25.02.2025
ЄУН 389/156/25
Провадження №3/389/76/25
25 лютого 2025 року місто Знам'янка
Суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Берднікова Галина Володимирівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , громадянина України, який проживає по АДРЕСА_1 , протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_1 , якого постановами Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 листопада 2024 року та 19 грудня 2024 року визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, 11 січня 2025 року о 19:45 год. по вул.Скіфська, біля будинку №30, в місті Знам'янка, керував автомобілем марки ВАЗ 21063, державний номерний знак НОМЕР_3 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме мав звужені зіниці очей, які не реагують на світло, бліде обличчя, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння в установленому законом порядку в закладі охорони здоров'я, а саме у Знам'янській міській лікарні імені А.В.Лисенка, відмовився. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП. За даним фактом складений протокол серії ЕПР1 №218554 від 11 січня 2025 року, з яким ОСОБА_1 , ознайомлений, його права йому роз'яснені. Подія правопорушення та складання протоколу поліцейськими зафіксована технічним засобом відеозапису - нагрудна бодікамера 69.
Крім того, ОСОБА_1 11 січня 2025 року о 19:45 по по вул.Скіфська, біля будинку №30, в місті Знам'янка, керував автомобілем марки ВАЗ 21063, державний номерний знак НОМЕР_3 , без посвідчення водія та позбавлений права керування транспортними засобами, чим порушив п.2.1а Правил дорожнього руху, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП. За даним фактом складений протокол серія ЕПР1 №218557 від 11 січня 2025 року, з яким ОСОБА_1 , ознайомлений, його права йому роз'яснені.
Також ОСОБА_1 , 13 січня 2025 року о 20:20 год по вул.Коцюбинського в місті Знам'янка керував автомобілем ВАЗ 21063, державний номерний знак НОМЕР_3 , з одзнаками наркотичного сп'яніння, а саме мав звужені зіниці очей, які не реагують на світло, бліде обличчя, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння в установленому законом порядку в закладі охорони здоров'я, а саме у Знам'янській міській лікарні імені А.В.Лисенка, відмовився. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП. За даним фактом складений протокол серії ЕПР1 №220228 від 13 січня 2025 року, з яким ОСОБА_1 , ознайомлений, його права йому роз'яснені. Подія правопорушення та складання протоколу поліцейськими зафіксована технічним засобом відеозапису - нагрудні бодікамери 32 та 70.
Крім того, ОСОБА_1 13 січня 2025 року о 20:20 год по вул.Коцюбинського в місті Знам'янка керував автомобілем ВАЗ 21063, державний номерний знак НОМЕР_3 , без посвідчення водія та позбавлений права керування транспортними засобами, чим порушив п.2.1а Правил дорожнього руху, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП. За даним фактом складений протокол серія ЕПР1 №220237 від 13 січня 2025 року, з яким ОСОБА_1 , ознайомлений, його права йому роз'яснені.
До суду ОСОБА_1 не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставлення йому СМС повідомлення на вказаний ним у заяві про отримання судових повісток в електронному вигляді номер телефону, причина його неявки не відома.
З огляду на належне повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи, суд приходить до висновку про розгляд справи за його відстуності. Зрештою суд приймає до уваги положення статті 268 КУпАП, яке не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст.126, 130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно з пунктом 1.9 Правил дорожнього руху України особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п.2 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії.
Пунктом п.2.1а Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Частини 2-4 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом ; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами ; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Частина 5 ст.126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пунктом 1.9 ПДР України визначено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України водій зобов'язаний на вимогу працівника міліції пройти у встановленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 3 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року №1452/735, врегульований порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 12 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільнимьнаказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09 листопада 2015 року передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до пунктів 7, 8 розділу ІІІ Інструкції для визначення наркотичного засобу або психотропних речовин є обов'язковим проведення лабораторних досліджень, яке може бути здійснено лише в умовах закладу охорони здоров'я, за допомогою вимірювальної техніки та обладнання, дозволених Міністерством охорони здоров'я.
Пунктом 9 розділу ІІ вказаної Інструкції визначено, що з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоровя, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
За умовами п.8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, який затверджений постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суддя, дослідивши письмові матеріали справи, а саме: протоколи про адміністративні правопорушення, які складено у відповідності до вимог ст.ст.255, 256 КУпАП та в яких зазначено обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, які йому інкримінуються; копію постанови ВП №1 (м.Знам'янка) КРУП ГУНП в Кіровоградській області про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №1578079 від 03 березня 2024 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу; копію постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 17 вересня 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.2 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення, у виді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами; копію постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12 листопада 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами; копію постанови Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19 грудня 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення, у виді штрафу; довідку, згідно з якою ОСОБА_1 посвідчення водія будь-якої категорії не отримував; направлення до закладу охорони здоров'я на огляд водія з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, з результатом огляду як такий, що не проводився у зв'язку з відмовою ОСОБА_1 від його проходження; долучені працівниками поліції до матеріалів справи та переглянутий під час розгляду справи ДВД диски з відеофіксацією вчинених правопорушень, на яких зафіксовані факти керування ОСОБА_1 транспортним засобом, його відмова від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння; письмові пояснення ОСОБА_1 в яких вінпідтвердив, що ніколи не отримував посвідчення водія та вказав, що йому відомо, що його судом обмежено у праві керування транспортними засобами, від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння відмовляється так як вживає метадон, перебуває на обліку у лікаря нарколога, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП доведена в повному обсязі. Об'єктивних підстав ставити під сумнів достовірність і належність досліджених судом доказів, по справі не вбачається.
