Рішення від 24.02.2025 по справі 440/11366/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11366/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Литвин М.О.,

представника позивача - Олійник Л.М.

представника відповідача - Трофімченка В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Селянського фермерського господарства “Хлібороб» до Головного управління ДПС в Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява Селянського фермерського господарства “Хлібороб» (надалі - позивач; СФГ “Хлібороб») до Головного управління ДПС в Полтавській області (надалі - позивач; ГУ ДПС в Полтавській області), у якій, з урахуванням уточненої позовної заяви від 09.10.2024 /том 1 а.с. 117-122/, позивач просить:

1) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.09.2024 №00012515/16-31-24-07-01 на суму грошового зобов'язання 928079,07 грн.;

2) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.09.2024 №00012517/16-31-24-07-01 на суму грошового зобов'язання 77286,88 грн.;

3) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.09.2024 №00012512/16-31-24-07-01 на суму грошового зобов'язання 35609,17 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 04.09.2024 №00012515/16-31-24-07-01, від 04.09.2024 №00012517/16-31-24-07-01, від 04.09.2024 №00012512/16-31-24-07-01 є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки поповнення карткового рахунку ПРЕПЗ на суму 3321800,00 грн. не є доходом (додатковим благом) та об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військового збору. Пояснює, що між фізичною особою - Головою С(Ф)Г ОСОБА_1 (позикодавець) та Селянським фермерським господарством «ХЛІБОРОБ» (позичальник) укладено договір про надання поворотної фінансової допомоги №1 від 05.01.2018 на суму 615000,00 грн., відповідно до умов якого ОСОБА_1 надав СФГ «ХЛІБОРОБ» поворотну фінансову допомогу в розмірі 615000,00 грн., яка була повернена відповідно до п. 3.2. договору - шляхом перерахування на картковий рахунок ПРЕПЗ позичальника, відкритий в ПАТ «Полтавабанк», з подальшим отриманням позикодавцем (який є держателем корпоративної платіжної картки ) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банку. Також, між фізичною особою - Головою С(Ф)Г ОСОБА_1 (позикодавець) та Селянським фермерським господарством «ХЛІБОРОБ» (позичальник) укладено договір про надання поворотної фінансової допомоги №1 від 30.08.2022 на суму 765510,00 грн., відповідно до умов якого ОСОБА_1 надав СФГ «ХЛІБОРОБ» поворотну фінансову допомогу в розмірі 765510,00 грн., яка була повернена відповідно до п. 3.2. договору - шляхом перерахування на картковий рахунок ПРЕПЗ позичальника, відкритий в ПАТ «Полтавабанк», з подальшим отриманням позикодавцем (який є держателем корпоративної платіжної картки) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банку. Таким чином, перерахування на картковий рахунок СФГ «ХЛІБОРОБ» коштів в сумі 1379130,00 грн. з подальшим отриманням позикодавцем (який є держателем корпоративної платіжної картки) шляхом ініціювання переказу коштів та/ або зняття готівки є поверненням поворотної фінансової допомоги за договорами №1 від 05.01.2018 та №1 від 30.08.2022, що не може бути об'єктом оподаткування ПДФО та військовим збором. Вказує, що між фізичною особою - Головою С(Ф)Г ОСОБА_1 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «ХЛІБОРОБ» (позикодавець) було укладено низку договорів позики, загальна вартість позики за даними договорами складає 2055350,00 грн. Відповідно до п. 1.1. цих договорів позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позичальника, відкритий в ПАТ «Полтавабанк», з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банк протягом місяця на підставі усних заявок позичальника. Вказує, що частина позики була повернена готівкою в касу підприємства за прибутковими касовими ордерами від 15.02.2024 та 01.03.2024. Крім того, в акті перевірки зазначено, що з рахунку № НОМЕР_1 АТ "Полтава-банк» по чеку знімалися готівкові кошти на придбання ТМЦ. Реквізити: код банку - (331489); рах корр- (1002748); ЕДРПОУ - (09807595); контрагент - АТ «Полтава-банк»; банк- АТ «Полтава-банк». Загальна сума виплачених сум по чеку за період перевірки - 101000,00 грн. Позивач пояснює, що ці готівкові кошти були повернуті в касу господарства СФГ «Хлібороб» код ЄДРПОУ 21059167 на підставі: прибуткового касового ордеру № 25 від 12.08.2020 в сумі 25000,00 грн; прибуткового касового ордеру № 27 від 26.08.2020 в сумі 20000,00 грн; прибуткового касового ордеру № 30 від 12.01.2023 в сумі 42000,00 грн; прибуткового касового ордеру № 32 від 05.01.2024 в сумі 14000,00 грн. Тому вважає, що дана сума не є об'єктом оподаткування ПДФО та військовим збором. Позивач також посилається на запровадження мораторію на застосування штрафних санкцій, введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 та на приписи пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Вказує, що ним вживалися заходи щодо сплати узгодженої суми грошового зобов'язання, з урахуванням обставин відсутності грошових коштів внаслідок військових дій та в зв'язку з несприятливими погодними умовами щодо збору сільськогосподарської продукції. Крім того зазначає, що запит податкового органу від 23.07.2024 № 6859 не містив чіткого визначення документів на підтвердження виявлених конкретних порушень вимог податкового чи іншого законодавства України, тому документи були надані платником податку в повному обсязі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року позовну заяву залишено без руху.

10 жовтня 2024 року через систему "Електронний суд" до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви /том 1 а.с. 114/ до якої додано копію платіжної інструкції №184 від 02.10.2024 про сплату судового збору в розмірі 12491 грн. 70 коп., позовну заяву з уточненим змістом позовних вимог щодо предмета спору /том 1 а.с. 117-122/ та докази її надіслання іншому учаснику справи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/11366/24. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 09:00 год. 07 листопада 2024 року.

16 жовтня 2024 року через систему "Електронний суд" до суду надійшло клопотання представника позивача Олійник Лілії Михайлівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів /том 1 а.с. 131/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року клопотання представника позивача Олійник Лілії Михайлівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів задоволено.

04 листопада 2024 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /том 1 а.с. 140-142/, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на висновки документальної планової виїзної перевірки СФГ «Хлібороб» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.11.2017 по 31.03.2024 та правильності нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.03.2024, оформленої актом від 07.08.2024 №10585/16-31-24-07-01/21059167. Зазначає, що перевіркою встановлено, що в перевіряємий період СФГ «Хлібороб» несвоєчасно сплачено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 104722,18 грн., чим порушено пп. 168.1.4, пп.168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за № 2755-VI із змінами та доповненнями. Також встановлено, що з рахунку №UA333314890000000026001590050 АТ "Полтава-банк» по чеку знімалися готівкові кошти на придбання ТМЦ. Реквізити: код банку - (331489); рах корр- (1002748); ЕДРПОУ - (09807595); контрагент - АТ «Полтава-банк»; банк- АТ «Полтава-банк»; загальна сума виплачених сум по чеку за період перевірки - 101000,00 грн., які не повернені на розрахунковий рахунок господарства, чим порушено п.54.2 ст.54, пп.164.2.6, пп. 164.2.17, п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.164.3 ст.164, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми коштів виданих під звіт (по чеку з банку), в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 22179,60 грн. та визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в розмірі 1515,00 грн. Перевіркою встановлено, що з рахунку № НОМЕР_1 АТ "Полтава-банк» проводилось поповнення картрахунку 26054099928001 та 2600409992801. Реквізити: код банку - (331489); рах корр- (1002748); ЕДРПОУ - (09807595); контрагент - АТ «Полтава-банк»; банк-АТ «Полтава-банк». Загальна сума поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків за період перевірки - 3321800,00 грн. Згідно виписки по рахунку НОМЕР_2 на рахунок НОМЕР_3 24.05.2019 переведено кошти в сумі 2005800,00 грн., інформація про переведені кошти на рахунок НОМЕР_2 на інші рахунки з листопада 2017 року по 24.05.2019 в сумі 1318550,00 грн. для перевірки не надана. Для оподаткування була взята сума 3058000,00 грн. = (3321800,00 - 263700,00), де 263700 грн. - сума коштів перерахованих з рах. НОМЕР_4 в період листопад 2017 - квітень 2018 (п.102.1 ст.102 ПК України). Станом на останній день перевірки 31.07.2024 підтверджуючі документи щодо витрат коштів з картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків не надані. Відтак, у період, що перевірявся, на думку відповідача, позивачем порушено п.54.2 ст.54. пп.164.2.6 п.164.2.17 ст. 164, п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.164.3 ст.164, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за № 2755-VІ із змінами та доповненнями, а саме не оподатковані суми доходу в сумі 3058000,00 грн. (додаткове благо), які перераховані на поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків, в результаті чого позивачу визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 550458,00 грн. У зв'язку з наведеним вище, контролюючим органом також додатково визначено позивачу суму грошового зобов'язання з військового збору 45871,51 грн. Вказує, що загальна сума внесеної головою СФГ ОСОБА_1 фінансової поворотної допомоги СФГ «Хлібороб» за 2018-2024 роки склала 1379130,00 грн., водночас щодо повернення цих сум інформація відсутня. Пояснює, що перевіркою також встановлено неперерахування позивачем військового збору за період серпень-листопад 2023 року в сумі 371,20 грн.

