24 лютого 2025 року справа №360/1072/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2024 року у справі № 360/1072/24 (головуючий І інстанції Пляшкова К.О.) за позовом Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
Дяченко Олексій Володимирович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 09 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року включно;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 09 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення, січень 2008 року у сумі 27234,05 грн;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 01 березня 2018 року по 03 червня 2022 року включно;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 нарахувати та виплатити на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення 4129,46 грн в місяць за період з 01 березня 2018 року по 03 червня 2022 року включно у загальній сумі 211015,41 грн відповідно до норм абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року включно;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 нарахувати та виплатити на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення 4129,46 грн в місяць за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року включно у загальній сумі 74583,37 грн відповідно до норм абзацу шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2024 року позов задоволений частково:
- визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення: за період з 09 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - січень 2008 року; за період з 01 березня 2018 року по 03 червня 2022 року включно у розмірі, обрахованому відповідно до абзаців четвертого, шостого пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»;
- стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 09 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року у розмірі 27234,05 грн., за період з 01 березня 2018 року по 03 червня 2022 року у розмірі 184208,35 грн., а всього 211442,40 грн.;
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Представник позивача не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року у справі №360/1072/24 в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо періоду з 04.06.2022 року по 05.12.2023 року; прийняти в цій частині постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Апелянт посилався на те, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року у справі №360/1072/24 визнано право позивача на отримання індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 03.04.2022 року у сумі 3604,86 грн. в місяць.
Враховуючи, що у період з 04.06.2022 року по 05.12.2023 року чергового підвищення тарифних ставок не відбулось, то позивачу увесь цей період належна індексація-різниця грошового забезпечення у розмірі 3604,86 грн. в місяць.
При переводі позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 було виписано грошовий атестат відповідно до пункту 11.1 наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 року №280 «Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України».
Пунктом 11.1 наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 року №280 передбачено, що грошовий атестат видається військовослужбовцю військовою частиною, в якій він перебуває на грошовому забезпеченні, зокрема, у таких випадках: - переміщення з однієї військової частини в іншу, на навчання у військових навчальних закладах, а також ад'юнктурі або докторантурі з виключенням із списків особового складу за попереднім місцем служби. Відповідно до пункту 11.2 наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 року №280 на зворотному боці грошового атестата зазначаються: - у пункті 8 - виплачена індексація грошового забезпечення; виплачена сума індексації записується словами; дата до якого числа включно виплачено індексацію, індекс споживчих цін та останній базовий місяць. Так в результаті протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягала у невиплаті позивачу у період проходження служби індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованій величині 3604,86 гривень в місяць в момент переводу позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 , першим не було записано у грошовий атестат щомісячну індексацію-різницю, яка виплачується до наступного підвищення посадових окладів згідно рішення Уряду, внаслідок чого останнім не здійснювалась така виплата у період з 04.06.2022 року по 05.12.2023 року.
