24 лютого 2025 р. № 400/11378/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н.В. за участю секретаря судового засідання Середи В.Р. у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаДепартаменту патрульної поліції управління патрульної поліції в Миколаївській області Національної поліції України, вул. Новозаводська, 1Б, (1Б/1),м. Миколаїв,Миколаївський р-н, Миколаївська обл.,54056,
провизнання протиправним та скасування п.2 наказу №511 від 10.10.2024 в частині,
За участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: Коренко Т.В.
представник відповідача: Двірської О.О.
ОСОБА_1 (далі по тексту Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Миколаївської області поліції Національної поліції України (далі по тесту Відповідач; УПП) про визнання протиправним та скасування пункту 2 Наказу Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Миколаївській області від 10.10.2024 № 511 «Про застосування до працівників управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції дисциплінарних стягнень» в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що службове розслідування проведено з порушенням процедури та порядку проведення службового розслідування . Так, Позивач зазначає, що його не було ознайомлено з Наказом про призначення службового розслідування, позивач не надав пояснення під час проведення службового розслідування, окрім того з Актом службового розслідування та з Висновками службового розслідування Позивач було повідомлено вже після винесення оскаржуваного Наказу №511 та притягнення його до дисциплінарної відповідальності. Окрім того, при проведенні службового розслідування , дисциплінарною комісією були розглянути рапорти співробітників про ні би то виявлені порушення в діях ОСОБА_1 під час несення служби , але ці особи , що подали рапорти не мають ні якого відношення до діяльності ОСОБА_1 та не можуть знать ті факти , що викладені в рапортах. Окрім того, при проведення службового розслідування комісією не взято до уваги , що в рапортах є помилки в датах , що фактично призвело до притягнення Позивач до дисциплінарної відповідальності за факти які він не вчинив та в той час Позивач не був на службі. Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати п. 2 Наказу № 511 від 10.10.2024 року «Про застосування до працівників управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції дисциплінарних стягнень» в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани.
Ухвалою суду від 09.12.2024 року відкрито провадження по справі, за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін (а.с. 85-86)
27.12.2024 року від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження, через сплив строків звернення позивача до суду (а.с 92-93)
30.12.2024 року від Відповідача на адресу суду надійшов Відзив на позовну заяву, де представник відповідача зазначив, що позовні вимоги не визнає, вважає їх не обґрунтованими, а позовні вимоги не належать задоволенню. Просить суду відмовити в задоволенні позову.
30.12.2024 року Ухвалою суду позовна заява залишена без руху, та Позивачеві надано строк для подання обґрунтованої заяви про причини попуску строку звернення до суду .
08.01.2025 року на виконання Ухвали суду Позивач подав заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду, обґрунтовуючи його тим , що оскаржуваний Наказ № 511, позивач отримав на ознайомлення у 11.10. 2024 року , але не розумів за які саме діяння його притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Позивач був змушений 18.10.2024 року звернутися до Відповідачів з заявою про надання можливості ознайомитися з матеріалами службового розслідування, та тільки 18.11.20204 року ОСОБА_1 отримав копію матеріалів службового розслідування, а від так Позивач вважає , що через тривале не надання УПП йому право на ознайомлення з матеріалами службового розслідування , що для нього було вкрай важливо, він попостив строк звернення до суду з донним позовом, просить суд визнати причини пропуску строку поважними та поновити строк звернення до суду.
Ухвалою суду від 10.01.2025 року причина пропуску строку звернення до суду була визнана поважною, Позивачеві строк звернення до суду було поновлено, та призначено розгляд справи за участю сторін в судовому засіданні.
