-5- Електрична енергія на загальну суму 719 600 грн (в т.ч. ПДВ -119933,33 грн) Джерело фінансування - місцевий бюджет.
Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в мережі Інтернет на веб-сайті «РГ020ГГ0» за UА-2021-01-26-011174-b.
За результатом проведення переговорної процедури закупівлі Мостиською міською радою Львівської області (далі Споживач) з єдиним учасником Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ», далі- Постачальник) 19.02.2021 укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ (далі - Договір).
Загальна вартість цього Договору згідно з п.5.1 становить 719600 грн., в тому числі ПДВ -119933,33 грн.
Згідно п. 5.2 цього Договору ціна за 1 кВт.год. електричної енергії становить 2,14167 грн. без ПДВ, ПДВ - 0,42833 грн,, ціна за 1 кВт з ПДВ становить 2,57 грн.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що за цим договором Постачальник зобов'язується постачати Споживачу у 2021 електричну енергію, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити цю електричну енергію, на умовах цього Договору.
Відповідно до п. 14.1 Договору, він набуває чинності з дати підписання Сторонами та скріплення їх підписів печатками та діє до 31.12.2021 включно, а в частині розрахунків діє до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань за цим Договором.
Згідно з п.5.3., п.5.4 Договору умови цього Договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю переможця процедури закупівлі. Істотні умови цього договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків передбачених ст. ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: п.5.4.2 збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. У разі коливання ціни товару на ринку в межах до 10 % від ціни за одиницю товару, зацікавлена сторона ініціює внесення змін у договір щодо зміни ціни за одиницю товару. Факт коливання електричної енергії на ринку підтверджується довідкою (ми) або листом (ми) (завіреними копіями цих довідки (ок) або листа (ів)) відповідних органів, установ або організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію, щодо коливання ціни товару на ринку. Інформація у довідках повинна бути складена з використанням інформації, оприлюдненої Державним підприємством «Оператор ринку», на своєму офіційному веб-сайті про результати торгів на ринку «на добу наперед» (у відповідній торгівельній зоні) за 10 днів місяця /20 днів місяця/місяць відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» №2019.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п.5.10 Договору).
Згідно п. 5.2 цього Договору ціна за 1 кВт.год. електричної енергії становить 2,14167 грн. без ПДВ, ПДВ - 0,42833 грн., ціна за 1 кВт з ПДВ становить 2,57 грн.
Відповідно до п. 5.7 Договору пропозиції щодо внесення змін має містити обґрунтування необхідності внесення таких змін договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Обмін інформацією щодо внесення змін до договору здійснюється у письмовій формі шляхом взаємного листування.
31.08.2021 між Мостиською міською радою Львівської області та ТОВ «Львівенергозбут» укладено додаткову угоду №2 до Договору №1474200 ВЦ про постачання електричної енергії споживачу, якою внесені зміни до цього договору в частині збільшення ціни за одиницю товару, а саме визначено вартість за 1 кВт електричної енергії - 2,79 грн разом з ПДВ, а також внесені зміни до обсягів закупівлі електричної енергії в сторону зменшення.
Зокрема, додатковою угодою № 2 від 31.08.2021 внесені зміни до Договору, зокрема: 1. Пункт 5.2 Договору викладено в такій редакції: « 5.2 Ціна за 1 кВт.год електричної енергії за цим договором становить 2,33 грн. без ПДВ, ПДВ - 0,46 грн., разом з ПДВ -2,79 грн та складається з:
закупівельної ціни на ринку електричної енергії;
регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку;
тарифу (маржі) постачальника електричної енергії/
Також в новій редакції викладено Додаток №1 «Договірні обсяги закупівлі електричної енергії».
Ця Додаткова угода набирає чинності з 01.09.2021 року і діє протягом терміну дії Договору.
Внаслідок укладання Додаткової угоди №2 відсоток збільшення ціни на товар склав 8,56 % від ціни зазначеної в Договорі.
22.09.2021 між Мостиською міською радою Львівської області та ТОВ «Львівенергозбут» укладено додаткову угоду №3 до Договору №1474200 ВЦ про постачання електричної енергії споживачу, якою внесені зміни до цього договору в частині збільшення ціни за одиницю товару, а саме визначено вартість за 1 кВт електричної енергії - 2,96083 грн разом з ПДВ, а також внесені зміни до обсягів закупівлі електричної енергії в сторону зменшення.
Додаткову угоду №3 від 22.09.2021 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» та на підставі цінової довідки, виданої Львівською торгово- промисловою палатою №19-09/820 від 15.09.2021, у якій відображене коливання ціни в сторону збільшення у розмірі понад +6,75%, тобто 2217,07 МВт/год, а тому повідомлено про підняття ціни за 1 кВТ до 2,96083 грн. з ПДВ. При цьому, середньозважена ціна станом 1 декаду вересня 2021 року відповідно до цінової довідки в розмірі 2,21707 грн. без ПДВ є значно меншою, а ніж та, що запропонована у додатковій угоді №3, а саме: 2,46736 без ПДВ/
Внаслідок укладання Додаткової угоди №3 відсоток збільшення ціни на товар склав 15,175 % від ціни зазначеної в Договорі.
Згідно з п.6 додаткової угоди №3, зміни ціни на одиницю товару та обсягів закупівлі застосовуються до правовідносин, що виникли між Сторонами до її укладання, а саме з 11.09.2021.
23.10.2021 між Мостиською міською радою Львівської області та ТОВ «Львівенергозбут» укладено додаткову угоду №4 до Договору №1474200 ВЦ про постачання електричної енергії споживачу, якою внесені зміни до цього договору в частині збільшення ціни за одиницю товару, а саме визначено вартість за 1 кВт електричної енергії - 3,22133 грн разом з ПДВ, а також внесені зміни до обсягів закупівлі електричної енергії в бік зменшення.
Додаткову угоду №4 від 23.10.2021 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» від 21.10.2021 та ,цінової довідки, виданої Львівською торгово- промисловою палатою №19-09/942 від 13.10.2021, у якій відображене коливання ціни в сторону збільшення у розмірі понад +15^ 12%, тобто 2568,15 МВт/год, а тому повідомлено про підняття ціни за 1 кВТ до -3,22133 грн. з ПДВ. При цьому, середньозважена ціна станом 1 декаду жовтня 2021 року відповідно до цінової довідки в розмірі 2,26815 грн. без ПДВ є значно меншою, а ніж та, що запропонована у додатковій угоді №4, а саме: 2,68444 без ПДВ,
Внаслідок укладання Додаткової угоди №4 відсоток збільшення ціни на товар склав 25,3436 % від ціни зазначеної в Договорі.
29.10.2021 між Мостиською міською радою Львівської області та ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» укладено додаткову угоду №5 до Договору №1474200 ВЦ про постачання електричної енергії споживачу, якою внесені зміни до цього договору в частині збільшення ціни за одиницю товару, а саме визначено вартість за 1 кВт електричної енергії - 3,50784 грн разом з ПДВ, а також внесені зміни до обсягів закупівлі електричної енергії в бік зменшення.
Додаткову угоду №5 від 29.10.2021 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» від 21.10.2021 та цінової довідки, виданої Львівською торгово- промисловою палатою №19-09/996 від -25 Л0.2021, у якій відображене коливання ціни в сторону збільшення у розмірі понад +10,66%, тобто 2841,95 МВт/год, а тому повідомлено про підняття ціни за 1 кВТ до 3,50784 грн. з ПДВ. При цьому, середньозважена ціна станом 2 декаду жовтня 2021 року відповідно до цінової довідки в розмірі 2,84195 грн. без ПДВ є меншою, а ніж та, що запропонована у додатковій угоді №5, а саме: 2,9232 без ПДВ.
Внаслідок укладання Додаткової угоди №5 відсоток збільшення ціни на товар склав 36,4918 % від ціни зазначеної в Договорі.
Згідно з п.6 додаткової угоди №5 зміни ціни на одиницю товару та обсягів закупівлі застосовуються до правовідносин, що виникли між Сторонами до її укладання, а саме з 11.10.2021.
22.11.2021 між Мостиською міською радою Львівської області та ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» укладено додаткову угоду №6 до Договору №1474200 ВЦ про постачання електричної енергії споживачу, якою внесені зміни до цього договору в частині збільшення ціни за одиницю товару, а саме визначено вартість за 1 кВт електричної енергії - 3,82297 грн разом з ПДВ, а також внесені зміни до обсягів закупівлі електричної енергії в бік зменшення.
