24 лютого 2025 рокусправа № 380/20867/24
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради у якій просить: визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради у видачі ОСОБА_1 акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ; зобов'язати Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради повторно розглянути заяву про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на виконання вимог Положення про порядок роботи комісії з видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) затвердженого рішенням виконавчого комітету від 18.06.2024 №180, 2 серпня 2024 року ОСОБА_1 подав на ім'я міського голови Дрогобицької міської ради заяву з відповідним пакетом документів про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, комісією із встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) відмовлено у видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), оскільки не встановлено, що ОСОБА_1 являється єдиною особою, яка може здійснювати догляду за сестрою дідуся ОСОБА_2 .
Позивач зазначає, що комісія не врахувала те, що єдина особа, яка може здійснювати постійний догляд (яка фактично здійснює догляд з 2021 року) за ОСОБА_2 є її онук - ОСОБА_1 , тому відсутні підстави відмови у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з підстав не встановлення, що ОСОБА_1 являється єдиною особою, яка може здійснювати догляд.
Позивач стверджує, що підстави для відмови у видачі Акту встановлення факту здійснення догляду, визначених Положенням про порядок роботи комісії з видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) затвердженого рішенням виконавчого комітету від 18.06.2024 №180 відсутні.
Позивач наполягає, що відмова у видачі позивачу акту встановлення факту здійснення догляду прийнята відповідачем не в порядку та не у спосіб, що визначені чинним законодавством України, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказує, що комісією з видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) встановлено, що ОСОБА_1 є онуком брата ОСОБА_2 , що не передбачено родинним зв'язком першого, другого та третього ступеня спорідненості. У ОСОБА_2 є племінник ОСОБА_3 , який є членом сім'ї третього ступеня спорідненості та не потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я. Таким чином, виявлено, що встановлення догляду ОСОБА_1 за ОСОБА_2 суперечить п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Такі факти взяла до уваги комісія з видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) та відмовила ОСОБА_1 у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
Відповідач вказує, що рішення комісії з видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) ґрунтується на поданих документах та прийнято у відповідності до чинного законодавства, вважає, що недоцільно розглядати таке питання повторно. Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.
2 серпня 2024 року ОСОБА_1 подав на ім'я міського голови Дрогобицької міської ради заяву про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради листом №3-32/4913 від 13 серпня 2024 року повідомив позивача, що 9 серпня 2024 року комісією із встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) ОСОБА_1 відмовлено у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
Представник позивача надіслав на адресу відповідача адвокатський запит №2208/1 від «22» серпня 2024 року про надання обґрунтованої відповіді про причини відмови у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) та належним чином завірену копію протоколу (витягу) комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з результатами голосування від 9 серпня 2024 року.
13 вересня 2024 року надійшла відповідь на адвокатський запит представника позивача від Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради №3-37/5501 від 11 вересня 2024 року. Відповідно до наданої відповіді, комісією із встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) позивачу відмовлено у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), оскільки не встановлено, що ОСОБА_1 являється єдиною особою, яка може здійснювати догляду за сестрою дідуся ОСОБА_2 .
Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Частиною 7 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Правовідносини, які пов'язані з процедурою надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення регулюються Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок)
Згідно абз.3-4 пункту 58-1 Порядку військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд. Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї третього ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність членів сім'ї першого і другого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Згідно з пунктом 61 Порядку військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за якою здійснюється догляд. У заяві повинні бути зазначені такі відомості про військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); відомості про особу, за якою здійснюється постійний догляд (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання, контактні дані, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.
Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:
відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за особою, за якою здійснює догляд військовозобов'язаний, за її задекларованим/зареєстрованим місцем проживання.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Рішенням Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради № 180 від 18.06.2024 затверджено Положення про порядок роботи комісії з видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (далі Положення). Положення визначає порядок складення та видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (далі - Акт) за особами з інвалідністю І чи ІІ групи та за особами, які потребують постійного догляду з метою реалізації права надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», в Дрогобицькій МТГ.
Згідно п.п. 2-5 Положення акт складається на підставі письмового звернення особи, яка здійснює догляд (постійний догляд) (далі - Заява), до виконавчого органу Дрогобицької міської ради. Заява подається довільної форми. До заяви додаються наступні документи: паспорт особи, за якою здійснюється догляд (копія); паспорт особи, яка здійснює догляд (копія); документ на підтвердження РНОКПП особи за якою здійснюється догляд (копія); документ на підтвердження РНОКПП особи, яка здійснює догляд (копія); документ, що підтверджує родинний зв'язок (копія); документ, що підтверджує інвалідність або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу у постійному сторонньому догляді (копія); документ, що підтверджує адресу зареєстрованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд (зокрема, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи); документ, що підтверджує адресу зареєстрованого місця проживання особи, яка здійснює догляд (зокрема, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи); акт (довідка) про спільне проживання, у разі, якщо адреса зареєстрованого місця проживання особи, яка здійснює догляд відрізняється від адреси зареєстрованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд; документ, що підтверджує перебування військовозобов'язаного, який здійснює догляд (постійний догляд) на військовому обліку; документ про інших членів сім'ї особи, яка потребує догляду (постійного догляду), які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати та підстави неможливості здійснення ними догляду. Заява з відповідним пакетом документів подається до виконавчого органу Дрогобицької міської ради особисто або направляється засобами поштового зв'язку.
Розгляд заяви про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) здійснює Комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (надалі за текстом - Комісія). Кількісний та персональний склад Комісії затверджується рішенням виконавчого комітету.
Згідно п.6 Положення у випадку, якщо до заяви не додані документи, зазначені у п.3 даного Положення, Комісія не пізніше наступного робочого дня повідомляє заявника про необхідність подачі таких документів та призупиняє розгляд Заяви до моменту подачі повного пакету документів.
Відповідно до п.7 Положення не пізніше, ніж протягом десяти робочих днів після надходження заяви складається Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.
Суд встановив, що 2 серпня 2024 року ОСОБА_1 подав на ім'я міського голови Дрогобицької міської ради заяву з відповідним пакетом документів про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно витягу з Протоколу № 4 засідання комісії з видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 09.08.2024 за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) щодо встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 рішення не прийнято, оскільки не встановлено, що він являється єдиною особою, яка може здійснювати догляд.
Проаналізувавши протокол засідання комісії суд звертає увагу, що заява позивача належним чином не розглянута, оскільки рішення за результатами її розгляду не прийнято.
Суд враховує, що заявнику не надано можливість подати додаткові документи на обґрунтування його заяви, що передбачено п.6 Положення, при тому, що причиною не прийняття рішення за заявою ОСОБА_1 вказано не встановлення певних обставин, з чого можна зробити висновок, що комісія потребувала додаткової інформації для прийняття рішення про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).
Відповідач покликається у відзиві на позовну заяву, що у ОСОБА_2 є племінник ОСОБА_3 , який є членом сім'ї третього ступеня спорідненості та не потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, а встановлення догляду ОСОБА_1 за ОСОБА_2 суперечить п.14 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Щодо цих аргументів відповідача, то суд зауважує, що такі мотиви не вказані у протоколі № 4 засідання комісії з видачі Акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 09.08.2024, тобто відсутні підстави вважати, що саме такі доводи взяті до уваги під час розгляду заяви позивача.
Отже, комісія відповідача необґрунтовано відмовила позивачу у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), тому дії відповідача належить визнати протиправними.
Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд враховує, що питання видачі Акту встановлення факту здійснення догляду є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу - відповідача.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи, органи місцевого самоврядування та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин суд не може підміняти інший орган державної влади чи місцевого самоврядування та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.
Тому з метою захисту прав позивача належить зобов'язати комісію відповідача повторно розглянути заяву позивача про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно із ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову комісії з видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради у видачі ОСОБА_1 акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1
Зобов'язати комісію з видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради (адреса: 82100, Львівська обл., м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, ЄДРПОУ: 26307196) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) 1211,2 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько Олена Василівна