Ухвала від 25.02.2025 по справі 714/249/25

Справа № 2-о/714/50/25

ЄУН : 714/249/25

УХВАЛА

"25" лютого 2025 р. м. Герца

Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Єфтемій С.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особа Орган опіки і піклування виконавчого комітету Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Герцаївського районного суду Чернівецької області із вказаною заявою в якій просить визнати його батька, ОСОБА_2 недієздатним, посилаючись на те, що останній внаслідок психічного розладу не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Також, заявник просить призначити його опікуном над батьком.

Вивчивши матеріали справи, слід зазначити про наступне.

Статтею 4 ЦПК України гарантовано кожній особі право в порядку, встановленому цим Кодексом на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Згідно з ч. 1 ст. 295 ЦПК України заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.

У статті 29 ЦК України зазначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце проживання це житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України про «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» від 07 лютого 2022 року № 265.

Згідно із п.п 3 - 5 Порядку, декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради. Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Отже, результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором.

Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.

Тому, в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.

На вказане звернув увагу Верховний Суд у своїй постанові від 24.06.2024 (справа №554/7669/21 ; провадження № 61-5805сво23).

Заявник звертаючись до Герцаївського районного суду Чернівецької області із означеною заявою щодо визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна послався на проживання останнього як внутрішньо переміщеної за адресою : АДРЕСА_1 .

Водночас, як вбачається з доданого до заяви Витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_2 значиться зареєстрованим у АДРЕСА_2 .

За запитом суду щодо встановлення зареєстрованого місця проживання ОСОБА_2 також отримано відповідь № 1141356 від 24.02.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру яким встановлено, що відомості про реєстрацію місця проживання останнього збігаються з витягом з реєстру територіальної громади.

За наведених обставин, ураховуючи зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 , то заява ОСОБА_1 про визнання його батька недієздатним не підсудна Герцаївському районному суду Чернівецької області.

Порушення правил територіальної юрисдикції (підсудності) відповідно до ч. 1 ст. 378 ЦПК України має наслідком скасування судового рішення, яким закінчено розгляд справи та не відповідатиме Суду, встановленому законом (законний суд), який є необхідним інституційним елементом справедливого правосуддя в тому розумінні, яке надає стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на що неодноразово вказав Верховний Суд у вищевказаній постанові так і у постанові від 09 вересня 2020 року у справі № 536/1267/18 (провадження № 61-1182св19). Лише такий суд, керуючись правовими засадами та за встановленою законом процедурою, є компетентним здійснювати правосуддя.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Керуючись ст. ст. 3, 31, 316 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особа Орган опіки і піклування виконавчого комітету Острицької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна направити за підсудністю до Охтирського міськрайонного суду Сумської області.

Ухвала набирає законної сили негайно, після її проголошення, але на неї може бути подана апеляційна скарга до Чернівецького апеляційного суду через Герцаївський районний суд протягом 15-и днів з дня її проголошення.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: