Справа № 510/262/25
Провадження № 3/510/520/25
11 лютого 2025 року Ренійський районний суд Одеської області
у складі: головуючого судді - Бошков І.Д.,
за участю: секретаря - Березенко С.П.,
прокурор - Брагар Д.В.,
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рені Одеської області в режимі відео-конференції протокол про адміністративне правопорушення № 287/2025 від 28.01.2025 р., пов'язане з корупцією та матеріали до неї, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с. Лиманське Ізмаїльського району Одеської області, громадянки України, працюючої на посаді медсестри в КНП «ЦМЛ Ренійської міської ради», члена військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресом: АДРЕСА_1
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
зміст ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП роз'яснено (згідно протоколу та у судовому засіданні), клопотань, заяв, зауважень не надходило,
Протоколом № 287/2025 від 28.01.2025 р. встановлено, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді медичної сестри комунального некомерційного підприємства «Центральна міська лікарня Ренійської міської ради» (далі - КНП «Ренійська ЦМЛ»), будучи включеною відповідно до наказу №3 від 03.01.2024р. до складу військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі ІНФОРМАЦІЯ_4 ), являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VІІ «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 25.11.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу КНП «Ренійська ЦМЛ» № 3 від 03.01.2024 «Про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії при « ІНФОРМАЦІЯ_5 » до складу військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 було включено медичну сестру КНП «Ренійська ЦМЛ» ОСОБА_1 .
Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» визначено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Відповідно до пп. «ґ» п. 2. ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього закону є голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько- льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Таким чином, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на члена позаштатних постійно діючих військово-лікарської комісії, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п. 2 ч. 1 ст. З Закону підпунктом «ґ», а саме голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.
Таким чином, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 р.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, лише 25.11.2024 р. о 13 годині 45 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, вважає, що своїми діями, ОСОБА_1 будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч.1 ст.45 Закону, вчинила дії, які містять ознаки і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасно подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор, у судовому засіданні, підтримав протокол про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, відносно ОСОБА_1 . Просив суд визнати ОСОБА_1 винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.
У судовому засіданні, під фіксацію судового засідання, ОСОБА_1 визнала себе винною, пояснила, що несвоєчасно подала декларацію з причини необізнаності про необхідність їх подання. Підтвердила, що підписувала наказ КНП «ЦМЛ» Ренійської міської ради № 3 від 03.01.2024 р.
У судовому засіданні досліджені та вивчені наступні докази: протокол № 287/2025 про адміністративне правопорушення пов'язане із корупцією від 28.01.2025 р.; скриншот з єдиного державного реєстру декларацій; копія щорічної декларації ОСОБА_1 за 2023 р.; копія листа КНП «ЦМЛ» Ренійської міської ради від 15.08.2024р. на ім'я начальника поліції Департаменту стратегічних розслідувань; копія наказу КНП «ЦМЛ» Ренійської міської ради № 3 від 03.01.2024р.; копія наказу КНП «ЦМЛ» Ренійської міської ради № 4 - а/24-о від 15.04.2024р.; письмові пояснення ОСОБА_1 ; копія паспорту громадянки України ОСОБА_1 ; рапорт ст. оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Одеській області; лист з управління інформаційно - аналітичних систем та захисту інформації НАЗК; лист НАЗК; Наказ № 1077 від 23.10.2019р. «Про затвердження Положення про Департамент стратегічних розслідувань НПУ; рапорт ст. оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Одеській області про закінчення перевірки від 28.01.2025р.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що приймає рішення по адміністративній справі, виключно на підставі наявних у ній доказів.
Суд, уважно, ретельно вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, надані докази, заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, позицію прокурора, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 , вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи за 2023 р., виходячи з наступного.
Згідно «Положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 17 від 06.11.2019 р., у розділі 2 «Завдання Управління», вказано: «…Реалізація повноважень Національної поліції України та Департаменту в частині боротьби з організованою злочинністю, злочинністю в органах влади та місцевого самоврядування, протидії корупції,…».
Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. «г» п.2 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VІІ, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді медичної сестри КНП «Ренійська ЦМЛ» та включеної до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , є суб'єктом декларування.
Так, за даними публічної частини «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування» (за текстом - Реєстр) (а.с.10), ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2023 р. лише 25.11.2024 р. о 13:45 год.
Таким чином, матеріалами справи, відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій, встановлений факт, що ОСОБА_1 під час перебування на посаді медичної сестри КНП «Ренійська ЦМЛ», будучи включеною відповідно до наказу №3 від 03.01.2024р. до складу військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , несвоєчасно подала, без поважних причин, декларацію особи, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: 25.11.2024 р. о 13:45 год.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. В даному випадку, ОСОБА_1 не бажала настання таких наслідків, тому суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі непрямого умислу.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджена. У її діях містяться ознаки складу вищевказаного правопорушення. Факт несвоєчасного подання декларації у судовому засіданні доведений та доказаний.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що ОСОБА_1 підлягає адміністративному стягненню у вигляді штрафу.
Відповідно до ч.1 ст.40-1 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Підстав для застосування ст.22 КУпАП суд не вбачає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.22,38,ч.1ст.172-6,245-246,248-252,268,276-279,280,283,284-285,287,289,294 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 50 коп. в дохід держави.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.ст.32,32-1 КпАП України.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяця.
Суддя І.Д. Бошков