Ухвалами суду від 13 листопада 2024 року витребувано від позивача докази та встановлено строк для їх подання до суду до 22 листопада 2024 року, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять календарних днів, клопотання представника позивача про оголошення перерви в підготовчому засіданні задоволено та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 12:00 28 листопада 2024 року.

25 листопада 2024 року через систему "Електронний суд" до суду надійшла відповідь позивача на відзив /том 2 а.с.71-75/, у якій зазначено, що висновок відповідача щодо неоподаткуваних сум виданих під звіт (по чеку) - з рахунку №UA333314890000000026001590050 за період перевірки у сумі 101000,00 грн. є помилковим, оскільки ці готівкові кошти були повернуті в касу господарства СФГ «Хлібороб» код ЄДРПОУ 21059167 на підставі прибуткових касових ордерів: № 25 від 12.08.2020 в сумі 25000,00 грн, № 27 від 26.08.2020 в сумі 20000,00 грн, № 30 від 12.01.2023 в сумі 42000,00 грн; № 32 від 05.01.2024 в сумі 14000,00 грн., та відображені в Касовій книзі позивача. Помилковим вважає й висновок щодо відсутності Касової книги та документу щодо затвердження ліміту каси у господарстві, оскільки такі документи надавались перевіряючим, але всупереч приписам п.85.7. ПК України отримання копій документів відповідачем здійснено без складення відповідного опису. Вказує, що перерахування на картковий рахунок СФГ «ХЛІБОРОБ» 1379130,00 грн. з подальшим отриманням позикодавцем шляхом ініціювання переказу коштів та/або зняття готівки є поверненням поворотної фінансової допомоги за договорами №1 від 05.01.2018 та №1 від 30.08.2022, тому не може бути об'єктом оподаткування ПДФО та військового збору.

Ухвалами суду від 28 листопада 2024 року витребувано від відповідача докази та встановлено строк для їх подання до суду до 06 грудня 2024 року, запропоновано позивачу у строк до 06 грудня 2024 року надати до суду додаткові докази, на підставі пункту 4 частини 6 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено перерву в судовому засіданні до 14:00 18 грудня 2024 року.

17 грудня 2024 року до суду від ГУ ДПС в Полтавській області надійшли додаткові пояснення /том 2 а.с. 217-218/, у яких зазначено, що з рахунку № НОМЕР_1 АТ "Полтава-банк» по чеку знімалися готівкові кошти на придбання ТМЦ. Реквізити: код банку - (331489): рах корр- (1002748); СДРПОУ - (09807595); контрагент - АТ «Полтава-банк»; банк- АТ «Полтава-банк». Загальна сума знятих з рахунку коштів (по чекам) за період перевірки - 101000, 00 грн. Сума коштів, отриманих по чеку в періодах: 30.07.2020 - 25000,00 грн (номер чеку - 9932377) 10.08.2020 - 20000,00 грн (номер чеку - 9932378) 29.12.2022 - 42000,00 грн (номер чеку - 9932379) 04.01.2024 - 14000,00 грн (номер чеку - 9932380). Станом на 31.07.2024 (кінець перевірки) суми коштів, отриманих з банку під звіт (по чеку), не використані на придбання товарно-матеріальних цінностей та не повернуті на розрахунковий рахунок господарства. Станом на 31.07.2024 (останній день перевірки) підтверджуючі документи щодо витрати знятих коштів (по чеку) не надані (авансові звіти, Касова книга), у зв'язку з чим позивачу нараховано суму податку на доходи фізичних осіб в розмірі 22179,60 грн. податковим повідомленням-рішенням №00012515/16-31-24-07-01 від 04.09.2024. Також при перевірці повноти та своєчасності сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати встановлено, що за перевіряємий період фермерське господарство нарахувало податок на доходи фізичних осіб в сумі 128316,48 грн. (на доходи у вигляді заробітної плати), а перерахувало до бюджету лише 104722,18 грн., в результаті чого виникло порушення - несплата в повному обсязі податку до бюджету станом на 31.07.2024 (кінець перевірки) в сумі 23594,30 грн. (липень 2021 - 868,62 грн., серпень 2021 - 3873,60 грн., вересень 2021 - 3873,60 грн., жовтень 2021 - 3873,60 грн., листопад 2021- 3873,60 грн., грудень 2021 - 2791,80 грн., серпень 2023 - 419,48 грн., вересень 2023 - 1608,00 грн., жовтень 2023 - 1206,00 грн., листопад 2023 - 1206,00 грн.). У зв'язку з наведеним вище позивачу збільшено грошове зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб податковим повідомленням-рішенням №00012512/16-31-24-07-01 на суму 23594,30 грн. Вказує, що перевіркою повноти та своєчасності сплати (перерахування) до бюджету військового збору з доходів у вигляді заробітної плати та з орендної плати (паї) встановлено що за перевіряємий період фермерське господарство нарахувало військовий збір в сумі 10813,33 грн. (на доходи у вигляді заробітної плати + паї), а перерахувало до бюджету тільки 10442,13 грн., в результаті чого виникло порушення несплати в повному обсязі військового збору станом на 31.07.2024 (кінець перевірки) на суму 371,20 грн.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу №440/11366/24 до судового розгляду по суті.

Представник позивача у судовому засіданні 13 лютого 2025 року підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні 13 лютого 2025 року проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні 13 лютого 2025 року суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та на підставі статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку зі складністю справи відклав ухвалення та проголошення судового рішення до 11:00 24 лютого 2025 року.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Селянське фермерське господарство «Хлібороб» (ідентифікаційний код 21059167) зареєстроване як юридична особа 30.07.1992, взяте на облік як платник податків в Кременчуцькій ОДПІ ГУ Міндоходів (Козельщинське відділення) 30.07.1992, основним видом економічної діяльності позивача є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння, олійних культур, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 05.01.2018 /том 2 а.с. 91-93/.