Апелянт просив врахувати практику Верховного Суду в постановах від 23.03.2023 року у справі №400/3826/21, від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21, від 06 квітня 2023 року у справі №420/11424/21, від 12 квітня 2023 року у справі №560/13302/21, від 20 квітня 2023 року у справі №320/8554/21, від 03 травня 2023 року у справі №160/10790/22, від 09 травня 2023 року у справі №120/2234/22-а, від 09 травня 2023 року у справі №400/12702/21, від 09 травня 2023 року у справі №560/538/22, від 09 травня 2023 року у справі №580/8769/21, від 22 червня 2023 року у справі №520/6243/22, від 27 липня 2023 року у справі №160/12028/22, від 03 серпня 2023 року у справі №420/23183/21, від 15 серпня 2023 року у справі №580/9339/21, від 15 серпня 2023 року у справі №400/3784/22, від 15 серпня 2023 року у справі №520/1800/22, від 17 серпня 2023 року у справі №160/4155/22, від 17 серпня 2023 року у справі №580/3967/22, від 28 серпня 2023 року у справі №420/17338/22, від 07 вересня 2023 року у справі №480/5766/22, від 07 вересня 2023 року у справі №160/16084/22, від 07 вересня 2023 року у справі №420/12787/22, від 26 вересня 2023 року у справі №200/4531/22, від 27 вересня 2023 року у справі №420/23176/21, від 02 листопада 2023 року у справі №420/21528/21, від 09 листопада 2023 року у справі №420/4325/23 - прийнятою постановою скасовано рішення судів першої та апеляції інстанції у частині відмови щодо визначення судом суми належної позивачу індексації грошового забезпечення, від 09 листопада 2023 року у справі №420/3131/22, від 29 листопада 2023 року у справі №480/13752/21, від 29 листопада 2023 року у справі №420/14978/22, від 30 листопада 2023 року у справі №420/616/23, від 06 грудня 2023 року у справі №160/16075/22, 31) від 07 грудня 2023 року у справі №360/381/23, від 21 грудня 2023 року у справі №420/10945/22, від 18 січня 2024 року у справі №580/1056/22, від 24 січня 2024 року у справі №200/11549/21, від 24 січня 2024 року у справі №400/8139/21, від 31 січня 2024 року у справі №320/15395/21, від 31 січня 2024 року у справі №320/6441/22, від 31 січня 2024 року у справі №320/12968/21, від 31 січня 2024 року у справі №320/9152/21, від 05 лютого 2024 року у справі №360/383/23, від 21 березня 2024 року у справі №160/13277/22, від 03 квітня 2024 року у справі №420/8465/23, від 04 квітня 2024 року у справі №160/4155/22, від 10 квітня 2024 року у справі №200/564/23 та інш.
Ухвалою апеляційного суду від 14 січня 2025 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2024 року у справі № 360/1072/24 - повернуто заявнику.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що всі документи у цій справі, що надійшли в паперовому вигляді або через офіційну електронну пошту суду скановано та експортовано в КП «Діловодство спеціалізованого суду». Паперова справа на формувалась, крім процесуальних документів та документів, які надійшли до суду в паперовому вигляді.
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Позивач в період з 9 серпня 2017 року по 3 червня 2022 року проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_7 , з 04 червня 2022 року по 18 січня 2023 року - в ІНФОРМАЦІЯ_5 , з 19 січня 2023 року по 05 грудня 2023 року - в ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_9 ).
Ці обставини підтверджені наявними в матеріалах справи копіями: витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03 червня 2022 року № 80, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06 червня 2022 року № 129, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18 січня 2023 року № 15, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 від 19 січня 2023 року № 17, витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 від 05 грудня 2023 року № 342, довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 15 жовтня 2024 року № 30/10473, довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17 жовтня 2024 року № 2952.
Дослідженням довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 б/д та б/н про нараховане та виплачене грошове забезпечення (основні та додаткові щомісячні види), у тому числі посадовий оклад, а також індексацію тощо, ОСОБА_1 за період з 09 серпня 2017 року по 03 червня 2022 року встановлено, що в період з серпня 2017 року по листопад 2018 року включно позивачу індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась; в період з 01 грудня 2018 року по 03 червня 2022 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення в загальній сумі 13870,65 грн, у тому числі: за грудень 2018 року - 71,08 грн, січень 2019 року - 71,08 грн, з лютого по травень 2019 року - по 134,47 грн щомісяця, з червня по листопад 2019 року - по 206,72 грн щомісяця, з грудня 2019 року по вересень 2020 року - по 216,51 грн щомісяця, з жовтня по листопад 2022 року - по 226,29 грн, за грудень 2020 року - 233,81 грн, з січня по березень 2021 року - по 331,42 грн щомісяця, з квітня по червень 2021 року - по 415,41 грн щомісяця, з липня по листопад 2021 року - по 540,03 грн щомісяця, з грудня 2021 року по січень 2022 року - по 563,19 грн щомісяця, з лютого по квітень 2022 року - по 672,35 грн щомісяця, за травень 2022 року - 913,01 грн, за червень 2022 року - 101,72 грн.
Крім того, з цієї довідки судом встановлено, що позивачем за лютий-березень 2018 року отримано таке грошове забезпечення:
за лютий 2018 року в загальній сумі 10676,81 грн, у тому числі: посадовий оклад (ПО) - 1030,00 грн, оклад за військове звання (ОВЗ) - 105,00 грн, надбавка за вислугу років (ПНВР) - 283,75 грн, НВОВ - 709,38 грн, таємність - 103,00 грн, премія - 4326,00 грн, ЩДГВ - 4119,68 грн;
за березень 2018 року в загальній сумі 11535,10 грн, у тому числі: посадовий оклад (ПО) - 4370,00 грн, оклад за військове звання (ОВЗ) - 1060,00 грн, надбавка за вислугу років (ПНВР) - 1900,50 грн, НОПС - 733,05 грн, таємність - 437,00 грн, премія - 3034,55 грн.
