Рішення від 24.02.2025 по справі 460/10991/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 рокум. Рівне№460/10991/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

1. Стислий виклад позицій учасників справи.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду (далі - суд) із вказаним адміністративним позовом (позовною заявою) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ №417-РС тимчасово виконуючого обов'язки командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 07 вересня 2024 року щодо звільнення позивача з займаної посади та призначення до ВЧ НОМЕР_2 ; поновити позивача на посаді стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позовна заява обґрунтована тим, що 07 вересня 2024 року тимчасово виконуючим обов'язки командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видано наказ командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу)» №417-РС про звільнення позивача з посади стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 і призначення до Військової частини НОМЕР_2 стрільцем-помічником гранатометника відділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону ВОС - 100915А.

Позивач вважає, що звільнення без його згоди з посади і призначення до військової частини НОМЕР_2 здійснено без належної правової підстави, а оскаржуваний наказ виданий з перевищенням повноважень та суперечить чинному законодавству, оскільки при прийнятті оскаржуваного наказу жодним чином не враховано стан здоров'я позивача, не взято до уваги висновок військово-лікарської комісії, згідно якого він «придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах». Стрілецький батальйон військової частини НОМЕР_2 є окремим бойовим підрозділом і не відноситься до частин (підрозділів) забезпечення, військових комісаріатів, установ, організацій, навчальних закладів.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву та у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, подав до суду відзив, у якому відповідач виклав свої заперечення проти позову. Заперечуючи проти задоволення позову, відповідач зазначає про те, що на момент прийняття командувачем ОК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оскаржуваного наказу будь-яких перешкод для переміщення позивача до ВЧ НОМЕР_2 не було, оскільки рішенням ВЛК від 17 лютого 2023 року за наслідком огляду позивача його визнано «обмежено придатним до військової служби. Протипоказана служба у десантно-штурмових, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах, придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах». На підставі вказаного висновку позивача було направлено для проходження військової служби до ІНФОРМАЦІЯ_3 на військову службу під час мобілізації. Під час воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік. 29 липня 2024 року позивачу видано направлення для проходження військово-лікарської комісії, з метою визначення ступеню придатності до військової служби та відомостей щодо результатів цього нового медичного огляду, військовослужбовцем не надано. Відповідач стверджує про те, що якщо ВЛК буде встановлено, що позивач за станом здоров'я не може нести обов'язки військової служби в стрілецькому взводі стрілецької роти, він відповідно до повноважень командира військової частини може бути переміщений до підрозділів забезпечення вказаної військової частини або порушено питання щодо інших рекомендованих ВЛК підрозділів або звільнений з військової служби в разі визнання останнього непридатним. Тому, з урахуванням викладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні вказаного адміністративного позову.

04.12.2024 представником (адвокатом) позивача подано до суду відповідь на відзив у якій зазначено про те, що посилання відповідача на те, що у позивача був відсутній висновок ВЛК про стан його здоров'я, а тому його могли направляти в штурмову бригаду, є безпідставними. Відповідачу достеменно було відомо про те, що через неодноразові поранення, позивач проходив лікування і після лікування був направлений на повторне ВЛК. 07 жовтня 2024 року військово-лікарською комісією підтверджено стан здоров'я позивача. Встановлено діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва). Поранення, травми, ТАК, пов'язані з захистом Батьківщини. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Встановлено, що позивач придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Позивач стверджує, що відповідач видав оскаржуваний наказ в період проходження ним ВЛК та не дочекався результатів лікарської комісії.

2. Заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.

Позовна заява подана до суду 19.09.2024 у електронній формі із використанням електронного кабінету підсистеми ""Електронний суд" ЄСІТС, надійшла до суду і була зареєстрована в автоматизованій системі діловодства суду 19.09.2024.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024 визначено суддю Максимчука О.О. головуючим суддею (суддею-доповідачем) з розгляду справи за вказаною позовною заявою.

Ухвалою від 23.09.2024 суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання позивачем до суду копії оспорюваного акта наказу від 07.09.2024 №417-РС або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності - клопотання про його витребування.

24.09.2024 на виконання ухвали суду від 23.09.2024 позивач через свого представника подав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої долучено копію оспорюваного наказу відповідача.

Ухвалою від 30.09.2024 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановив учасникам справи строки на подання заяв по суті спору та витребував у відповідача докази.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву та у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, подав до суду 07.10.2024 відзив, у якому відповідач виклав свої заперечення проти позову.

Представник позивача скористався правом на подання відповіді на відзив та подав 04.12.2024 відповідь на відзив, у якій виклав свої заперечення проти відзиву відповідача.