Згідно зі ст.36 КУпАП, справи стосовно однієї і тієї ж особи, що вчинила кілька правопорушень розглядаються одночасно і стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Санкція ч.3 ст.130 КУпАП, яке є більш серйозним правопорушенням з числа вчинених ОСОБА_1 , передбачає адміністративне стягнення у виді накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
У законі не вживається поняття наявність посвідчення водія чи його відсутність, мова йде про право керування транспортним засобом.
Отже, оскільки не передбачено альтернативного застосування стягнення в частині позбавлення права керування, суд дотримуючись вимог ч.3 ст.130 КУпАП вважає, що до особи, яка взагалі не отримувала посвідчення водія застосовується адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на певний строк.
Стаття 30 КУпАП зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 1251-ІХ від 16 лютого 2021 року, не перешкоджає застосування судами стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобами щодо осіб, які не мають посвідчення водія.
Відповідно до положень ст.15 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року №3353-XII право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. Забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 травня 1993 року № 340, передбачено, що позбавлення водіїв права на керування транспортними засобами здійснюється відповідно до законодавства (п. 20).
Так, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Внаслідок порушення особою, незалежно від наявності чи відсутності у неї посвідчення подія, правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту створюється реальна небезпека для життя і здоров'я інших осіб та спричиняється відповідна шкода, а тому покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в окремих випадках є необхідним з метою попередження спричинення такою особою шкоди здоров'ю чи навіть смерті іншим особам через порушення нею правил дорожнього руху в майбутньому, а також для дієвого впливу на сприйняття суспільством, у тому числі іншими водіями.
При цьому, слід звернути увагу на підвищену суспільну небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши у передбаченому законом порядку посвідчення водія, оскільки вірогідність настання дорожньо-транспортної пригоди у такому випаду є значно вищою, а тому попереджувальна мета покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами у такому випадку набуває особливого значення.
Підхід щодо неможливості призначення покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, яка не отримувала посвідчення водія на право керування транспортними засобами, не відповідає засаді справедливості та принципу рівності всіх перед законом, а також нівелює попереджувальну мету покарання.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеним у постанові від 04 вересня 2023 року у справі №702/301/20.
У справі "Надточій проти України" ЄСПЛ зазначив, що Уряд України визнав кримінально-правовий характер КУпАП. Таким чином, перегляд рішень у справах про адміністративні правопорушення може бути здійснено за аналогією закону відповідно до положень кримінального процесуального законодавства.
Зважаючи на викладене вище, приймаючи до уваги характер вчинених правопорушень, які є грубим, умисним порушенням Правил дорожнього руху України та мають підвищену суспільну небезпеку, оскільки особа яка керує транспортним засобом у стані сп'яніння, до того ж не маючи при цьому взагалі права на керування транспортними засобами, є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху: водіїв, пасажирів, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб, а також враховуючи тяжкість цих наслідків, суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 стягнення, передбаченого санкцією ч.3 ст.130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням його права керування транспортним засобом на строк, передбачений санкцією вказаної норми без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки автомобіль ВАЗ 21063, державний номерний знак НОМЕР_3 , яким керував ОСОБА_1 належить іншій особі, а відтак підстави для оплатного вилучення транспортного засобу відсутні. На думку суду накладення такого стягнення є необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено таке стягнення стягується судовий збір ставка якого становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлена Законом України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.33, 36, 40-1, 283-285 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір», суддя,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 3000 (три тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 51000 (п'ятдесят одна тисяча) грн 00 коп., який підлягає стягненню в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду.
Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).
Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Роз'яснити порушнику, що виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може бути відстрочено судом за його заявою за наявності відповідних обставин, що утруднюють виконання рішення.
Стягувач за рішенням в частині стягнення штрафу - Держава в особі, відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області (вул.Київська,25 місто Знам'янка Кіровоградська область, 27406). Ідентифікаційний код юридичної особи Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ) - 40108709.
Реквізити для сплати штрафу:
ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300
КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230
БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)
КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998
РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA658999980313000149000011001
КОД класифікації доходів бюджету: 21081300
Стягувач за рішенням в частині стягнення судового збору - Держава в особі, Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м.Київ, 01601, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 26255795).
Реквізити для сплати судового збору:
ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783
БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)
КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998
РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001
КОД класифікації доходів бюджету: 22030106
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду Г.В. Берднікова
Кіровоградської області