Додаткову угоду №6 від 22.11.2021 укладено на підставі листа-повідомлення ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» від 17.11.2021 та цінової довідки, виданої Львівською торгово- промисловою палатою №19-09/1069 від 11. ІД .2021, у якій відображене коливання ціни в сторону збільшення у розмірі понад +20,82%, тобто 3374,95 МВт/год, а тому повідомлено про підняття ціни за 1 кВТ до 3,822974 грн. з ПДВ.
Внаслідок укладання Додаткової угоди №6 відсоток збільшення ціни на товар склав 48,754 % від ціни зазначеної в Договорі.
Згідно п.6 додаткової угоди №6 зміни ціни на одиницю товару та обсягів закупівлі застосовуються до правовідносин, що виникли між Сторонами до її укладання, а саме з 01.11.2021.
Додатковою угодою №7 від 28.12.2021 до договору №1474200 від 19.02.2021 зменшено вартість договору, відповідно лі.5.1 Договору викладено в наступній редакції: Загальна вартість цього договору становить 594096,28 грн, крім того ПДВ- 118819,25 грн., разом з ПДВ - 712915,53 грн. Окрім цього, цією додатковою угодою зменшено обсяги закупівлі електричної енергії.
Мостиською міською радою відповідно до рахунків наданих Відповідачем в період з лютого по грудень 2021 року проведено оплату за спожиту електроенергію:
1. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції №1474200ВЦ від 22.02.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 19182 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167 грн.-без ПДВ на загальну суму 41081,5100 грн. без ПДВ, сума ПДВ 8216,30 грн, всього разом з ПДВ 49297,82 грн. Відповідно до Платіжного доручення №118 від 23.02.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 49297,82 грн.
2. Згідно з актом прийняття-передавання,/і товарної продукції від 04.03.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 34409 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167 грн. без ПДВ на загальну суму 73692,72 грн. без ПДВ, сума ПДВ 14738,54 грн, всього разом з ПДВ 88431,27 грн. Відповідно до Платіжного доручення №198 від 05.03.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 80957,71 грн., №196 від 05.03.2021 - 7473,56 грн.
3. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції №6410000114210319 від 31.03.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 28299 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167 грн; без ПДВ на загальну суму 60607,11 грн. без ПДВ, ,сума ПДВ 12121,42 грн, всього разом з ПДВ 72728,53 грн. Відповідно до Платіжного доручення №370 від 07.04.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 52114,56 грн., №369 від 07.04.2021 -20512,87 грн., №371 від 07.04.2021 - 101,10 грн.
4. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції №1474200 від 30.04.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 803 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,141669грн. без ПДВ на загальну суму 1719,78 грн. без ПДВ, сума ПДВ 343,95 грн, всього разом з ПДВ 2063,71 грн. 19861 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167грн. без ПДВ на загальну суму 42535,71 грн. без ПДВ, сума ПДВ 8507,17 грн, всього разом з ПДВ 51042,85 грн.; 121З кВт*год. електричної енергії по ціні 2,141674 грн. без ПДВ на загальну суму 2597,85. без ПДВ, сума ПДВ 519,57 грн, всього разом з ПДВ 3117,42грн. Відповідно до Платіжного доручення №533 від 12.05.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 41256,30 грн., №535 від 12.05.2021 - 120,48 грн., №530 від 12.05.2021 - 14847,20 грн.
5. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції №10519 від 31.05.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 17687 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167 грн. без ПДВ, на загальну суму 37879,71 грн. без ПДВ, сума ПДВ 7575,94 грн, всього разом з ПДВ 45455,65 грн. Відповідно до Платіжного доручення №689 від 07.06.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 10771,00 грн., №693 від 07.062021 - 34602,54 грн., №690 від 07.06.2021 - 82,11 грн.
6. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції від 30.06.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 13208 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167 грн. без ПДВ, на загальну суму 28287,18 грн. без ПДВ, сума ПДВ 5657,44 грн, всього разом з ПДВ 33944,62 грн. Відповідно до Платіжного доручення №859 від 09.07.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 8200,41 грн., №862 від 09.07.2021 - 54,43 грн., №864 від 09.07.2021 - 25689,78 грн.
7. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції від 31.07.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 12607 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167 грн. без ПДВ, на загальну суму 27000,03 грн. без ПДВ, сума ПДВ 5400,01 грн, всього разом з ПДВ 32400,04 грн. Відповідно до Платіжного доручення №1003 від 05.08.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 8899,11 грн., №1006 від 05.08.2021 - 23448,73 грн., №1005 від 05.08.2021 - 52,20 грн.
8. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції від 31.08.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 16980 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,14167 грн. без ПДВ, на загальну суму 36365,55 грн. без ПДВ, сума ПДВ 7273,11 грн, всього разом з ПДВ 43638,66 грн. Відповідно до Платіжного доручення №1146 від 06.09.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 9662,16 грн., №1147 від 06.09.2021 - 55,02 грн, №1148 від 06.09.2021 - 33921,48 грн.
9. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції від 30.09.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 21528 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,33 грн. без ПДВ, на загальну суму 50160,24 грн без ПДВ, сума ПДВ 10032,05 грн, всього разом з ПДВ 60192,29 грн. Відповідно до Платіжного доручення №1338 від 08.10.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 12321,61 грн., №1339 від 08.10.2021 - 103,82 грн., №1337 від 08.10.2021-47766,86 грн.
10. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції від 31.10.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 18896 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,9232 грн. без ПДВ, на загальну суму 55236,8 грн. без ПДВ, сума ПДВ 11047,36 грн, всього разом з ПДВ 66284,16 грн.; 8344 кВт*год. електричної енергії по ціні 2,68444 грн. без ПДВ, на загальну суму 25084,68 грн. без ПДВ, сума ПДВ 5016,94 грн, всього разом з ПДВ 30101,61 грн. Відповідно до Платіжного доручення №1503 від 10.11.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 26169,76 грн., №1504 від 10.11.2021 -200,83 грн., №1505 від 10.11,2021 - 70015,18 грн.
11. Згідно з актом прийняття-передавання товарної продукції №641000011421111 від 30.11.2021 Постачальником поставлено, а Споживачем прийнято 35108 кВт*год. електричної енергії по ціні 3,18581 грн. без ПДВ, на загальну суму 11847 грн. без ПДВ, сума ПДВ 22369,48 грн, всього разом з ПДВ 134216,90 грн. Відповідно до Платіжного доручення №1711 від 09.12.2021 Споживачем перераховано Постачальнику 37092,22 грн., №1715 від 09.12.2021 -265,16 грн., №1710 від 09.12.2021 - 96859,52 грн.
Рахунками за постачання енергії з лютого по грудень 2021 на виконання Договору №№1474200ВЦ від 19.02.2021 підтверджується факт перерахування Мостиською міською радою загалом Постачальнику 712915,53 грн. (49297,82 грн. + 80957,71 грн. +7473,56 грн.+ 52114,56 грн. +20512,87трн: +101, 10 грн. + 41256,30 грн. +120,48 грн. +14847,20 грн.+ 10771,00грн + 34602,54грн +. 82,11 грн.+ 8200,41 грн.+54,43 грн +25689,78 грн. + 8899,11 грн.+ 23448;73 грн. + 52,20 грн.+ 9662,16 грн + 55,02 грн. + 33921,48 грн.+ 12321,61 грн. + 103,82 грн. + 47766,86 грн. + 26169,76 грн. +200,83 грн. + 70015,18 грн.+ 37092,22 грн. + 265,16 грн. + 96859,52 грн).
Загальна кількість поставленої ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» електричної енергії на виконання договору складає 248400 кВт/год.
З урахуванням всіх додаткових угод ціна за 1 кВт*год. електричної енергії зросла з 2,14167 грн. без ПДВ (ПДВ - 0,42833 грн., з ПДВ - 2,57 грн.) до 3,18581 грн. без ПДВ (3,82297 грн. з ПДВ, в т.ч. ПДВ- 0,63716 грн .) або понад 48 %.
Позивачем загалом перераховано 712915,53 грн. ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» за поставлену електричну енергію в обсязі 248400 кВт*год. з лютого по грудень 2021 року.
Розрахунок надмірно сплачених коштів необхідно здійснювати, виходячи з ціни, зазначеній у Договорі №1474200ВЦ від 19.02.2021 з урахуванням ПДВ та без урахування інших додаткових угод, яка становить - 2/57 грн. (в т.ч. ПДВ - 0,42833 грн.)
Мостиською міською радою за фактично поставлену електроенергію за лютий - грудень 2021 року в кількості 248400 кВт*год. повинна була сплатити кошти у сумі 638388 грн (248400 кВт*год. х 2,57 грн.).