Обставини справи :
Вислухавши пояснення сторін, показання свідка ОСОБА_2 , дослідив докази, що містяться в матеріалах справи , судом встановлено :
На підставі отриманих рапортів т.в.о. заступника командира взводу № 1 роти № 2 батальйону № 4 УПП в Миколаївській області ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_3 , інспектора ВМАЗ УПП в Миколаївській області ДПП капітана поліції ОСОБА_4 та иа старшого лейтенанта ОСОБА_5 . Старшим інспектором з особливих доручень відділу моніторингу та аналітичного забезпечення У УПП в Миколаївській області ДПП капітаном поліції Є. Миловановим подано Доповідну записку НА ім'я Начальника УПП в Миколаївській області ДПП підполковника поліції О. Човпан. А.с (13-14)
За результатами розгляду Доповідної записки, Начальником Управління патрульної поліції в Миколаївської області ДПП 02.10.2024 року винесено Наказ № 504 « Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії». ( а.с. 12-13)
Пунктом 2 Наказу № 504 , утворено склад дисциплінарної комісії :
- голова дисциплінарної комісії- майор поліції ОСОБА_6 ;
Члени дисциплінарної комісії6
- капітан поліції ОСОБА_7
- старший лейтенант поліції ОСОБА_8 .
В межах проведення службового розслідування капітану поліції ОСОБА_7 надали пояснення : - 07.10.2024 року старший лейтенант ОСОБА_9 (а.с.17);
По кожному випадку, що зазначені в Рапортах (7 рапортів було на розгляді дисциплінарної комісії ) пояснення надали
- 07.10.2024 року старший Сержант поліції ОСОБА_10 (а.с. 17а-18; а.с 25; а.с.29; а.с 44; а.с.53; а.с. 60а;).;
- 07.10.2024 року Сержант поліції ОСОБА_1 (а.с.18а -19; а.с. 26; а.с.30: а.с. 37; а.с.45;а.с 54; а.с.61а)
На всіх поясненнях ОСОБА_11 стоїть примітка «записані власноруч вірн , мною прочитано 07.10.2024 рік»
За результатами проведеного службового розслідування 10.10.2024 року дисциплінарною комісією був складини Висновок службового розслідування, де комісія зазначила , що вважає: «… п. 2 Відомості , які стали підставою для призначення службового розслідування , вважати такими , що частково знайшли своє підтвердження в частині нездійснення відео зйомки за допомогою портативних відеореєстраторів під час відпрацьовування повідомлень 16.09.20024 року , 17.09.20024 року та 18.09.2024 року (ЄО № 14921, № 14976, № 14980);…
п. 4. За вчинення дисциплінарного проступку, який виразився в порушенні вимог пунктів 1,2 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», пунктів 1, 2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», вимог пункту 5 розділу II Інструкції із застосування органами і підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026, підпунктів 1, 10 пункту 3.1 розділу III Посадової інструкції поліцейського УПП в Миколаївській області ДПП затвердженої наказом ДПП 18 березня 2018 року № 4321, Присяги працівника поліції, на підставі пункту 2 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-УІІІ, до поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 4 УІ Пі в Миколаївській області ДПП сержанта поліції ОСОБА_1 (0160937) застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани….?
6. Відповідно до пункту 3 розділу VIII Порядку проведення службових розслідувань, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, від 07 листопада 2018 року № 893, копію висновку службового розслідування та копію наказу про застосування до поліцейських дисциплінарних стягнень надіслати до відділу кадрового забезпечення УШІ в Миколаївській області ДПП для обліку, узагальнення та доручення до особових справ поліцейських.…. » (а.с.62 а - 75)
На підстав висновків службового розслідування Підполковником Поліції начальником УПП в Миколаївській області ДПП підполковника поліції Оленою Човпан , 10.10.20024 року винесений Наказ № 511 «Про застосування до працівників УПП в Миколаївській області ДПП дисциплінарних стягнень», так пунктом 2 Наказу№ 511 визначено : «За вчинення дисциплінарного проступку, який виразився в порушенні вимог пунктів 1,2 частини третьої статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», пунктів 1, 2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», вимог пункту 5 розділу II Інструкції із застосування органами і підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року № 1026, підпунктів 1, 10 пункту 3.1 розділу III Посадової інструкції поліцейського УПП в Миколаївській області ДПП затвердженої наказом ДПП 18 березня 2018 року № 4321, Присяги працівника поліції, на підставі пункту 2 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337-УІІІ, до поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 4 УІ Пі в Миколаївській області ДПП сержанта поліції ОСОБА_1 (0160937) застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани.