У період з 11.07.2024 по 31.07.2024 посадовими особами ГУ ДПС в Полтавській області на підставі направлень на перевірку від 09.07.2024 №3390, №3391 /том 1 а.с. 149-150/, наказу ГУ ДПС в Полтавській області від 13.06.2024 №1658-П “Про проведення документальної планової виїзної перевірки СФГ «Хлібороб» /том 1 а.с. 147/ та наказу ГУ ДПС в Полтавській області від 24.07.2024 №2066-П “Про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки СФГ «Хлібороб» /том 1 а.с. 148/, проведено документальну планову виїзну перевірку СФГ «Хлібороб», податковий номер 21059167, з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.11.2017 по 31.03.2024 та правильності нарахування, обчислення, сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.03.2024, за результатами якої складено акт від 07.08.2024 №10585/16-31-24-07-01/21059167 /том 1 а.с.151-218/.

В акті перевірки від 07.08.2024 №10585/16-31-24-07-01/21059167 СФГ «Хлібороб» зазначено, що документальною плановою виїзною перевіркою встановлені порушення, зокрема:

- п.54.2 ст.54, пп.164.2.11 п.164.2 ст. 164, п.164.5 ст. 164, п. 170.9 ст. 170, п.176.1, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми коштів видані під звіт (по чеку), в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 22179,60 грн.;

- п.54.2 ст. 54, пп.164.2.6, пп. 164.2.17, п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.164.3 ст.164, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми доходу (додаткове благо), які перераховані на поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків, в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб - 597924,00 грн.;

- пп. 168.1.4, пп.168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не сплачено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 23594,30 грн, в тому числі за (2021 рік липень-грудень - 19154,82 грн.; 2023 рік серпень-листопад - 4439,48 грн.) та несвоєчасно сплачено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 104722,18 грн, в тому числі за: (2017 рік (листопад-грудень - 2311,20 грн.; 2018 рік січень-грудень - 24079,50 грн.; 2019 рік січень-грудень - 30018,70 грн.; 2020 рік січень-грудень - 31061,88 грн.; 2021 рік січень-липень - 17250,90 грн.);

- пп. 1.2, пп.1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, п.54.2 ст.54, пп.164.2.11, пп.164.2 ст. 164, п.164.5 ст. 164, п. 170.9 ст. 170, п. 176.1, п. 176.2, ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за № 2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми коштів видані під звіт (по чеку), в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в сумі 1848,30 грн.;

- пп. 1.2, пп.1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, п.54.2 ст.54, пп. 164.2.6, пп.164.2.17, п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.164.3 ст. 164, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми доходу (додаткове благо), які перераховані на поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків, в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в сумі 49827,00 грн.;

- пп. 1.2, пп.1.4, пп. 1.5, пп. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу пп. 168.1.4, пп. 168.1.5 п 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не сплачено військовий збір у загальній сумі 371,20 грн. в тому числі за (2023 рік серпень-листопад - 371,20 грн.);

- абз. «б» абз. «г» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповнення та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску затвердженого наказом Міністертва фінансів України від 13.01.2015 №4 із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства фінансів №863 від 31.10.2018, №241 від 26.05.2020, №773 від 15.12.2020, №278 від 19.05.2021, №189 від 04.07.2022, а саме: сума виплачених доходів фізичними особами підприємцями не відображені в Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за весь період перевірки 2017-2023 роки (ознака 157 «Дохід від підприємницької діяльності»).

Позивач надіслав до контролюючого органу заперечення на акт перевірки з копіями документів згідно переліку, зазначеного в описі вкладення у цінний лист /том 1 а.с. 27/, за результатами розгляду яких ГУ ДПС в Полтавській області надало відповідь листом «Про результати розгляду заперечень» від 28.08.2024 №25167/6/16-31-24-07-05 /том 1 а.с. 227-238/, в якому зазначило, що враховуючи документи, надані платником до заперечення та під час його розгляду, ГУ ДПС в Полтавській області частково задовольняє заперечення від 13.08.2024 (вх. №41437/6/16-31 від 14.08.2024) та висновки акту перевірки від 07.08.2024 №10585/16-31-24-07-01/21059167 викладає в такій редакції:

"п.54.2 ст.54, пп.164.2.11 п.164.2 ст. 164, п.164.5 ст. 164, п. 170.9 ст. 170, п.176.1, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми коштів видані під звіт (по чеку), в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 22179,60 грн.;

- п.54.2 ст. 54, пп.164.2.6, пп. 164.2.17, п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.164.3 ст.164, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми доходу (додаткове благо), які перераховані на поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків, в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб - 597924,00 грн.;

- пп. 168.1.4, пп.168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не сплачено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 23594,30 грн, в тому числі за (2021 рік липень-грудень - 19154,82 грн.; 2023 рік серпень-листопад - 4439,48 грн.) та несвоєчасно сплачено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 104722,18 грн, в тому числі за: (2017 рік (листопад-грудень - 2311,20 грн.; 2018 рік січень-грудень - 24079,50 грн.; 2019 рік січень-грудень - 30018,70 грн.; 2020 рік січень-грудень - 31061,88 грн.; 2021 рік січень-липень - 17250,90 грн.);

- пп. 1.2, пп.1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, п.54.2 ст.54, пп.164.2.11, пп.164.2 ст. 164, п.164.5 ст. 164, п. 170.9 ст. 170, п. 176.1, п. 176.2, ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми коштів видані під звіт (по чеку), в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в сумі 1515,00 грн.;

- пп. 1.2, пп.1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, п.54.2 ст.54, пп. 164.2.6, пп.164.2.17, п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.164.3 ст. 164, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не оподатковані суми доходу (додаткове благо), які перераховані на поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків, в результаті чого додатково визначено суму грошового зобов'язання з військового збору в сумі 49827,00 грн.;

- пп. 1.2, пп.1.4, пп. 1.5, пп. 1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу пп. 168.1.4, пп. 168.1.5 п 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповненнями, а саме: не сплачено військовий збір у загальній сумі 371,20 грн. в тому числі за (2023 рік серпень-листопад - 371,20 грн.);

- абз. «б» абз. «г» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VI із змінами та доповнення та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4 із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства фінансів №863 від 31.10.2018, №241 від 26.05.2020, №773 від 15.12.2020, №278 від 19.05.2021, №189 від 04.07.2022, а саме: суми виплачених доходів фізичними особами підприємцями не відображені в Податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за весь період перевірки 2017-2023 роки (ознака 157 «Дохід від підприємницької діяльності»).".

04.09.2024 на підставі акту перевірки від 07.08.2024 №10585/16-31-24-07-01/21059167 ГУ ДПС в Полтавській області прийнято:

1) податкове повідомлення-рішення форми «Д» №00012515/16-31-24-07-01, яким СФГ «Хлібороб» збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 928079,07 грн., у тому числі: за податковим зобов'язаннями на суму 572637,60 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 57263,76 грн., пеня в сумі 298177,71 грн. /том 1 а.с. 241-250, том 2 а.с. 1-13/. Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивовано тим, що у періоді, що перевіряється встановлено неоподатковані суми коштів, що видані під звіт (по чеку), та суми доходу у вигляді додаткового блага, які перераховані на поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків чим порушено п.54.2 ст.54. пп.164.2.11 п.164.2 ст. 164, п.164.5 ст.164, пп.164.2.6, пп.164.2.17, п.164.2.20 п.164.2 ст.164, п.164.3 ст.164 п.170.9 ст.170, п.176.1, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VІ із змінами та доповненнями. Період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: грудень 2017, січень 2018, березень 2018, квітень 2018, травень 2018, липень 2018, серпень 2018, жовтень 2018, листопад 2018, січень 2019, лютий 2019, травень 2019, червень 2019, липень 2019, серпень 2019, вересень 2019, жовтень 2019, листопад 2019, липень 2020, серпень 2020, вересень 2020, жовтень 2020, листопад 2020, грудень 2020, лютий 2021, березень 2021, липень 2021, серпень 2021, вересень 2021, листопад 2021, грудень 2021, січень 2022, лютий 2022, березень 2022, квітень 2022, жовтень 2022, грудень 2022, лютий 2023, квітень 2023, травень 2023, червень 2023, серпень 2023, вересень 2023, жовтень 2023, листопад 2023, грудень 2023, січень 2024, лютий 2024, березень 2024. Суб'єктом господарської діяльності подано заперечення на висновки акту перевірки (вх. №41437/6/16-31 від 14.08.2024), відповідь на заперечення №25167/6/16-31-24-07-05 від 28.08.2024. Щодо встановлених порушень надано письмове пояснення: «щодо перерахування та несвоєчасного перерахування ПДФО та військового збору, можу повідомити, що відсутність коштів не дала можливість це зробити». Письмові пояснення та документи, що пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності платником податків не надавалися.

2) податкове повідомлення-рішення форми «Д» №00012517/16-31-24-07-01, яким СФГ «Хлібороб» збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору на загальну суму 77286,88 грн., у тому числі: за податковим зобов'язаннями на суму 47757,71 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 4775,77 грн.; пеня в сумі 24753,40 грн. /том 2 а.с. 14-36/. В обґрунтування цього податкового повідомлення-рішення зазначено, що у періоді, що перевіряється, встановлено неоподатковані суми коштів, що видані під звіт (по чеку) та суми доходу у вигляді додаткового блага, які перераховані на поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків чим порушено пп. 1.2, пп. 1.4, пп.1.5, пп.1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, п.54.2 ст.54. пп.164.2.11, п.164.2 ст. 164, пп.164.2.6, пп.164.2.17, п.164.2.20, п.164.3 ст.164, п 164.5 ст. 164, п.170.9 ст.170, п.176.1. п. 176.2 ст. 176, пп.168.1.4, пп.168.1.5 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VІ із змінами та доповненнями. Період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення: травень 2018, липень 2018, серпень 2018, жовтень 2018, листопад 2018, січень 2019, лютий 2019, травень 2019, червень 2019, липень 2019, серпень 2019, вересень 2019, жовтень 2019, листопад 2019, липень 2020, серпень 2020, вересень 2020, жовтень 2020, листопад 2020, грудень 2020, лютий 2021, березень 2021, липень 2021, серпень 2021, вересень 2021, листопад 2021, грудень 2021, січень 2022, лютий 2022, березень 2022, квітень 2022, жовтень 2022, грудень 2022, лютий 2023, квітень 2023, травень 2023, червень 2023, серпень 2023, вересень 2023, жовтень 2023, листопад 2023, грудень 2023, січень 2024, лютий 2024, березень 2024. Суб'єктом господарської діяльності подано заперечення на висновки акту перевірки (вх. №41437/6/16-31 від 14.08.2024), за результатами розгляду зменшено визначену суму грошового зобов'язання з військового збору на суму 333,30 грн. Додано відповідь №25167/6/16-31-24-07-05 від 28.08.2024. Щодо встановлених порушень надано письмове пояснення: «Щодо перерахування та несвоєчасного перерахування ПДФО та військового збору, можу повідомити, що відсутність коштів не дала можливість це зробити». Письмові пояснення та документи, що пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності платником податків не надавалися.

3) податкове повідомлення-рішення форми «Д» №00012512/16-31-24-07-01, яким СФГ «Хлібороб» збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 35609,17 грн., у тому числі: за податковим зобов'язаннями на суму 23594,30 грн., штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 2359,43 грн., пеня в сумі 9655,44 грн. /том 2 а.с. 37/. Вказане податкове повідомлення-рішення вмотивовано тим, що в періоді, що перевіряється, встановлено несплату податку на доходи фізичних осіб, чим порушено пп. 168.1.4, пп. 168.1.5. п. 168.1 ст. 168. абз. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за №2755-VІ із змінами та доповненнями. Період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення липень 2021, серпень 2021, вересень 2021, жовтень 2021, листопад 2021, грудень 2021, серпень 2023, вересень 2023, жовтень 2023, листопад 2023. Суб'єктом господарської діяльності подано заперечення на висновки акту перевірки (вх. №41437/6/16-31 від 14.08.2024), відповідь на заперечення №25167/6/16-31-24-07-05 від 28.08.2024. Щодо встановлених порушень надано письмове пояснення: «Щодо перерахування та несвоєчасного перерахування ПДФО та військового збору, можу повідомити, що відсутність коштів не дала можливість це зробити» Письмові пояснення та документи, що пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності платником податків не надавалися.

Позивач не погодився з податковими повідомленнями-рішеннями ГУ ДПС в Полтавській області форми "Д" від 04.09.2024 №00012515/16-31-24-07-01, форми "Д" від 04.09.2024 №00012517/16-31-24-07-01, форми "Д" від 04.09.2024 №00012512/16-31-24-07-01 та звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС в Полтавській області форми "Д" від 04.09.2024 №00012515/16-31-24-07-01, форми "Д" від 04.09.2024 №00012517/16-31-24-07-01, форми "Д" від 04.09.2024 №00012512/16-31-24-07-01, суд дійшов таких висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов'язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі по тексту - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

За приписами підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Згідно з п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1); доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (п.п. 163.1.2); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.п. 163.1.3).

Пунктом 164.1 статті 164 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.

Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 ПК України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно п. 167.1 ст. 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до пункту 164.3 статті 164 ПК України при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах.

Пунктом 164.5 статті 164 ПК України встановлено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100 : (100 - Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування. У такому самому порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для коштів, надміру витрачених платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки.

Відповідно до підпунктів 168.1.4, 168.1.5. пункту 168.1 статті 168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох операційних днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

За приписами підпункту 164.2.6 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів минулих податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований контролюючим органом згідно із цим Кодексом.

Перелік додаткових благ, які включаються до оподатковуваного доходу, встановлений підпунктом 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України є вичерпним.

За правилами підпункту «ґ» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу).

За приписами підпункту 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 ПК України додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

Відповідно до підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПК України фінансовою допомогою є фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. Безповоротна фінансова допомога - це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Згідно з положеннями підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: інші доходи, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.

За приписами підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

За змістом наведених норм визначальною ознакою податкового агента є безпосереднє нарахування (виплата, надання) оподатковуваного доходу на користь платника податку на доходи фізичних осіб, а безповоротної фінансової допомоги - надання коштів без умови щодо їх повернення. Одночасна наявність цих умов при виплаті особою коштів іншій особі - платнику податку на доходи фізичних осіб повинна мати місце при ствердженні про обов'язок податкового агента.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладено у постанові Верховного Суду від 28.09.2020 у справі № 620/3905/18.

Відповідно до підпунктів 1.1. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Як слідує з акту перевірки /том 1 а.с. 160/, перевіркою встановлено, що з рахунку № НОМЕР_5 АТ «Полтава-банк» проводилося поповнення картрахунку 26054099928001, реквізити: код банку - (331489); рах корр- (1002748); ЄДРПОУ - (09807595); контрагент -АТ «Полтава-банк»; банк - АТ «Полтава-банк». Загальна сума поповнення картрахунків, поточних рахунків, власних поточних рахунків за період перевірки склала 3321800,00 грн.

Кошти з Д-та рахунку №UА333314890000000026001590050, відкритого в АТ «Полтава-банк», були зараховані в К-т рахунку НОМЕР_6 АТ «Полтава-банк», код банку - 331489. В подальшому, з урахуванням комісії за перегляд залишку в банкоматі згідно договору №UR01-9992800-0000048 від 15.02.2008 та утримання емітентської комісії згідно звіту ПЦ про підтвердження трансакції, проводилося списання коштів за операціями за адресами, переліченими в акті перевірки /том 1 а.с. 170-184/.

Зі змісту відзиву вбачається, що базу оподаткування контролюючий орган визначив в сумі 3058100,00 грн., з якої розрахував суму податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18% у розмірі 550458 грн., враховуючи також приписи п. 102.1 ст.102 ПК України. Зокрема, контролюючий орган не врахував до бази оподаткування кошти, перераховані з рахунку № НОМЕР_5 АТ «Полтава-банк» на карткорахунок у грудні 2017 року, січні-квітні 2018 року у загальному розмірі 263700,00 грн.

Крім того, контролюючим органом розраховано військовий збір у розмірі 45871,50 грн. у такий спосіб: 3058100,00 грн.*1,5%.

Разом з тим, позивач стверджує, що голова СФГ Орел Дмитро Миколайович надавав Селянському фермерському господарству «Хлібороб» поворотну фінансову допомогу за укладеними договорами №1 від 05.01.2018 та № 1 від 30.08.2022 /том 1 а.с. 38, 39/, також Селянське фермерське господарство «Хлібороб» надавало фізичній особі голові СФГ ОСОБА_2 позику за договорами позики №01/07-ПФД від 01.07.2018, №01/10-ПФД, від 01.02.2019 №01/02-ПФД, №01/П-ПФД від 01.11.2020, № 01/08-ПФД від 01.08.2021, №01/12-ПФД від 01.12.2022, №01/11-ПФД від 01.11.2023, копії яких позивач надав до суду /том 1 а.с. 40-46/.

Копії перелічених договорів надсилалися позивачем контролюючому органу разом із запереченнями на акт перевірки /том 1 а.с. 27/.

Суд зазначає, що правовою підставою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики.

Відносини за договором позики регулюються статтями 1046 - 1053 Цивільного кодексу України (далі - ЦК).

Відповідно до статті 1046 ЦК за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Згідно зі статтею 1047 ЦК договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (стаття 1049 ЦК).

За умовами договору позики №01/07-ПФД від 01.07.2018, укладеного між головою СФГ ОСОБА_2 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позикодавець) /том 1 а.с. 40/, позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти в сумі 179000,00 грн., а позичальник зобов'язується використати позику за цільовим призначенням та повернути позикодавцеві у визначений цим договором строк. Пунктом 1.1 договору передбачено, що позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позикодавця, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банк протягом місяця на підставі усних заявок позичальника.

Пунктами 4, 6, 7 договору передбачено, що строк повернення позики - протягом 30 днів з дати отримання вимоги від позикодавця. Сторони дійшли згоди, що позика повертається у готівковій чи безготівковій формі. Позичальник має право у будь-який час повністю або частково достроково повернути позику позикодавцю в передбаченому п. 6 цього договору порядку.

Цей договір є укладеним і набирає чинності з моменту передання позики позикодавцем позичальникові (пункт 15 договору).

За умовами договору позики №01/10-ПФД від 01.10.2018, укладеного між головою СФГ ОСОБА_2 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позикодавець) /том 1 а.с. 41/, позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти в сумі 693700,00 грн., а позичальник зобов'язується використати позику за цільовим призначенням та повернути позикодавцеві у визначений цим договором строк . Пунктом 1.1 договору передбачено, що позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позичальника, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банк протягом місяця на підставі усних заявок позичальника.

Пунктами 3, 6, 7 договору передбачено, що строк повернення позики - протягом 30 днів з дати отримання вимоги від позикодавця. Позичальник має право у будь-який час повністю або частково достроково повернути позику позикодавцеві в передбаченому пунктом 6 цього договору порядку. Позичальник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з дня одержання відповідної вимоги позикодавця повернути позику у повному обсязі у передбаченому п. 6 цього договору порядку.

Цей договір є укладеним і набирає чинності з моменту передання позики позикодавцем позичальникові (пункт 14 договору).

За умовами договору позики №01/02-ПФД від 01.02.2019, укладеного між головою СФГ ОСОБА_2 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позикодавець) /том 1 а.с. 42/, позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти в сумі 106250,00 грн., а позичальник зобов'язується використати позику за цільовим призначенням та повернути позикодавцеві у визначений цим договором строк. Пунктом 1.1 договору передбачено, що позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позикодавця, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банк протягом місяця на підставі усних заявок позичальника.

Пунктами 4, 6, 7 договору передбачено, що строк повернення позики - протягом 30 днів з дати отримання вимоги від позикодавця. Сторони дійшли згоди, що позика повертається у готівковій чи безготівковій формі. Позичальник має право у будь-який час повністю або частково достроково повернути позику позикодавцю в передбаченому п. 6 цього договору порядку.

Цей договір є укладеним і набирає чинності з моменту передання позики позикодавцем позичальникові (пункт 15 договору).

За умовами договору позики №01/11-ПФД від 01.11.2020, укладеного між головою СФГ ОСОБА_2 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позикодавець) /том 1 а.с. 43/, позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти в сумі 534500,00 грн., а позичальник зобов'язується використати позику за цільовим призначенням та повернути позикодавцеві у визначений цим договором строк. Пунктом 1.1 договору передбачено, що позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позикодавця, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банку протягом листопада-грудня 2020 року на підставі усних заявок позичальника.

Пунктами 4, 6, 7 договору передбачено, що строк повернення позики - протягом 30 днів з дати отримання вимоги від позикодавця. Сторони дійшли згоди, що позика повертається у готівковій чи безготівковій формі. Позичальник має право у будь-який час повністю або частково достроково повернути позику позикодавцю в передбаченому п. 6 цього договору порядку.

Цей договір є укладеним і набирає чинності з моменту передання позики позикодавцем позичальникові (пункт 15 договору).

За умовами договору позики №01/08-ПФД від 01.08.2021, укладеного між головою СФГ ОСОБА_2 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позикодавець) /том 1 а.с. 44/, позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти в сумі 125500,00 грн., а позичальник зобов'язується використати позику за цільовим призначенням та повернути позикодавцеві у визначений цим договором строк. Пунктом 1.1 договору передбачено, що позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позичальника, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банк протягом місяця на підставі усних заявок позичальника.

Пунктами 4, 6, 7 договору передбачено, що строк повернення позики - протягом 30 днів з дати отримання вимоги від позикодавця. Сторони дійшли згоди, що позика повертається у готівковій чи безготівковій формі. Позичальник має право у будь-який час повністю або частково достроково повернути позику позикодавцю в передбаченому п. 6 цього договору порядку.

Цей договір є укладеним і набирає чинності з моменту передання позики позикодавцем позичальникові (пункт 15 договору).

За умовами договору позики №01/12-ПФД від 01.12.2022, укладеного між головою СФГ ОСОБА_2 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позикодавець) /том 1 а.с. 45/, позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти в сумі 255500,00 грн., а позичальник зобов'язується використати позику за цільовим призначенням та повернути позикодавцеві у визначений цим договором строк. Пунктом 1.1 договору передбачено, що позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позикодавця, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банк протягом місяця на підставі усних заявок позичальника.

Пунктами 4, 6, 7 договору передбачено, що строк повернення позики - протягом 30 днів з дати отримання вимоги від позикодавця. Сторони дійшли згоди, що позика повертається у готівковій чи безготівковій формі. Позичальник має право у будь-який час повністю або частково достроково повернути позику позикодавцю в передбаченому п. 6 цього договору порядку.

Цей договір є укладеним і набирає чинності з моменту передання позики позикодавцем позичальникові (пункт 15 договору).

За умовами договору позики №01/11-ПФД від 01.11.2023, укладеного між головою СФГ ОСОБА_2 (позичальник) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позикодавець) /том 1 а.с. 46/, позикодавець в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством України, передає у власність позичальнику грошові кошти в сумі 160900,00 грн., а позичальник зобов'язується використати позику за цільовим призначенням та повернути позикодавцеві у визначений цим договором строк. Пунктом 1.1 договору передбачено, що позикодавець надає позику шляхом перерахування на картковий рахунок позикодавця, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позичальником (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банку протягом листопада-грудня 2023 року на підставі усних заявок позичальника.

