Справа № 522/2419/25
№ 3/522/1668/25
25 лютого 2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Кривохижа Ю.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та
ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
безпосередньо після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, що ставляться у вину особі
1. 07.02.2025 року близько 20 годин 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру, повторно протягом року відносно співмешканки ОСОБА_2 , а саме: погрожував фізичною розправою, виражався нецензурною лайкою, ображав, принижував внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої.
2. Окрім того, 08.02.2025 року близько 15 годин 15 хвилин за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, повторно протягом року відносно співмешканки ОСОБА_2 , а саме: дав ляпаса по обличчю, ображав, принижував, виражався нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю потерпілої.
3. У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про судове засідання 25.02.2025 року ОСОБА_1 повідомлявся належним чином. За таких, обставин, Суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності відповідно до статті 268 КУпАП.
4. Враховуючи, що вищевказані адміністративні правопорушення скоєні однією та тією ж особою, суд вважає за необхідне об'єднати вказані адміністративні матеріали № 522/2419/25, 3/522/1668/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.173-2 КУпАП з адміністративними матеріалами № 522/2419/25, 3/522/1669/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.173-2 КУпАП в одне провадження та присвоїти реєстраційний номер - № 522/2419/25, 3/522/1668/25.
ІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
5. Таким чином, на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення в судове засідання надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 616453 від 08.02.2025 року,
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 616770 від 08.02.2025 року,
- рапорт від 08.02.2025 року ВП №1 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області;
- заяву попередження про кримінальну відповідальність;
- письмові пояснення ОСОБА_2 від 08.02.2025 року;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 08.02.2025 року;
- терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА № 562479 від 08.02.2025 року;
- форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 08.02.2025;
- копії документів, які засвідчують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності;
- копію постанови Приморського районного суду від 17.10.2024 року.
ІІІ. Оцінка Суду
6. Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
7. Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
8. Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
9. Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
10. Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 року за № 3733-ІХ статтю 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення викладено у новій редакції, яка набрала чинності з 19 грудня 2024 року.
11. Так, ч. 3 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого вчиненне повторно протягом року.
12. Отже, з 19.12.2024 року вчинення домашнього насильства характеризується такою обов'язковою ознакою, як завдання наслідків у виді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а не ймовірність завдання такої шкоди як про це зазначено в протоколах відносно ОСОБА_1 .
13. Суд зазначає, що суть протоколу про адмінстративне правопорушення ВАД № 616453 від 08.02.2025 року та протоколу про адмінстративне правопорушення ВАД № 616770 від 08.02.2025 року, не містять такої обов'язкової об'єктивної ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та ч. 3 ст. 173-2 КУпАП як завдання наслідків у виді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої. Враховуючи те, що суд в силу своєї диспозитивності не вправі виходити за межі складеного протоколу, вказане провадження підлягає закриттю.
Із цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 23, 33, 36, 173-2, 276-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд, -
1. Об'єднати адміністративні матеріали № 522/2419/25, 3/522/1668/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.173-2 КУпАП з адміністративними матеріалами № 522/2419/25, 3/522/1669/25 відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.173-2 КУпАП в одне провадження та присвоїти реєстраційний номер - № 522/2419/25, 3/522/1668/25.
2. Провадження у справі про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та ч. 3 ст.173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю. А. Кривохижа