Справа № 161/3105/25
Провадження № 1-кс/161/1084/25
про тимчасовий доступ до речей і документів
м. Луцьк 25 лютого 2025 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого детектива Підрозділу детективів ТУ БЕБ у Волинській області ОСОБА_3 ,про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Старший детектив Підрозділу детективів ТУ БЕБ у Волинській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Волинської обласної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області із клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінніКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Оскільки, вищевказана інформація, на думку детектива має важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, що внесено до Єдиного реєстру досудових розслідування за №72025031020000004 від 10.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, являється джерелом доказів, містить відомості, які самі по собі або в сукупності з іншими документами кримінального провадження, будуть використані в процесі доказування наявності кримінального правопорушення в діях конкретних осіб, оскільки досудовим розслідування встановлений фактом розтрати чужого майна (бюджетних коштів) службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (споживач) шляхом неналежного виконання договору від 30.12.2020 року №23-21/125 підписаного з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (постачальник), в частині безпідставного підвищення цін на одиницю товару (кВт/год) у період 2021 року, що призвело до недоотримання закупленого передбаченого обсягу закупівлі на 1 810 135кВт/год. та як наслідок нанесено матеріальних збитків місцевому бюджету в особливо великих розмірах на 1 685 555,28 грн.
Встановлено, що між КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) укладено договір від 30.12.2020 року №23-21/125 за результатами проведеної процедури закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 на постачання електричної енергії.
Протягом строку виконання договору сторонами укладено 9 додаткових угод на підвищення ціни за одиницю товару.
Зазначені підвищення ціни за одиницю товару здійснювались ймовірно за відсутності законних підстав щодо внесення змін до істотних умов договору.
Під час укладання договору ціна за одиницю електроенергії становила 1,764276 грн. з ПДВ, при передбаченому обсягу постачання 8 000 000 кВт/год.
На момент укладання останньої додаткової угоди на збільшення ціни за одиницю у листопаді 2021 року ціна за одиницю становила 2,931283 грн. з ПДВ. Відповідно до вищевказаного ціна за одиницю товару під час укладання договору у порівнянні з ціною останньої додаткової угоди на збільшення ціни виросла на 1,16 грн., що становить +66%.
При цьому, оскільки ціна за одиницю змінювалась, а вартість договору залишалась незмінною - зменшувався передбачений до постачання обсяг електроенергії, яку мало б орієнтовно отримати КП з огляду на умови договору під час його укладання.
Проте, встановлено, що відповідно до зміни ціни за одиницю, обсяг постачання зменшився з 8 000 000 кВт/год до 6 189 865 кВт/год фактично поставленого обсягу, таким чином, безпідставно зменшено та недоотримано передбачений обсяг закупівлі на 1 810 135 кВт/год.
Таким чином, встановлено, що під час виконання договору від 30.12.2020 року №23-21/125 на постачання електричної енергії у 2021 році та додаткових угод до нього, службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснено ймовірно неправомірне підвищення ціни за одиницю за відсутності факту коливання вартості за одиницю товару на ринку, що призвело до ймовірного нанесення матеріального збитку місцевому бюджету та бюджету КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та до недоотримання передбачений обсягу закупівлі у розмірі 1 810 135 кВт/год.
Отже, службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (споживач) здійснили розтрату бюджетних коштів, шляхом неналежного виконання договору від 30.12.2020 року №23-21/125 підписаного з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (постачальник), в частині безпідставного систематичного підвищення цін на одиницю товару (кВт/год) у період 2021 року, що призвело до недоотримання закупленого передбаченого обсягу закупівлі на 1 810 135кВт/год. та як наслідок нанесено матеріальних збитків місцевому бюджету в особливо великих розмірах на 1 685 555,28 грн.
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, необхідно здійснити тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у тому числі щодо підтверджуючих взаєморозрахунків з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Враховуючи, що інформація, яка міститься у КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », має істотне значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, а відомості, що містяться в даних документах (електронних відомостях) можуть бути використані для дослідження при проведенні криміналістичних експертиз, перевірок Держаудитслужби, а також як речові докази, тому детектив звернувся із даним клопотанням.
