Справа № 420/5562/25
24 лютого 2025 року 10 год. 50 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Білостоцького О.В.
При секретарі: Пудової Г.В.
За участю сторін:
Представника заявника: Уманець В.В.
Представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій платника податків - товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФА ПРОМ» у банках та інших фінансових установах, -
До Одеського окружного адміністративного суду 20.02.2025 року о 17 год. 35 хв. через систему «Електронний суд» надійшла заява Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій платника податків - товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФА ПРОМ» у банках та інших фінансових установах.
В обґрунтування заяви податковий орган зазначив, що у зв?язку з несплатою відповідачем податкової заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0092566-1305-1532 від 29.10.2024 року, яку було направлено разом з рішенням про опис майна у податкову заставу №1637/15-32-13-05 від 04.11.2024 року відповідачу рекомендованим листом. З метою встановлення наявності майна, яке перебуває у власності платника податків, податковим керуючим було здійснено вихід за податковою адресою відповідача 20.02.2025 року об 11 год. 00 хв., про що було складено акт обстеження місцезнаходження юридичної особи та його майна за податковою адресою №4/15-32-13-05-29 від 20.02.2025 року. У зв'язку з тим, що відповідач відмовив у здійсненні опису майна у податкову заставу та не надав документи, необхідні для такого опису, податковим керуючим було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу №3/15-32-13-05-29 від 20.02.2025 року.
З урахуванням вищевказаних обставин Головне управління ДПС в Одеській області вважає, що наразі наявні правові підстави для застосування заходів у вигляді зупинення видаткових операцій відповідача, з огляду на що податковий орган звернувся до суду з даною заявою.
Ухвалою суду від 21.02.2025 року о 16 год. 52 хв. після усунення недоліків, визначених судом, заяву Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФА ПРОМ» було прийнято до розгляду. Справу призначено до розгляду з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду окремих категорій термінових справ відповідно до ст. 283 КАС України.
У судовому засіданні, призначеному на 24.02.2025 року на 09 год. 15 хв., представник Головного управління ДПС в Одеській області вимоги, викладені у заяві, підтримав у повному обсязі. Сторона відповідача до судового засідання не з'явилась, підприємство було повідомлено про дату, час та місце судового засідання, враховуючи особливості повідомлення учасників справи в окремих категоріях термінових адміністративних справ, встановлені ст. 268 КАС України, належним чином, шляхом направлення 21.02.2025 року телефонограми на номер телефону підприємства, зазначений у відповіді №1139233 від 21.02.2025 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 71-72).
За зазначених умов за клопотанням представника заявника справу №420/5562/25 у відповідності з положеннями ч. 3 ст. 268 КАС України було розглянуто лише за участю податкового органу.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛФА ПРОМ» (далі - ТОВ «АЛФА ПРОМ», підприємство) зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за наступним кодом - 44247544.
Підприємство знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області.
Податкова адреса підприємства, згідно наявних відомостей у ДПІ - 65007, м. Одеса, вул. М?ясоєдовська, 34/36, кв.1. Така ж адреса підприємства вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Основний вид діяльності підприємства - 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Згідно розрахунку податкового боргу, довідки про суми податкового боргу та відомостей, наявних в інтегрованій картці платника податку, станом на 20.02.2025 року податкова заборгованість підприємства з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) складає 3 973 294,00 грн., яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення (форма «Р») №18281/15-32-07-02 від 27.07.2023 року, винесеного податковим органом.
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0092566-1305-1532 від 29.10.2024 року, яку разом з рішенням про опис майна у податкову заставу №1637/15-32-13-05 від 04.11.2024 року листом Головного управління ДПС в Одеській області від 05.11.2024 року за №41708/6/15-32-13-05-06 було направлено на адресу підприємства, що підтверджується рекомендованим листом, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 42-48).
У вищевказаному листі від 05.11.2024 року за №41708/6/15-32-13-05-06 відповідача було також повідомлено, що у разі якщо підприємством не буде подано документів, необхідних для опису майна, податковий орган на підставі п.89.4 ст.89 ПК України буде вимушений звернутися до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках.
З метою встановлення наявності майна, яке перебуває у власності платника податків, податковим керуючим - головним державним інспектором Поліщуком Д.А. було здійснено вихід за податковою адресою відповідача 20.02.2025 року, про що об 11 год. 00 хв. було складено акт обстеження місцезнаходження юридичної особи та його майна за податковою адресою за №4/15-32-13-05-29 від 20.02.2025 року. В акті було зазначено, що за податковою адресою підприємства знаходиться двоповерхова будівля, табличка з назвою підприємства відсутня, посадові особи відсутні, ознаки проведення підприємством господарської діяльності за цією адресою також відсутні, мешканцями даної будівлі посадову особу контролюючого органу повідомлено, що про ТОВ «АЛФА ПРОМ» їм не відомо та таке підприємство за вказаної адресою не знаходиться.
