Провадження №3/748/325/25
Єдиний унікальний № 748/473/25
25 лютого 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Базарної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
Відповідно до наказу КВОК «Північ» № 792 від 06 жовтня 2024 року капітана ОСОБА_1 призначено на посаду офіцера групи психологічного супроводу та відновлення 1 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_2 .
Таким чином, капітан ОСОБА_1 є військовою службовою особою, а саме є військовослужбовцем, який обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків.
Встановлено, що 22 січня 2025 року близько 08.00 заступник командира 1 навчального батальйону з психологічної підтримки персоналу школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_2 майор ОСОБА_2 виявив відсутність на службі без поважних причин капітана ОСОБА_1 . Станом на 18.00 год. 22 січня 2025 року капітан ОСОБА_1 так і не з'явився на службі, а 23 січня 2025 року о 08.00 прибув до розташування військової частини НОМЕР_2 .
Таким чином, капітан ОСОБА_1 , в період з 08.00 год. 22 січня 2025 року по 08.00 год. 23 січня 2025 року в порушення ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України обов'язки військової служби не виконував, проводив час на власний розсуд, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто, недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах воєнного стану.
У судове засідання ОСОБА_1 вину у скоєному визнав частково, зазначив, що не зёявився на службу з поважних причин, оскільки хворів, доказів поважності відсутності на службі не має. Прсив розстрочити суму штрафу у звёязку з неможливістю сплати штрафуоднією сумою.
Статтею ст. 268 КУпАП визначений вичерпний перелік категорій справ про адміністративні правопорушення, участь у розгляді яких передбачає обов'язкову участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності у розгляді справи, однак ст. 172-15 КУпАП до цього переліку не входить, тому за відсутності клопотання про відкладення розгляду справи та належного повідомлення про розгляд справи суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення підтверджується даними, зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення, який є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій, і є одним із джерел доказів, службовою характеристикою, його письмовим поясненням та письмовим поясненням ОСОБА_2 , що є в матеріалах справи.
Враховуючи особу порушника, який вперше вчинив адміністративне правопорушення, як обставину, що пом'якшує відповідальність згідно ст. 34 КУпАП, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність згідно положень ст. 35 КУпАП, з метою виховання порушника та для попередження здійснення ним нових правопорушень, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Згідно зі ст. 307 цього Кодексу штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбаченихстаттею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Частиною 1 статті 33 даного Закону передбачене право особи за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно статті 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 не має можливості сплатити штраф за один пліж, суд вважає за можливе розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу на строк 10 місяців.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 41, ч. 2 ст.172 - 15, ст.268, ст.283, п.1 ч.1 ст.284, ст.308 КУпАП, суд -
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 172 - 15 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. (сімнадцять тисяч) грн.
Розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. строком на 10 (дванадцять) місяців, встановивши щомісячну суму виплати штрафу у розмірі 1 700 грн. (одна тисяча чотириста сімнадцять) грн.
Оригінал квитанції про сплату штрафу необхідно надати Чернігівському районному суду або направити поштою за адресою: м. Чернігів, вул. Хлібопекарська, 4.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач - ГУК у Черн.р-ні/Чернігів.р-н/21081100; Код ЄДРПОУ - 37972475; Рахунок - № UA678999980313000106000025522; Банк одержувача Казначейство України (ЕАП); Найменування коду класифікації доходів бюджету -адміністративні штрафи та інші санкції, 21081100
Роз'яснити положення ст.ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження або опротестування не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу.
Постанова суду може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області.
Суддя Хоменко Л.В.