Отже, різниця між сумою коштів, яка перерахована товариству «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» за отриману електроенергію по ціні, визначеній з урахуванням усіх додаткових угод, а саме 712915,53 грн. та сумою, яку мали сплатити за отриману електроенергію по ціні, зазначеній уДоговорі (без урахування наступних додаткових угод), а саме 638388 грн., становить 74527,53 грн. з ПДВ.
Оцінка суду.
Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.
До способів захисту цивільних прав та інтересів належить визнання правочину недійсним (ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України).
Як вбачається з позовних вимог, прокурор просить визнати недійсними додаткові угоди №2-6 до договору про постачання електричної енергії №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» та Мостиською міською радою за результатами проведення процедури публічних закупівель.
Стаття 627 ЦК України передбачає, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Одночасно, правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі».
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями частини першої статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
У статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Частиною 7 ст. 179 ГК України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Згідно зі ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 180 ГК України договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов (предмету, визначених законом необхідних умов для договорів даного виду та визначених за заявою сторін умов).
Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно п. 5.2 цього Договору ціна за 1 кВт год. електричної енергії становить 2,14167 грн без ПДВ, ПДВ - 0,42833 грн, ціна за 1 кВт з ПДВ становить 2,57 грн.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що Постачальник зобов'язується постачати Споживачу електричну енергію, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити цю електричну енергію, на умовах цього Договору.
Відповідно до п. 15.1 Договору, він набуває чинності з дати підписання Сторонами та діє до 31.12.2021 включно.
Згідно з п.5.3., п.5.4 Договору умови цього Договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю переможця процедури закупівлі. Істотні умови цього договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків передбачених ст. ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: п.5.4.2 збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. У разі коливання ціни товару на ринку в межах до 10 % від ціни за одиницю товару, зацікавлена сторона ініціює внесення змін у договір щодо зміни ціни за одиницю товару. Факт коливання електричної енергії на ринку підтверджується довідкою (ми) або листом (ми) (завіреними копіями цих довідки (ок) або листа (ів)) відповідних органів, установ або організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію, щодо коливання ціни товару на ринку. Інформація у довідках повинна бути складена з використанням інформації, оприлюдненої Державним підприємством «Оператор ринку», на своєму офіційному веб-сайті про результати торгів на ринку «на добу наперед» (у відповідній торгівельній зоні) за 10 днів місяця /20 днів місяця/місяць відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» №2019.
Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та відповідачем укладено декілька додаткових угод до основного договору, якими неодноразово збільшено ціну електричної енергії з одночасним зменшенням обсягу її постачання.
Внаслідок укладення додаткової угоди №2 від 31.08.2021, відсоток збільшення ціни на товар склав 8,56 % від ціни зазначеної в Договорі.
Додатковою угодою №3 від 22.09.2021 відсоток збільшення ціни на товар склав 15,175 % від ціни зазначеної в Договорі.
Внаслідок укладення додаткової угоди №4 від 23.10.2021, відсоток збільшення ціни на товар склав 25,3436 % від ціни зазначеної в Договорі.
Внаслідок укладення додаткової угоди №5 від 29.10.2021, відсоток збільшення ціни на товар склав 36,4918 % від ціни зазначеної в Договорі.
Внаслідок укладення додаткової угоди №6 від 22.11.2021, відсоток збільшення ціни на товар склав 48,754 % від ціни зазначеної в Договорі.
Всі додаткові угоди укладалися на підставі листів-повідомлень ТОВ «Львівенергозбут», в яких зазначено, що у відповідності до довідки, виданої Львівською торгово-промисловою палатою, ціна на електроенергію зросла.
Таким чином, відсоток збільшення ціни на товар склав 48,754 % від ціни за всіма додатковими угодами від первісної ціни за результатами торгів та договору №1474200 ВЦ від 19.02.2021. Тим самим перевищено 10 % максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в Договорі, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону.
Отже, внаслідок підписання додаткових угод, ціна 1 кВт/год електричної енергії збільшилася, а обсяг поставки електричної енергії за Договором істотно зменшився.
Пунктом 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 20.12.2020 (далі - Закон)) передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Вказана норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %.
Інше тлумачення відповідної норми Закону нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. При цьому, кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Закон встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10 % ; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни.
Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору. Будь- який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки.
Позивач - Мостиська міська рада - мав беззаперечне право на отримання електричної енергії по ціні, визначеній в укладеному сторонами Договорі, однак без надання письмових заперечень чи проведення переговорів щодо пропозиції постачальника про збільшення ціни підписав додаткові угоди, внаслідок чого ціна 1 кВт/год електричної енергії збільшилася, а обсяг поставки електричної енергії за Договором істотно зменшився.
