24 лютого 2025 рокусправа № 380/20171/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.09.2024 №262440025700 щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 від 17.09.2024 зарахувавши до стажу для обрахунку пенсії періоди роботи з 12.10.2000 по 22.11.2002.
Ухвалою від 01.10.2024 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.09.2024 року ОСОБА_1 звернулась за призначенням пенсії за віком. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення № 262440025700 від 24.09.2024 про відмову у призначенні пенсії за віком, оскільки загальний стаж Позивачки складає 30 років 6 місяців 13 днів із необхідних 31 років, а період з 12.10.2000 року по 22.11.2002 року на підставі довідки від 19.12.2006 року № 71 до стажу роботи Позивачки не буде зарахований, оскільки відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу та відсутній запис в трудовій книжці.
Стверджує, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше (на підставі документів: трудової книжки, диплома про освіту, військового квитка, свідоцтва про народження дитини тощо). На підставі вищевикладеного посилання Відповідача, що не можливо зарахувати стаж роботи позивача по довідці про підтвердження стажу роботи у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до 31.12.2003 є протиправною дією, яка явно виявляється у їх неможливості надання аргументованої на чинному законодавстві відмови. Таким чином підстава в відмови в зарахуванні стажу позивача може застосовуватись тільки до стажу який починається з 01.01.2004, а весь інший стаж до 01.01.2004 повинен розраховуватись на підставі документів, а саме трудова книжка, диплом та інші.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що Обов'язковою умовою для призначення такої пенсії за нормами Закону №1058 є наявність необхідного страхового стажу та досягнення особою визначеного законодавством пенсійного віку. Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону №1058 становить 60 років. Вік позивачки на момент подачі заяви про призначення пенсії 60 років 02 місяці 02 дні. Необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону №1058 становить 31 рік. Водночас страховий стаж позивача становить 30 років 06 місяців 13 днів. За результатами розгляду документів до страхового стажу не зараховано: - період роботи з 12.10.2000 по 22.11.2002 згідно довідки №71 від 19.12.2006, оскільки інформація про зазначений період роботи відсутня в трудовій книжці та в індивідуальних відомостях про застраховану особу. Зазначений період потребує додаткового підтвердження первинними документами чи за результатами перевірки, в тому числі за заявою власника довідки. У разі відсутності, починаючи з 01.01.2018 страхового стажу, передбаченого частиною першої статті 26 Закону №1058, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу з 01.01.2027 по31.12.2027 включно від 24 до 34 років, та після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу не менше 15 років. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату згідно підтверджених документів - 16.07.2027. Після повторного звернення за призначенням пенсії з додатковим документами, право на пенсійну виплату буде переглянуто. Як зазначено у п. 3 Порядку 637, в разі відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових. Суд не може реалізувати компетенцію суб'єктів владних повноважень, тобто досліджувати нові документи, яким не надана була оцінка при прийнятті оскаржуваного рішення, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права та встановлювати наявний стаж на призначення пенсії.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України НОМЕР_1 .
17.09.2024 ОСОБА_1 звернулась до територіального пенсійного органу за призначенням пенсії за віком.
До заяви серед інших документів надала копії: паспорта НОМЕР_1 , довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, диплома НОМЕР_2 , трудової книжки НОМЕР_3 , довідки ТОВ «Євросінтез» від 19.12.2006 року № 71, свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , виданого 25.01.2006 і присвоєння прізвища ОСОБА_2 , свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_5 , виданого 22.01.2009 і присвоєння прізвища ОСОБА_3 .
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1 заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 4.2 Порядку 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи.
За принципом екстериторіальності заяву позивачки розглядало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Так відповідач прийняв рішення від 24.09.2024 №262440025700 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішення мотивоване наступним: «… Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону №1058 становить 60 років.
Вік позивачки на момент подачі заяви про призначення пенсії 60 років 02 місяці 02 дні.
Необхідний страховий стаж визначений статтею 26 Закону №1058 становить 31 рік.
Водночас страховий стаж позивача становить 30 років 06 місяців 13 днів.
За результатами розгляду документів до страхового стажу не зараховано:
- період роботи з 12.10.2000 по 22.11.2002 згідно довідки №71 від 19.12.2006, оскільки інформація про зазначений період роботи відсутня в трудовій книжці та в індивідуальних відомостях про застраховану особу. Зазначений період потребує додаткового підтвердження первинними документами чи за результатами перевірки, в тому числі за заявою власника довідки.
У разі відсутності, починаючи з 01.01.2018 страхового стажу, передбаченого частиною першої статті 26 Закону №1058, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу з 01.01.2027 по31.12.2027 включно від 24 до 34 років, та після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату згідно підтверджених документів - 16.07.2027.
Після повторного звернення за призначенням пенсії з додатковим документами, право на пенсійну виплату буде переглянуто…».