Пунктами 4, 6, 7 договору передбачено, що строк повернення позики - протягом 30 днів з дати отримання вимоги від позикодавця. Сторони дійшли згоди, що позика повертається у готівковій чи безготівковій формі. Позичальник має право у будь-який час повністю або частково достроково повернути позику позикодавцю в передбаченому п. 6 цього договору порядку.

Цей договір є укладеним і набирає чинності з моменту передання позики позикодавцем позичальникові (пункт 15 договору).

Отже, описаними вище договорами позики було узгоджено надання позивачем Селянським фермерським господарством «Хлібороб» позики фізичній особі - голові Селянського фермерського господарства «Хлібороб» ОСОБА_2 на загальну суму 2055350,00 грн. на рахунок, відкритий в ПАТ «Полтавабанк», з подальшим отриманням коштів з цього рахунка позичальником ОСОБА_2 (який є держателем корпоративної платіжної карти).

Представник позивача у заявах по суті пояснив, що частина позики була повернута готівкою в касу підприємства прибутковими касовими ордерами № 33 від 15.02.2024 на суму 50000,00 грн. та №34 від 01.03.2024 на суму 50000,00 грн., копії яких позивач надав до суду /том 1 а.с. 104, а.с. 104/. За змістом вказаний касових ордерів, отримані позивачем за цими ордерами кошти є поверненням позики згідно договору 01/12 ПФД від 01.12.2022.

Матеріалами справи також підтверджено, що 05.01.2018 між головою СФГ ОСОБА_2 (позикодавець) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позичальник) укладено договір надання поворотної фінансової допомоги №1 /а.с. 38/, за умовами якого позикодавець надає позичальнику поворотну фінансову допомогу, а позичальник зобов'язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених даним договором. Поворотна фінансова допомога-сума коштів, що надійшла платникові податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою для повернення (згідно з п. 14.1.257 Податкового кодексу України). Пунктом 2.1, 2.2, 2.6 договору передбачено, що поворотна фінансова допомога надається в національній валюті України в межах суми 615000,00 грн. Поворотна фінансова допомога надається позичальнику на безоплатній основі, тобто плата за користування грошовими коштами не стягується. Поворотна грошова допомога вважається переданою позивальнику при її зарахуванні на його поточний рахунок.

За умовами пунктів 3.1, 3.2 договору поворотна фінансова допомога підлягає поверненню протягом одного року з дати отримання частини позики (траншу), але в будь-якому випадку до 30 серпня 2022 року. Повернення грошових коштів проводиться шляхом перерахування на картковий рахунок ПРЕПЗ позичальника, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позикодавцем (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банку.

Позивальник має право достроково повернути отриману поворотну фінансову допомогу позикодавцю (пункт 7.1 договору).

Також 30.08.2022 між головою СФГ Орлом Дмитром Миколайовичем (позикодавець) та Селянським фермерським господарством «Хлібороб» (позичальник) укладено договір надання поворотної фінансової допомоги №1 /а.с. 38/, за умовами якого позикодавець надає позичальнику поворотну фінансову допомогу, а позичальник зобов'язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених даним договором. Поворотна фінансова допомога-сума коштів, що надійшла платникові податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою для повернення (згідно з п. 14.1.257 Податкового кодексу України). Пунктом 2.1, 2.2, 2.6 договору передбачено, що поворотна фінансова допомога надається в національній валюті України в межах суми 1000000,00 грн. Поворотна фінансова допомога надається позичальнику на безоплатній основі, тобто плата за користування грошовими коштами не стягується. Поворотна грошова допомога вважається переданою позивальнику при її зарахуванні на його поточний рахунок.

За умовами пунктів 3.1, 3.2 договору поворотна фінансова допомога підлягає поверненню протягом одного року з дати отримання частини позики (траншу), але в будь-якому випадку до 31 грудня 2025 року. Повернення грошових коштів проводиться шляхом перерахування на картковий рахунок ПРЕПЗ позичальника, відкритий в ПАТ «Полтавабанк» з подальшим отриманням позикодавцем (який є держателем корпоративної платіжної карти) шляхом ініціювання переказу коштів або здійсненням інших операцій із застосуванням зазначеного електронного платіжного засобу з карткового рахунку в банку.

Позивальник має право достроково повернути отриману поворотну фінансову допомогу позикодавцю (пункт 7.1 договору).

Таким чином, вказаними вище договорами передбачено надання головою СФГ Орлом Дмитром Миколайовичем позивачу Селянському фермерському господарству «Хлібороб» поворотної фінансової допомоги в національній валюті України в межах суми загалом 1615000,00 грн. за обома договорами.

За визначення підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПК України поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено, що голова СФГ Орел Дмитро Миколайович надає Селянському фермерському господарству «Хлібороб» безвідсоткову поворотну фінансову допомогу (кошти вносились на рахунок № НОМЕР_5 АТ «Полтава-банк») /том 1 а.с. 186/. Суми, внесені на розрахунковий рахунок позивача ОСОБА_2 за період перевірки по 2018-2024 роках, відображені в таблиці на сторінках 37-41 акту перевірки /том 1 а.с. 187-191/, становлять загалом 1379130,00 грн.

Слід зазначити, що в призначенні платежу відповідних платіжних документів, описаних в акті перевірки, вказано призначення платежу «фінансова допомога» та «фін допомога від голови ОСОБА_1 згідно дог фін допомоги №1 від 30.08.2022».

Отже, позивач Селянське фермерське господарство «Хлібороб» не надавав фізичній особі ОСОБА_1 безповоротну фінансову допомогу, не нараховував (виплачував, надав) такій особі оподатковуваний дохід, а відтак не є податковим агентом щодо виплачених коштів в сумі 3058100,00 грн. у період з травня 2018 року по березень 2024 року, з яких контролюючий орган донарахував позивачу податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% в сумі 550458 грн.

Та обставина, що позика не була повернута, не змінює правову природу виплачених коштів та не є фактом, що породжує обов'язок позивача сплатити податок на доходи фізичних осіб, оскільки правовими нормами такий обов'язок не встановлено. Встановлена підпунктом 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 ПК така ознака безповоротної фінансової допомоги, як заборгованість одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, не входить до механізму правового регулювання податку на доходи фізичних осіб в контексті обов'язку податкового агента. Як вже зазначалося, обов'язок податкового агента виникає із юридичного факту нарахування (виплати, надання) оподатковуваного доходу на користь фізичної особи. Відповідність нарахованого (виплаченого, наданого) доходу оподатковуваному доходу визначається на момент його нарахування (виплати, надання).

Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 28.09.2020 у справі № 620/3905/18 та підлягають обов'язковому врахуванню судом першої інстанції в силу частини 5 статті 242 КАС України.

В акті перевірки також зазначено /том 1 а.с. 159/, що перевіркою встановлено, що з рахунку №UА33314890000000026001590050 АТ «Полтава-банк» по чеку знімалися готівкові кошти на придбання ТМЦ на загальну суму 101000,00 грн., підтверджуючих документів щодо витрати яких до перевірки не надано, а саме: чек №9932377 від 30.07.2020 на суму 25000,00 грн. (на придбання ПММ); чек №9932378 від 10.08.2020 на суму 20000,00 грн. (на придбання с/г продукції); чек №9932379 від 29.12.2022 на суму 42000,00 грн. (на придбання с/г продукції); чек №9932380 від 04.01.2024 на суму 14000,00 грн. (на придбання господарчих витрат).