Вказані правові висновки щодо застосування нової редакції Закону зазначено у постанові Верховного Суду від 15.06.2022 у справі № 924/674/21.
У постановах від 15.06.2022 у справі № 924/674/21, від 07.09.2022 у справі №927/1058/21, від 07.12.2022 у справі № 927/189/22, від 16.02.2023 у справі № 903/366/22 Верховний Суд зазначив, що метою регулювання, передбаченого частиною п'ятою статті 41 Закону, а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків, є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 07.09.2022 у справі № 927/1058/21 (п. 5.60) вказав, що передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 відсотків. Інше тлумачення відповідної норми Закону України «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Верховний Суд вважає, що обмеження 10 відсотків застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
Аналогічний правовий висновок підтверджено Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі №903/383/22, де суд зазначив (п. 7.50), що законодавство про публічні закупівлі, як у редакції Закону No922-VIII до 19.04.2020 (положення пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону), так і у редакції цього закону після внесення змін (положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 цього Закону) встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10% незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
Застосування вказаної правової позиції до спірних правовідносин за наслідками розгляду спорів про визнання недійсними додаткових угод, що були укладені під час дії нової редакції Закону, яка вступила в силу 19.04.2020, підтверджено також постановами Верховного Суду від 22.06.2022 у справі № 917/1062/21 та від 07.12.2022 у справі № 927/189/22.
Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 5 Закону.
У постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 10.04.2019 у справі № 390/34/17 зроблено висновок про те, що добросовісність (пункт 6 статті З ЦК України) - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Доктрина venire contra faktum proprium (заборона суперечливої поведінки) базується на римській максимі - «non concedit venire contra- US faktum proprium» (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі доктрини venire contra faktum proprium знаходиться принцип добросовісності.
Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 04.08.2021 у справі № 912/994/20 з подібних правовідносин виклав правову позицію про те, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення шляхом так званого «каскадного» укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця (п. 57 постанови).
Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Відповідний висновок про застосування норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 січня 2024 року по справі №922/2321/22.
Статтею 203 ЦК України унормовано, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.
Господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності) згідно з ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або частково.
Згідно з приписами частини першої ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Відповідно до ст. 236 Цивільного кодексу України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
Укладення міською радою додаткових угод №2-6 з постійним збільшенням ціни за товар (електричну енергію) жодним чином не відповідає принципу максимальної економії та ефективності.
Статтею 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Невиконання встановлених законодавством норм при організації та проведенні тендерних процедур порушує інтереси держави в частині гарантування організації діяльності органів державної влади відповідно до вимог Конституції та законів України, забезпечення безумовного виконання нормативно-правових актів держави.
Згідно з частиною першою ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Пункт 8 ч. 2 тієї ж статті передбачає, що способом захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Згідно з п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» електрична енергія є товаром та призначена для купівлі-продажу.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Для забезпечення постачання електричної енергії споживачам електропостачальники здійснюють купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту.
Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Умови постачання електричної енергії, права та обов'язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ст.56 Закону України «Про ринок електричної енергії»). Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, ЦК України, ГК України, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання електричної енергії споживачу.
Таким чином, ТОВ «Львівенергозбут» ініціювало укладення додаткових угод №2-6 про зміну істотних умов Договору закупівлі шляхом неодноразового збільшення ціни на електроенергію, що призвело до збільшення ціни на одиницю товару на 48,754 % від первісної ціни, тоді коли законодавець свідчить про недобросовісність дій відповідача, нівелювання самої процедури закупівлі та порушення принципів закупівель, визначених Законом.
У відзиві на позовну заяву (вх.№22000/24 від 10.09.2024) відповідач не заперечує факту збільшення додатковими угодами вартості електричної енергії більш як на 10%, однак зазначає, що на час дії Договору існувала інша практика та посилається на Постанову Верховного суду від 05.04.2023 у справі № 420/17618/21. Крім того, на момент укладення спірних додаткових угод не було ще правових висновків Верховного Суду щодо застосування п.2 ч.5 ст.41 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Разом з тим, у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини 5 «статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета, визначена «Законом України «Про публічні закупівлі», яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Трактування відповідачем пункту 2 частини 5 «статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо можливості неодноразового збільшення ціни за одиницю товару, сума яких перевищує 10%, з посиланням на постанову Верховного Суду від 05.04.2023 у справі №420/17618/21, безпідставне, оскільки Закон має вищу юридичну силу.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 вирішила відступити від висновків щодо застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Аналогічне продубльовано і в Постанові Верховного суду від 05.03.2024 у справі №918/323/23.
Беручи до уваги наведене, додаткові угоди № 2 -6 до Договору про постачання електричної енергії №1474200ВЦ від 19.02.2021 суперечать вимогам ч. 5 ст. 41 Закону «Про публічні закупівлі». З цих підстав позовні вимоги в частині визнання угод недійсними підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про стягнення безпідставно перерахованих коштів за договором №1474200ВЦ від 19.02.2021.
Прокурор у позові просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівенергозбут» на користь Мостиської міської ради 74527,53 грн безпідставно отриманих коштів за договором №1474200ВЦ від 19.02.2021.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Згідно ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю- продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється в договорі купівлі-продажу в відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
У листі №1695/02-33 від 01.07.2024 та розрахунку вбачається, що в межах договору №1474200ВЦ від 19.02.2021 та додаткових угод №2-6 до нього ТОВ «Львівенергозбуту» перераховано 712915,53 грн. ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» за поставлену електричну енергію в обсязі 248400 кВт*год. з лютого по грудень 2021 року.
Розрахунок надмірно сплачених коштів необхідно здійснювати, виходячи з ціни, зазначеної у Договорі №1474200ВЦ від 19.02.2021 з урахуванням ПДВ та без урахування інших додаткових угод, яка становить - 2/57 грн. (в т.ч. ПДВ - 0,42833 грн.)
Мостиська міська рада за фактично поставлену електроенергію за лютий - грудень 2021 року в кількості 248400 кВт*год. повинна була сплатити кошти у сумі 638388 грн (248400 кВт*год. х 2,57 грн.).
Різниця між сумою коштів, яка перерахована ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» за отриману електроенергію по ціні, визначеній з урахуванням усіх додаткових угод, а саме 712915,53 грн. та сумою, яку міська рада мала сплатити за отриману електроенергію по ціні, зазначеній уДоговорі (без урахування наступних додаткових угод), а саме 638388 грн., становить 74527,53 грн. з ПДВ.
Таким чином, в результаті укладення сторонами з порушенням вимог закону додаткових угод, якими безпідставно збільшено ціну за одиницю товару, Позивачем з місцевого бюджету безпідставно та у надмірній сумі сплачено відповідачу бюджетні кошти у сумі 74527,53 грн, які підлягають поверненню в бюджет.
З огляду на зазначене, вимога прокурора про стягнення 74527,53 грн підлягає задоволенню.
Судові витрати.
Сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати недійсною Додаткову угоду №2 від 31.08.2021 до Договору про закупівлю/постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
3. Визнати недійсною Додаткову угоду №3 від 22.09.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
4. Визнати недійсною Додаткову угоду №4 від 23.10.2021 до Договору про закупівлю/постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
5. Визнати недійсною Додаткову угоду №5 від 29.10.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
6. Визнати недійсною Додаткову угоду №6 від 22.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №1474200 ВЦ від 19.02.2021, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130) та Мостиською міською радою (код ЄДРПОУ 26307500).
7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130, адреса: 779016, Львівська обл., місто Львів, вул.Шевченка, будинок 1) на користь Мостиської міської ради (ГК Львів/Мостиська тг24060300, код отримувача .ЄДРПОУ 38008294, р/р UА 828999980314000544000013807, код.класифікації доходів бюджету- 24060300) грошові кошти в сумі 74527 гривень 53 копійки.
8. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю ««ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код ЄДРПОУ 42092130, адреса: 779016, Львівська обл., місто Львів, вул.Шевченка, будинок 1) на користь Львівської обласної прокуратури (м. Львів, проспект Шевченка, 17-19,) 18168,00 грн судового збору, сплаченого за подання до суду позовної заяви, який перерахувати на р/р UА 138201720343140001000000774, в ДКСУ в м. Київ, реквізити отримувача: 79005, м.Львів, пр.Шевченка, 17/19, МФО 820172, р/р код ЄДРПОУ 02910031.
9. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
10. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
11. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.
Повне рішення складено та підписано 24.02.2025.
Суддя Козак І.Б.