Дослідженням довідок ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24 вересня 2024 року № 6/1/1141 та від 15 жовтня 2024 року № 6/1/1258 про розрахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року, від 24 вересня 2024 року № 6/1/1144 та від 15 жовтня 2024 року № 6/1/1259 про виплачену індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року встановлено що в період з 04 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення в загальній сумі 8722,52 грн, у тому числі: з 04 по 30 червня - 915,49 грн, за липень - 1066,00 грн, за серпень - 1281,80 грн, за вересень - 1281,80 грн, за жовтень - 1281,80 грн, за листопад - 1424,80 грн, за грудень - 1470,83 грн. В період з 01 січня 2023 року по 05 грудня 2023 року індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.
Позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 09 вересня 2024 року за отриманням інформації про нараховану та виплачену йому індексацію, в якій, зокрема, просив провести йому перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення (враховуючи індексацію-різницю) за період з 09 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням базового місяця “січень 2008 року», за період з 01 березня 2018 року по 03 червня 2022 року.
На це звернення позивачем відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_3 не отримано.
Позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою від 09 вересня 2024 року за отриманням інформації про нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення (враховуючи індексацію-різницю) за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24 вересня 2024 року № 6/3/2073 повідомлено, що в період з 04 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року базовим місяцем при розрахунку індексації був визначений березень 2018 року. За цей період індексація виплачена. Стосовно періоду з 01 січня 2023 року по 05 грудня 2023 року, то індексація не виплачувалась згідно з пунктом 3 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік», відповідно до якого на 2023 рік призупинено дію Закону України «Про індексацію».
За доданим до позову розрахунком індексації грошового забезпечення позивача за період з 09 серпня 2017 року по 05 грудня 2023 року ОСОБА_1 до виплати належить індексація за період з 09 серпня 2017 року по 28 лютого 2018 року в загальній сумі 27234,05 грн, з 01 березня 2018 року по 03 червня 2022 року - 211015,41 грн (всього нараховано - 224779,76 грн, всього виплачено - 13764,35 грн), з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року - 74583,37 грн (всього нараховано - 83305,89 грн, всього виплачено - 8722,52 грн).
Згідно статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
За ст. 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-III) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно ч.2 статті 19 Закону № 2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
За ст. 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, у тому числі й оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За ст. 3 Закону № 1282-XII індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ч. 2 статті 5 Закону № 1282-XII підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно ч.ч. 1, 2 статті 6 Закону № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 статті 9 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
За п. 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
За п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (абзац перший).
Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (абзац другий).
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає (абзац четвертий).
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац п'ятий).
У разі коли особа працює/служить неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу (абзац шостий).
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац сьомий).
За п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац перший).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий).
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац третій).
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий).
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абзац п'ятий).
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий).
Якщо підвищення грошового доходу відбулося не з 1 числа місяця, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу з урахуванням положень цього Порядку (абзац сьомий).
Згідно пп. 2 пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
За п. 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.
Отже, індексація оплати праці (грошового забезпечення) є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, які мають систематичний (щомісячний) характер.
Індексація заробітної плати є компенсаційною виплатою (рішення Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 № 9-рп/2013), передбаченою статтею 33 Закону України «Про оплату праці», Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», вона входить до структури заробітної плати (грошового забезпечення). Як складова належної працівникові заробітної плати, індексація спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи, проведення якої не залежить від волевиявлення роботодавців чи працівників.
За висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 року по справі № 240/4911/18, від 07 серпня 2019 року по справі № 825/694/17, від 20 листопада 2019 року по справі № 620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Щодо періоду проходження позивачем військової служби з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року в ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_10 , яке перебуває на фінансовому забезпеченні ІНФОРМАЦІЯ_5 , апеляційний суд враховує наступне.