Не погодившись із відмовою, позивачка звернулась до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у цій справі, суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
У розумінні абз. 22 ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
За змістом ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Суд встановив, що 17.09.2024 позивачка звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 26 Закону № 1058-IV встановлені умови призначення пенсії за віком, за приписами якої, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності відповідного стажу, визначеного у статті 26 Закону № 1058-IV, який у період з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд встановив, що позивачка, на час звернення із заявою про призначення пенсії за віком, досягла 60-річного віку.
Спір між сторонами виник унаслідок не зарахування відповідачем позивачці періоду роботи з 12.10.2000 по 22.11.2002 на підставі довідки ТОВ «Євросінтез» від 19.12.2006 № 71, запис про який відсутній у трудовій книжці позивачки від 07.04.1988 серії НОМЕР_6 та у відомостях про застраховану особу, оскільки не надані документи на підтвердження роботи позивачки .
Із приводу цього суд зауважує наступне.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений ст. 44 Закону № 1058-IV.
Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відсутності відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до зазначених норм Кабінетом Міністрів України 12.08.1993 прийнято Постанову № 637, якою затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку 637 визначено, що основним документом який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Як зазначено у п. 3 Порядку 637, за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до ч. 4 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, стаття 44 Закону № 1058-IV надає Пенсійному фонду повноваження вимагати відповідні документи для перевірки та підтвердження інформації, необхідної для визначення права осіб на оформлення пенсії. Це включає перевірку обґрунтованості та достовірності наданих даних щодо умов праці та інших деталей, обов'язкових для пенсійного забезпечення.
Вказана стаття не містить конкретного переліку методів перевірки достовірності документів, тому Пенсійний фонд може використовувати альтернативні шляхи підтвердження інформації, вимагаючи альтернативні документи або інші докази для перевірки обґрунтованості поданих відомостей.
Проте матеріали справи не містять доказів проведення пенсійним органом перевірки інформації, викладеної у довідці ТОВ «Євросінтез» від 19.12.2006 № 71 або повідомлення позивачки про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів, як це передбачено п. 4.2 Порядком 22-1.
Як вже зазначив суд, Закон надає органам Пенсійного фонду право вимагати відповідні документи для перевірки достовірності інформації, що надається для оформлення пенсії. В цьому контексті, пенсійний орган мав можливість здійснити перевірку достовірності інформації, викладеної у довідці від 19.12.2006 № 71 або повідомити позивачку про необхідність надання додаткових документів на підтвердження стажу роботи у ТОВ «Євросінтез» у період від 12.10.2000 до 22.11.2002.
Надання особою альтернативних документів, таких як накази про призначення на роботу, накази про звільнення, може слугувати як альтернативний метод підтвердження інформації, яка містилася у довідці. Ці документи можуть допомогти в підтвердженні умов, необхідних для перерахунку пенсії, навіть у випадках, коли первинні документи не були надані. Проте такі документи пенсійним органом не були отримані у позивачки або у ТОВ «Євросінтез».
Таким чином, пенсійний орган мав можливість використовувати альтернативні документи для перевірки достовірності та обґрунтованості інформації, що містилася у довідці ТОВ «Євросінтез» від 19.12.2006 № 71, у рамках вимог статті 44 Закону № 1058-IV.
Таким чином, навіть у випадках, коли документи за період, що перевіряється, не надані, то альтернативні документи, які можуть достовірно підтвердити заробітну плату та трудовий стаж, слід вважати прийнятними для врахування при призначенні пенсії. Такий підхід дозволяє уникнути обмежень щодо належного пенсійного забезпечення через недостатню документацію, за наявність якої не несе відповідальність пенсіонер.
Отже, право на пенсійне забезпечення не повинно залежати виключно від наявності певного конкретного документа. Важливо враховувати, що збереження таких документів не повинно покладатися на пенсіонера, і його можливості отримання пенсії не можуть бути обмежені відсутністю конкретних документів. Надання альтернативних документів, які підтверджують трудовий стаж та інші необхідні відомості, є допустимим і може бути використане для підтвердження інформації, вказаної у довідці про підтвердження стажу роботи для призначення пенсії.
Таким чином, суд вважає, що право особи на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, оскільки збереження таких відомостей не повинен контролюватися пенсіонером, та на нього не може покладатися відповідальність за їх достовірність.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, про протиправність прийняття рішення про відмову у призначенні позивачці пенсії без проведення перевірки достовірності та обґрунтованості інформації, що містилася у довідці ТОВ «Євросінтез» від 19.12.2006 № 71, у рамках вимог статті 44 Закону № 1058-IV, у зв'язку з чим скасовує спірне рішення.
Суд вважає, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії за віком із урахуванням висновків суду.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову .
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.09.2024 №262440025700 щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ13814885) повторно розглянути заяву про призначення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 17.09.2024 з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ13814885) понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 605 (шістсот п'ять ) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна