Ухвала від 24.02.2025 по справі 340/365/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/365/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.

Ухвалою суду від 27 січня 2025 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 30 січня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в якому зазначено, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

Ухвалою суду від 19 лютого 2025 року запропоновано ОСОБА_1 надати до суду, протягом десяти днів з дня вручення ухвали, заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а також докази поважності причин його пропуску (об'єктивної неможливості звернення до суду у встановлені законом строки).

21 лютого 2025 року представником позивача подано заяву від 21.02.2024 про усунення недоліків, в якій позовні вимоги викладено в новій редакції ( зменшено позовні вимоги) та заявлено про поновлення, Хомичу Івану Олександровичу, діючому в інтересах ОСОБА_1 , строку на подання позову; вважати недоліки, зазначені в ухвалі Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.02.2025, усунутими та відкрити провадження у справі № 340/365/25.

Так, у вказаній заяві представник позивача просить здійснювати судовий розгляд справи в межах наступних позовних вимог:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058- ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 22.07.2024.

Щодо зменшення позовних вимог викладених в заяві представника позивача від 21 лютого 2025 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Згідно ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд зазначає, що провадження у справі відкрито 30.01.2025, розгляд справи призначено у письмовому провадженні.

Заяву про зменшення позовних вимог представником позивача подано 21.02.2025, тобто поза межами п'ятнадцяти денного строку з дня відкриття провадження у справі, а тому суд, відповідно до положень ч.3 ст.166, ч. 2 ст. 167 КАС України, вважає заяву очевидно безпідставною та необґрунтованою, та не приймає її до розгляду.

Щодо заяви представника позивача від 21 лютого 2025 року в частині поновлення строку на подання позову; вважати недоліки, зазначені в ухвалі Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.02.2025, усунутими та відкрити провадження у справі № 340/365/25, суд зазначає наступне.

Суд установив, що позивач пропустив строк звернення до суду щодо частини позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2, 3, 4 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з проведенням у 2021 - 2024 роках щорічної індексації пенсії позивача відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач звернувся до суду з цим позовом у січні 2025 року, не погоджуючись із застосованим відповідачем механізмом індексації (перерахунку) його пенсії, в результаті якої пенсія не підвищувалася. Позивач просить суд зобов'язати відповідача провести належні перерахунки його пенсії з метою індексації з 01.03.2021 року, з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та виплатити йому заборгованість, яка виникне у зв'язку з тими перерахунками, починаючи з 01.03.2021 року.

Позивач у заяві від 21.02.2025 стверджує, що позовні вимоги дійсно заявлені за період, починаючи з 01.03.2021, що перевищує шестимісячний строк звернення до адміністративного суду. Разом з тим, пенсія є періодичним платежем, нарахування та виплата якої позивачу здійснюється щомісячно. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду суд повинен враховувати, що встановлені процесуальним законом строки звернення та наслідки у вигляді залишення позовної заяви без розгляду на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права та легалізації триваючого правопорушення, особливо -з боку держави в особі відповідача. Тобто спірні відносини щодо реалізації позивачем конституційного права на соціальний захист є триваючими, оскільки право на виплату пенсії гарантується державою та залежить від поведінки уповноважених нею органів, а тому захист порушеного права не може бути обмежений як неправомірними діями відповідача, так і процесуальними строками для звернення до суду. Позивач, який у своїй заяві просить здійснити перерахунок пенсії, звертається до суду з позовом про припинення триваючої протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що пенсія є щомісячним періодичним платежем. Позивач, отримуючи пенсію щомісяця, знав про її розмір, а також мав реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про те, з яких складових вона складається, як обчислена та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок, зокрема, щорічний перерахунок починаючи з 1 березня кожного року. Отже, з дня отримання пенсійної виплати за відповідний місяць позивач вважається таким, що повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.

Цей спір не стосується виплати вже нарахованих сум пенсій на минулий час і не пов'язаний з перерахунком пенсії у зв'язку з поданням пенсіонером додаткових документів про вік, стаж, заробіток. Тож підстави для виплати пенсій без обмеження будь-яким строком у цій справі відсутні.

Отримання позивачем відповіді ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 03.01.2025 року на заяву від 18.12.2024 року не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав діями/бездіяльністю пенсійного органу при щорічних перерахунках його пенсії, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права, і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду, оскільки такі дії позивач почав вчиняти після закінчення цього строку.

Подання цієї заяви не може вважатися етапом досудового порядку вирішення спору, оскільки при її направленні не дотримано процедуру подання скарги до органу ПФУ вищого рівня, передбачену Порядком розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №18-6 від 12.10.2007 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.11.2007 року за №1241/14508. Тож звернення позивача до відповідача із цією заявою не дає підстав для застосування правил обчислення строку звернення до суду, наведених у частині 4 статті 122 КАС України.

Враховуючи, що позов поданий до суду 22.01.2025 року, судовому захисту підлягають порушені права позивача у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду, тобто починаючи з 22.07.2024 року. Позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії за період з 01.03.2021 року по 21.07.2024 року заявлені з порушенням строку, установленого частиною 2 статті 122 КАС України.

Такий висновок відповідає правовій позиції, яка наведена у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 року у справі №160/28752/23 у подібних правовідносинах з приводу щорічної індексації пенсій.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені у статті 123 КАС України, частина 3 якої містить правило, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Позивач, на пропозицію суду у заяві від 21.02.2025 не навів поважних причин пропуску строку звернення до суду з вимогами про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії за період з 01.03.2021 року по 21.07.2024 року. У ході судового розгляду суд не знайшов підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з цими вимогами, тож у цій частині вимог позов слід залишити без розгляду.

За правилами пункту 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Керуючись статтями 240, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити в прийнятті до розгляду заяву від 21 лютого 2025 року представника позивача Хомичу Івану Олександровичу в частині зменшення позовних вимог.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в частині вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії за період з 01.03.2021 року по 21.07.2024 року залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. САГУН