Відповідно до п.п. «б» підпункту 170.9.1 пункту 170.9 статті 170 ПК України податковим агентом платника податку під час оподаткування суми, виданої платнику податку під звіт та не повернутої ним протягом встановленого підпунктом 170.9.3 цього пункту строку, є особа, що видала таку суму, а саме: під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх видала, - у сумі, що перевищує суму фактичних витрат платника податку на виконання таких дій.

Для цілей цього пункту до суми перевищення не включаються та не оподатковуються документально підтверджені витрати, здійснені за рахунок готівкових чи безготівкових коштів/електронних грошей, наданих платнику податку під звіт роботодавцем на організацію та проведення прийомів, презентацій, свят, розваг та відпочинку, придбання та розповсюдження подарунків, у встановлених межах, що здійснені таким платником та/або іншими особами з рекламними цілями.

Сума податку, нарахована на суму такого перевищення, утримується особою, що видала такі кошти/електронні гроші, за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) платника податку за відповідний місяць, а у разі недостатності суми доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців до повної сплати суми такого податку.

У разі коли платник податку припиняє трудові або цивільно-правові відносини з особою, що видала такі кошти/електронні гроші, сума податку утримується за рахунок останньої виплати оподатковуваного доходу під час проведення остаточного розрахунку. У разі недостатності суми такого доходу непогашена частина податку включається до податкового зобов'язання платника податку за наслідками звітного (податкового) року.

Якщо повне утримання такої суми податку є неможливим внаслідок смерті платника податку чи визнання його судом безвісно відсутнім або оголошення його судом померлим, така сума утримується під час нарахування доходу за останній для такого платника податку податковий період, а в непогашеній частині визнається безнадійною до сплати.

При цьому, за приписами підпункту 170.9.3 пункту 170.9 статті 170 ПК України документальне підтвердження суми фактичних витрат на відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій шляхом надання підтвердних документів, що засвідчують суму таких витрат, у разі здійснення безготівкових розрахунків з використанням платіжних інструментів, включаючи корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти або особисті платіжні інструменти, чи їх реквізити, та повернення особі, яка видала кошти/електронні гроші під звіт, суми надміру витрачених коштів/електронних грошей, розмір яких розрахований згідно з підпунктом 170.9.1 цього пункту, здійснюється платником податку до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку: а) завершує таке відрядження; б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти/електронні гроші під звіт.

У разі якщо під час відрядження чи виконання окремих цивільно-правових дій платник податку застосував для проведення розрахунків платіжний інструмент, включаючи корпоративний (бізнесовий) платіжний інструмент або особистий платіжний інструмент, чи його реквізити та списання коштів/електронних грошей за понесеними витратами здійснюється надавачем платіжних послуг пізніше дати, коли платник податку завершує таке відрядження або завершує виконання окремої цивільно-правової дії, строки, установлені цим підпунктом, продовжуються на один календарний місяць.

Застосовуючи для розрахунку формулу, передбачену пунктом 164.5 статті 164 ПК України, контролюючий орган розрахував позивачу у зв'язку з не використанням коштів, отриманих з банку під звіт на придбання ТМЦ, суму податку на доходи фізичних осіб в розмірі 22179,60 грн. /том 2 а.с. 217-218/. Також відповідачем нараховано військовий збір в розмірі 1515,00 грн. (101000,00 грн.*1,5%).

Разом з тим, у заявах по суті позивач пояснює, що готівкові кошти були повернуті працівником в касу господарства Селянського фермерського господарства «Хлібороб» на підставі:

прибуткового касового ордеру №25 від 12.08.2020 в сумі 25000,00 грн. /том 1 зворот а.с. 103/;

прибуткового касового ордеру №27 від 26.08.2020 в сумі 20000,00 грн. /том 1 а.с. 103/;

прибуткового касового ордеру №30 від 12.01.2023 в сумі 42000,00 грн. /том 1 а.с. 105/;

прибуткового касового ордеру №32 від 05.01.2024 в сумі 14000,00 грн. /том 1 зворот а.с. 105/.

Згідно наказу Селянського фермерського господарства «Хлібороб» №6 від 06.01.2018 «Про встановлення ліміту залишку готівки в касі» на підставі Рахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі /том 2 зворот а.с. 76, 83/ затверджено ліміт каси в сумі 110292 грн. /том 2 а.с. 84/.

У Касовій книзі Селянського фермерського господарства «Хлібороб» містяться записи про отримання з розрахункового рахунку та видачу під звіт на господарські потреби кошти 30.07.2020 в сумі 25000,00 грн., 10.08.2020 - в сумі 20000,00 грн., записи про отримання 29.12.2022 з розрахункового рахунку по чеку 9932379 коштів в сумі 42000,00 грн. та про отримання 04.01.2024 з розрахункового рахунку по чеку 9932380 та видачу під звіт на господарські потреби коштів в сумі 14000,00 грн., а також записи про повернення в касу не використаних коштів 12.08.2020 в сумі 25000,00 грн., 26.08.2020 - в сумі 20000,00 грн., 12.01.2023 - в сумі 42000,00 грн., 05.01.2024 - в сумі 14000,00 грн. /том 2 а.с. 77-83/.

Частиною 2 статті 74 КАС України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до підпунктів 9, 10, 11 пункту 3 розділу І Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 (далі по тексту - Положення №148), касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі; касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси; касові документи - документи (касові ордери та відомості на виплату готівки, розрахункові документи, електронні розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку.

Пунктом 25 розділу ІІІ Положення №148 передбачено, що приймання готівки в касу проводиться за прибутковим касовим ордером (додаток 2), підписаним головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником установи/підприємства. До прибуткових касових ордерів можуть додаватися документи, які є підставою для їх складання.

Згідно з пунктом 40 розділу ІV Положення №148 касир здійснює записи в касовій книзі за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день не здійснюються.

Зважаючи на викладене, описані вище прибуткові касові ордери та Касова книга є допустимими доказами у розумінні статті 74 КАС України, що підтверджують факт надходження готівки до каси Селянського фермерського господарства «Хлібороб».

Таким чином, отримані платником податку під звіт кошти, були повернуті ОСОБА_2 протягом встановленого підпунктом 170.9.3 пункту 170.9 ПК України строку, тому відсутні правові підстави для оподаткування суми 101000,00 грн., виданої платнику податку ОСОБА_2 під звіт, та нарахування на цю суму військового збору, оскільки ця сума повернута позивачу Селянському фермерському господарству «Хлібороб» у встановлений законом строк.

За приписами пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з пунктом 86.7 статті 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

Пунктом 44.6 статті 44 ПК України встановлено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Позивач надіслав до контролюючого органу заперечення на акт перевірки з копіями документів згідно переліку, зазначеного в описі вкладення у цінний лист /том 1 а.с. 27/, зокрема, й копії всіх описаних вище договорів позики та договорів про надання поворотної фінансової допомоги, вказані договори описані контролюючим органом у своєму листі про результати розгляду заперечень від 28.08.2024 №25167/6/16-31-24-07-05 /том 1 а.с. 227-238/.

Проте, всупереч наведеним вище нормам права відповідачем не враховані документи, надані позивачем в порядку пункту 86.7 статті 86 ПК України.

Суд звертає увагу на той факт, що контролюючий орган у своєму листі про результати розгляду заперечень від 28.08.2024 №25167/6/16-31-24-07-05, цитуючи пункт 44.6 статті 44 ПК України, викривляє зміст цієї норми: «Відповідно до п. 44.6 ст. 44 ПК України встановлено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому п. 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності», тоді як відповідно до пункту 44.6 статті 44 ПК України встановлено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

З огляду на частину 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, відповідачем не доведено заниження позивачем податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 572637,60 грн., а також заниження позивачем податкового зобов'язання з військового збору на суму 47386,51 грн.