Крім того, просить розглянути клопотання провести без виклику представників КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні яких знаходяться документи та відомості.
Згідно ч.2 ст.163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
В судове засідання детектив та прокурор не з'явились, однак надіслали заяви у яких просять розгляд клопотання провести без їхньої участі, а тому слідчий суддя приходить до висновку про розгляд клопотання на підставі долучених до нього матеріалів із кримінального провадження. Відповідно до положень, передбачених ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Дослідивши клопотання долучені до нього матеріали із кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Згідно до вимог ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Крім того, ч.5 ст.163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Зважаючи, що стороною кримінального провадження, на підставі наданих та досліджених слідчим суддею письмових доказів, доведено наявність підстав, передбачених ч.5 ст.163 КПК України, враховуючи неможливість отримання запитуваної інформації у інший спосіб, дослідження якої буде сприяти встановленню об'єктивної істини у кримінальному провадженні, приходжу до висновку, про необхідність надання дозволу на тимчасовий доступ.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-167 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого детектива Підрозділу детективів ТУ БЕБ у Волинській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, задовольнити.
Надати (забезпечити) дозвіл групі детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Волинській області у кримінальному провадженні №72025031020000004 від 10.02.2025 - ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з можливістю вилучення оригіналів документів (за відсутності оригіналів їх копій), електронних документів (шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах), а саме:
- документи підтверджуючі проведення взаєморозрахунків КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), але не виключно: договір №23-21/125 від 30.12.2020 року з додатками, специфікаціями, додатковими угодами з додатками (документи на підставі яких змінювалась ціна одиниці товару), рахунки, накладні, акти прийому-передачі, платіжні доручення, бухгалтерські витяти про перерахунок коштів за придбані товари та надані послуги, акти звірок, довіреності, акти про вартість робіт, експертні оцінки товарів/послуг (в т.ч. ринкової вартості), інших бухгалтерських документів щодо стану розрахунків.
- виписки по банківським рахункам відкритих КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з яких здійснювались перерахунки коштів на виконання договору №23-21/125 від 30.12.2020 року, для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
- документи, щодо проведення претензійно-позовної діяльності предметом якого стали умови виконання договору №23-21/125 від 30.12.2020 року;
- документи, щодо проведеної закупівлі за номером: ІНФОРМАЦІЯ_3 , зокрема, але не виключно, річні плани закупівель, в тому числі зі внесеними змінами; протоколи уповноваженої особи/тендерного комітету щодо всіх стадій проведення закупівлі, які передбачають їх оформлення таким протоколом.
- документи, щодо порядку визначення очікуваної вартості предмету закупівлі, зокрема, але не виключно, інформацію та документи щодо проведення маркетингових досліджень, листування щодо запитів цінових пропозицій та/або будь-які інші документи та/або інформацію щодо способу визначення очікуваної вартості закупівлі;
- документи, що підтверджують джерело та підстави виділення коштів на проведення закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 , у тому числі листів, погоджень, розпоряджень, наказів, звернень чи інших ініціатив до розпорядників коштів, проведених службовими особами КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 );
- організаційно-розпорядчі документи, згідно з якими працівника/працівників наділено повноваженнями на здійснення публічних закупівель, зокрема, але не виключно, накази на призначення уповноваженої особи, членів тендерного комітету на здійснення публічних закупівель, посадові інструкції тощо у період з 2021року;
- накази на призначення на посаду, відпустки, відрядження, табелі робочого часу, переведення, звільнення, посадові інструкції, положення, статут, контракт та/чи інші документи, які врегульовували повноваження працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: генерального директора - ОСОБА_20 та осіб, які виконували функції генерального директора, головного бухгалтера, також осіб, що відповідно до повноважень були розпорядниками коштів, у період 2020-2022рр.
- документи, на яких виконані підпис та рукописний текст, генерального директора КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - ОСОБА_20 , у період 2020-2022років.
Тимчасовий доступ провести до 25.03.2025 року включно.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, згідно до вимог ст.166 КПК України, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1