З довідок ІНФОРМАЦІЯ_5 судом встановлено, що в період з 04 червня 2022 року по 31 грудня 2022 року другим відповідачем здійснювалось нарахування та виплата позивачу поточної індексації із застосуванням місяця підвищення доходу - березень 2018 року. Загальна сума індексації, виплачена позивачу за цей період склала - 8722,52 грн.
Позивачем обставини щодо нарахування та виплати йому поточної індексації в період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року не заперечуються та не оспорюються.
Щодо виплати ІНФОРМАЦІЯ_6 індексації-різниці позивачу, суд враховує, що згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06 червня 2022 року № 129 ОСОБА_1 , призначений наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 01 червня 2022 року № 171 заступником начальника відділу призову сектору комплектування, який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 04 червня 2022 року зарахований до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 . Встановлено оклад за посадою 5360,00 грн.
Отже, саме з 04 червня 2022 року позивач почав отримувати грошове забезпечення у ІНФОРМАЦІЯ_5 у зв'язку із призначенням на посаду заступника начальника відділу призову сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Таким чином, зміна грошового забезпечення позивача відбулося у зв'язку із призначенням на посаду, а не у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення (окладу) на нормативному рівні.
Крім того, визначальним для обчислення індексації-різниці є встановлення моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник, а не індивідуального збільшення посадового окладу працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок.
Згідно правових висновків Верховного Суду в постановах від 23 березня 2023 року у справі № 400/3826/21, від 29 березня 2023 року у справі № 380/5493/21, від 06 квітня 2023 року у справі № 420/11424/21, від 12 квітня 2023 року у справі № 560/13302/21, від 20 квітня 2023 року у справі № 320/8554/21, від 03 травня 2023 року у справі № 160/10790/22 та від 22 червня 2023 року у справі № 520/6243/22 право на отримання індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованій величині виникло саме у зв'язку зі змінами посадових окладів військовослужбовців з 01 березня 2018 року на підставі Постанови № 704, та виходячи із приписів абзаців четвертого, шостого Порядку № 1078, з березня 2018 року, останні мали право на перерахунок індексації грошового забезпечення, з урахуванням особливостей, запроваджених указаними нормами Порядку № 1078.
При цьому, за обставинами цієї справи посадовий оклад позивача, якого призначено наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 01 червня 2022 року № 171 заступником начальника відділу призову сектору комплектування ІНФОРМАЦІЯ_5 , у межах спірного періоду внаслідок законодавчих змін не підвищувався та визначався Постановою № 704, яка вже діяла на момент призначення останнього у червні 2022 року на посаду.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у позивача не виникло права для нарахування й виплати індексації-різниці за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року відповідно до приписів абзацу четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078, тому у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.
Судом враховано правові висновки Верховного Суду в постанові від 4 квітня 2024 року у справі № 160/2481/23.
Крім того, Порядок № 1078 не містить положень щодо збереження виплати військовослужбовцям (працівникам), яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби), індексації-різниці, право на отримання якої виникло за попереднім місцем служби відповідно до положень абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку № 1078.
За п. 10-2 Порядку № 1078 тільки передбачено, що для військовослужбовців, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.
Також, згідно п. 3 «Прикінцевих положень» Закону України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», тому відсутні підстави для виплати позивачу індексації (поточної та індексації-різниці) в період з 01 січня 2023 року по 05 грудня 2023 року.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 28 червня 2024 року у справі № 200/2319/23.
Стосовно посилання апелянта на численну практику в постановах Верховного суду, зазначених в апеляційній скарзі, то колегією суддів не можуть бути прийняті посилання на ці висновки, оскільки обставини цієї справи виникли за різних фактичних обставин, ніж у справах, на які посилається апелянт.
Суд наголошує, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, їхніх повноважень, об'єкта, предмета правового регулювання відносин, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їхньої подібності визначається обставинами кожної конкретної справи.
На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої про відмову в задоволені позову в частині :
- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення позивачу за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року включно;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 нарахувати та виплатити на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення 4129,46 грн в місяць за період з 04 червня 2022 року по 05 грудня 2023 року включно у загальній сумі 74583,37 грн відповідно до норм абзацу шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2024 року у справі № 360/1072/24 за позовом Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 24 лютого 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.В. Гайдар
Е.Г. Казначеєв