Підсумовуючи все викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області форми «Д» від 04 вересня 2024 року №00012515/16-31-24-07-01, яким Селянському фермерському господарству “Хлібороб» збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 928079,07 грн., у тому числі: за податковим зобов'язанням на суму 572637 грн. 60 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 57263 грн. 76 коп. та пеня в сумі 298177 грн. 71 коп., а також податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області форми «Д» №00012517/16-31-24-07-01 в частині збільшення Селянському фермерському господарству “Хлібороб» суми грошового зобов'язання та пені з військового збору в загальному розмірі 76854 грн. 12 коп., у тому числі: за податковим зобов'язанням на суму 47386 грн. 51 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 4738 грн. 65 коп. та пеня в сумі 24728 грн. 96 коп., - прийняті ГУ ДПС в Полтавській області не на підставі, не у межах повноважень, не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, необґрунтовано, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.

Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки, що у перевіряємому періоді позивачем не сплачено податок на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати в сумі 23594,30 грн., в тому числі за липень-грудень 2021 року в сумі 19154,82 грн., за серпень - листопад 2023 року в сумі 4439,48 грн. /том 1 а.с. 195-197/.

Зокрема, за липень 2021 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 3245,40 грн., а сплачено 2376,78 грн. (різниця 868,62 грн.), за серпень 2021 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 3873,60 грн., сплата відсутня (різниця 3873,60 грн.), за вересень 2021 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 3873,60 грн., сплата відсутня (різниця 3873,60 грн.), за жовтень 2021 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 3873,60 грн., сплата відсутня (різниця 3873,60 грн.), за листопад 2021 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 3873,60 грн., сплата відсутня (різниця 3873,60 грн.), за грудень 2021 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 2791,80 грн., сплата відсутня (різниця 2791,80 грн.), за серпень 2023 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 419,48 грн., сплата відсутня (різниця 419,48 грн.), за вересень 2023 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 1608,00 грн., сплата відсутня (різниця 1608,00 грн.), за жовтень 2023 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 1206,00 грн., сплата відсутня (різниця 1206,00 грн.), за листопад 2023 року позивачем нараховано ПДФО в сумі 1206,00 грн., сплата відсутня (різниця 1206,00 грн.).

Детальна інформація щодо несплати податку на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати зазначена у додатку №2 до акту перевірки, який є від'ємною частиною цього акту /том 1 а.с. 209-212/.

Також перевіркою встановлено, що позивачем не сплачено в повному обсязі військовий збір станом на 31.07.2024 в сумі 371,20 грн. /том 1 а.с. 219, том 2 а.с. 218, зворот а.с. 218/.

Позивачем не спростовано вказані факти несплати податку на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати в загальній сумі 23594,30 грн. та військового збору в сумі 371,20 грн.

Відповідно до підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

За приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом «а» пункту 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Відповідно до підпунктів 1.1. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Разом з тим, усупереч вимогам наведених норм права позивачем, який є податковим агентом, при виплаті заробітної плати працівникам, не сплачено в установлений законом строк до бюджету України податок на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати в загальній сумі 23594,30 грн., в тому числі: за липень-грудень 2021 року в сумі 19154,82 грн., за серпень - листопад 2023 року в сумі 4439,48 грн., а також військовий збір в загальній сумі 371,20 грн. за серпень-листопад 2023 року.

Підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.

За приписами пункту 125-1.1 статті 125-1 ПП України ненарахування та/або неутримання, та/або несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, а також нерезидентом, на якого покладено обов'язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом III цього Кодексу, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Відповідно до підпункту 129.1.4. пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки заниження податковим агентом податкового зобов'язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників податків та/або несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

За приписами пункту 129.4 статті 129 ПК України на суми несвоєчасно сплачених та/або несплачених (неперерахованих) податковим агентом визначених податкових зобов'язань відповідно до підпункту 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті контролюючим органом нараховується пеня за кожний календарний день такої несплати (неперерахування), включаючи день погашення податкового зобов'язання, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Позивачем не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження будь-якої з обставин, визначених пунктом 129.9 статті 129 ПК України, з якими закон пов'язує не нарахування пені.

Водночас, відповідно до приписів пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. № 651 “Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже, протягом періоду з 1 березня 2020 року по 30 червня 2023 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Як слідує з розрахунку суми пені, усупереч пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України відповідачем нараховано позивачу пеню за період, який охоплює період з 01 березня 2020 року по 30 червня 2023 року, за який пеня нарахуванню не підлягає, в загальному розмірі 6354,56 грн. /том 2 а.с. 43, зворот а.с. 43/.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області форми «Д» від 04 вересня 2024 року №00012512/16-31-24-07-01 в частині визначення Селянському фермерському господарству “Хлібороб» пені з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 6354 грн. 56 коп., прийняте відповідачем з порушенням пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, а тому в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.

Водночас, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми «Д» від 04 вересня 2024 року №00012512/16-31-24-07-01 в частині визначення Селянському фермерському господарству “Хлібороб» податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 23594,30 грн., штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2359,43 грн. та пені з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 3300,88 грн., а також податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області форми «Д» №00012517/16-31-24-07-01 в частині збільшення Селянському фермерському господарству “Хлібороб» суми грошового зобов'язання та пені з військового збору в загальному розмірі 432 грн. 76 коп., у тому числі: за податковим зобов'язанням на суму 371 грн. 20 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 37 грн. 12 коп. (10% суми податку, що підлягає сплаті до бюджету) та пені в сумі 24 грн. 44 коп., - прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та Податковим кодексом України, та обґрунтовано. Підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.

Таким чином, адміністративний позов Селянського фермерського господарства “Хлібороб» підлягає задоволенню частково.

При прийнятті рішення у даній справі суд враховував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Частиною 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 12491,70 грн., що підтверджується копією платіжної інструкції №184 від 02.10.2024 /том 1 а.с. 116/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /том 2 а.с.124/.

Таким чином, при частковому задоволенні позову Селянського фермерського господарства “Хлібороб» суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Селянського фермерського господарства “Хлібороб» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 12135 грн. 45 коп. = ((1011287,75 грн.*12491,70 грн.)/1040975,12 грн.).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2-9, 139, 227, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Селянського фермерського господарства “Хлібороб» (ідентифікаційний код 21059167, вул. Історична, 25, селище Козельщина, Кременчуцький район, Полтавська область, 39100) до Головного управління ДПС в Полтавській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області форми "Д" від 04 вересня 2024 року №00012515/16-31-24-07-01.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області форми "Д" №00012517/16-31-24-07-01 в частині збільшення Селянському фермерському господарству “Хлібороб» суми грошового зобов'язання та пені з військового збору в загальному розмірі 76854 грн. 12 коп. (сімдесят шість тисяч вісімсот п'ятдесят чотири гривні дванадцять копійок), у тому числі: за податковим зобов'язанням на суму 47386 грн. 51 коп. (сорок сім тисяч триста вісімдесят шість гривень п'ятдесят одна копійка), за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 4738 грн. 65 коп. (чотири тисячі сімсот тридцять вісім гривень шістдесят п'ять копійок) та пеня в сумі 24728 грн. 96 коп. (двадцять чотири тисячі сімсот двадцять вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області форми "Д" від 04 вересня 2024 року №00012512/16-31-24-07-01 в частині визначення Селянському фермерському господарству “Хлібороб» суми пені з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 6354 грн. 56 коп. (шість тисяч триста п'ятдесят чотири гривні п'ятдесят шість копійок).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Селянського фермерського господарства “Хлібороб» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 12135 грн. 45 коп. (дванадцять тисяч сто тридцять п'ять гривень сорок п'ять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 24 лютого 2025 року.

Суддя С.С. Сич