21 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 300/3490/24 пров. № А/857/24721/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Матковської З.М.,
суддів: Гінди О.М., Ніколіна В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 у справі №300/3490/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій (головуючий суддя першої інстанції - Шумей М.В., час ухвалення - у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, місце ухвалення - м. Івано-Франківськ),-
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду У країни в Івано-Франківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 25 225,00 грн. згідно Довідки № 478 від 15.08.2022 року Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для грошового нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 25 225,00 грн. згідно Довідки № 478 від 15.08.2022 Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що йому відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років з врахуванням, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 25 225,00 грн. згідно Довідки № 478 від 15.08.2022 року Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду У країни в Івано-Франківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з врахуванням, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 25 225,00 грн. згідно Довідки № 478 від 15.08.2022 року Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області; Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для грошового нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 25 225,00 грн. згідно Довідки № 478 від 15.08.2022 Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, не у повному обсязі з'ясовано обставини, що мають значення для справи. Зокрема апелянт вказує на те, що перерахунок пенсії з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок в розмірі 25 225,00 грн. згідно довідки № 478 від 15.08.2022 Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області є безпідставним, оскільки Головним управлінням призначено пенсію та проведено її перерахунок з урахуванням норм чинного законодавства. Вважає, помилковий висновок суду першої інстанції про наявність підстав про задоволення позовних вимог позивача. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, ким в задоволенні позову відмовити.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та з матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, як військовий пенсіонер.
Позивачу була призначена пенсія за нормами Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-X11 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років, обчисливши її розмір з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 25 225,00 грн. згідно Довідки № 478 від 15.08.2022 року ГУ Національної Поліції в Івано-Франківські області.
Однак, листом №8784-8280/Ш-02/8-0900/23 від 18.09.2023 року відповідач повідомив позивача, " що підстави для відповідного перерахунку пенсії відсутні, оскільки сума додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 25 225,00 грн., яка вказана у Довідці № 478 від 15.08.2022 року ГУ Національної Поліції в Івано-Франківські області, включає в себе не тільки додаткові види грошового забезпечення, а й основні.
Позивач не погоджуючись з вищевказаними діями відповідача, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції позов задовольнив з тих підстав, що орган, що відповідач при призначенні пенсії позивачу повинен був врахувати дані зазначені у довідці ГУНП в Івано-Франківській області № 478 від 15.08.2022 у розмірі 25 225,00 грн. однак відповідачем було взято до уваги іншу суму, ніж та яка вказана у довідці.
Апеляційний суд погоджується із висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно частини першої статті 15 Закону № 2011-XII пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років. щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів. України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати. підвищення. крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію, за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Закон № 2262-XII, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема, осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років. а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, відступила від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 лютого 2018 року у справі № 286/2987/16-а (К/9901/1465/17) де зазначено, що при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові х види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.
Так, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби враховується лише щомісячні види грошового забезпечення (премії) або ті, що виплачуються раз на місяць.
Факт того, що звертаючись до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку пенсії, позивач просив врахувати середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці №478 від 15.08.2022 Зі змісту якої виходить, що починаючи з 01.08.2020 по 30.07.2022 (включно).
Апеляційним судом встановлено, що позивачу нараховувалася щомісячна премія, з якої вираховувався єдиний соціальний внесок (загальна сума 188 919,80 грн., сума для нарахування пенсії 7871.66 грн.).
Дані виплати не були одноразовими додатковими видами, виплачувались позивачу щомісячно на протязі 01.08.2020 по 30.07.2022 та повинні були бути враховані при обчисленні пенсії позивачу, як особі звільненій з військової служби.
При розрахунку пенсії розмір додаткових видів грошового забезпечення визначений на підставі довідки, від № 478 від 15.08.2022 про додаткові види грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, наданою ГУНП в Івано-Франківській області за період з серпня 2020 по липень 2022, тобто, їх середньомісячна сума визначена за 24 календарні місяці підряд перед звільненням зі служби.
За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач при призначенні пенсії позивачу повинен був врахувати дані зазначені у довідці ГУНП в Івано-Франківській області № 478 від 15.08.2022 у розмірі 25 225,00 грн. однак відповідачем було взято до уваги іншу суму, ніж та яка вказана у довідці.
Враховуючи вище викладене колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими у справі обставинами.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі №300/3490/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя З. М. Матковська
судді О. М. Гінда
В. В. Ніколін