На момент розгляду справи по суті і ухвалення судом цього рішення інші заяви, клопотання від учасників справи до суду не надійшли, а також суд не здійснював інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).

З урахуванням вимог частини 4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

3. Встановлені судом обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши наявні у справі матеріали, з'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги і заперечення, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, що враховані судом при вирішення спору по суті.

29 листопада 2019 року між ОСОБА_1 (рядовим, навідником-оператором розвідувального відділення розвідувального взводу механізованого батальйону військової частини НОМЕР_3 ) та Міністерством оборони України в особі командира військової частини НОМЕР_3 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України на посадах осіб рядового складу.

Відповідно до довідки ВЛК №439 від 23 лютого 2021 року ОСОБА_1 встановлено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Захворювання, так, пов'язані з проходженням військової служби. На підставі ст. 64 г,13г графи ІІ Розкладу хвороб придатний до військової служби.

Відповідно до довідки №9652 від 17.11.2022 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) старший солдат ОСОБА_1 04.10.2022 під час ведення наступальних дій та бойового зіткнення з силами противника в районі населеного пункту Херсонської області одержав закриту черепно-мозкову травму, мінно-вибухову травму, струс головного мозку, акубаротравму.

30 січня 2023 року ОСОБА_1 видано довідку про участь особи у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.

Відповідно до довідки ВЛК №1263 від 17.02.2023 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та на підставі статті 36б,55б,39в,40в графи ІІ Розкладу хвороб визнано обмежено придатним до військової служби, протипоказана служба у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спеспорудах; придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Відповідно до довідки ВЛК №8332 від 18 серпня 2023 року ст. солдату ОСОБА_1 встановлено діагноз та причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті:44, гр..ІІ Розкладі хвороб: потребує медичної реабілітації в КП «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» терміном 15 календарних днів.

Відповідно до довідки ВЛК №8332 від 18.08.2023 проведено медичний огляд старшого солдата ОСОБА_1 , встановлено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби, зазначено, що він потребує медичної реабілітації в КП «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни» терміном 15 календарних днів.

Згідно даних довідки від 18 липня 2024 року №23733 (24) КП «Рівненська обласна клінічна лікарні імені Юрія Семенюка» Рівненської обласної ради ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в обласному кардіологічному центрі КП «РОКЛ ім. Ю. Семенюка» РОР з 09.16 год. 18.07.2024 по «теперішній час».

29.07.2024 року ОСОБА_1 видано направлення №01/4/3224 для проходження ВЛК з метою визначення ступеню придатності до військової служби.

Відповідно до консультативного висновку спеціаліста від 03.09.2024 року ОСОБА_1 встановлено діагноз: варикозне розширення вен нижніх кінцівок без виразки та запалення, рекомендоване медикаментозне лікування, консультація травматолога, кардіолога, нейрохірурга, пульмонолога.

Станом на момент подачі позову 19.09.2024 проходження ВЛК позивачем не було завершено, що підтверджується копіями картки обстеження та медичного огляду для визначення ступеню придатності до військової служби, у яких датою медичного обстеження терапевтом зазначено - 01.10.2024, психіатром - 25.09.2024.

Відповідно до наказу Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 07.09.2024 №417-РС, відповідно до пунктів 82, 257 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України нижчепойменованих осіб рядового, сержантського складу ІНФОРМАЦІЯ_2 постановлено звільнити з займаних посад і призначити до Військової частини НОМЕР_2 , зокрема: старшого солдата ОСОБА_1 , стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони - стрільцем-помічником гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону, ВОС - 100915А/630. У наказі зазначено, що ОСОБА_1 : «Призначається на посаду, передбачену штатом воєнного часу у зв'язку із введенням правового режиму воєнного стану з шпк «солдат» на шпк «солдат».

Вважаючи такі дії відповідача щодо звільнення позивача з військової служби та призначення його до ВЧ НОМЕР_2 протиправними, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом (позовною заявою) у цій справі з наведеними вище позовними вимогами до відповідача.

Отже у цій справі, яка розглядається судом, предметом спору є дії відповідача, які полягають у звільненні позивача з займаної посади та призначенні його до військової частини НОМЕР_2 без належної правової підстави, а саме, без згоди позивача, без оцінки стану його здоров'я та без урахування висновку ВЛК.

4. Нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та висновки суду.