П. 3. Начальнику відділу кадрового забезпечення УППП в Миколаївській області ДПП підполковнику поліції ОСОБА_12 відповідно до ст. 22 Дисциплінарного статуту оголосити зміст Наказу старшому сержанту поліції ОСОБА_10 та сержанту поліції ОСОБА_1 та забезпечити особисте ознайомлення вказаних поліцейських з ним .» (а.с.76 а-78)
ОСОБА_1 ознайомлено з наказом № 511 особисто під підпис 11.10.2024 року, про що є відмітка в оскаржуваному Наказу «прочитав зазначений Наказ № 511 від 10.10.12024 року. З рішенням не згоден, буду оскаржувати в встановленому законом порядку» (а.с. 77а)
З матеріалів справи вбачається, що 18.10.20024 року ОСОБА_1 , поданий рапорт з проханням ознайомитися з матеріалами службового розслідування та з Наказом № 504 від 02.10.2024 року (а.с.203)
За результатами розгляду даного рапорту, 18.11.02024 року Позивачеві надано скан копії службового розслідування (а.с.204)
Релевантні джерела права :
Для вирішення даної справи підлягає встановленню, зокрема, дотримання відповідачем визначеного законодавством порядку призначення, проведення, оцінки встановлених фактів , затвердження висновків службового розслідування та накладення дисциплінарного стягнення.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Частиною першою статті 3 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закону № 580) встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною першою статті 59 Закону № 580 служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Частиною 1 статті 62 Закону № 580 визначено, що поліцейський під час виконання покладених на поліцію повноважень є представником держави.
В силу пунктів 1, 2 частини першої статті 18 Закону № 580 поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Так, частиною першою статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України (далі - Дисциплінарний статут) передбачено, що службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно- правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Згідно частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону, зобов'язує поліцейського, серед іншого: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки. З метою урегулювання поведінки поліцейських з дотриманням етичних норм, формування в поліцейських почуття відповідальності перед суспільством і законом за свої дії та бездіяльність, а також сприяння посиленню авторитету та довіри громадян до поліції наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179 затверджено Правила етичної поведінки поліцейських (далі - Правила), з вимогами яких, згідно з пунктом 4 розділу І, особу ознайомлюють під час прийняття на службу до поліції.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Правил під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен, зокрема: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами; поважати і не порушувати права та свободи людини, до яких, зокрема, відносяться права: на життя; на повагу до гідності; на свободу та особисту недоторканність; недоторканність житла; поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати; контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку.
Відповідно до статті 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.
Частиною третьою статті 13 Дисциплінарного статуту встановлено, що до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону № 580 поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Щодо підстав для проведення нового службового розслідування.
Згідно з частиною першою статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII (далі - Дисциплінарний статут) службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Частини перша, третя та четверта статті 14 Дисциплінарного статуту визначають, що службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського. Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Процедуру проведення службового розслідування стосовно поліцейського, права учасників службового розслідування, порядок оформлення його результатів, прийняття та реалізації рішень за результатами службового розслідування визначає Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2018 № 893, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1355/32807 (далі - Порядок проведення службових розслідувань).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку проведення службових розслідувань службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Відповідно до пунктів 7, 8 Розділу V Порядку проведення службових розслідувань розгляд справи дисциплінарною комісією проводиться зазвичай у формі письмового провадження. У разі розгляду справи у формі письмового провадження рішення дисциплінарною комісією приймається без повідомлення та (або) виклику інших учасників службового розслідування на підставі наявних у справі матеріалів. За рішенням уповноваженого керівника розгляд справи може здійснюватися дисциплінарною комісією на відкритому засіданні, яке полягає в гласному та відкритому дослідженні обставин, які стали підставою для призначення службового розслідування, за участю поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та інших заінтересованих осіб.
Пунктом 2 розділу VI Порядку проведення службових розслідувань передбачено, що підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин.
Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія.
Отже, підставою для призначення службового розслідування є повідомлення поліцейських, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, а розгляд справи дисциплінарною комісією проводиться або у формі письмового провадження, або у відкритому засіданні, при цьому рішення про проведення розгляду справи у відкритому засіданні приймається керівником, який призначив службове розслідування, про що повинно бути вказано у наказі про призначення службового розслідування.
Щодо строків застосування дисциплінарних стягнень.
У відповідності до частин першої, другої, четвертої, сьомої, десятої, п'ятнадцятої статті 15 Дисциплінарного статуту проведення службових розслідувань за фактом порушення поліцейським службової дисципліни здійснюють дисциплінарні комісії. Дисциплінарні комісії формуються з поліцейських та працівників поліції, які мають відповідні знання та досвід, необхідні для ефективного проведення службового розслідування. Забороняється включення до складу дисциплінарної комісії осіб, які є підлеглими поліцейського, стосовно якого призначено службове розслідування, осіб, які сприяли вчиненню або приховуванню дисциплінарного проступку, та осіб, зацікавлених у результатах розслідування. У разі виникнення таких обставин член дисциплінарної комісії зобов'язаний негайно письмово повідомити про це керівнику, який призначив службове розслідування. Порядок утворення дисциплінарних комісій та їх повноваження визначаються Міністерством внутрішніх справ України. За рішенням керівника, який призначив службове розслідування, розгляд справи може здійснюватися дисциплінарною комісією у відкритому засіданні. У такому разі поліцейський, який притягається до відповідальності, у письмовій формі не пізніше ніж за три дні повідомляється про час, дату та місце розгляду справи дисциплінарною комісією. За результатами проведеного службового розслідування дисциплінарна комісія приймає рішення у формі висновку.
Статтею 16 Дисциплінарного статуту встановлено, що службове розслідування проводиться та має бути завершено не пізніше одного місяця з дня його призначення керівником. У разі потреби за вмотивованим письмовим рапортом (доповідною запискою) голови дисциплінарної комісії, утвореної для проведення службового розслідування, його строк може бути продовжений наказом керівника, який призначив службове розслідування, або його прямим керівником, але не більш як на один місяць. При цьому загальний строк проведення службового розслідування не може перевищувати 60 календарних днів. До строку проведення службового розслідування не зараховується документально підтверджений час перебування поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, у відрядженні, на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) або у відпустці. Службове розслідування вважається завершеним у день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка його заміщує, висновку за результатами службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Згідно частин першої-другої статті 19 Дисциплінарного статуту у висновку за результатами службового розслідування, зокрема, зазначаються: підстава для призначення службового розслідування; обставини справи, зокрема обставини вчинення поліцейським дисциплінарного проступку; пояснення поліцейського щодо обставин справи; пояснення інших осіб, яким відомі обставини справи; висновок щодо наявності або відсутності у діянні поліцейського дисциплінарного проступку, а також щодо його юридичної кваліфікації з посиланням на положення закону; вид стягнення, що пропонується застосувати до поліцейського у разі наявності в його діянні дисциплінарного проступку.
Висновок підписується всіма членами дисциплінарної комісії, що проводила розслідування. Члени дисциплінарної комісії мають право на окрему думку, що викладається письмово і додається до висновку.
В силу вимог частин першої та другої статті 21 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення застосовується не пізніше одного місяця з дня виявлення дисциплінарного проступку і не пізніше шести місяців з дня його вчинення шляхом видання дисциплінарного наказу. У разі проведення службового розслідування за фактом вчинення дисциплінарного проступку днем його виявлення вважається день затвердження висновку за результатами службового розслідування.
З аналізу викладених норм слідує, що:
1) накладенню дисциплінарного стягнення передує службове розслідування, прийняття рішення про його проведення належить до дискреційних повноважень керівника;
2) висновок службового розслідування - це документ, який складається за результатами службового розслідування, містить правову оцінку виявлених фактів та обставин, дій чи бездіяльності осіб рядового і начальницького складу, висновки та пропозиції;
3) дисциплінарне стягнення на поліцейського може бути накладено не пізніше одного місяця з дня виявлення дисциплінарного проступку, який у разі проведення службового розслідування, вважається день затвердження висновку за результатами службового розслідування.