У зв'язку з вищевказаними обставинами, а також через те, що фактично відповідач не надав документів, необхідних для опису майна у податкову заставу, податковим керуючим було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу за №3/15-32-13-05-29 від 20.02.2025 року.
Враховуючи зазначені обставини, за твердженням представника Головного управління ДПС в Одеській області, у податкового органу з 20.02.2025 року об 11 год. 00 хв. виникли підстави для звернення до суду із заявою в порядку ст. 283 КАС України про застосування заходів у вигляді зупинення видаткових операцій платника податків.
Дослідивши заяву та додані до справи письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, а також заслухавши пояснення представника заявника по справі у судовому засіданні, суд доходить висновку, що заява податкового органу підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп.41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Згідно з п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством; дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;
результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов'язань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.4 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
При цьому, відповідно до п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п.87.2 ст.87 ПК України).
За п.88.1 ст.88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно положень п.89.1 ст. 89 ПК України у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, право податкової застави виникає з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
За п.89.2 ст.89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно п.89.3 ст.89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.89.4 ст.89 ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, небанківським надавачам платіжних послуг, емітентам електронних грошей, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Аналізуючи вищевказані приписи суд доходить висновку, що у разі несплати платником податку у строки, встановлені ПК України, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, право податкової застави виникає з дня виникнення податкового боргу. Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків. Вказане майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим. Разом з тим, у разі недопуску платника податків податкового керуючого для здійснення опису його майна у податкову заставу, або у разі того, якщо платник податків не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Вказаний акт є підставою для звернення контролюючого органу до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків.
Як було встановлено судом під час розгляду справи, станом на 20.02.2025 року податкова заборгованість відповідача з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) складає 3 973 294,00 грн., яка виникла на підставі винесення податкового повідомлення-рішення (форма «Р») №18281/15-32-07-02 від 27.07.2023 року. У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0092566-1305-1532 від 29.10.2024 року, а пізніше - рішення про опис майна у податкову заставу №1637/15-32-13-05 від 04.11.2024 року.
З метою встановлення наявності майна, яке перебуває у власності платника податків, податковим керуючим Поліщуком Д.А. було здійснено вихід за податковою адресою відповідача 20.02.2025 року об 11 год. 00 хв., про що було складено акт за №4/15-32-13-05-29 від 20.02.2025 року обстеження місцезнаходження юридичної особи та його майна за податковою адресою. Разом з тим, податковим керуючим було встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб за вказаною податковою адресою, що було додатково підтверджено мешканцями будівлі за адресою, де мало знаходитись ТОВ «АЛФА ПРОМ». У зв?язку з вищевказаними обставинами, а також через те, що відповідач фактично не надав документів, необхідних для опису майна у податкову заставу, податковим керуючим було складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу за №3/15-32-13-05-29 від 20.02.2025 року.
Згідно п.1 ч.1 статті 283 КАС України визначено вичерпний перелік звернень, з якими можуть звернутися податковий та митний орган при здійсненні ними визначених законом повноважень, зокрема, зі зверненням про зупинення видаткових операцій платника податків.
Підпунктом 20.1.32 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено такий захід для контролюючого органу, як звернення до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, іншій фінансовій установі, небанківському надавачу платіжних послуг, емітенті електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що контролюючий орган набуває право на звернення до суду у разі настання обставин, визначених п.п. 20.1.32 п.20.1 ст.20 ПКУ, а саме при наявності факту перешкоджання платником податку виконанню податковим керуючим повноважень, визначених ПК України.
Вищевказаний складений податковим керуючим акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу за №3/15-32-13-05-29 від 20.02.2025 року свідчить про наявність підстав для задоволення заяви податкового органу про зупинення видаткових операцій підприємства, як заходу, що визначений пп. 20.1.32 п.20.1 ст.20 ПКУ та п.1 ч.1 ст. 283 КАС України, оскільки заявником доведено наявність обставин, що перешкоджають виконанню податковим керуючим повноважень, визначених Податковим кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно приписів частини 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного суд доходить висновку про необхідність задоволення заяви Головного управління ДПС в Одеській області про зупинення видаткових операцій товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФА ПРОМ» у банках та інших фінансових установах у спосіб, визначений пп. 20.1.32 п. 20.1 статті 20 ПК України.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 90, 160-161, 240, 241-246, 255, 268-272, 283, 293, 295 КАС України, суд, -
Заяву Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про зупинення видаткових операцій платника податків - товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФА ПРОМ» (65007, м. Одеса, вул. М?ясоєдовська, 34/36, кв.1) у банках та інших фінансових установах - задовольнити.
Зупинити видаткові операції платника податків - товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФА ПРОМ» (код ЄДРПОУ 44247544) на рахунках/електронних гаманцях такого платника податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Подання апеляційної скарги на рішення суду не перешкоджає його виконанню.
Суддя О.В. Білостоцький