24 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/388/25
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через адвоката Єрьоміну В.А., звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.11.2024 року доплати до його пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити йому пенсію з 01.11.2024 року з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 04.09.2024 року по справі №340/4899/24, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 24.01.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що на виконання рішень суду позивачу проведено перерахунки його пенсії, внаслідок чого розмір пенсії зріс більше ніж на 2000 грн. Тож відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" позивач не має права на таку доплату.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 2004 році звільнений у запас.
З 20.07.2004 року позивачу призначено довічну пенсію за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 59 % відповідних сум грошового забезпечення.
У квітні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки УМВС України в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських за постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на січень 2016 року.
З 1 липня 2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області встановило позивачу щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Між тим, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України за заявою позивача оформив довідку №22/6-3104 від 02.07.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за листопад 2019 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського становить 15937, 09 грн.
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року, той у серпні 2021 року звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 року у справі №340/5145/21 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплатити йому пенсію на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України №22/6-3104 від 02.07.2021 року та здійснити виплату різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це судове рішення, у листопаді 2021 року здійснило з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №22/6-3104 від 02.07.2021 року.
Після цього перерахунку відповідач з грудня 2021 року припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії.
Позивач, не погоджуючись із такими діями, у травні 2023 року звернувся до суду з новим позовом, прохаючи суд зобов'язати відповідача нараховувати та виплачувати йому цю щомісячну доплату до пенсії, починаючи з 08.02.2023 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 року у справі №340/2791/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 08.02.2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум.
У липні 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, відновило з серпня 2023 року нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн.
Між тим, у вересні 2023 року позивач звернувся до державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" із заявою, у якій просив видати йому виправлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за листопад 2019 року, до якої додатково включити надбавку у розмірі 100 % грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), яка була встановлена особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ згідно з Указом Президента України від 04.10.1996 року №926/96 і яка виплачувалася йому на момент звільнення зі служби в міліції у 2004 році.
Оскільки ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" відмовила у видачі такої довідки, позивач звернувся до суду з новим позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.03.2024 року у справі №340/10215/23 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" скласти та подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з зазначенням усіх складових, які вказані в грошовому атестаті майора міліції ОСОБА_1 від 06.09.2004 року №14, в тому числі: "надбавка - 100 %", яка складає у відсотках від суми: посадовий оклад - 2600 грн., оклад за військовим званням - 2000 грн. та надбавка за стаж служби в поліції - 2070 грн. = 6670 грн., для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
У червні 2024 року ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" на виконання цього рішення суду оформила виправлену довідку №7915/1 від 10.06.2024 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за листопад 2019 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського становить 26925,92 грн.
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року на підставі цієї довідки, той у серпні 2024 року звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року у справі №340/4899/22 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ДУ "ТМО МВС України по Кіровоградській області" №7915/1 від 10.06.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
У жовтні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це судове рішення, здійснило з 01.12.2019 року повторний перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії з 01.11.2024 року, визначений з 59 % грошового забезпечення, вказаного у довідці №7915/1 від 10.06.2024 року, склав 15886,29 грн. (26925,92 грн. х 59%), а з урахуванням підвищень (індексацій) - 21110,37 грн.
Після цього перерахунку відповідач з листопада 2024 року припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Позивач, не погоджуючись з такими діями, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Згідно зі статтею 8 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - постанова КМУ №713), якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб постановив:
1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
3. Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.
4. Фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
6. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Суд установив, що позивачу як колишньому працівнику міліції пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII призначено до 01.03.2018 року.
Керуючись пунктами 1, 3 постанови КМУ №713, відповідач за матеріалами пенсійної справи позивача встановив йому з 01.07.2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 грн.
Така доплата виплачувалася позивачу у складі пенсії за липень - листопад 2021 року.
На виконання рішення суду у справі №340/5145/21 відповідач здійснив з 01.12.2019 року перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, до якої додатково включено надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції та збільшену премію, визначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за листопад 2019 року в органах поліції за відповідними посадами.
У зв'язку з таким перерахунком основний розмір пенсії позивача з 01.12.2019 року склав 9926, 27 грн.
Після цього перерахунку відповідач припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії.
На виконання рішення суду у справі №340/2791/23 відповідач з серпня 2023 року відновив нарахування і виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн.
У жовтні 2024 року на виконання рішення суду у справі №340/4899/22 відповідач здійснив з 01.12.2019 року повторний перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення, до якої додатково включено надбавку, встановлену Указом Президента України від 04.10.1996 року №926/96 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ", та збільшену премію.
У зв'язку з таким перерахунком основний розмір пенсії позивача з 01.11.2024 року склав 15886, 29 грн., а виплату щомісячної доплати знову було припинено.
При цьому відповідач керувався абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ №713 та виходив з того, що оскільки пенсія позивача переглянута (перерахована) після 01.03.2018 року, а саме з 01.12.2019 року, і розмір пенсії позивача після перегляду (перерахунку) зріс більше ніж на 2000 грн., тому позивач не має права на щомісячну доплату.
Суд відхиляє такі доводи та зазначає, що перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тож позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 у подібних правовідносинах.
Отже відповідач безпідставно припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії, установленої пунктом 1 постанови КМУ №713.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч пункту 1 постанови КМУ №713 з листопада 2024 року не нараховує та не виплачує позивачу щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., на яку той має право. Тому порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача відновити нарахування та виплату йому щомісячної доплати до пенсії, починаючи з 01.11.2024 року.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію з 01.11.2024 року без обмеження максимальним розміром, то суду не надано доказів того, що між сторонами наразі виник публічно-правовий спір щодо обмеження максимального розміру пенсії, який би вимагав судового вирішення у цій справі. Тому у задоволенні позовних вимог у цій частині суд відмовляє, позаяк вони є передчасними.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 01.11.2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