Встановивши наведені вище фактичні обставини справи та відповідні їм спірні правовідносини, суд вважає, що до спірних правовідносин за наведених фактичних обставин справи підлягають застосуванню такі норми права.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу приписів статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини 1 статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався і триває на цей час.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України від 25.03.1992 року №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами ч. 4 ст. 24 Закону №2232-XII, військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби:

1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять);

2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби;

3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника);

4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою;

5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

В межах розгляду цієї справи спірним є питання законності прийняття оскаржуваного наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 07.09.2024 №417-РС, а тому вирішуючи спір в цій частині позову суд виходить з наступних міркувань.

З оскаржуваного наказу від 07.09.2024 №417-РС вбачається, що ОСОБА_1 (позивач) перебував на посаді стрільця-помічника гранатометника відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 - штатно-посадова категорія (шпк) «солдат».

Вказаним наказом позивача звільнено з займаної посади та призначено до Військової частини НОМЕР_2 - стрільцем-помічником гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону, ВОС - 100915А/630 - шпк «солдат».

Відповідно до ч. 13 ст. 6 Закону №2232-XII військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення №1153). Цим Положенням №1153 визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з виконанням громадянами військового обов'язку в запасі. Положення №1153 застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.

За приписами пункту 5 Положення №1153 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України (далі - військовослужбовці). Статус військовослужбовця підтверджується документом, що посвідчує особу. Форма та порядок його видачі встановлюються Міністерством оборони України.

Пунктом 10 Положення №1153 визначено, що військовослужбовці можуть бути направлені для проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - інші військові формування) з виключенням їх зі списків особового складу Збройних Сил України, а військовослужбовці інших військових формувань можуть бути прийняті до Збройних Сил України із зарахуванням їх до списків особового складу Збройних Сил України.

Згідно з пунктом 12 Положення №1153 право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.

Пунктом 82 Положення №1153 визначено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється:

1) на вищі посади - у порядку просування по службі;

2) на рівнозначні посади: - у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; - у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби); - для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах військового управління різного рівня або для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця; - за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії; - за сімейними обставинами - на особисте прохання; - з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування; - у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності; - у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України; - вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах; - у разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій, у тому числі в районах проведення антитерористичних операцій; - у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв'язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;

3) на нижчі посади: - у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; - за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії; з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування; - за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання; - у зв'язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; - у порядку виконання накладеного дисциплінарного стягнення - відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України; - у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду; - вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах та за відсутності рівнозначних посад; - за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені первинні військові звання офіцерського, сержантського і старшинського складу) на нижчу на один ступінь посаду на підставі рішення посадової особи відповідно до номенклатури посад;

4) у зв'язку із зарахуванням на навчання до вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти із звільненням з посади, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання;

5) у зв'язку із закінченням строку перебування на посаді;

6) у зв'язку зі звільненням або призначенням на посади, передбаченими штатами воєнного часу, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення правового режиму воєнного стану;

7) у зв'язку зі звільненням осіб сержантського і старшинського складу, які займали посади офіцерського складу;

8) у зв'язку з призначенням на посади, що можуть бути заміщені військовослужбовцями, які під час проходження військової служби були визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров'я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов'язків військової служби, що призвело до встановлення їм інвалідності, часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, - на особисте прохання за рішенням посадової особи, до повноважень якої належить призначення на посади відповідно до переліку посад, що можуть бути заміщені такими військовослужбовцями, який визначається Міністерством оборони України;

9) у разі запровадження нового військового звання.

Посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачено вище військове звання, ніж за займаною посадою, а за умови рівних військових звань - більший посадовий оклад (тарифний розряд).

Призначення військовослужбовців на інші посади також здійснюється у випадках, передбачених пунктами 102 і 104 цього Положення.

Приписами пункту 110 Положення №1153 визначено, що переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

Відповідно до п. 113 Положення №1153 переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

Абзацом 2 пункту 257 Положення №1153 передбачено, що доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.

Пунктом 112 Положення №1153 передбачено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків: - неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії; - неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують; - потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

Враховуючи встановлені судом у цій справі і описані вище фактичні обставини, відповідні їм правовідносини, застосовані до них судом норми права суд дійшов до наступних висновків по суті спору та позовних вимог.

У матеріалах справи відсутні докази протиправності дій відповідача щодо призначення позивача на посаду стрільця-помічника гранатометника стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону без згоди позивача, без оцінки стану його здоров'я, всупереч довідці ВЛК №1263 від 17.02.2023, у якій зазначено: «обмежено придатний до військової служби. Протипоказана служба у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах; придатний до військової служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах».