Відповідно до підпунктів 1, 2, 10 пункту 3.1 розділу III Посадової інструкції поліцейського УПП в Миколаївській області ДПП, затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 18 березня 2018 № 4321 (далі - посадова інструкція) поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень
Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність патрульної поліції; контролювати безперебійність радіозв'язку, інтернет-зв'язку, а в разі відсутності такого зв'язку, негайно вживати всіх можливих заходів щодо інформування про це чергової служби та командира роти або заступника командира роти; професійно виконувати свої службові обов'язки і накази керівництва, постійно і наполегливо самовдосконалюватись, підвищувати рівень довіри суспільства до поліції.
Пунктом 5.1 розділу V посадової інструкції визначено, що поліцейський за не належне виконання або невиконання своїх службових обов'язків, що передбачені цією Інструкцією несе дисциплінарну відповідальність .
Відповідно до пункту 5 розділу II Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портитивного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Висновки Суду :
На підставі вищевикладеного, з урахуванням всіх обставин, що з'ясовані судом під час розгляді справи, суд дійшов висновку, що Посилання Позивача та його представника на порушення Відповідачем порядку проведення службового розслідування спростовуються матеріалами службового розслідування, що містяться у справі.
Так, в матеріалах справи є письмові пояснення ОСОБА_1 наданні члену дисциплінарної комісії ОСОБА_7 - 07.10.2024 року (а.с.18а -19; а.с. 26; а.с.30: а.с. 37; а.с.45;а.с 54; а.с.61а). Всі прояснення написані Позивачем на спеціальному бланку власноруч. На кожному бланку пояснень зазначено ( у верхньому правому куті), що цей бланк є Додатком до Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України (п. 14 розділ V).
На всіх своїх поясненнях ОСОБА_11 власноруч написав «записані власноруч вірно, мною прочитано 07.10.2024 рік».
А відтак твердження Прозиваєм , що він під час бесіди з ОСОБА_7 не розумів що відносно нього та ОСОБА_13 проводиться службове розслідування-є хибним, та не заслуговує на увагу суду.
Щодо обв'язку Відповідача, ознайомлювати під підпис особу відносно якої винесений наказ « Про призначення службового розслідування» , суд вважає за необхідне зазначити , що нормативно правовими Актами які регулюють порядок призначення та проведення службового розслідування не передбачено обов'язку повідомлення та ознайомлювати з відповідним наказом, осіб відносно яких має бути проведено службове розслідування.
Щодо скарження Позивач на те, що членом дисциплінарної комісії ОСОБА_7 прийняті Рапорти які мають «помилки» в частині зазначення дати та часу сколення Позивачем дисциплінарного проступку, суд вважає, що данні доводи Позивач є не доречними, з огляду на те, що кожен працівник Поліції має право подати рапорт, якщо йому стало відомо про порушення поліцейським закону. Окрім того, кожен викладений факт в рапортах був перевірений дисциплінарною комісією, по кожному факту Позивач надав свої пояснення, які були враховані дисциплінарною комісією, й тільки три факти знайшли своє підтвердження, за що й був притягнутий Позивач до дисциплінарної відповідальності.
Позивачем не надано суду жодних допустимих та належних доказів того, що 16.09.20024 року , 17.09.20024 року та 18.09.2024 року (ЄО № 14921, № 14976, № 14980) ним здійснювалася відеозйомка при відпрацюванні цих викликів.
А від так , суд дійшов висновку, що при винесенні Наказу № 511 від 10.101.20024 року та притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, Відповідач діяв в межах своїх повноважень та з дотриманням процедури та порядку притягнення Позивача до дисциплінарної відповідальності, а відтак позовні вимоги не належать задоволенню.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Миколаївської області поліції Національної поліції України - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 24.02.2025 р.
Суддя Н.В. Лісовська