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що будь-яких належних та допустимих доказів неможливості проходження позивачем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії позивачем станом на дату прийняття оскаржуваного наказу не надано. У доданій позивачем до матеріалів справи довідці ВЛК не зазначено про наявність обмежень, щодо проходження позивачем служби в будь-якій місцевості.

Інші підстави для переміщення позивача, визначені пунктом 112 Положення №1153 за його згодою, судом не встановлено.

Крім того, військова частина НОМЕР_2 не входить до структури десантно-штурмових військ, морської піхоти, плавскладу чи спецпідрозділів, а тому не має специфічних вимог до здоров'я військовослужбовців.

Суд також звертає увагу на те, що Законом України №3621-IX, який набрав чинності від 4 травня 2024 року скасовано статус «обмежено придатний» та визначено такі поняття придатності як «придатний», «тимчасово непридатний» та «непридатний» до служби, а громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Як вбачається із матеріалів справи, на момент прийняття оскаржуваного наказу №417-РС від 07.09.2024 позивач мав довідку ВЛК №1263 від 17.02.2023, у якій зазначено, що він: «обмежено придатний до військової служби. Протипоказана служба у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах; придатний до військової служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах». Інших доказів, що підтверджували б його непридатність або тимчасову непридатність до військової служби на момент прийняття оскаржуваного рішення позивач не надав.

Щодо долученої представником позивача до відповіді на відзив довідки ВЛК від 07.10.2024 №13289, то з її змісту вбачається, що 04.10.2024 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та на підставі статті 39б, 42б,79б, 61 в,75в, гр..ІІ Розкладу хвороб встановлено, що він придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Однак, суд звертає увагу, що вказана довідка ВЛК від 07.10.2024 №13289 видана вже після прийняття відповідачем оскаржуваного наказу від 07.09.2024 №417-РС (по особовому складу), а тому зазначена довідка не може бути врахована судом при вирішенні даної справи, оскільки суд виходить з обставин справи та правового регулювання, які виникли на момент спірних правовідносин, тобто на момент винесення відповідачем наказу.

Враховуючи той факт, що на момент винесення оскаржуваного наказу від 07.09.2024, позивачу не було видано довідку ВЛК про придатність його до служби, відтак суд не надає оцінку вказаному доказу, оскільки на момент винесення оскаржуваного наказу відповідач був позбавлений можливості врахувати таку довідку у зв'язку з її відсутністю.

Водночас, з наявної в матеріалах справи довідки ВЛК №1263, яка була видана 17.02.2023 та наявна у позивача на момент виникнення спірних правовідносин, вбачається, що у вказаній довідці відсутні записи щодо непридатності позивача до військової служби, а наявний запис: «обмежено придатний до військової служби. Протипоказана служба у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах; придатний до військової служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах».

Надаючи оцінку вказаній довідці ВЛК від 17.02.2023 №1263 суд зазначає, що приписами пункту 21.5. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України від 14.08.2008 №402 (у редакції на момент формування довідки від 17.02.2023), постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема,

а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

ґ) "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.

Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті "а" цього пункту.

Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.

д) «Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.

Суд звертає увагу, що у доданій позивачем довідці ВЛК №1263 від 17.02.2023 відсутні записи щодо непридатності позивача до військової служби, а наявний запис: «обмежено придатний до військової служби. Протипоказана служба у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах; придатний до військової служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах».

Також у вказаній довідці відсутні записи щодо обмеження придатності позивача до військової служби за військовою спеціальністю ВОС 100915А/630.

Натомість, до матеріалів справи позивач не додав суду відповідної довідки ВЛК, оформленої відповідно до глави 20 розділу II Положення №402 щодо медичного огляду військовослужбовця.

Будь-яких інших обмежень відносно позивача довідкою ВЛК не встановлено.

При цьому, позивача переміщено на рівнозначну посаду в умовах правового режиму військового стану.

Як судом вже зазначалось вище, військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

З огляду на наведене, суд не вбачає протиправності в діях відповідача, який призначив позивача на рівнозначну посаду, при цьому не маючи жодних доказів щодо неможливості такого призначення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що оскаржуваний Наказ №417-РС винесений під час дії воєнного стану з дотриманням вимог положень пунктів 82, 257 Положення, є правомірним, що у свою чергу свідчить про відсутність підстав для його скасування, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

6. Розподіл судових витрат.

У зв'язку з тим, що суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову позивача до суб'єкта владних повноважень, а відповідач не подав до суду доказів понесення будь-яких судових витрат, суд вважає, що підстави для розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України у цій справі відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 );

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ).

Суддя Олександр МАКСИМЧУК